Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Θέλετε να κάνετε παιδιά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Ναι, σίγουρα.

    Ψήφοι: 52 29.1%
  • Ναι, αν βρω τον κατάλληλο σύντροφο/έρθει η σωστή ώρα.

    Ψήφοι: 72 40.2%
  • Όχι, δεν θέλω καθόλου.

    Ψήφοι: 27 15.1%
  • Μάλλον όχι, το σκέφτομαι όμως.

    Ψήφοι: 16 8.9%
  • Δεν ξέρω/δεν με ενδιαφέρει/ό,τι προκύψει.

    Ψήφοι: 12 6.7%

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ψιλοπράγματα. Αν έχεις καθαρίσει χέστρα στο στρατό με οδοντόβουρτσα, τα τσισάκια γύρω απ' το πουλάκι σου μυρίζουν βιολέτα! :P :D


Οριστε! Να ανδρας για σπιτι!:D Κοριτσια, μολις γνωρισετε τον τυπο που θα τα λεει ψιλοπραγματα, παρτε τον!:P
Βασικα, καντε του πρωτα ενα τεστ με κανα αλλο μωρο πριν κανετε δικο σας, γιατι ως γνωστον ορισμενοι αλλα λενε κι αλλα (δεν) κανουν:P

Θέλω πάρα πολύ να κάνω παιδιά! Ήδη κάνω σχέδια..Θα ήθελα να τα κάνω από μικρή ώστε να μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες όλων και να μην φτάσω 40 χρονών και να μην μπορώ να τα τρέχω από δω και από κει, σε παιδικές χαρές και ό,τι άλλο θέλουν..Σκέφτομαι για 3 παιδάκια, το ένα μάλιστα να το υιοθετήσω! :)

Ωραια αυτα που σκεφτεσαι και στα ευχομαι, αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρη πως στα 40 δεν μπορει μια γυναικα να ανταποκριθει σε ενα μωρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ωραια αυτα που σκεφτεσαι και στα ευχομαι, αλλα μην εισαι και τοσο σιγουρη πως στα 40 δεν μπορει μια γυναικα να ανταποκριθει σε ενα μωρο

Και γενικά στην ανατροφή ενός παιδιού, όχι μόνο στις ανάγκες του όσο είναι ακόμα μωρό.. Η μητέρα μου υποστηρίζει πως αν έκανε τώρα παιδί, θα το μεγάλωνε πολύ καλύτερα απ' ό,τι εμένα και τον αδερφό μου στα 20 της. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και γενικά στην ανατροφή ενός παιδιού, όχι μόνο στις ανάγκες του όσο είναι ακόμα μωρό.. Η μητέρα μου υποστηρίζει πως αν έκανε τώρα παιδί, θα το μεγάλωνε πολύ καλύτερα απ' ό,τι εμένα και τον αδερφό μου στα 20 της. :P

Την πιστευω την μαμα σου! Παρε κι αλλο παραδειγμα- δες μερικες 50 αρες γιαγιαδες πως τρεχουν για τα εγγονια, περισσοτερο κι απο τις μαναδες(επειδη δεν εχουν χρονο σημερα ολες οι γυναικες κι εργαζονται) και δες τα σκατουλια πως κανουν για τις γιαγιαδες τους! (γιαγιά σε λέξη γιατί απο αντοχές ορισμένες είναι άπαιχτες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Έχω απαντήσει σε αυτό;
Τελος πάντων, εγώ θέλω ένα παιδί.
Με έχει επηρεάσει το πρόβλημα του υπερπληθυσμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ακούω όλο και περισσότερους στην ηλικία μου να θέλουν μελλοντικά να αποκτήσουν παιδιά και ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω. Εκτός του ότι τα παιδιά είναι σκέτοι μπελάδες που συνεπάγονται ευθύνες και στέρηση της προσωπικής ζωής, είναι η κοινωνία μας για να φέρεις καινούρια ζωή στον κόσμο; Δεδομένης της δεινής οικονομικής κατάστασης και των χαλεπών καιρών που διανύουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ακούω όλο και περισσότερους στην ηλικία μου να θέλουν μελλοντικά να αποκτήσουν παιδιά και ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω. Εκτός του ότι τα παιδιά είναι σκέτοι μπελάδες που συνεπάγονται ευθύνες και στέρηση της προσωπικής ζωής, είναι η κοινωνία μας για να φέρεις καινούρια ζωή στον κόσμο; Δεδομένης της δεινής οικονομικής κατάστασης και των χαλεπών καιρών που διανύουμε;

Όλα όσα κάνουμε στη ζωή μας "συνεπάγονται ευθύνες και στέρηση της προσωπικής ζωής". Μήπως να κλεινόμασταν σε κάνα μοναστήρι μην τυχόν κάποιος μας φάει την πολύτιμη προσωπική μας ζωή;

Ξέρεις ο κόσμος έχει περάσει πολύ φοβερότερες καταστροφές και δύσκολους καιρούς από όσο περνάει σημερα αλλά παιδιά πάντα γεννιόντουσαν. Τα παιδιά είναι ευτυχία, είναι ελπίδα για το αύριο, είναι ο σκοπός ενός ανθρώπου που βλέπει πέρα από τον εαυτούλη του και την καλοπέρασή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Όλα όσα κάνουμε στη ζωή μας "συνεπάγονται ευθύνες και στέρηση της προσωπικής ζωής". Μήπως να κλεινόμασταν σε κάνα μοναστήρι μην τυχόν κάποιος μας φάει την πολύτιμη προσωπική μας ζωή;

Ξέρεις ο κόσμος έχει περάσει πολύ φοβερότερες καταστροφές και δύσκολους καιρούς από όσο περνάει σημερα αλλά παιδιά πάντα γεννιόντουσαν. Τα παιδιά είναι ευτυχία, είναι ελπίδα για το αύριο, είναι ο σκοπός ενός ανθρώπου που βλέπει πέρα από τον εαυτούλη του και την καλοπέρασή του.
Αλλά και πάλι, αν τα οικονομικά είναι τόσο χάλια, ποιος ο λόγος να κάνεις παιδί;:hmm:
Mε τις μέρες σου είσαι Himela?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Mε τις μέρες σου είσαι Himela?

Μωρέ δεν έχεις άδικο. :redface: Απλά θέλω να δώσω το μήνυμα οτι αν πραγματικά κάποιος θέλει να κάνει παιδί πρέπει να προσπαθήσει και να θυσιάσει πράγματα από τη ζωή του. Αν όμως τα οικονομικά, παρά τις τόσες προσπάθειες, εξακολουθούν να είναι χάλια, ίσως θα πρέπει να το ξανασκεφτεί. Αν πάλι ο πόθος αυτού του ανθρώπου να κάνει παιδί είναι τόσο μεγάλος, εγώ θα έλεγα να το κάνει γιατί πάει να πει οτι το παιδί θα έχει απέραντη αγάπη κι ας μη ζει μες στα πλούτη... (ναι μάλλον είμαι κι εγώ μπερδεμένη:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Όλα όσα κάνουμε στη ζωή μας "συνεπάγονται ευθύνες και στέρηση της προσωπικής ζωής". Μήπως να κλεινόμασταν σε κάνα μοναστήρι μην τυχόν κάποιος μας φάει την πολύτιμη προσωπική μας ζωή;

Ξέρεις ο κόσμος έχει περάσει πολύ φοβερότερες καταστροφές και δύσκολους καιρούς από όσο περνάει σημερα αλλά παιδιά πάντα γεννιόντουσαν. Τα παιδιά είναι ευτυχία, είναι ελπίδα για το αύριο, είναι ο σκοπός ενός ανθρώπου που βλέπει πέρα από τον εαυτούλη του και την καλοπέρασή του.
Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Εγώ για να κάνω παιδιά θέλω να έχω λύσει τα περισσότερα προβλήματα της ζωής μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά. Εγώ για να κάνω παιδιά θέλω να έχω λύσει τα περισσότερα προβλήματα της ζωής μου.

Κι αν η γυναίκα που αγαπάς θέλει να κάνει παιδιά πριν εσύ λύσεις τα προβλήματα της ζωής σου;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Κι αν η γυναίκα που αγαπάς θέλει να κάνει παιδιά πριν εσύ λύσεις τα προβλήματα της ζωής σου;:hmm:
Νομίζω η σωστή διαπίστωση είναι :Μα καλώς ή κακώς πάντα θα υπάρχουν προβλήματα άλλα μεγαλύτερα, άλλα μικρότερα!:redface: Δεν θα κάνεις ποτέ παιδιά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Νομίζω η σωστή διαπίστωση είναι :Μα καλώς ή κακώς πάντα θα υπάρχουν προβλήματα άλλα μεγαλύτερα, άλλα μικρότερα!:redface: Δεν θα κάνεις ποτέ παιδιά?

Για έναν άντρα που δεν έχει κάποια σχέση τη συγκεκριμένη στιγμή, η απάντηση μπορεί να είναι ελαφρά τη καρδία ΟΧΙ.

Αλλά αν η γυναίκα που αγαπάει του πει οτι θέλει να κάνει παιδιά κι έχει περιθώριο ας πούμε 10 χρόνια, αυτός δε θα θέλει να την κάνει ευτυχισμένη; Δε θα δεχτεί λοιπόν ακόμα κι αν δεν έχει λύσει τα προβλήματά του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για έναν άντρα που δεν έχει κάποια σχέση τη συγκεκριμένη στιγμή, η απάντηση μπορεί να είναι ελαφρά τη καρδία ΟΧΙ.

Αλλά αν η γυναίκα που αγαπάει του πει οτι θέλει να κάνει παιδιά κι έχει περιθώριο ας πούμε 10 χρόνια, αυτός δε θα θέλει να την κάνει ευτυχισμένη; Δε θα δεχτεί λοιπόν ακόμα κι αν δεν έχει λύσει τα προβλήματά του;

Και γιατι να πρεπει να κανει ο αντρας ευτιχησμενη την γυναικα, και οχι το αντιθετο; Αν εγω δεν θελω να κανω παιδια, για οπιονδηποτε λογο, γιατι να πρεπει να κανω εγω την υποχωρηση και οχι η γυναικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Κι αν η γυναίκα που αγαπάς θέλει να κάνει παιδιά πριν εσύ λύσεις τα προβλήματα της ζωής σου;:hmm:
Τώρα μπορεί να λέω διάφορα, όταν θα μπει το αγγούρι στον κώλο, μπορεί να έχω αλλάξει άποψη για το θέμα. Πόσες φορές λέμε άλλα και κάνουμε αλλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όλα όσα κάνουμε στη ζωή μας "συνεπάγονται ευθύνες και στέρηση της προσωπικής ζωής". Μήπως να κλεινόμασταν σε κάνα μοναστήρι μην τυχόν κάποιος μας φάει την πολύτιμη προσωπική μας ζωή;
Τώρα συγκρίνεις τις ευθύνες των παιδιών με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις της ζωής; Η μέρα με τη νύχτα.
Ξέρεις ο κόσμος έχει περάσει πολύ φοβερότερες καταστροφές και δύσκολους καιρούς από όσο περνάει σημερα αλλά παιδιά πάντα γεννιόντουσαν. Τα παιδιά είναι ευτυχία, είναι ελπίδα για το αύριο, είναι ο σκοπός ενός ανθρώπου που βλέπει πέρα από τον εαυτούλη του και την καλοπέρασή του.
Δε διαφωνώ, αλλά ξεχνάς ότι κάποτε οι απαιτήσεις ήταν απείρως λιγότερες. Τότε αρκούσε μόνο να τα ταϊσεις, άντε και να τα μορφώσεις. Τώρα τα παιδιά θέλουν τον ψυχολόγο τους, τα φροντιστήριά τους, το κινητό τους, το λάπτοπ τους, την παιχνιδομηχανή τους, το μηχανάκι τους όταν μεγαλώσουν και πάει λέγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, αλλά ξεχνάς ότι κάποτε οι απαιτήσεις ήταν απείρως λιγότερες. Τότε αρκούσε μόνο να τα ταϊσεις, άντε και να τα μορφώσεις. Τώρα τα παιδιά θέλουν τον ψυχολόγο τους, τα φροντιστήριά τους, το κινητό τους, το λάπτοπ τους, την παιχνιδομηχανή τους, το μηχανάκι τους όταν μεγαλώσουν και πάει λέγοντας.

Όλα πάνε αναλογικά... Κάποτε αρκούσε στον κόσμο απλώς να τρώει και να επιβιώνει, αλλά τώρα θέλεις και συ και το κινητό σου και το λάπτοπ σου κλπ...

Υγ. Από πότε ο ψυχολόγος είναι must?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όλα πάνε αναλογικά... Κάποτε αρκούσε στον κόσμο απλώς να τρώει και να επιβιώνει, αλλά τώρα θέλεις και συ και το κινητό σου και το λάπτοπ σου κλπ...

Υγ. Από πότε ο ψυχολόγος είναι must?? :hmm:
Ακριβώς. Σήμερα έχουν καταντήσει υπερβολικές οι απαιτήσεις ώστε να αποκτήσεις και παιδιά.
Τι περιμένεις; Μια παιδική ψυχή που δεν παίζει, αλλά απασχολείται στα ηλεκτρονικά, που βομβαρδίζεται επί καθημερινής βάσεως με χυδαία, πορνογραφικά μηνύματα, που εσωτερικεύει όλα αυτά τα φθοροποιά ερεθίσματα της κοινωνίας μας, να μεγαλώσει φυσιολογικά; Γιατί νομίζεις ότι τα περισσότερα σημερινά παιδιά είναι προβληματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τώρα συγκρίνεις τις ευθύνες των παιδιών με τις υπόλοιπες υποχρεώσεις της ζωής; Η μέρα με τη νύχτα.

Δε διαφωνώ, αλλά ξεχνάς ότι κάποτε οι απαιτήσεις ήταν απείρως λιγότερες. Τότε αρκούσε μόνο να τα ταϊσεις, άντε και να τα μορφώσεις. Τώρα τα παιδιά θέλουν τον ψυχολόγο τους, τα φροντιστήριά τους, το κινητό τους, το λάπτοπ τους, την παιχνιδομηχανή τους, το μηχανάκι τους όταν μεγαλώσουν και πάει λέγοντας.

Λάθος! Ναι, ένα παιδί έχει έξοδα αλλά εσύ περιγράφεις το καταναλωτικό πρότυπο μωρού που καλλιεργούν οι γονείς για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάνουν το παιδί τους ευτυχισμένο με όλα αυτά!:redface: Υπάρχουν παιδιά που έχουν μεγαλώσει χωρίς όλα αυτά και έγιναν μια χαρά άνθρωποι!;) Τα παιδιά θέλουν πρωτίστως αγάπη, αφοσίωση, αρχές, υπομονή - και όχι λεφτά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ακριβώς. Σήμερα έχουν καταντήσει υπερβολικές οι απαιτήσεις ώστε να αποκτήσεις και παιδιά.
Τι περιμένεις; Μια παιδική ψυχή που δεν παίζει, αλλά απασχολείται στα ηλεκτρονικά, που βομβαρδίζεται επί καθημερινής βάσεως με χυδαία, πορνογραφικά μηνύματα, που εσωτερικεύει όλα αυτά τα φθοροποιά ερεθίσματα της κοινωνίας μας, να μεγαλώσει φυσιολογικά; Γιατί νομίζεις ότι τα περισσότερα σημερινά παιδιά είναι προβληματικά;

Oι απαιτήσεις ήταν αναλογικές της ευμάρειας που είχαμε... Βέβαια τα δεδομένα έχουν αλλάξει και πάλι, οπότε θα αλλάξουν ομοίως και οι απαιτήσεις...

Νομίζω ότι γίνεσαι υπερβολικός... Δεν είναι τόοοοσο πολλά τα προβληματικά παιδιά... Και μάλιστα δεν είναι μόνο τα παιδιά έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λάθος! Ναι, ένα παιδί έχει έξοδα αλλά εσύ περιγράφεις το καταναλωτικό πρότυπο μωρού που καλλιεργούν οι γονείς για να έχουν την ψευδαίσθηση ότι κάνουν το παιδί τους ευτυχισμένο με όλα αυτά!:redface: Υπάρχουν παιδιά που έχουν μεγαλώσει χωρίς όλα αυτά και έγιναν μια χαρά άνθρωποι!;) Τα παιδιά θέλουν πρωτίστως αγάπη, αφοσίωση, αρχές, υπομονή - και όχι λεφτά!;)
Αν επιχειρήσεις να μεγαλώσεις τα παιδιά σου λιτά, χωρίς όλα αυτά τα αγαθά που επιτάσσει το καταναλωτικό πρότυπο, το πιθανότερο είναι να ζηλεύουν τα άλλα που θα υπερτερούν και να αισθάνονται μειονεκτικά απέναντί τους, με αποτέλεσμα να φέρνουν σε δύσκολη θέση τους γονείς τους, οι οποίοι θα αντιμετωπίζουν το δίλημμα αν τελικά θα βάλουν το χέρι στην τσέπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top