Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,546 μέλη και 2,432,001 μηνύματα σε 76,193 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 195 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ορθοδοντική - Σιδεράκια

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,213 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε: στις 12:10, 27-05-11:

Υποθέτω λευκά , εννοείς τα διάφανα ; Και εγώ στην ηλικία σου έβαλα σιδεράκια και τα έβγαλα στη τρίτη γυμνασίου. Ο ορθοδοντικός με συμβούλευσε να ΜΗΝ βάλω τα διάφανα που δεν φαίνονται , γιατί είναι μπελάς για ένα μικρό παιδί στα 13 καθώς και ότι θέλουν ΠΟΛΥ περισσότερη προσοχή. Ηρέμησε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου, πολλοί φορούν σιδεράκια και μετά όμως έχουν ένα υπέροχο χαμόγελο ενώ αυτοί που κοροιδεύουν είναι κάτι ανώριμα παιδιά με στραβά δόντια (συνήθως). Μπορώ να σου προτείνω όμως να ρωτήσεις για τα speedy σιδεράκια. Είναι λίγο πιο ακριβά από τα κλασσικά, είναι μικρότερα σε μέγεθος και κάνουν τη δουλειά που θα έκαναν τα κλασικά στο μισό χρόνο. Αντί για 5 χρόνια έκανα 3 ! Το κόστος για τα διάφανα είναι ΤΡΑΓΙΚΟ. Πολύ περισσότερο και από τα speedy και από τα κανονικά. Πραγματικά μην σκας, δεν αξίζει.

Καλύτερα να γράφεις με ελληνικά όχι greeklish.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ritaki20

Νεοφερμένος

H ritaki20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H ritaki20 έγραψε: στις 20:34, 10-06-11:

Μπορείτε να προτείνετε κάποιον καλό ορθοδοντικό για ενήλικες στην αθήνα?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε: στις 15:13, 30-08-11:

Γενικά δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα δόντια μου αλλά θα θελα στο μέλλον να "φτιάξω" τρία δοντάκια που είναι λίγο στραβά..

Θα θελα λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς...πόσο κοστίζει περίπου και πόσο χρόνο χρειάζεται..επίσης αν υπάρχει καμία πιο γρήγορη μέθοδος,πόσο κοστίζει και αν υπάρχει τέτοιος γιατρός στην Ελλάδα...
Όπως είπα δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα απλά θέλω να τα φτιάξω κι αυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,041 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 15:19, 30-08-11:

Γεια σου Φιλόδοξη. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω φυσικά την έκταση του προβλήματος σου, όμως αυτά τα 3 δοντάκια είναι στραβά προφανώς επειδή δέχτηκαν πιέσεις από τα γύρω δόντια. Για να επανέλθουν θα χρειαστεί να αποκτήσουν σταδιακά νέα θέση όλα τα δόντια σου και να βρουν κι αυτά τη δική τους. Ένας ορθοδοντικός θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Η κλασσική ορθοδοντική θεραπεία κοστίζει από 3.500 μέχρι... εξαρτάται από τον γιατρό και τη δουλειά που θα χρειαστεί να γίνει.
Μην το αφήνεις όμως γι' αργότερα! Όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερος χρόνος θα χρειαστεί για να μπουν τα δόντια στη θέση τους.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

karotenia

Δραστήριο Μέλος

H karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist . Έχει γράψει 294 μηνύματα.

H karotenia i follow rivers! έγραψε: στις 15:45, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από joanna-elena
Κοιτάξτε πήγα μια μέρα στον οδοντίατρο για την ακρίβεια εχθές και μου είπε πως πρέπει να βάλω σιδεράκια για 2 χρόνια μέχρι να πάω δηλαδή 3η γυμνασίου.
Φοβάμαι πάρα πολύ πως τα άλλα γυμνασιάκια θα με κοροϊδεύουν επειδή είναι πολύ ενοχλητικά. Γι' αυτό τον λόγο άμα είναι να φορέσω σιδεράκια να φορέσω λευκά για να μην το καταλάβει κανείς... Σας παρακαλώ άμα ξέρει κανείς από σας πόσο κοστίζουν τα λευκά σιδεράκια να μου το πει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ...
μην αγχωνεσαι!!!! γιατι να σε κοροιδευουν?ισα ισα προσπαθεις να φτιαξεις κατι π προφανως σε ενοχλει? δηλαδη θα ηταν καλυτερα αν τα αφηνες στην τυχη τους και στραβωναν τελειως?
βαλε απο τα κανονικα, τα αλλα ειναι και πιο ακριβα και θελουν περισσοτερη προσοχη.Στο κατω κατω μικρο κοριτσακι εισαι διασκεδασε το!!!!!
εμενα μου αρεσαν πολυ,φορουσα σε ολο το γυμνασιο και στην πρωτη λυκειου και πηγαινα καθε εβδομαδα στον ορθοδοντικο να μου αλλαξει λαστιχακια (τα εβαζε σε κατι δοντακια π εχουν επανω τα σιδερακια!!!!)
συνδυαζα μαλιστα και το χρωμα στα λαστιχακια με τα γυαλια!!!!! τρελη μοδα!!!!
ο μαθηματικος καθε φορα πριν με βαλει να λυσω ασκηση στον πινακα ηθελε να του δειξω τι χρωμα εβαλα σημερα!!!!!
το σημαντικοτερο ειναι να καταλαβεις εσυ οτι δεν θα γινεις ασχημη αν βαλεις σιδερακια ισα ισα θα γινει πιο ομορφη αφου μετα τα δοντια σου θα ειναι ολοισια!!!!!!!
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε: στις 19:18, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Γεια σου Φιλόδοξη. Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δεν γνωρίζω φυσικά την έκταση του προβλήματος σου, όμως αυτά τα 3 δοντάκια είναι στραβά προφανώς επειδή δέχτηκαν πιέσεις από τα γύρω δόντια. Για να επανέλθουν θα χρειαστεί να αποκτήσουν σταδιακά νέα θέση όλα τα δόντια σου και να βρουν κι αυτά τη δική τους. Ένας ορθοδοντικός θα μπορούσε να σε κατατοπίσει καλύτερα.

Η κλασσική ορθοδοντική θεραπεία κοστίζει από 3.500 μέχρι... εξαρτάται από τον γιατρό και τη δουλειά που θα χρειαστεί να γίνει.
Μην το αφήνεις όμως γι' αργότερα! Όσο μεγαλώνεις, τόσο περισσότερος χρόνος θα χρειαστεί για να μπουν τα δόντια στη θέση τους.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Θα το κοιτάξω
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 23:48, 31-08-11:

υπάρχουν και τα invisalign τα οποία δεν είναι μόνιμα κολλημένα στα δόντια και δεν φαίνονται. Τα βγάζεις μόνο για να φας και να βουρτσίσεις τα δόντια σου. Αλλά το κόστος είναι πολύ πιο μεγάλο από τα κλασσικά.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,041 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε: στις 02:55, 01-09-11:

Απ' αυτό έδωσαν στην κόρη μου όταν τελείωσε η θεραπεία, για συντήρηση.
Από προσωπική εμπειρία πάντως, ό,τι βγαίνει και μπαίνει... δύσκολα βλέπεις αποτέλεσμα, εκτός κι αν είσαι ιδιαίτερα σχολαστικός ή το πρόβλημα είναι πολύ-πολύ μικρό.
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,708 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 07:22, 01-09-11:

Εγώ είχα βάλει από τα άλλα που βγαίνουν και μοιάζουν με retainers, με την διαφορά ότι έχουν μια βίδα που πρέπει να την γυρίζει κάθε εβδομάδα ο ορθοδοντικός. Την πρώτη φορά δεν είδα αποτελέσματα γιατί δεν τα φορούσα. Την 2η φορά ίσιωσαν αλλά έκανα την βλακεία να μη φοράω τα retainers το βράδυ και σε συνδιασμό με τους φρονιμήτες έχουν στραβώσει λίγο και πρέπει να ξαναβάλω σιδεράκια Στην αρχή τα invisalign ήταν για απλές περιπτώσεις, αλλά πλέον έχουν βελτιωθεί αρκετά και κάνουν θαύματα!
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε: στις 14:47, 01-09-11:

Γνωρίζουμε πόσο στοιχίζουν αυτά;;...

Και δηλαδή κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αντί για σιδεράκια μπορεί να βάλει αυτά;...
Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε: στις 00:27, 02-09-11:

Νομίζω είναι 3 φορές πιο ακριβά από τα κοινά σιδεράκια. Αν δεν είσαι δύσκολη περίπτωση μπορείς να βάλεις invisalign. Αλλά πλέον και αρκετά δύσκολες περιπτώσεις διορθώνονται με αυτά. Το κόστος εξαρτάταια από την περίπτωση γιατί νομίζω σου στέλνουν καινούρια σιδεράκια κάθε εβδομάδα. Αν πάρει ένα χρόνο μέχρι να ισιώσουν τα δόντια θα κοστίσει λογικά περισσότερο από ότι αν χρειαστείς 5 μήνες.
Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

H Aliona έγραψε: στις 13:51, 02-09-11:

Μάλιστααα..ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

tiger8755

Νεοφερμένος

H tiger8755 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H tiger8755 έγραψε: στις 12:03, 20-09-11:

Καλησπέρα σε όλους σας
Θέλω να κάνω ορθοδοντική θεραπεία να βάλω σιδεράκια οι τιμές είναι περίπου 3.000 έως 4.500 έχω ακούσει, θα ήθελα να μου προτείνετε καλά ιατρεία με καλές τιμές και έμπυρους σε περιοχές αττική νότια προάστια στείλτε μου π.μ
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,535 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε: στις 12:32, 20-09-11:

τοσα λεφτα για σιδρακια; Ρε παιδια εαν καποιο αποφασισει σε ενηλικη ηλικια να "φτιαξει " τα δοντια του τοτε θα πρεπει να υπολογιζει τοσα χρηματα;
Παράθεση

renia_1995 (Uranya)

Διάσημο Μέλος

H Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 723 μηνύματα.

H renia_1995 Booorn booorn boorn boorn to be alive έγραψε: στις 13:30, 25-09-11:

Κι εγω επρεπε να ειχα βαλει γιατι τα δοντια μου ειναι ελαφρως στραβα.. Και επειδη δεν ηταν εντονο το προβλημα μου, με ειχαν αφησει να αποφασισω αν θα βαλω ή οχι, και τωρα το μετανιωσα γιατι αν ειχα βαλει τωρα θα ηταν καλυτερα..

Καλο κουραγιο στην κορουλα σου και να μην στεναχωριεται
Παράθεση

gogoula1989

Νεοφερμένος

H gogoula1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gogoula1989 έγραψε: στις 14:22, 01-10-11:

Γεια σας παιδιά!Θέλω να βάλω γλωσσικά σιδεράκια (εσωτερικά). Θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε κάποιον ορθοδοντικό με καλές τιμές. Ευχαριστώ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 01-10-11 στις 15:11. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 13,939 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε: στις 14:48, 01-10-11:

ο ορθοδοντικος μου ειπε πως αν με αυτο το σφυξιμο κλεισουν ολοκληρωτικα τα κενα των δοντιων που ειχα βγαλει στην αρχη της θεραπειας..υπολογιζει πως κοντα στις αποκριες θα τα βγαλω
Παράθεση

Imadlak (Άννα)

Τιμώμενο Μέλος

H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Ουγγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

H Imadlak έγραψε: στις 22:17, 31-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Φιλόδοξη : )

Και δηλαδή κάποιος που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα αντί για σιδεράκια μπορεί να βάλει αυτά;...
Βασικα,νομιζω οτι αυτα ειναι μασελακια...αλλα υπαρχουν και σιδερακια διαφανη(που ειναι κολλημενα στα δοντια)!!Αλλα ναι,νομιζω οτι ορισμενοι που δεν εχουν σημαντικο προβλημα δεν χρειαζονται σιδερακια...ειναι αναλογα την περιπτωση ομως!!
Εγω για παραδειγμα,που ειχα τεραστιο προβλημα,αρχικα ειχα βαλει μασελακια,μετα σιδερακια και μετα παλι μασελακια... τι τυραννιες θυμηθηκα τωρα???
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,693 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε: στις 19:34, 02-03-12:

Ξεθαβω το θεμα.
Θελω να κανω μια ερωτηση:Τα σιδερακια μπαινουν μονο σε προ-ενηλικη ηλικια η μπορει και καποιος ενηλικας να βαλει;
Και εαν βαλει,ποσο αποτελεσματικα θα ειναι;
Και τελος εαν δεν μπορει να βαλει διορθωνεται κατι στην οδοντοστοιχια με χειρουργικη επεμβαση, η ειναι χαμενος κοπος πλεον;
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε: στις 19:41, 02-03-12:

χμμμ οταν ειχα βαλει εγω πιο μικρη θυμαμαι κ διαφορους μεγαλους να ερχονται με σιδερακια!
οποτε λογικα μπορείς να βαλεις. σίγουρα τα δόντια θα ειναι πιο ακαμπτα αλλα ειμαι βεβαιη πως υπαρχουν πραγματα που μπορεις να κανεις!
αν εμενες στο λεκανοπεδιο θα σου συστηνα κ τον ιατρο μου που ηταν τρομερος αλλα τι να σε κανω που μενεις βολο

(αν δεν αφορα εσενα το θεμα, τα σχολια πανε στον... ενδιαφερομενο τσπ )
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Scandal , olivi@ , konstantinantia , me lene