Θέλω βοήθεια απο παδί Γ' λυκειου

THIGG707

Νεοφερμένος

Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λοιπον,ακουστε και την δικια μου περιπτωση:
Ειμαι μαθητης Β' λυκειου.Δεν πηγαινω φροντηστηριο.Οι βαθμοι που εχω στα κατευθυνσης,αλγεβρα γπ και χημεια γπ ειναι:

Μαθηματικα κατ.:17,4 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Χημεια κατ.:18 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Φυσικη κατ.:19 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Αλγεβρα γπ.:19 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Χημεια γπ.:19,6 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου

Και ολο αυτο με διαβασμα ουτε 2 ωρες την ημερα.Του χρονου τι πιστευτε πρεπει να παω φροντ????????????????:'(:'(:'(:'(:'(

Υ.Γ.Αρχιζω τωρα να κανω μιγαδικους και λυνω 2 θεμα απο πανελληνιες
Υ.Γ.ΟΛα αυτα τα λεω γιατι υπαρχει προβλημα.........PLEASE HELP:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εφόσον μπορείς να διαβάζεις μόνος σου δεν έχεις ανάγκη απο φροντηστηριο . Το μόνο που θα έπρεπε να κάνεις είναι να πάρεις βοηθήματα σε όλα τα μαθήματα που θα δώσεις πανελλαδικές , και να λύσεις όλες τις ασκήσεις απο τη αρχη μέχρι το τέλος .


Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα παιδιών που τα κατάφεραν και χωρίς φροντιστήριο.


:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κοίτα, πράγματι από τους βαθμούς που γράφεις (αν μπορούν να κριθούν αντιπροσωπευτικοί) είσαι πάρα πολύ καλός μαθητής... Όμως με τέτοιους βαθμούς προφανώς θα στοχεύεις για σχολές με 20.000 μόρια και επομένως θα σου συνιστούσα να γραφτείς σε φροντιστήριο για να ελαχιστοποιήσεις στον μέγιστο βαθμό τις απορίες, αλλά και για να μπεις στο κλίμα των εξετάσεων που ομολογουμένως το σχολείο δεν μπορεί να σου μεταδώσει.
-----------------------------------------
Εφόσον μπορείς να διαβάζεις μόνος σου δεν έχεις ανάγκη απο φροντηστηριο . Το μόνο που θα έπρεπε να κάνεις είναι να πάρεις βοηθήματα σε όλα τα μαθήματα που θα δώσεις πανελλαδικές , και να λύσεις όλες τις ασκήσεις απο τη αρχη μέχρι το τέλος .


Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα παιδιών που τα κατάφεραν και χωρίς φροντιστήριο.


:no1:

Είναι λίγο ριψοκίνδυνο όμως αυτό... Εδώ δεν πηγαίνεις για να αποδείξεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις και χωρίς βοήθεια αλλά για να επιτύχεις το μέγιστο. Κρίνεται το άμεσο μέλλον σου από αυτές τις εξετάσεις. Και αφού το φροντιστήριο προσφέρει επιπλέον βοήθεια, καλό θα είναι να γραφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Λοιπον,ακουστε και την δικια μου περιπτωση:
Ειμαι μαθητης Β' λυκειου.Δεν πηγαινω φροντηστηριο.Οι βαθμοι που εχω στα κατευθυνσης,αλγεβρα γπ και χημεια γπ ειναι:

Μαθηματικα κατ.:17,4 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Χημεια κατ.:18 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Φυσικη κατ.:19 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Αλγεβρα γπ.:19 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου
Χημεια γπ.:19,6 Διαγωνισμα 1 τετραμηνου

Και ολο αυτο με διαβασμα ουτε 2 ωρες την ημερα.Του χρονου τι πιστευτε πρεπει να παω φροντ????????????????:'(:'(:'(:'(:'(

Υ.Γ.Αρχιζω τωρα να κανω μιγαδικους και λυνω 2 θεμα απο πανελληνιες
Υ.Γ.ΟΛα αυτα τα λεω γιατι υπαρχει προβλημα.........PLEASE HELP:no1::no1:
Κοίτα το πόσο καλοί ειναι οι βαθμοί εξαρτάται και απο τη δυσκολία τους...φαινεται βεβαια οτι εχεις δυνατοτητες..προσωπικά χωρις φροντιστήριο δεν θα μπορούσα, απο τη μια γιατι η ύλη της Γ λυκειου ειναι σαφως πιο δυσκολη απο της Β και δημιουργουνται στις ασκησεις αποριες οι οποιες πρεπει να λυθουν ,και απο την αλλη γιατι το φροντιστήριο σε οργανωνει...πχ μια καταληψη στο σχολειο θα σε βγαλει εντελως εκτος ρυθμου στο σχολειου...αποψη μου ολα αυτα..οποτε αν υπαρχει η οικονομική ανεση θεωρω οτι πρεπει να κανεις φροντιστηριο (το οποιο θα επιλεξεις μετα απο "ερευνα" καθως ειναι πολυ σημαντική η επιλογη ενος καλου φροντιστηριου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το να βασιστείς αποκλειστικά σε ένα σχολείο στο οποίο δε μπορείς να επιλέξεις τους καθηγητές σου δεν είναι και ο,τι πιο ασφαλές.
πχ,ο κυριούλης που μας κάνει φυσική δεν έχει ξαναδιδάξει σε γ λυκείου και δεν ξέρει την ύλη.Οπότε το μάθημα του το λέμε ουσιαστικά εμείς.:P
Όπως και να χει,είναι μεγάλο ρίσκο το να βασιστείς στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Καλο ειναι αν δεν μπορεις/θες να πας φροντιστηριο να κανεις 1-2 ωρες την εβδομαδα ιδιαιτερα.Μονος σου, ειδικα αν θες να βγαλεις πολλα μορια ειναι εξαιρετικα δυσκολο.Στο σχολειο δυστυχως δεν μπορεις να βασιστεις οπως λεει και ο cris@tos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Τουλαχιστον στα μαθηματικα πιστευω,το φροντιστηριο θα σε βοηθησει.Οσον αφορα τη χημεια,οκ ειναι ευκολο μαθημα αλλα απαιτει το διαβασμα του.Οποτε,το καλυτερο για μενα θα ηταν ενα διωρο ιδιαιτερο.Τελος,η φυσικη εχει τη δικια της(μεγαλη) υλη και χρειαζεσαι εξασκηση.



Οσον αφορα τα οσα εχουν λεχτει πιο πανω,σιγουρα ενα παιδι μπορει να τα καταφερει χωρις φροντ.Αλλα,εγω προσωπικα,δεν εχω δει κανενα ως τωρα(που να χει περασει σε αξιοπρεπη σχολη).Ειναι πολυ δυσκολο να χαλιναγωγησεις τον εαυτο σου και να μπεις σε προγραμμα απο μονος σου.Την ταδε μερα θα διαβασω το ταδε...,την αλλη μερα το επομενο κ.ο.κ.

Οποτε,αν δεν εισαι η εξαιρεση των εξαιρεσεων το καλυτερο θα ηταν να πας φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δεν προλαβαινω να διαβασω τι λενε τα παιδια στα προηγουμενα ποστς αλλα εγω σου λεω οτι οι B' ειναι τελιως αλλη φαση απο την Γ' επειτα πρεπει να κανεις εξασκηση (κυριως αυτο κανει το φροντιστηριο ,εκτος απο τα βοηθηματα ) .Δεν μιλαω για μεθοδολογιες , δεν τις πιστευω οι ασκησεις ΔΕΝ κατηγοριοποιουνται ,για μενα παντα .Τελικα επειδη πρεπει να σε μπερδεψα , ειναι αναγκαιο οπως ειναι το συστημα να πας .Αν δεν πας , η φαση απαιτει ΠΑΡΑ πολυ μεγαλη επιθυμια, κουραγιο και αυτοπεποιθηση (μην το σκεφτεσαι εκ του ασφαλους , δηλαδη απο την Β λυκειου ) δεν ειναι ευκολο !...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THIGG707

Νεοφερμένος

Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια:):):):):):)
Για Ιατρικη σκεφτομαι..........

Ανοιξα αυτο το post γιατι δεν ξερω τι λογης δουλεια κανουν τα φροντηστηρια και βασικα ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ????????
Εχω μια φοβια πως αν παω δεν θα πηγαινω με τους δικους μου ρυθμους και οι καθηγητες θα πηγαινουν με βαση την πλειοψηφια των μαθητων(που στοχευουν κατωτερη σχολη απο την δικια μου αρα και λιγοτερα μορια αρα και λιγοτερο διαβασμα)...Αυτο.

Αν εχω λαθος Φωτιστε με:):):)
THANKS....

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν σου λεει το φροντιστηριο ποσο θα διαβαζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια:):):):):):)
Για Ιατρικη σκεφτομαι..........

Ανοιξα αυτο το post γιατι δεν ξερω τι λογης δουλεια κανουν τα φροντηστηρια και βασικα ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ????????
Εχω μια φοβια πως αν παω δεν θα πηγαινω με τους δικους μου ρυθμους και οι καθηγητες θα πηγαινουν με βαση την πλειοψηφια των μαθητων(που στοχευουν κατωτερη σχολη απο την δικια μου αρα και λιγοτερα μορια αρα και λιγοτερο διαβασμα)...Αυτο.

Αν εχω λαθος Φωτιστε με:):):)
THANKS....

Τότε ειναι πολύ καλύτερο το ιδιαίτερο που θα ασχολείται ο καθηγητης αποκλειστικά με σένα..Αν και πρεπει να σου πω οτι συνηθως τα τμηματα στα φροντιστήρια συμπληρωνονται με βαση τις δυνατότητες των μαθητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια:):):):):):)
Για Ιατρικη σκεφτομαι..........

Ανοιξα αυτο το post γιατι δεν ξερω τι λογης δουλεια κανουν τα φροντηστηρια και βασικα ΣΕ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ????????
Εχω μια φοβια πως αν παω δεν θα πηγαινω με τους δικους μου ρυθμους και οι καθηγητες θα πηγαινουν με βαση την πλειοψηφια των μαθητων(που στοχευουν κατωτερη σχολη απο την δικια μου αρα και λιγοτερα μορια αρα και λιγοτερο διαβασμα)...Αυτο.

Αν εχω λαθος Φωτιστε με:):):)
THANKS....


Κανεις λαθος.

Η μεγαλυτερη ευθυνση εγκειται στον μαθητη.Αμα κοβει το μυαλο,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα και ουτε δικαιολογιες(ρατσιστικες για μαθητη!)του κωλου.Ορεξη χρειαζομαστε μεις οι μαθητες και τποτα αλλο.Να στρωθουμε στα διαβασμα και να σταματησουμε την γκρινια και την κλαουνα(δεν παει σε σενα αυτο.)

Ωραια,ολοι οσοι στοχευουν ιατρικη πρεπει να απαξιουν να κανουν μαθημα με ''κατωτερους''(!!!!) μαθητες?Ημαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THIGG707

Νεοφερμένος

Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κανεις λαθος.

Η μεγαλυτερη ευθυνση εγκειται στον μαθητη.Αμα κοβει το μυαλο,δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα και ουτε δικαιολογιες(ρατσιστικες για μαθητη!)του κωλου.Ορεξη χρειαζομαστε μεις οι μαθητες και τποτα αλλο.Να στρωθουμε στα διαβασμα και να σταματησουμε την γκρινια και την κλαουνα(δεν παει σε σενα αυτο.)

Ωραια,ολοι οσοι στοχευουν ιατρικη πρεπει να απαξιουν να κανουν μαθημα με ''κατωτερους''(!!!!) μαθητες?Ημαρτον.

Δεν ηθελα να πω αυτο.Ουτε θελω να θιξω κανενα μαθητη.Ο καθενας με τις επιλογες του.Εγω στοχευω Ιατρικη και εχω υπερβολικα την αισθηση της αποτυχιας και ζητω την βοηθεια σας.Τωρα αν εχεις εσυ blacksheep καποιο κομπλεξ δεν ξερω τι να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Ναι,εχω τεραστιο κομπλεξ κατωτεροτητας απεναντι σε αριστο μαθητη σαν και σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι,εχω τεραστιο κομπλεξ κατωτεροτητας απεναντι σε αριστο μαθητη σαν και σενα.

Νιαου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως, συνήθως τα φροντιστήρια δημιουργούν τα τμήματα ανάλογα με τους βαθμούς των μαθητών τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

THIGG707

Νεοφερμένος

Ο THIGG707 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σίνδος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι,εχω τεραστιο κομπλεξ κατωτεροτητας απεναντι σε αριστο μαθητη σαν και σενα.

οκ sorry.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.

Μόνο που δεν μου είπες γενικεύεις:P
Το συνήθως τι το έβαλα, για διακόσμηση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top