Δεν πληρώνουμε διόδια

fbobolas

Νεοφερμένος

Ο fbobolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Νίκο σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση και με συγχωρείς για την παρεξήγηση - είναι όπως ξέρεις το γνωστό πρόβλημα του σύντομου σχολιασμού (συνήθως με 140 χαρακτήρες στο twitter, FB και στα SMS).
Χαίρομαι πολύ που είσαι από τους ενεργούς πολίτες με καθαρό μυαλό, απουσία "φόβου" και συνειδητοποιημένη δράση. Και χαίρομαι γιατί βλέπω παντού ότι αρχίζει να γίνεται κολλητικό :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,882 μηνύματα.
Προσπαθούσα να χωρέσω στο μυαλό μου τη συνταγματικότητα αυτού του νόμου και κόντευα να εκραγώ! :rant: Ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται ανάλογα και δεν γίνομαι εγώ μόνο ο μίστερ-Υστερίας :crazy::

"Το χειρότερο απʼ όλα δεν είναι η απόφαση για το κτύπημα του κινήματος, αλλά ο τρόπος. Θα βάλει λοιπόν η κυβέρνηση, 156 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να ψηφίσουν έναν νόμο εντελώς αντισυνταγματικό. Θα μεταφέρει στον ΚΟΚ την μην πληρωμή των διοδίων σε ιδιώτες κατασκευαστές, ωσάν να επρόκειτο για τροχαία παράβαση. Προβλέπεται μάλιστα πρόστιμο 200 ΕΥΡΩ, σύλληψη του πολίτη, από αστυνομικά όργανα και αυτόφωρο δικαστήριο. Ταυτόχρονα θα αφαιρεθεί η άδεια του αυτοκινήτου και το δίπλωμα οδήγησης. Και όλα αυτά επαναλαμβάνουμε, γιατί ο πολίτης αρνείται να πληρώσει 2 ΕΥΡΩ στον ιδιώτη εργολάβο. Εννοείται ότι το πρόστιμο θα βεβαιώνεται αμέσως στην Εφορία, ώστε να μην μπορεί ο πολίτης να πάρει φορολογική ενημερότητα και οι εργολάβοι ταυτόχρονα θα έχουν το δικαίωμα να κάνουν διαταγές πληρωμής και κατασχέσεις στις περιουσίες των πολιτών. Ακόμα και να τραυματίσει κάποιος σοβαρά έναν άνθρωπο με το αυτοκίνητο, τέτοιες άμεσες και σκληρές συνέπειες δεν υπάρχουν, αλλά για 2 ΕΥΡΩ, βρέθηκαν αμέσως."

Πηγή:
https://citypress-gr.blogspot.com/2011/02/o.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
2 ερωτήματα με αφορμή κινήσεις που γίνονται κατά καιρούς...

1. ΝΑΙ ή ΟΧΙ στα διόδια?

2.ΝΑΙ ή ΟΧΙ στα εισητίρια?

και γιατί?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οχι,,αν ειναι παραπανω απο οτι μπορουμε να πληρωσουμε..

για τα διοδια χλμ χρεωση (οχι 2 ευρω ενα μπες βγες),,και με τελειωμενα κομματια δρομου..

ολα ναι,,αλλα σε λογικες τιμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Μια χαρά θα πληρώσεις και διόδια έλληνα, γιατί να μην πληρώσεις?Πραγματικά δε το καταλαβαίνω!Εσύ δε βγάζεις εδώ και 66 χρόνια Παπανδρεοκαραμανλήδες?ΑΥΤΟΙ, οι ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ σου, δε σε έφτασαν εδώ?Γιατί στρουθοκαμηλίζεις?Να πας να πληρώσεις τα διόδια σου, να πας και στο χωριό σου να δουλέψεις στα χωράφια αν είσαι άνεργος και να λες και φχαριστώ.

Μια 66ετία σκέφτεστε σαν παιδιά και ακόμα συνεχίζετε.Και εις ανώτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
εγω τωρα που θα κατεβω πατρα να πληρωσω η να μην τα πληρωσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Γιατί να μην πληρώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γιατί να μην πληρώσεις?

γιατι το θεωρω κοροιδια να πληρωσω για τον δρομο κορινθο-πατρα......
αλλα απο την αλλη ντρεπομαι κιολας...τι να πω, δεν πληρωνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
γιατι το θεωρω κοροιδια να πληρωσω για τον δρομο κορινθο-πατρα......
αλλα απο την αλλη ντρεπομαι κιολας...τι να πω, δεν πληρωνω?

Και γω το θεωρώ κοροιδία που ο Φ.Π.Α είναι 23%, με είδες να μη πληρώνω όσο είναι για το γάλα που πήρα σήμερα?

Σιγά σιγά, είτε θα συμβιβαστούμε είτε θα γίνουν πιο άσχημα τα πράγματα.Ο έλληνας επιλέγει το δεύτερο και το χαίρεται κιόλας, θεωρεί τον εαυτό του επαναστάτη και αγωνιστή.Κάθεται και προσκυνά τον Μίκη στο σύνταγμα νομίζοντας ότι θα αλλάξει το οτιδήποτε.Που ήταν ο Μίκης όταν μπαίναμε όλοι στο δημόσιο?Όταν τρώγαμε καλά?Α, ναι, κι αυτός έτρωγε εξίσου καλά.Τώρα όμως θα βγούμε και μεις κι αυτός και θα φωνάξουμε "Δεν πληρώνω διόδια". :διαδικτυακή μούτζα:

Εξκιουζ μι για τα οφ τοπικς και το...θυμό, αλλά τώρα ξύπνησα.

Καλημέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ειπες ειτε θα συμβιβαστουμε ειτε θα ξεσηκωθουμε....εγω προσωπικα προτιμω το δευτερο μιας και θεωρω πως δεν ειναι σωστο να λειτουργουμε σαν προβατα και να ειμαστε τελειως αβουλοι....
ας κανουμε εστω κατι.....και οι συγκεντρωσεις των αγανακτησμενων στο συνταγμα ειναι μεγαλο πραγμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Τώρα εκ των υστέρων δε ξέρω τι πρέπει να γίνει, άλλο πράγμα έθιξα παραπάνω.Και τι νομίζεις ότι θα φέρει ο ξεσηκωμός?Διαδηλώνουν 3 βδομάδες και όμως σε λίγο ο μπιζνεσμαν θα μπορεί να προσλαμβάνει με 600 ευρώ στον ιδιωτικό τομέα.Τι θα καταφέρετε?Οι Ισπανοί τι καταφέρανε?Είναι καλό να μην είμαστε πρόβατα,να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας,να προτείνουμε αλλαγές μπλα μπλα μπλα, αλλά εφόσον μας έχουν πάει ήδη στο σφαγείο, όσο και να φωνάξουμε δε νομίζω να μας λυπηθούν οι Γερμανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
και τι προτεινεις? απλα ν αραξουμε και να κοιταμε?
ο κοσμος εχει αγριεψει, δεν ειναι απλα φανφαρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το "Τώρα εκ των υστέρων δε ξέρω τι πρέπει να γίνει" το διάβασες?

Τώρα θα μου πεις, κατακρίνεις κάτι αλλά δεν έχεις να πεις και τίποτα, απλά βγάζεις χολή.

Εμ, τώρα έτσι όπως είμαστε εγώ με τις γνώσεις του 16χρονου δε βλέπω τίποτα στον ορίζοντα.Παλεύω για τον εαυτό μου και ΜΟΝΟΝ και δε με χαλάει που υπάρχουν κι αυτοί που προσπαθούν για το συλλογικό συμφέρον(βλ. αγανακτισμένοι), αλλά σε καμία περίπτωση δεν είμαι διατεθειμένος να χαλάσω τη ζωή μου για να διορθώσω τα λάθη των άλλων, όντας ένας από αυτούς.Πες με εγωιστή αλλά έτσι έχουν τα πράγματα τώρα.

Όσο για τα διόδια και τα λοιπά, ΝΑΙ θα τα πληρώσω.Αλήθεια σε τι αποσκοπάτε αυτοί που δε τα πληρώνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κοιτα δεν εχεις αδικο να εισαι απογοητευμενος...αλλωστε ολοι ειμαστε γιατι δεν βλεπουμε κανενα απολυτως μελλον....
τωρα ο λογος που δεν ελω να πληρωσω διοδια ειναι γιατι μου φαινεται βλακεια να πληρωσω για εναν καροδρομο που καθε μερα σκοτωνονται ανθρωποι....
τα διοδια εχουν λογο υπαρξης, δεν ειναι απλο τσαμπουκαλικι, ναι στην αττικη οδο να πληρωσω που ειναι μια χαρα δρομος αλλα στον πατρων κορινθου γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Από την μία κάτι πρέπει να γίνει με τα διόδια, αλλά από την άλλη βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος γιατί το μεγαλύτερο πρόβλημα στις μετακινήσεις είναι οι τιμές στη βενζίνη και όχι τα διόδια.

Το πιο τρομερό από όλα είναι η στάση της αστυνομίας και του κράτους σε αυτούς που δεν πληρώνουν. Δεν μπορεί το κράτος να αναγκάζει τον πολίτη να πληρώσει χαράτσια γιατί έτρεξε με 10 km/h παραπάνω από το όριο ταχύτητας ή μιλούσε με το κινητό όταν οδηγούσε και στους άλλους που περνάνε τα διόδια χωρίς να πληρώσουν να μην κάνει τίποτα. Η διαφορά είναι ότι στην πρώτη περίπτωση ο πολίτης είναι μόνος του και στην δεύτερη περίπτωση τον καλύπτει ένα κίνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αυτοί που δεν πληρώνουν είναι πολλοί και δε συμφέρει το κράτος να τους κάνει ντα.

Από την άλλη, σιγά που σε γράφουν με 10χμ/ω παραπάνω.Η ελληνική αστυνομία είναι από τις πιο επιεικής που υπάρχουν.

Δίπλωμα δεν έχω, αλλά απ'ότι ξέρω στον Κ.Ο.Κ λέει πως δεν πρέπει να οδηγάμε μιλώντας στο κινητό, γιατί μπορεί να γίνει καμιά...μ@λακία.

Στην τελευταία πρόταση συμφωνώ, ο έλληνας είναι πιο εγωιστής απ'ότι θέλει να νομίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
τελικα να πληρωσω η να μην πληρωσω???κυρωσεις υπαρχουν η οχι?
τι τους λεω?γεια σας δεν πληρωνω ανοιξτε μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
τελικα να πληρωσω η να μην πληρωσω???κυρωσεις υπαρχουν η οχι?
τι τους λεω?γεια σας δεν πληρωνω ανοιξτε μου?



άμα είναι να ρωτάς τα αυτονόητα, να πληρώσεις και να τελειώσει η υπόθεση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
ξερω κι εγω....την πρωτη φορα που δεν πληρωσες δεν σκαλωσες?
δεν ειναι τα 3 ευρω...ειναι η κοροιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Από την άλλη, σιγά που σε γράφουν με 10χμ/ω παραπάνω.Η ελληνική αστυνομία είναι από τις πιο επιεικής που υπάρχουν.

Κι όμως σε γράφουνε. Εκεί που έχουν μπλόκα σημαδεύουν τυχαία αυτοκίνητα στο δρόμο. Αν ξεπεράσεις το όριο σε σταματάνε και σου δίνουν κλίση. Αν δεν έχει μπλόκο και με 200 να πηγαίνεις δεν σου κάνουν τίποτα.

Αν πρόσέξεις τα σημεία που κάνουν μπλόκα δεν είναι επικύνδυνα αλλά κατηφόρες σε χρονικές στιγμές όπου δεν υπάρχει κίνηση, τα αυτοκίνητα αναπτύσουν μεγάλες ταχύτητες και τα σήματα σε αναγκάζουν από π.χ. 120 να πέσεις ξαφνικά σε 80 χωρίς λόγο.

Αν δεν έχεις ορατότητα για να δεις την τροχαία μπροστά και δεν προλαβαίνεις να σταματήσεις την έφαγες την κλίση από το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top