Εξελίσσονται τα prions

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα prions ("ανώμαλες" πρωτεΐνες με που μεταλλάσσουν τις φυσιολογικές πρωτεΐνες και προκαλούν ασθένεις όπως τη γνωστή νόσο των τρελών αγελάδων) βρέθηκε πως εξελίσσονται, ακριβώς όπως εξελίσσονται και μεταλλάσσονται και οργανισμοί που έχουν νουκλεϊκά οξέα ως γενετικό υλικό. Η ανακάλυψη αυτή δείχνει την οικουμενικότητα του δαρβινικού εξελικτικού προτύπου και της φυσικής επιλογής.

https://news.bbc.co.uk/2/hi/health/8435320.stm

Θεωρώ πως είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον επίτευγμα! Δείχνει πως η ζωή μπορεί να έχει μορφές που δε φανταζόμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
σπογγώδη εγκεφαλίτιδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Σπογκώδη εγκεφαλοπάθεια ξέρω εγώ πως τη λένε:P.

Βέβαια, όπως επισημαίνεται και στο άρθρο, βάσει της ανακάλυψης αυτής υπάρχει η πιθανότητα να δημιουργηθούν επιθετικότερα prions, που θα εγκυμονούν περισσότερους κινδύνους για τον άνθρωπο.

Τώρα, αν αυτό είναι βέβαια επηρεασμένο και από την πάγια πολιτική των μεγάλων να προσπαθούν να μας φοβίσουν... δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Σπογκώδη εγκεφαλοπάθεια ξέρω εγώ πως τη λένε:P.
Σπογγώδης :P

Τώρα, αν αυτό είναι βέβαια επηρεασμένο και από την πάγια πολιτική των μεγάλων να προσπαθούν να μας φοβίσουν... δεν ξέρω.

Αυτό σίγουρα σηκώνει Λιακό και τις προβλέψεις του Γέροντα Παισίου για τα σχέδια των Νεφελίμ, Ελοχίμ, καραπιπερίμ, πιπερίμ, σεκερίμ σεκερίμ. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Kαλά ντε, εσύ το παραφουσκώνεις:P. Το αποκλείεις, όμως;

Ε μου ξέφυγε. Dammit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Kαλά ντε, εσύ το παραφουσκώνεις:P. Το αποκλείεις, όμως;

Ε μου ξέφυγε. Dammit.

Τη στιγμή που δεν έχω αποδείξεις δεν αποκλείω τίποτα. :P

Δεν πειράζει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top