Είναι τελικά λύση η μετανάστευση;

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Καλησπέρα. Με λένε Δημήτρη.........είμαι 36 ετών και θα σου δώσω τη συμβουλή μου από τα βάθη της καρδιάς μου ειλικρινά. Και «μάρτυρας» για αυτό που σου λέω είναι ότι γράφω το πρώτο μήνυμα σε αυτό το φόρουμ.
Δεν σου είπα την ηλικία μου γιατί δεν θεωρώ τον εαυτό «κάποιον» για να σε συμβουλέψει αλλά θα καταλάβεις παρακάτω γιατί την αναφέρω.
Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα διαφωνήσουν κάθετα. Σίγουρα πολλοί είναι εκείνοι που θα συμφωνήσουν απόλυτα. Το σίγουρο είναι ότι αυτά που θα σου πω είναι από την εμπειρία μου μέχρι στιγμής από αυτά που έχω ζήσει εγώ.
Ξεκινάω λέγοντας σου ότι εγώ θα σε συμβουλέψω να φύγεις όσο ποιο σύντομα μπορείς. Άμεσα και γρήγορα πριν περάσει ο καιρός. Και εξηγούμε ………..
Έχω ήδη κάνει τα χαρτιά μου για βίζες κλπ για Αυστραλία. Για Αμερική που σκέφτεσαι δεν στο συνιστώ. Μετά από έρευνα που έκανα εδώ και 7 μήνες κατέληξα στα εξής. Λίγες χώρες είναι αυτές που μπορούν να προσφέρουν κάτι καλύτερο. Θα στις πω με σειρά ξεκινώντας από την καλύτερη επιλογή.
Καναδάς , Δανία , Αυστραλία , Νορβηγία , Σουηδία , Αυστρία .
Εγώ κατέληξα Αυστραλία λόγω ενός γνωστού που έχω εκεί και λόγω ότι ξέρω μόνο Αγγλικά. Ο Καναδάς έχει την ποιοτικότερη ζωή αυτή τη στιγμή στο κόσμο σύμφωνα με αρκετές πηγές. Όταν λέμε ποιότητα ζωης επειδή ο καθείς το αντιλαμβάνεται διαφορετικά η έρευνα που έκανα η ποιότητα μεταφράζεται σε βιοτικό επίπεδο δουλειά , κόστος ζωης κλπ. Σύστημα υγείας , κουλτούρα ανθρώπων , παιδία και σχέση μισθού/ζωης ας μου επιτραπεί η έκφραση.
Δεν θα σε κουράσω με λεπτομέρειες τι παίρνουμε τι παίρνουνε κλπ κάνε μια έρευνα στο δυκτιο και θα καταλάβεις.
Τώρα στο διαταυτα ! ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ !!!
Εδώ είναι που θα πικράνω κόσμο και θα βγούνε οι φίλοι και θα με πούνε έτσι η αλλιώς …….. αλλά δεν πειράζει σεβαστές και οι γνώμες τους και τα πρόσωπα τους εξάλλου κουβέντα κάνουμε.
Ο κύριος λόγος που φεύγω δεν είναι η αναδουλειά να το πω……..αλλά ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ οι Έλληνες….. μας βαρέθηκα. Είμαστε χειρότεροι και από τους ποιο κανίβαλους στα βάθη της ζούγκλας. Εγωιστές και υπερόπτες…..μια ζωή εμείς ….εμείς εφεύραμε εμείς φιλοσοφήσαμε εμείς πρώτοι σε αυτό στο άλλο μια ζωή ΕΜΕΙΣ ! Οι άλλοι είναι πάντα πίσω μας ….εμείς πρώτοι. Παρτακηδες …….μπας και βοηθήσουμε τον διπλανό μας θα μας πέσει ο κ@#$ς ! Όχι πρέπει να κάνουνε οι άλλοι για εμάς έτσι πάει. Αξιοκρατία ?? Τι είναι αυτό ? Άσε να διορίσω τον δικό μου και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Αγενείς ……. Πατάμε την αξιοπρέπεια όλων γιατί εμείς είμαστε πάνω από όλους οι άλλοι δεν υπάρχουν. Θα το παρατηρήσεις ποιο έντονα όταν πας σε κάποιο κατάστημα να πάρεις κάτι και βλέπεις ότι απαιτούμε επειδή πληρώνουμε. Ναι φίλε μου πληρώνεις να πάρεις ψωμί πχ στο φούρνο. Αν σου φέρει πορτοκαλάδα πες εγώ ζήτησα ψωμί όχι πορτοκαλάδα όμορφα και ευγενικά δε χάλασε ο κόσμος που έγινε λάθος. Εμείς όμως «πατάμε» την αξιοπρέπεια του ανθρώπου που κάνει μια δουλειά επειδή πληρώνουμε βρίζοντας τον.
Πας εσύ να πιάσεις δουλίτσα κάπου με τα πτυχία σου και βλέπεις την θέση σου θα την πάρει η κάποια ξανθο-μπιμπο «μπαλκωνατη» η κανας άχρηστος που έχει μπει με μέσο. Μετά παίρνεις το πτυχιακι σου όπως χιλιάδες παιδιά και το κάνεις λαδόκολλα να τυλας σουβλάκια. Εδώ δεν μετράει το πτυχίο αλλά η γνωριμίες. Να το ήξερα να μην χαράμιζα και τα χρόνια μου στα θρανία.
Μην πιάσω παιδία υγεία τα γνωρίζουμε όλοι. Θα σου πω κάτι τελευταίο γιατί έχω γράψει ήδη πολλά και σίγουρα θα έχω κουράσει. Σου λέω λοιπόν φύγε ! γιατί αν μείνεις ελπίζοντας ότι κάτι θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα απατασε. Ξέρω θα με πουν απαισιόδοξο μηδενιστή κλπ. Μην τους ακούς γιατί αυτά τα άκουγα και εγώ στην ηλικία σου και κατάντησα 36 χρονών να περιμένω πότε θα αλλάξει αυτή η χώρα. Δυστυχώς για μένα δεν θα αλλάξει. Απλά γιατί δεν έχουμε τα κότσια να δούμε ότι δεν φταίνε ούτε κυβερνήσεις ούτε τίποτα. Πρέπει να παραδεχτούμε ότι φταίμε εμείς οι ίδιοι ….η νοοτροπία μας……εμείς ψηφίζουμε εμείς αποφασίζουμε εμείς κάνουμε τα πάντα αλλά αυτό το γονίδιο που έχουμε όλοι οι Έλληνες είναι αυτό της ΠΑΡΤΗΣ μας. Αυτό πρέπει να αλλάξουμε.
Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας πολλές φορές.
Δεν το βλέπουμε και ρίχνουμε το φταίξιμο αλλού …… γιαυτο κοπέλα μου επειδή η ζωούλα σου είναι μια και μοναδική ΦΥΓΕ το να κάτσεις εδώ επειδή κάποιοι νομίζουν ότι θα αλλάξουν αυτή τη χώρα και οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα γιαυτο δεν είναι λύση. Θα χαραμίσεις την ζωή σου κυνηγώντας το ρημάδι το Ελληνικό dream …… πάρε ένα σπίτι και ένα αυτοκίνητο. Τι ευτυχία !
Και κλείνοντας για να μην παρεξηγηθώ γιατί αν μιλάς σκληρά θα σε γιουχάρουν και θα σε χλευάσουν αντί να κάτσουν να σκεφτούν.
Η Ελλάδα είναι μια πανέμορφη χώρα όντος. Οι κάτοικοι της είμαστε ο ιός αυτής της χώρας που εξαπλώνουμε τη μιζέρια μας και την κακομοιριά μας σε κάθε άκρη της.
Καλή πορεία σου εύχομαι στη ζωή σου ότι και να αποφασίσεις.





Δημήτρης

Ξεκινάω αρχικά με το ότι η γνώμη σου είναι ΣΕΒΑΣΤΗ.
Αντιπαραβολή στοιχείων.

  1. Όπου και να πας, θα κουβαλάς την Ελλάδα μέσα σου. Πρέπει πρώτα να αποκυρήξεις τον εαυτό σου και μετά τους 9.999.999 ιθαγενείς
  2. Πρέπει να καταφέρεις να ενσωματωθείς στον " τρόπο του σκέπτεσθαι " ενός λαού που δεν ανήκει στον μεσογειακό τρόπο σκέψης ( πίστεψέμε, από προσωπική εμπειρία, θα είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο )
  3. όσο και αν αυτή η χώρα διώχνει τα παιδιά της, δεν της αξίζει η " τύχη " της εγκατάληψης λόγω μετανάστευσης και
  4. Η δραπέτευση δείχνει κάποιον " φιλοτομαρισμό " ( ζητώ συγνώμη για την σκληρή έκφραση, αλλά μ΄αρέσει να λέω τα πράγματα με τ΄όνομά τους ). Ποτέ δεν θα γινόμουνα οπαδός του ρηθέντος από τον Λουδοβίκο ΙΔ " μετά από μένα η καταστροφή ". Μένουμε εδώ και προσπαθούμε ν΄αλλάξουμε τους δίπλα μας και να πολεμήσουμε τους πάνω μας
Όπως και ν΄άχει, καλή επιυυχία στην νέα σου ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και το κυριοτερο,,ολα μπορουν ννα γινουν καλυτερα..

ο καναδας δεν μπορει να αποκτησει ποτέ το κλιμα της Ελλαδας,,αλλα η Ελλαδα μπορει και θα βελτιωθει οικονομικα με το περασμα του χρονου,,και εχει βελτιωθει..

εγω μια συμβουλη εχω να δωσω..(μετα την επιστροφη της αδελφης μου μετα απο 4 χρονια Καναδα,βανκουβερ..που τις προσφερανε δουλεια σε πανεπιστημια κλπ,,)και αφου πηγα σε θειο μου στον Μοντρεαλ για λιγες μερες.και ειδα εκει..

ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...οι αγγλωσαξωνικες χωρες εχουν αρχισει την κατηφορα,,το μελλον ειναι η Ευρωπη..
μεταναστες χρονια που συναντησα στα αεροδρομια ,αυτομου λεγανε,ο καναδας και η αμερικη δεν ειναι οπως παλια,,που τρεχαμε για χρημα..τωρα το δολλαριο ειναι πιο ανισχυρο απο το ευρω...

δεν ειναι η εποχη του '60 που κυριαρχουσε η αμερικη κλπ..τωρα ειναι σε παρακμη..

μεινε Ευρωπη,,μια χωρα ειμαστε ουσιαστικα,,και οποτε γουσταρεις γυριζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
και το κυριοτερο,,ολα μπορουν ννα γινουν καλυτερα..

ο καναδας δεν μπορει να αποκτησει ποτέ το κλιμα της Ελλαδας,,αλλα η Ελλαδα μπορει και θα βελτιωθει οικονομικα με το περασμα του χρονου,,και εχει βελτιωθει..

εγω μια συμβουλη εχω να δωσω..(μετα την επιστροφη της αδελφης μου μετα απο 4 χρονια Καναδα,βανκουβερ..που τις προσφερανε δουλεια σε πανεπιστημια κλπ,,)και αφου πηγα σε θειο μου στον Μοντρεαλ για λιγες μερες.και ειδα εκει..

ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...οι αγγλωσαξωνικες χωρες εχουν αρχισει την κατηφορα,,το μελλον ειναι η Ευρωπη..
μεταναστες χρονια που συναντησα στα αεροδρομια ,αυτομου λεγανε,ο καναδας και η αμερικη δεν ειναι οπως παλια,,που τρεχαμε για χρημα..τωρα το δολλαριο ειναι πιο ανισχυρο απο το ευρω...

δεν ειναι η εποχη του '60 που κυριαρχουσε η αμερικη κλπ..τωρα ειναι σε παρακμη..

μεινε Ευρωπη,,μια χωρα ειμαστε ουσιαστικα,,και οποτε γουσταρεις γυριζεις...

Μία συμπλήρωση μόνον στο " μεινε Ευρωπη,,μια χωρα ειμαστε ουσιαστικα,,και οποτε γουσταρεις γυριζεις...

που προσωπικά θεωρώ δεδομένο ότι θα επιστρέψει λόγω του δυσανάλογου καταμερισμού πολιτικών, οικονομικών, κοινωνικών προοπτικών των λαών που την απαρτίζουν ( βλέπε ΒΑ Ευρώπη, Νότια και Ανατολική. Δεν βλέπω καμία χρυσή τομή, παρά μόνον της αλληλοεκμετάλευσης σε επίπεδο Κυβερνήσεων και κατ΄επέκταση των λαών )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όταν λες ότι θεωρείς δεδομένο ότι θα επιστρέψει, τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Τίποτα συγκεκριμένο. Απλά πιστεύω ότι είμαστε λαός με τελείως διαφορετική νοοτροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
και το κυριοτερο,,ολα μπορουν ννα γινουν καλυτερα..

ο καναδας δεν μπορει να αποκτησει ποτέ το κλιμα της Ελλαδας,,αλλα η Ελλαδα μπορει και θα βελτιωθει οικονομικα με το περασμα του χρονου,,και εχει βελτιωθει..

εγω μια συμβουλη εχω να δωσω..(μετα την επιστροφη της αδελφης μου μετα απο 4 χρονια Καναδα,βανκουβερ..που τις προσφερανε δουλεια σε πανεπιστημια κλπ,,)και αφου πηγα σε θειο μου στον Μοντρεαλ για λιγες μερες.και ειδα εκει..

ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...οι αγγλωσαξωνικες χωρες εχουν αρχισει την κατηφορα,,το μελλον ειναι η Ευρωπη..
μεταναστες χρονια που συναντησα στα αεροδρομια ,αυτομου λεγανε,ο καναδας και η αμερικη δεν ειναι οπως παλια,,που τρεχαμε για χρημα..τωρα το δολλαριο ειναι πιο ανισχυρο απο το ευρω...

δεν ειναι η εποχη του '60 που κυριαρχουσε η αμερικη κλπ..τωρα ειναι σε παρακμη..

μεινε Ευρωπη,,μια χωρα ειμαστε ουσιαστικα,,και οποτε γουσταρεις γυριζεις...

εγω μια χαρα το βρισκω το κλιμα του καναδα (βανκουβερ). Δεν εχει αφορητη ζεστη τα καλοκαιρια οπως στην ελλαδα, και τον χειμωνα δεν κανει κρυο. Βρεχει λιγο περισσοτερο, αλλα βλεποντας το πρασινο γυρω σου θελεις την βροχη. Η ανοιξη και το φθινοπωρο ειναι μαγευτικα. Ανθισμενες κερασιες και καμελιες την ανοιξη, κοκκινα και κιτρινα maple trees το φθινωπορο.

Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να κρινεις μια χωρα απο τις λιγες μερες που πηγες διακοπες. Εγω ζω εδω 8 χρονια και δεν προκειται να επιστρεψω ελλαδα ή ευρωπη. Το συστημα υγειας ειναι εξαιρετικο, το συστημα παιδειας επισης εξαιρετικο. Η ανεργεια ειναι σε σχετικα χαμηλα επιπεδα και βρισκεις δουλεια. Επισης οι μισθοι ειναι παρα πολυ καλοι (εξαρταται βεβαια απο το αντικειμενο σου). Στην αλμπερτα για παραδειγμα, ο μεσος ετησιος μισθος ειναι γυρω στα $75 χιλιαρικα. Εδω στο βανκουβερ ειναι γυρω στα 45 χιλιαρικα. Ακομα και τα 45 χιλιαρικα ομωςωειναι σαφως καλυτερα απο τον μισθο που θα επαιρνες στην ελλαδα. Επισης η ζωη ειναι πιο φθηνη σε σχεση με την ελλαδα και την ευρωπη. Το βιοτικο επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και το σημαντικοτερο ειναι οτι υπαρχει κρατος. Υπαρχουν ατομα που δουλευουν και με $9 την ωρα (συνηθως μαθητες), αλλα το κρατος δεν σε αφηνει ετσι. Παιρνεις επιστροφη φορου, δεν πληρωνεις ιατρικη περιθαλψη κτλ. Το μοναδικο πραγμα που δεν μου αρεσει εδω ειναι οι υπερβολικα υψηλες τιμες στην ενοικιαση κατοικιας (αυτο βεβαια ισχυει μονο για το βανκουβερ).

Ο καναδας αυτη τη στιγμη ειναι απο τις χωρες που εχουν το καλυτερο τραπεζικο συστημα. Οι τραπεζες εδω ουτε που κλονιστηκαν με την κριση. Επισης ηταν η 1η χωρα που βγηκε απο την κριση και αρχισε την ανακαμψη. Πολλοι μπερδευετε την κατασταση με τις ΗΠΑ, αλλα δεν εχουν απολυτως καμια σχεση. Εκει υπαρχει μεγαλο προβλημα.

Επισης οι αποστασεις πλεον ειναι τοσο μικρες με τα αεροπλανα ωστε οπου και να πας μπορεις να φυγεις πολυ ευκολα. Το οτι το ευρω ειναι πιο "ισχυρο" (ειδαμε ποσο ισχυρο ειναι τους προσφατους μηνες με την κατασταση στην ελλαδα), δεν σημαινει οτι η χωρα που χρησιμοποιει το ευρω ειναι πιο πλουσια απο μια χωρα που χρησιμοποιει το καναδικο δολλαριο. Το καναδικο δολλαριο (το οποιο δεν εχει πλεον μεγαλη διαφορα απο το ευρω) επιτηδες το κρατουν χαμηλα για να ευνοουνται οι εξαγωγες της χωρας. Επισης αν σκοπευεις τα χρηματα που βγαζεις να τα μετατρεπεις σε ευρω, σαφως και δεν συμφερει, αλλα απο την στιγμη που ζεις σε χωρα οπου πληρωνεσαι και πληρωνεις σε δολλαρια, γιατι να μπεις στην διαδικασια να τα μετατρεψεις σε ευρω; Για να πηγαινεις για 1 μηνα διακοπες στην ελλαδα;

Ποτε προβλεπεις να ανακαμψει η ελλαδα; Γιατι σιγουρα δεν προκειται να ανακαμψει σε 5-10 χρονια. Το ελειμμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και θα χρειαστουν αρκετες γενιες για να πληρωσουμε πισω τα χρηματα που δανειστηκαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Βρεχει λιγο περισσοτερο, αλλα βλεποντας το πρασινο γυρω σου θελεις την βροχη.

δεν μιλαω για διακοπες..

η αδελφη μου παντως εζησε 4 χρονια εκει,,και παρολο που τις δινανε δουλεια ως καθηγητρια σε πανεπιστημιο ακομα και στο harvard..(στο simon fraser ηταν)
εφυγε και λογω του καιρου,,σχεδον καταθλιψη την ειχε πιασει..και μη σου πω για το τι της εκανε το συστημα υγειας..ασε,,μεγαλη πικρα..

εσυ ποτε εφυγες για καναδα δηλαδη?:hmm:



Ποτε προβλεπεις να ανακαμψει η ελλαδα; Γιατι σιγουρα δεν προκειται να ανακαμψει σε 5-10 χρονια. Το ελειμμα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και θα χρειαστουν αρκετες γενιες για να πληρωσουμε πισω τα χρηματα που δανειστηκαμε!
η Ελλαδα ειναι επαρχια της ευρωπης ουσιαστικα..η ευρωπη θα ανακαμψει..

φυσικα ολοι οι αμερικανοι καναδοι περιφρονουν βαθια μεσα τους την Ευρωπη..(οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια που λεμε)αλλα αυτο ειναι προβλημα τους.οχι δικο μας..

παντως τωρα πανε οιΕλληνες κλπ ευρωπαιοι για φτηνα ψωνια λογω χαμηλου δολαριου στην αμερικη καναδα,και οχι το αντιθετο οπως παλια..











και ενα αρθρο του reuters προσφατο που δειχνει γιατι ειναι καλυτερο να ζεις στην Ευρωπη απο την αμερικη..

και ενα εξαιρετικο σχολιο για την αμερικη...(ο Καναδας ειναι πιο κρατικος διαφορετικος βεβαια..)

One other thing… An excellent strategic method of tackling the kind of private-sector over-production that leads to serious inequalities, whilst using the excess capacity for something GOOD, is to INCREASE THE PUBLIC SECTOR. Services like:
* Public healthcare
* Advocacy services for the downtrodden in society…
etc. We have excellent public services in Europe, but I see and hear little of it in the good ʽol USA.
It seems to me that the American system was well-placed to dominate the 20th Century, but in the 21st Century, the Americans are following an ideological dinosaur (of unrestricted free market chaos, or “every man for himself”) to collective disaster… All because theyʼre frightened of the other ideological dinosaur, “Communism.”

Iʼd love to see how the US government would respond to a major health epidemic or natural dister on home soil. (Oh, we already saw that in New Orleans, sorry.)

Americans ARE more “competitive”, but theyʼre also more AGGRESSIVE than Europeans. Case in point, an American thought I was after the girl he liked, so he had a friend call me up and threaten to kill me. No European has ever tried that sort of thing with me, even though Iʼve lived in a few rough areas. So what do you think – does the character of AGGRESSION make people happier? No wonder half of you are on Prozac.


οντως .στο μοντρεαλ που πηγα,ειδα καιστο μετρό(χωρις ηλεκρικες σκαλες ,παλιατζουρα) και τα σπιτια,,τοσο παλιο εξοπλισμο,παλια σπιτια,,ου δεν ειχα δει καν στην Ελλαδα..σαν να ξαναγυριζα λιγο στο '60..
και μιλαμε απο τις ξυλινες πολυκατοικιες μεχρι του διακοπτες σοτυς τοιχους που εμοιαζαν πρωτογονοι..σε σχεση με το σπιτι μου-μονοκατοικια- ή το μεσο διαμερισμα σε μια πολυκατοικια..


η αμερικη εχει κολλησει λιγο σε μια παλια εποχη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.
...εγω μια χαρα το βρισκω το κλιμα του καναδα (βανκουβερ). Δεν εχει αφορητη ζεστη τα καλοκαιρια οπως στην ελλαδα, και τον χειμωνα δεν κανει κρυο. Βρεχει λιγο περισσοτερο, αλλα βλεποντας το πρασινο γυρω σου θελεις την βροχη. Η ανοιξη και το φθινοπωρο ειναι μαγευτικα. Ανθισμενες κερασιες και καμελιες την ανοιξη, κοκκινα και κιτρινα maple trees το φθινωπορο.
Απάντηση
Δεν πας για πικ-νικ στον Καναδά, αλλά για να έχεις ένα καλλίτερο μέλλον.
Μία χώρα που το Εθνικό της Νόμισμα εξαρτάται από την πορεία του Πετρελαίου, δεν μπορεί να είναι και πολύ σταθερή.
Για του λόγου το αληθές ανοίξτε μια πλατφόρμα του FOREX, και παρακολουθήστε την πορεία του πετρελαίου και του USDCAD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και κατι περι volt..
https://askville.amazon.com/differen...Asia-Pro-Con/AnswerViewer.do?requestId=724312

Originally Europe was 120 V too, just like Japan and the US today. It has been deemed necessary to increase voltage to get more power with less losses and voltage drop from the same copper wire diameter. At the time the US also wanted to change but because of the cost involved to replace all electric appliances, they decided not to. At the time (50s-60s) the average US household already had a fridge, a washing-machine, etc., but not in Europe.

The end result is that now, the US seems not to have evolved from the 50s and 60s, and still copes with problems as light bulbs that burn out rather quickly when they are close to the transformer (too high a voltage), or just the other way round: not enough voltage at the end of the line (105 to 127 volt spread !).

Note that currently all new American buildings get in fact 240 volts split in two 120 between neutral and hot wire. Major appliances, such as virtually all drying machines and ovens, are now connected to 240 volts. Mind, Americans who have European equipment shouldn't connect it to these outlets. Although it may work on some appliances, it will definitely not be the case for all of your equipment. The reason for this is that in the US 240 V is two-phase, whereas in Europe it is single phase.

για το '50-'60 που λεγαμε..λογω μεγεθους χωρας ,δεν μπορουσαν οικονομικα να αλλαξουν τα παντα,ενω η ευρωπη ,αλλαξε με καθε χωρα ξεχωρα..γιαυτο και εκσυχρονιστικε..


η Αμερικη εχει κολλησει στον 20ο αιωνα...για τον 21ο ,,η Ευρωπη ή Κινα εναι η επιλογη..το παραδεχονται και οι αμερικανοι σε αρθρα που εχω δει,,που ποσο εντυπωσιαστηκαν απο τη νεα τεχνολογια και τρενα στν Κινα πχ..σε σχεση με τον πολυκαιρισμενο εξοπλισμο και εγκαταστασεις της Αμερικης..

η κορυφη της Αμερικης ηταν το 60-70..και εκει εμεινε η καρδια της,,παρολη την κατηφορα της μεχρι τωρα..


"...In the rebuilding of Europe after the war, companies had an opportunity to rethink the design of electrical distribution from the ground up. Unfortunately, they ignored Tesla.

αυτο που λεγαμε,,η Ευρωπη στον πολεμο μηδενισε και ξαναρχισε απο το μηδεν πιο καινουρια,,η αμερικη επειδη δεν γνωρισε πολεμο και καταστροφη,,εμεινε με παλιες εγκαταστασεις και νοοτροπια συχνα..


αυτους τους διακοπτες ειδα παντου στο μοντρεαλ,και σε πανεπιστημιο..ουτε που τους ειχα ξαναδει..


ενω στο σπιτι μου εχω βαλει παντου..τους γερμανικους abb.




Μία χώρα που το Εθνικό της Νόμισμα εξαρτάται από την πορεία του Πετρελαίου, δεν μπορεί να είναι και πολύ σταθερή.
και το πετρελαιο τελειωνει..ενω η ευρωπη εχει πλαι της τα μεγαλυτερα αποθεματα αεριου,,τη ρωσσια..





πολλα που εγραψα παραπανω μπορει να φαινονται ασχετα,,αλλα δειχνουν καθαρα τον χρονο που ζει η αμερικη ,η ευρωπη..απλα καποια δειγματα.

(το Βανκουβερ ειναι καπως εξαιρεση γιατι φτιαχτηκε απο το μηδεν κυριολεκτικα το '80 λογω μια εκθεσης..και μεχρι τοτε οι ανθρωποι ζουσανε σε καλυβες σχεδον..πολυ πιο πρωτογονα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Τελικά, το "παιδί της Διασποράς"( ο ΓΑΠ), μας διασπείρει γενικά και, μάλιστα, χωρίς... πυξίδα:redface:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελικά, το "παιδί της Διασποράς"( ο ΓΑΠ), μας διασπείρει γενικά και, μάλιστα, χωρίς... πυξίδα:redface:!
ετσι και αλλιως αυτος παντα διεσπαρμενος ηταν..
ο σπορος..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
η μεταναστευση μου μοιαζει σα να τα παρατας...σα να μην το παλευεις :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.


:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!!!
εχω φρικαρει!!!!!δεν ξερω τι να κανω.....ειμαι ανεργη χωρις προοπτικες να βρεθει κατι....ουτε καν σε καφετερια!!!!!!
τελικα μηπως η μεταναστευση ειναι η μονη λυση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
πρώτων στο δημιουργό του θέματος να πω ότι θεωρώ ότι το να πάει στην Αμερική πριν καν μάθει αν θα μπορέσει να βρει δουλειά είναι μέγα λάθος...

γιατί όπως είπαν αρκετοί η αμερική έχει απίστευτα μεγαλύτερα προβλήματα από την ελλάδα...

είμαι από αυτούς που σκέφτονται (ή τουλάχιστον σκέφτονταν) να φύγουν αργά ή γρήγορα στο εξωτερικό όμως είμαι από τους πιο απαισιόδοξους ανθρώπους σχετικά με τα εγχώρια αλλά κυρίως παγκόσμια τεκτενόμενα και δυστυχώς πιστεύω ότι με τον τρόπο που φέρονται κράτη όπως η γερμανία , οι ΗΠΑ και η Κίνα δεν θα αργήσει να ξεσπάσει πόλεμος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!!!
εχω φρικαρει!!!!!δεν ξερω τι να κανω.....ειμαι ανεργη χωρις προοπτικες να βρεθει κατι....ουτε καν σε καφετερια!!!!!!
τελικα μηπως η μεταναστευση ειναι η μονη λυση?

μια αποφαση ειναι... ελα απο τα μερη μας :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
O Καναδας ειναι κατι παραπανω απο δελεαστικη επιλογη σε θεμα τυχον μεταναστευσης και οχι μονο!
Ειλικρινα για αυτην την χωρα δεν ακουγεται τιποτα,δεν μπλεκεται σε πολεμους,σκανδαλα κλπ... η οικονομια της ειναι απτις πιο σταθερες στον κοσμο και ειναι πανεμορφη χωρα με βιωσιμες πολεις οχι οπως την τσιμεντουπολη Αθηνα...

Αλλα η μεταναστευση ειναι αποφαση ζωης,θα ζεις πλεον σε μια ξενη για σενα χωρα και μπορει να μην επιστεψεις ξανα στην πατριδα σου ή να την επισκεπτεσαι μονο τα καλοκαιρια(για πολλους αυτο δεν ειναι το δυσκολο κομματι της υποθεσης),και σιγουρα στην αρχη τα πραγματα δεν θα ειναι τοσο ευκολα..... οποτε πρεπει να το σκεφτεις ξανα και ξανα προτου προβεις σε μια τετοια μεγαλη κινηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Πάντως από ότι έχω διαβάσει, χώρες που παραδοσιακά δέχονταν μετανάστες, όπως η Γερμανία, πλέον δεν τους θέλουν. Τουλάχιστον όχι για εργάτες- ζητούν καλά εκπαιδευμένο επιστημονικό προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ειλικρινα για αυτην την χωρα δεν ακουγεται τιποτα,δεν μπλεκεται σε πολεμους,σκανδαλα κλπ... η οικονομια της ειναι απτις πιο σταθερες στον κοσμο και ειναι πανεμορφη χωρα με βιωσιμες πολεις οχι οπως την τσιμεντουπολη Αθηνα...
και οι σκανδιναβικες χωρες το ιδιο,,γιατι αραγε δεν τρεχουν ολοι εκει ?

κοινος παρονομαστης το κρυο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Πάντως από ότι έχω διαβάσει, χώρες που παραδοσιακά δέχονταν μετανάστες, όπως η Γερμανία, πλέον δεν τους θέλουν. Τουλάχιστον όχι για εργάτες- ζητούν καλά εκπαιδευμένο επιστημονικό προσωπικό.
γι' αυτό ζητάνε Έλληνες ήτε με προπτυχιακά ήτε με μεταπτυχιακά καλών σχολών εσωτερικού ή εωτερικού και αυτό γιατί αυτές οι χώρες δεν έχουν πολλούς δικούς τους πτυχιούχους
και οι σκανδιναβικες χωρες το ιδιο,,γιατι αραγε δεν τρεχουν ολοι εκει ?

κοινος παρονομαστης το κρυο.:D
σιγά σιγά αρχίζουν να ακούγονται και αυτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top