• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τι είναι αυτός ο πόνος στο στήθος;

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
απλά όταν έπαιρνα ανάσα, ταααακ κατευθείαν ο πόνος γινόταν έντονος



να ρε συ η λύση. μην αναπνέεις :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
μηπως καπνιζεις?

Ναι, αλλά λόγο δουλειάς πλέον δεν καπνίζω, έχει αρκετό διάστημα που κάνω ένα τσιγάρο τη μέρα στη ζούλα (και ΑΝ)

διαθήκη έχεις κάνει; :hmm:
Θα δωρίσω την αμύθητη περιουσία μου σε ιδρύματα. :D

Οι πονοι στο θωρακα σχετιζονται ειτε με τους πνευμονες ειτε με την καρδια ειτε με τον οισοφαγο(λιγοτερα συχνα,αλλα συμβαινει)
Τα συμπτωματα,οπως τα περιγραφεις αν και λιγο δραματοποιημενα (:P ) δειχνουν οτι πρεπει να επισκεφθεις εναν καρδιολογο.Θα σου κανει ενα ΗΚΓ αρχικα,να διαπιστωσει τυχον αρρυθμιες και επιπλεον αν δει κατι υποπτο μπορει να κανει ενα τεστ κοπωσεως.

Εαν σε διαβεβαιωσει πως ολα πανε καλα και τα συμπτωματα δεν υποχωρουν,θα μπορουσες να επισκεφθεις εναν πνευμονολογο.Εξ'αλλου μια παθηση της καρδιας μπορει να προκαλεσει μεσω της κυκλοφοριας μια παθηση του πνευμονικου παρεγχυματος.Δεν ειναι τοσο σαφη τα ορια.

Αυτος ο πονος στα ποδια που λες ειναι συνεχης ή σε ανακουφιζει οταν σταματας να ασκεισαι;Καθε ποσα μετρα σε πονανε;Σε αρτηριοπαθειες εμφανιζεται, καλειται διαλειπουσα χωλοτητα αλλα το νεαρον της ηλικιας σου με κανει να σκεφτω πως μαλλον προκειται για μυικους πονους λογω ελλειψης γυμναστικης :P Η διαλεπιπουσα χωλοτητα οφειλεται σε ισχαιμια των κατω ακρων κατα τη διαρκεια της ασκησης.

Υγ:Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι τα συμπτωματα ή εχεις τρομαξει,αλλα σε καθε περιπτωση πρεπει να το κοιταξεις.Μην περιμενεις να σου κανω διαγνωση μεσω νετ καθως αυτο απαιτει ιστορικο πληρες,κλινικη εξεταση κλπ :P Το γοργον και χαριν εχει παντως.Καλυτερα,λοιπον,να το κοιταξεις συντομα!

Αμ αυτό δεν ήξερα, από τι γιατρό να ξεκινήσω, και εμένα το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό ήταν καρδιά, έχουμε και βαρύ ιστορικό στην οικογένεια, και έτσι κι αλλιώς ήταν κάτι που θα πήγαινα να κοιτάξω, απλά τώρα θα το τρέξω λίγο. Όσο για τον πόνο, δεν ξέρω μπορεί και να υπερβάλω από το φόβο μου, αλλά τη στιγμή που το παθαίνω και ειδικά στιγμές που είμαι μόνη μου περνάνε κάτι τρελές σκέψεις από το μυαλό μου :/:
Όσο για το πόνο στα πόδια και αυτό το κουσούρι ξαφνικά μου βγήκε, όπως είπα παραπάνω, κανονικά περπατάω (αρχίζω με αργό και σιγά- σιγά αυξάνω ταχύτητα) 3ωρο σχεδόν κάθε μέρα, ξεκινάω το πρωί και σε όλες τις δουλειές μου πάω με τα πόδια, σε άλλες περιοχές, στο κέντρο, γενικά πάντου, μου αρέσει το περπάτημα, τώρα τελευταία όμως ούτε μέχρι τη δουλειά δε μπορώ να πάω, η απόσταση είναι κοντά στο 1 χιλιόμετρο, εε εγώ στα πρώτα μέτρα τα φτύνω, νιώθω το καλάμι μπροστά να καίει και οι γάμπες μου μουδιάζουν...
να ρε συ η λύση. μην αναπνέεις :confused:

Πως δεν το είχα σκεφτεί ρε συ :hmm:
Αχ Ρεμπεσκε μου, μου έσωσες τη ζωή παλικάρι μου, πολλά καλά να σε βρούνε, πολλά καλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Γενικά,τα όσα αναφέρεις,μπορεί να μην ειναι και τιποτα εν τελει.Τα καρδιαγγειακα νοσηματα αν και πολυπαραγοντικα,θεωρουνται πιο εξαρτημενα απο τη διατροφη,το περιβαλλον,το καπνισμα,το αλκοολ παρα απο τους γενετικους παραγοντες που πιθανον ενεχονται.(γιατι ανεφερες κατι για οικογενειακο ιστορικο)

Για τον πονο στο θωρακα,ο ιατρος πρεπει να γνωριζει εαν ο πονος ειναι σαφης ή συγκεχυμενος,νυγμωδης ή καυστικος και αλλα τετοια ιατρικα σχετικα με την διαγνωση,τα οποια δρουν διαφοροδιαγνωστικα.Δηλαδη αποκλειουν μια παθηση και κατευθυνουν προς μια αλλη.
Ο καρδιολογος ειναι νομιζω στην περιπτωση σου ο ενδεδειγμενος γιατρος.Θα σου κανει μερικες εξετασεις και that'it.

Εχω δει μεχρι και ατομα με ερωτικη απογοητευση να πιστευουν οτι εχουν παθει εμφραγμα και να βιωνουν αναλογο πονο ως ψυχοσωματικο φανομενο.Και το εντονο στρες θα μπορουσε να ειναι το εκλυτικο αιτιο ή αλλοι συναισθηματικοι/ψυχολογικοι παραγοντες.

Οσον αφορα τον πονο στα ποδια δεν νομιζω να ειναι κατι ανησυχητικο στην ηλικια σου.Μπορει απλα να οφειλεται στην καταπονηση των μυων.Δεδομενου οτι περπατας αρκετα καθε μερα,καθε παθηση στις αρτηριες των κατω ακρων θα εμφανιζοταν πιο σταδιακα.Οχι,δηλαδη,τοσο συντομα.Με αλλα λογια,θα περπατουσες ολοενα και πιο λιγο,εως οτου σταματουσες εντελως.


Σε καθε περιπτωση,δεν θελω ουτε να σε τρομαξω ουτε να σου πω οτι εισαι οκ,κανοντας μια διαγνωση μεσω νετ (ειναι αδυνατο :P ).Απλα,νομιζω οτι πρεπει οσο πιο συντομα μπορεις να επισκεφθεις καποιον ειδικο.Σε αυτα τα θεματα προσεχουμε για να εχουμε.


Υγ:Ιατρικη σπουδαζω,μην τρομαξεις :P δεν τα λεω ετσι χωρις να ξερω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Για αρχή έκλεισα ραντεβού σε καρδιολόγο, τουλάχιστον να μου φύγει από το μυαλό, απλά δεν ήξερα καν σε τι γιατρό να απευθυνθώ, εννοείται πως δεν μπορείς να κάνεις διάγνωση από δω. :P

Το κατάλαβα ότι σπουδάζεις ιατρική, κάνει λίγο μπαμ, σε ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
σήμερα, από το πρωί με πονάει το αριστερό μου στήθος.. όχι πολύ, αλλά σαν ήπιο φτερούγισμα. Μετά τον γαλλικό που ήπια ειδικά με έχει πιάσει τρελά
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.
όταν αναπνέεις βαθιά νιωθεις κάποιο τράβηγμα πισω στην πλατη ή ότι δεν μπορείς να εισπνεύσεις πλήρως;
Ναι η αλήθεια είναι ότι την βαθιά αναπνοή την παίρνω με δυσκολία.. αλλά νομίζω είναι από το στομάχι μου που με έχει πεθάνει από χθες
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,845 μηνύματα.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Όχι.. αλλά χθες ήμουν όλη μέρα νηστική γιατί είχα μαθήματα και έφαγα το βράδυ και με πείραξε..

αν όντως νιωθεις ότι δεν μπορείς να εισπνεύσεις μέχρι τερμα ή/και μεταβάλλεται ο πόνος με την αναπνοη, ειναι κάποιο πιασμενο νεύρο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top