Ρατσισμός ή αντίδραση στην παγκοσμιοποίηση;

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
καλησπέρα, θα ήθελα κ εγω να πω τη θέση μου πάνω στο θέμα. Οταν μιλάμε για λαθρομετανάστες μιλάμε για ανθρώπους που υποτίθεται οτι πάνε σε μια χώρα (αψηφώντας τα πάντα) για να βρουν ένα καλύτερο μέλλον, κ θέλω να ρωτήσω όλους σας αυτοί οι άνθρωποι στην Ελλάδα εχουν καλύτερο μέλλον; Στοιβάζονται 100 150 άτομα σε κτήρια παρατημένα χωρίς τουαλέτες χωρίς μπάνια χωρίς βασικούς κανόνες υγιεινής σε μία χώρα που τα επίσημα ποσοστά εναργείας είναι 18% (φανταστείτε τώρα πόσο ειναι η πραγματική ανεργία) κ ρωτάω το εξής τι εξυπηρετεί η τόσο μεγάλη εισροή ανθρώπων σε μια χώρα που δεν έχει ούτε εργοστάσια ούτε κάτι που να χρειάζεται τόσα πολλά εργατικά χέρια. Και αμέσως μετά ας μου εξηγήσει κάποιος πως θα γίνει να επιλυθούν τα προβλήματα κοινωνικής παθογένειας που δημιουργήθηκαν κ θα δημιουργηθούν με τόσο άνεργο κ εξαθλιωμένο πληθυσμό. Κ ας μου εξηγήσει κάποιος αφού οι συνθήκες διαβίωσης τους δεν έχουν βελτιωθεί στο παραμικρό τι εξυπηρετεί αυτή η μετακίνηση πληθυσμών. Συγνώμη για το μεγάλο μου ποστ αλλα είναι προβλήματα που πραγματικά με απασχολούν :worry:
Από τότε που θυμάμαι εμένα αυτό το κράτος......δεν μπορεί να αντιμετωπίσει σχεδόν κανένα πρόβλημα ή αλλαγή που προκύπτει..
Δεν μπορεί να λειτουργήσει και να γίνει με απλά λόγια φερέγγυο.Αυτό λοιπόν το κράτος είναι καταχρεωμένο από δάνεια της ΕΟΚ...σου φέρνω ένα παράδειγμα ..που υποτίθεται ότι πήρε υπέρ της ανάπτυξης......και προόδου που δεν έγινε ποτέ.
Το γεγονός ότι αυτή η χώρα έχει δεχτεί μετανάστες περισσότερους σε αριθμό από ότι μπορεί δεν είναι δικιά μου ευθύνη ούτε εγώ μπορώ να δώσω λύση γιατί πολύ απλά δεν είμαι κάποιος υπουργός.
Αυτό λοιπόν το κράτος όφειλε να είναι προετοιμασμένο για κάτι τέτοιο και θα το είχε πετύχει εάν εκείνοι που αποτελούσαν την εκάστοτε κυβέρνηση έβλεπαν μπροστά....ή εάν απλά κάνανε την δουλειά τους.
Ας ζητήσουμε λοιπόν λόγο από όλους αυτούς....οι εκρήξεις πατριωτισμού,εθνικισμού ,σύγκρισης εμάς με τους όποιους μετανάστες.....και υπενθύμισης της λαμπρής ιστορίας μας όπως και του κάποτε πολιτισμού μας φαντάζουν από ανόητα έως γελοία....
Όσο περί βελτίωσης συνθηκών διαβίωσης των μεταναστών....θα σου φανεί περίεργο....αλλά έχει βελτιωθεί....γιατί πάντα υπάρχουν άνθρωποι σε τούτη την γη που είναι πραγματικά φτωχοί.....τόσο φτωχοί που πάντα κάποιοι άλλοι άνθρωποι θα το ξεχνούν σκόπιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
negative και Άγγελε, νομίζω ότι τελικά λέτε το ίδιο πράγμα απλά σε δύο μέρη.
Αν συνθέσουμε τις απόψεις σας, μάλλον θα καταλήξουμε σε μια κατάσταση που θα πλησιάζει το ιδανικό.

Δηλ. κράτη που έχουν πολυσυλλεκτικότητα και πολυπολιτισμικότητα αλλά που ταυτόχρονα διαφυλάσσουν και διατηρούν κοινά χαρακτηριστικά και κοινούς κεντρικούς άξονες μεταξύ των πολιτών τους.

Αυτό φυσικά μπορεί να μη σημαίνει την απόλυτη κυριαρχία της υπερτερούσας αριθμητικά ή για άλλο λόγο εθνότητας, αλλά, και εκεί είναι και το στοίχημα, την προσπάθεια τα καλά στοιχεία της κυρίαρχης εθνότητας να γίνουν βίωμα και στις άλλες και τη δημιουργία νέων κοινών χαρακτηριστικών που να ενώνουν τους πολίτες, ώστε να αποτελέσουν τον απαραίτητο συνδετικό κρίκο για την διατήρηση και ευμερία του κράτους.
Κράτος;;;;;;;; ευημερία του κράτους. Θέλει ποιό μεγάλα ερωτηματικά.
Ο ρατσισμός ξεκινά πρώτα απο όλα απο αυτούς που σχεδιάζουν και ρυθμίζουν τους οικονομικούς δείκτες συσχετισμού των απολαβών των ανθρώπων που δραστηριοποιούνται σ'αυτό.
Δηλαδή θέλω να πώ, πως το κράτος μπορεί να το αποτελούμε όλοι μας, πλήν όμως εμείς δέν ψηφίζουμε τους νόμους που επιτρέπουν την μαύρη εργασία όλων όσοι δραστηριοποιούνται οικονομικά εντός της επικράτειας του κράτους (π.χ. Ελλάδα).
Δικηγόροι-Γιατροί-Πολιτικοί Μηχανικοί, αποτελούν την πλειοψηφία των βουλευόμενων την δημοκρατία.
Αποφασίζουν δηλαδή σαφώς προφασιζόμενοι και υποκρινόμενοι πως οι αποφάσεις τους συνάδουν με το κοινό συμφέρον.
Η κάθε ομάδα, μετρώντας τους οικονομικούς δείκτες, φροντίζει να προσαρμόζει προς το δικό της συμφέρον νόμους και παραθυράκια.
Όταν ένα μέρος των δημοσίων υπαλλήλων έχει αναγκαστεί να προσφύγει σε δικαστική διεκδίκηση μιάς αύξησης στον μισθό τους με την μορφή επιδόματος, απο το 2001, τότε αυτοί που καρπώνονται είναι οι δικηγόροι. Όταν στην Οικουμενική κυβέρνηση επι Ζολώτα, ο τότε ανήκων στην αριστερή παράταξη αρμόδιος διαμόρφωσε την αμοιβή στις οικοδομικές άδειες απο 150 χιλ. δραχμές σε 750 χιλ. δραχμές, τότε αυτοί που καρπώνονται είναι οι Πολιτικοί Μηχανικοί.
Εμείς εδώ μιλάμε ύστερα για ρατσισμό!!!
Κάπως διαφορετική ονομασία θα έπρεπε να βρούμε. Ίσως με ποιό μεγάλο ερωτηματικό
;

Εμείς απλά νομίζουμε πως οι εχθροί μας είναι οι διάφοροι μετανάστες.
Προσωπικά εμένα μου έχουν αδειάσει το σπίτι λαθρομετανάστες, αλλά άν πεινούσα εγώ και τα παιδιά μου, το μόνο σίγουρο είναι πως δέν γνωρίζω τί θα είμουν σε θέση να κάνω.

Αυτά τα λίγα με πολύ σκεπτικιστική διάθεση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κράτος;;;;;;;; ....
Δηλαδή θέλω να πώ, πως το κράτος μπορεί να το αποτελούμε όλοι μας,
...

Εμείς απλά νομίζουμε πως οι εχθροί μας είναι οι διάφοροι μετανάστες.
Προσωπικά εμένα μου έχουν αδειάσει το σπίτι λαθρομετανάστες, αλλά άν πεινούσα εγώ και τα παιδιά μου, το μόνο σίγουρο είναι πως δέν γνωρίζω τί θα είμουν σε θέση να κάνω.

Αυτά τα λίγα με πολύ σκεπτικιστική διάθεση.


Πολύ καλά τα λες, φίλτατε Μάξιμε, αλλά "εμείς" δεν "είμαστε το κράτος", είμαστε ο υπήκοος "λαός" κάποιου κράτους. Τούτο εξάλλου το υποννοείς με όλα τα υπόλοιπα συμφραζόμενά σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πολύ καλά τα λες, φίλτατε Μάξιμε, αλλά "εμείς" δεν "είμαστε το κράτος", είμαστε ο υπήκοος "λαός" κάποιου κράτους. Τούτο εξάλλου το υποννοείς με όλα τα υπόλοιπα συμφραζόμενά σου!
Εμμέσως πλήν σαφώς αφήνω να εννοηθεί ο βαθμός που κατέχουμε εμείς στο ασκέρι που λέγεται Κ;Ρ;Ά;Τ;Ο;Σ; φίλε μου Νωέα.
Στις μειώσεις των μισθών της εύρωστης ελέω ΝΔ σημερινής κυβέρνησης,
συμφώνησαν δυό ομάδες των (ΣΤΡΑΤΗΓΩΝ απο το ασκέρι που λέγεται Κ;Ρ;Ά;Τ;Ο;Σ;).
Τραπεζίτες και ΣΕΒ.
Εμείς οι απλοί φαντάροι, μιά καραβάνα είχαμε και σ'αυτήν ανοίξανε τρύπες... οι αθεόφοβοι.
Νωέα φίλε μου φοβάμαι. Ναί αλήθεια φοβάμαι να γράψω για μάς με ποιό μεγάλα γράμματα απο αυτά που χρησημοποίησα για
Τους Μεγάλους.
Μήν με κατηγορήσουνε για προσβολή ιεραρχίας.
Άντε μετά να τρέχω. Είμαι και παππούς, αυτό κόντεψα να το ξεχάσω. Γεροντική άνοια λέει κάποιος απο μέσα. Πές του πως τον άκουσα και μήν τολμήσει να το ξαναπεί γιατι θα αντιδράσω βιαίως.
ΜΙΛΗΣΑ ΟΥΓΚ............................................:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
https://directnews.gr/world/10585-ereuna-sundeei-to-xamhlo-iq-me-ton-ratsismo.html

Έρευνα συνδέει το χαμηλό IQ με τον ρατσισμό

Είναι οι ρατσιστές ηλίθιοι;

Τείνουν οι συντηρητικοί να είναι λιγότερο ευφυείς από τους φιλελεύθερους; Έρευνα του Πανεπιστημίου Brock του Οντάριο υποστηρίζει ότι η απάντηση και στις δύο ερωτήσεις μπορεί να είναι θετική!

Η έρευνα, που δημοσιεύεται στην επιστημονική επιθεώρηση Psychological Science, έδειξε ότι άτομα που επιτυγχάνουν χαμηλότερο σκορ στα τεστ I.Q. κατά την παιδική ηλικία, είναι πιο πιθανό να αναπτύξουν προκαταλήψεις και συντηρητικές κοινωνικές αντιλήψεις ως ενήλικοι.

Το I.Q. είναι ένα μέγεθος που καθορίζεται από τυποποιημένα τεστ, αλλά η εγκυρότητα των αποτελεσμάτων των τεστ αυτών παραμένει αντικείμενο διαφωνίας μεταξύ των ψυχολόγων.

Ο υπεύθυνος της έρευνας, καθηγητής Δρ. Γκόρντον Χόντσον, δήλωσε ότι βρέθηκαν στοιχεία που δείχνουν έναν φαύλο κύκλο: Οι άνθρωποι με χαμηλή νοημοσύνη κλίνουν προς κοινωνικά συντηρητικές ιδεολογίες, οι οποίες με τη σειρά τους ενισχύουν την αντίσταση κατά της αλλαγής, αλλά και τις προκαταλήψεις.

Γιατί οι λιγότερο ευφυείς ελκύονται από συντηρητικές ιδεολογίες; Επειδή τέτοιες ιδεολογίες έχουν αυστηρές "δομές και τάξη", που καθιστούν πιο εύκολη την κατανόηση ενός περίπλοκου κόσμου, εξηγεί ο καθηγητής.

"Δυστυχώς, αυτά τα χαρακτηριστικά μπορεί να οδηγήσουν και σε προκαταλήψεις", συμπληρώνει.


Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #125-135 προήλθαν από το θέμα "Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Friedrich Nietzsche ("Η Γένεση της Τραγωδίας", κεφ. XV, 1872):

"Αποδεδειγμένα σε κάθε περίοδο της εξέλιξής του ο δυτικοευρωπαϊκός
πολιτισμός προσπάθησε να απελευθερώσει τον εαυτό του από τους Έλληνες.
Η προσπάθεια αυτή είναι διαποτισμένη με βαθύτατη δυσαρέσκεια, διότι
οτιδήποτε κι αν (οι δυτικοευρωπαίοι) δημιουργούσαν, φαινομενικά
πρωτότυπο και άξιο θαυμασμού, έχανε χρώμα και ζωή στη σύγκρισή του με
το ελληνικό μοντέλο, συρρικνωνότανε, κατέληγε να μοιάζει με φθηνό
αντίγραφο, με καρικατούρα. Έτσι ξανά και ξανά μια οργή ποτισμένη με
μίσος ξεσπάει εναντίον των Ελλήνων, εναντίον αυτού του μικρού και
αλαζονικού έθνους που είχε το νεύρο να ονομάσει βαρβαρικά (για κάθε
εποχή) ό,τι δεν είχε δημιουργηθεί στο έδαφός του.
Μα ποιοι, επιτέλους, είναι αυτοί των οποίων η ιστορική αίγλη υπήρξε
τοσο εφήμερη, οι θεσμοί τους τόσο περιορισμένοι, τα ήθη τους αμφίβολα
έως απαράδεκτα, και οι οποίοι απαιτούν μια εξαίρετη θέση ανάμεσα στα
έθνη, μια θέση πάνω από το πλήθος. Κανένας απο τους επανεμφανιζόμενους
εχθρούς τους δεν είχε την τύχη να ανακαλύψει το κώνειο, με το οποίο θα
μπορούσαμε μια για πάντα να απαλλαγούμε απ' αυτούς. Όλα τα δηλητήρια
του φθονου, της ύβρεως, του μίσους έχουν αποδειχθεί ανεπαρκή να
διαταράξουν την υπέροχη ομορφιά τους.
Έτσι, οι άνθρωποι συνεχίζουν να νιώθουν ντροπή και φόβο απέναντι στους
Έλληνες. Βέβαια, πού και πού, κάποιος εμφανίζεται που αναγνωρίζει ακέραιη
την αλήθεια, την αλήθεια που διδάσκει ότι οι Έλληνες είναι οι ηνίοχοι
κάθε επερχόμενου πολιτισμού και σχεδον πάντα τόσο τα άρματα άσο και τα
άλογα των επερχόμενων πολιτισμών είναι πολύ χαμηλής ποιότητας σε σχέση
με τους ηνίοχους (Έλληνες), οι οποίοι τελικά αθλούνται οδηγώντας το άρμα
στην άβυσσο, την οποία αυτοί ξεπερνούν με αχίλλειο πήδημα."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πες μας νεογε
οτι διαβασες τι λεει και μετά
σε περιμενουν μερικες εκπληξεις


υγ. τελικα,
το να κανεις κατ+πεηστ ρησεις απο το ιντερνετ
-τις οποιες δεν μπορεις να στηριξεις-
που κατατασσεται γνωσιακά,
σοφολογιότατε της ακροδεξιάς κατάρτισης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
πες μας νεογε
οτι διαβασες τι λεει και μετά
σε περιμενουν μερικες εκπληξεις

Είναι απάντηση σ' αυτό που είπε ο the_truth: "Η εθνική εμμονή μας: Όσοι δεν μας θαυμάζουν, μας ζηλεύουν και μας επιβουλεύονται…"
Του παρέθεσα ένα απόσπασμα ενός ξένου φιλοσόφου, διότι αν στηρίξω αυτή τη γνώμη εγώ ή κάποιος άλλος Έλληνας θα χαρακτηριστούμε ως ρατσιστές με χαμηλό IQ. Μιλάμε για τέτοιο επίπεδο διαλόγου...
Και μπορώ να παραθέσω εκατοντάδες αποσπάσματα ξένων φιλοσόφων, επιστημόνων και ηγετών που μιλάνε για το μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού. Δεν ξέρω αν είχαν χαμηλή νοημοσύνη, πάντως να τα βλέπουν όσοι υποστηρίζουν με φανατισμό ξένες θεωρίες και αποκόπτονται από τον πολιτισμό τους.

υγ. τελικα,
το να κανεις κατ+πεηστ ρησεις απο το ιντερνετ
-τις οποιες δεν μπορεις να στηριξεις-
που κατατασσεται γνωσιακά,
σοφιολογιότατε της ακροδεξιάς κατάρτισης; :P

Όπως έχω πει πολλές φορές εδώ μέσα, ΔΕΝ ανήκω ιδεολογικά σε κανέναν χώρο. Έχω αναφέρει τους λόγους. Έχω κοινά με κάποιες ιδεολογίες, αλλά αυτό συμβαίνει γιατί έχουν πάρει πολλά στοιχεία από παλαιότερες φιλοσοφικές πεποιθήσεις. Λόγω της νοημοσύνης σου, η οποία είναι ανάλογη της αμοιβάδας, μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν το καταλαβαίνεις. Όσο για τις εμπαθείς εξυπνάδες σου... μπορείς και καλύτερα...
Είσαι ένα αποτυχημένο τρολλάκι, το οποίο μπαίνει από θέμα σε θέμα, ψάχνει κυρίως δημοσιεύσεις δεξιών, ακροδεξιών και γενικώς άτομα με πατριωτικά, θρησκευτικά, διαφορετικά (από σένα) φρονήματα για να τους την μπει, να πει την μακακία του, να πάρει κάνα like, να νομίζει ότι κάτι έκανε κ.λπ.
Βέβαια, σε πραγματικό διάλογο αυτές οι τρολλίστικες μπηχτές προς τον συνομιλητή, ούτε καν ως σκέψη δεν υπάρχουν (kick your ass), γι' αυτό μπαίνεις σε νετ και βγάζεις τα απωθημένα σου. Poor boy... :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Είναι απάντηση σ' αυτό που είπε ο the_truth: "Η εθνική εμμονή μας: Όσοι δεν μας θαυμάζουν, μας ζηλεύουν και μας επιβουλεύονται…"
Του παρέθεσα ένα απόσπασμα ενός ξένου φιλοσόφου, διότι αν στηρίξω αυτή τη γνώμη εγώ ή κάποιος άλλος Έλληνας θα χαρακτηριστούμε ως ρατσιστές με χαμηλό IQ. Μιλάμε για τέτοιο επίπεδο διαλόγου...
Και μπορώ να παραθέσω εκατοντάδες αποσπάσματα ξένων φιλοσόφων, επιστημόνων και ηγετών που μιλάνε για το μεγαλείο του ελληνικού πολιτισμού. Δεν ξέρω αν είχαν χαμηλή νοημοσύνη, πάντως να τα βλέπουν όσοι υποστηρίζουν με φανατισμό ξένες θεωρίες και αποκόπτονται από τον πολιτισμό τους.
Ρε μπρο αυτο κιολας το υπερτονισα για να μην παρω τετοιες απαντησεις οπως την παραπανω με τον Νιτσε(ας το αφησουμε αυτο ασχολιαστο προς στιγμην)

Όλοι του χρωστούν γιατί «εδώ γεννήθηκε ο πολιτισμός και η Δημοκρατία». Δεν του περνάει ούτε από την άκρη του μυαλού του ότι τα «χρέη» αυτά αφορούν κάποιους άλλους 2,5 χιλιάδες χρόνια πριν και στον σύγχρονο Έλληνα δεν χρωστάει ουδείς τίποτα, ή καλύτερα του «χρωστούν» ότι σε κάθε άλλο λαό…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σορρυ κιόλας...αλλά ο ελληνικός πολιτισμός στον οποίο αναφέρεται ο Νίτσε...τι σχέση έχει να κάνει με εμάς?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δεν θα σου πω πολλά, παρά μόνο κάτι απλό: Ας μας αφήσουν ελεύθερους να διαχειριστούμε την εσωτερική κι εξωτερική πολιτική μας. Τότε, θα κριθούμε πραγματικά για τις δυνατότητές μας. Ένα προτεκτοράτο, δεν μπορείς να το κρίνεις με τα κριτήρια ενός ελεύθερου κράτους. Ειδικά, όταν οι λόγοι που είναι προτεκτοράτο, σχετίζονται άμεσα με τις δυνατότητές του, αν ασκήσει ανεξάρτητη πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Να μας αφησουν?!

Δεν νομίζω οτι μας κρατάει κανένας...μαλλον εμείς επιλέγουμε την ραγιαδιλίκι...μόνο να κρίνει κανείς τα τελευταία 30 χρόνια δηλαδή..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Σορρυ κιόλας...αλλά ο ελληνικός πολιτισμός στον οποίο αναφέρεται ο Νίτσε...τι σχέση έχει να κάνει με εμάς?!

Είμαστε κληρονόμοι του, είναι δημιούργημά μας, άμεσα συνδεδεμένο και εξαρτώμενο με τις συνήθειές μας, τα ελαττώματά μας και τις παραξενιές μας.
Το κακό είναι, ότι δεν αντλούμε τίποτα από τον πολιτισμό μας και αγωνιζόμαστε να επιβάλλουμε καθεστώτα κομμουνιστικά, καπιταλιστικά, αναρχικά, ναζιστικά κ.λπ.
Βλέπω Έλληνες να προσπαθούν να κατανοήσουν την έννοια του προλεταριάτου, της ελεύθερης αγοράς ή του γερμανικού ναζιστικού αποκρυφισμού και μου προκαλεί... πότε γέλιο, πότε απογοήτευση...

Να μας αφησουν?!

Δεν νομίζω οτι μας κρατάει κανένας...μαλλον εμείς επιλέγουμε την ραγιαδιλίκι...μόνο να κρίνει κανείς τα τελευταία 30 χρόνια δηλαδή..!!

Για ψάξε περιπτώσεις Ελλήνων που προσπάθησαν να αποδεσμεύσουν το έθνος μας από εξωγενείς παράγοντες. Δες τι τύχη είχαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Είμαστε κληρονόμοι του, είναι δημιούργημά μας, άμεσα συνδεδεμένο και εξαρτώμενο με τις συνήθειές μας, τα ελαττώματά μας και τις παραξενιές μας.
Μπρο απο τους αρχαιους Ελληνες μεχρι τους Νεοελληνες μεσολαβουν 2000 χρονια.Οι γερμανοι αν σκεφτουν ετσι και παρουν τα πισια τα αυτοκινητα τα ειρ κοντισιον κλπ εμεις τι θα απογινουμε μονο με την φιλοσοφια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valar_Morghulis

Νεοφερμένος

Ο Valar_Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είναι το πρόβλημα του λαού...της θέλησής του!!
Η ελευθερία έχει ευθύνες δεν είναι απλό πράγμα...και ως λαός δείχνουμε ότι δεν γουστάρουμε και πολύ την πραγματική ελευθερία...!!

Κάτι θυμάμαι...μάλιστα ένας που μου έρχεται πρόχειρα στο μυαλό...αν θυμάμαι καλά Έλληνες τον έφαγαν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top