Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,130 μηνύματα σε 76,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 241 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Συμφωνείτε με την καύση των νεκρών;

Να επιτραπεί η καύση των νεκρών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 152)
Ναι, συμφωνώ.
120
78,95%
Όχι, διαφωνώ.
11
7,24%
Συμφωνώ μόνο για όσους το επιτρέπει η θρησκεία τους.
13
8,55%
Δεν έχω άποψη/Δε με ενδιαφέρει/Δε ξέρω
8
5,26%

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 557 μηνύματα.

O theio_vrefos έγραψε: στις 21:50, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Μετα απο 3 χρονια γινεται εκταφη, και φυσικα ο ταφος δε μενει ακατοικητος
Μαλιστα αν θες να κρατησεις τον νεκρο μεσα για περισσοτερο καιρο πληρωνεις κατι σαν νοικι..

Και στο θεμα, συμφωνω.
μπορείς να αγοράσεις επίσης το χώρο. Και οι τιμές δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητες.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 21:54, 13-02-07:

Τι λέτε ρε παιδιά; έμεινα στο έτσι τώρα. στο χώμα τί έξω σε ένα χόρο, γιατί πρέπει να αφήνουν τους άλλους έξω;
Παράθεση

bunny217 (Ποιός Ξέρει???)

Διακεκριμένο μέλος

H Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 3,896 μηνύματα.

H bunny217 Περίεργα συναισθήματα έγραψε: στις 22:04, 13-02-07:

και μετα που θα τους κάψουν τί θα τους κάνουν??
σε βαζο πάνω στο τζάκι όπως στις ταινίες??
Μια φίλη της μαμας μου έφερε τον μπαμπα της απο Αμερική καμμενο
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 22:06, 13-02-07:

και το χειρότερο είναι οτι πρέπει να ειναι κάποιος της οικογένειας παρων στη διαδικασία της εκταφης...

αντε να πας να δεις μισολιωμένη τη μάνα σου (Αν δεν εχει λιώσει καλα στα 3 χρόνια) ή άντε να πας να δεις τα κόκκαλα...

έτσι ειναι η Αθήνα.... σε 3 χρόνια σε αδειάζουν για να παρει άλλος τη θεση σου....
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,239 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε: στις 22:07, 13-02-07:

Yπερ του καψιματος ναι,αλλα να κραταω σταχτες και μαμακιες ποτε!
Το θεωρω εντελως ακυρο και διχως νοημα.
2
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 22:09, 13-02-07:

Έγώ έχω δεί τα κόκαλα του παπού μου πριν 15 χρόνια και ένοιωσα να τον ξέρω, με έκανε να νοιώσω περίεργα αλλα καλά περίεργα. Είναι ανάλογα τον άνθρωπο πιστέυω
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 22:40, 13-02-07:

εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 22:50, 13-02-07:

Κάψτε τους ρε παιδιά... χώρο πιάνουν... άστε τους ελεύθερους στον αέρα...
1
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,212 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 22:52, 13-02-07:

100% υπερ ειμαι, τα επιχειρηματα μου τα ιδια με τα παιδια που εγραψαν πριν.

ΥΓ Μητσο ζωη σε εσας αγορι μου
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 23:39, 13-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
εγω ημουν παρουσα στην εκταφη του ξαδερφου μου, -μισολιωμενου και με πολλες ακομα ανατριχιαστικες λεπτομερειες που δεν θα πω- οταν ημουν 13 χρονων.. σχεδον στιγματιστηκα απο τοτε, ειναι κατι που δε θα ξεχασω ποτε...
παρ'ολο το τραγικο θεαμα, δε ξερω αν η καυση ειναι καλυτερη... δε το εχω σκεφτει ποτε.. αλλα νομιζω οτι δε θα την προτιμουσα.

και δεν θα την προτιμουσα ΕΙΔΙΚΑ για θεματα-"προβληματα'" χωρου!
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 23:54, 13-02-07:

και δεν θα την προτιμουσα ΕΙΔΙΚΑ για θεματα-"προβληματα'" χωρου!
Αν αναφέρεσαι σε μένα, δεν το είπα σα λόγο για επιλογή.
Παράθεση

Cancerman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O Cancerman έγραψε: στις 00:00, 14-02-07:

πιστευω γενικοτερα πως ο ανθρωπος εχει δικαιωμα στον θανατο...

μεσα σε αυτα τα πλαισια εχει το δικαιωμα της επιλογης για το τι θα συμβει μετα το.... γεγονος...

οποτε η πολιτεια εχει υποχρεωση να του προσφερει επιλογες... αρα ναι ειμαι συμφωνος...
Παράθεση

epote

Επιφανές Μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,521 μηνύματα.

O epote ) έγραψε: στις 11:27, 14-02-07:

Εγώ δεν συμφωνώ....
Δηλαδή γιατί να τους καίνε?
Πρόσφατα έχασα την αδερφή μου. Αν είχε οριστεί αυτό πριν απο αυτό θα επεφτα σε κατάθλιψη. Μα είναι δυνατόν να βλέπεις τον ανθρωπό σου να καίγετε???
οντως οντως, το να την ξεθαψετε [...] λογο της στειροτητας και του κορεσμου του εδαφους των νεκροταφειων ειναι σαφως καλυτερο και τιμα πολυ περισοτερο τη μνημη της...

προσωπικα θα προτιμουσα να με πεταξουν σε καποιο δασος να με φανε τα ζωα, ειναι η φυσικη πορεια και ετσι θα προσφερω κατι ακομα και στο θανατο μου, αλλα καταλαβαινω οτι πρακτικα αυτο δεν γινεται γιατι ειμαστε πολλοι (οι ανθρωποι) οποτε φωτια φωτια στον μπατσων την φωλια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 14-02-07 στις 17:13.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 11:37, 14-02-07:

Καταλαβένουμε όλοι οτι το να κάψεις ένα άνθρωπο δικό σου είναι χάλια αλλα άν είναι επιλογή του νεκρού να καεί τότε το κάνεις γιατί πρέπει, σαν την δωρεά οργάνων, δεν θέλουμε να "κοψουμε" τον δικό μας αλλα είναι επιλογή του και βοηθάς έναν άνθρωπο
epote αυτό πάει για σένα αντί να σε φάν οι λύκοι υπάρχει η επιλογή να σε φαν άρρωστα νέα παιδιά που περιμένουν κάποιον να τους σώσει.
Χωρίς πλάκα πάντως θεωρώ οτι καλύτερα θα ήταν αντί κάυση να υπήρχε δωρεά οργάνων και το υπόλοιπο κάυση(μακάβρια εγινά ε; )Συγνώμη αλλα είναι μια λύση και αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 11:40, 14-02-07:

Έπρεπε να δείς την θετική πλευρά όπως την είδα και εγώ στα 9 μου εσύ είδες τα κόκαλα σαν ουσία εγώ σου λέω γύρνα πίσω και δές τα σαν μία τελευτέα σινάντηση σαν προνόμιο που ξαναήδες το όποιο κομματι του σώματος που ήταν αυτού που σγαπούσες
Παράθεση

Cancerman

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 116 μηνύματα.

O Cancerman έγραψε: στις 12:48, 14-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Καταλαβένουμε όλοι οτι το να κάψεις ένα άνθρωπο δικό σου είναι χάλια αλλα άν είναι επιλογή του νεκρού να καεί τότε το κάνεις γιατί πρέπει, σαν την δωρεά οργάνων, δεν θέλουμε να "κοψουμε" τον δικό μας αλλα είναι επιλογή του και βοηθάς έναν άνθρωπο
epote αυτό πάει για σένα αντί να σε φάν οι λύκοι υπάρχει η επιλογή να σε φαν άρρωστα νέα παιδιά που περιμένουν κάποιον να τους σώσει.
Χωρίς πλάκα πάντως θεωρώ οτι καλύτερα θα ήταν αντί κάυση να υπήρχε δωρεά οργάνων και το υπόλοιπο κάυση(μακάβρια εγινά ε; )Συγνώμη αλλα είναι μια λύση και αυτό
+1

Παράθεση

DrJ7000

Δραστήριο Μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 204 μηνύματα.

O DrJ7000 έγραψε: στις 13:04, 14-02-07:

Η μνήμη και η οποιαδήποτε τιμή στο νεκρό δεν έχει σχέση με το σώμα του.Οπότε είμαι υπέρ της καύσης για πρακτικούς και μόνο λόγους.Αφήστε που θα ησυχάσουμε και τα από τα ζόμπι.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 13:36, 14-02-07:

+1 Αλλα υπάρχει επιλογή ανεξάρτητα αν σε κάψουν η σε θάψουν να δώσεις τα όργανα σου σε άλλους, δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι στο μετά.
Πάντος καλύτερα να μην είναι υποχρεωτικό να πηγαίνουν τα όργανα σου σε τρίτους γιατί μετά βλέπω να μειώνετε ο μέσος όρος ηλικίας στον βωμό του χρήματος
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε: στις 13:38, 14-02-07:

Μα και τώρα γίνετε αυτό, η αδερφή μου το έψαξε και βρείκε πώς μπορείς να κάνεις δωρεά χωρίς να τα πουλήσουν οι γιατροι
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 739 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε: στις 13:49, 14-02-07:

Είναι μία λύση σίγουρα όμως η δωρεά οργάνων είναι ένα πολύ λεπτό ζήτημα. Φυσικά και αν γίνει σωστά θα ήταν το καλύτερο δυνατόν, αλλά όπως είπε και ο Γιάννης είναι επικίνδυνο γιατί με τις τιμές των οργάνων σήμερα και την διαφθορά που επικρατεί στα ελληνικά νοσοκομεία φοβάμαι ότι πολλοί άνθρωποι θα πέθαιναν πριν την ώρα τους για να όργανα τους.

Απλώς θα ήταν καλύτερα να ήταν επιλογή του καθενός και η καύση και η δωρεά οργάνων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια