Τελικά μήπως μόνο εμείς δεν έχουμε δημοκρατία;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάντα θεωρούσα ξενέρωτες τις συζητήσεις που είχαμε στην Ελληνική Βουλή, ακόμη και αν το θέμα ήταν σημαντικό ή ενδιαφέρον ο τρόπος που θα διαπραγματεύονταν θα είχε τόσο ενδιαφέρον όσα τα παραμύθια που μου διάβαζαν μικρός. Το εντυπωσιακό είναι ότι με τόσα ακραία κόμματα (π.χ. Λάος και ΚΚΕ) θα περίμενε κάνεις ότι θα υπάρχουν ενδιαφέρουσες διαφωνίες. Ωστόσο ακόμη και οι ακραίες απόψεις διατυπώνονται με τόσο γραφικό που ... αναγκαστικά τις προσπερνάς.

Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση με το ότι οι Έλληνες κατηγορούν το πολίτευμα μας για μη δημοκρατικό. Το λογικό είναι πάντως η βουλή να είναι ο καθρέφτης του πολιτεύματος. Επίσης δεν ξέρω αν πράγματι δεν έχουμε δημοκρατικό πολίτευμα, πάντως η αλήθεια είναι ότι το πολίτευμα μας δεν "λειτουργεί".

Ωστόσο, ας δούμε λίγο τι γίνετε στην USA και EU



Μπορείτε να φανταστείτε, πως διαπραγματεύονταν οι παραπάνω πολιτικοί θέματα όπως Βατοπαίδι, ομόλογα κτλ;

Ένα τυχαίο απόσπασμα από την δικιά μας. Μάλιστα το έχει ανεβάσει το ίδιο το ΠΑΣΟΚ, άρα θεωρεί "εξυπνάδα" στην Βουλή να προσπαθούμε να πούμε καλύτερη ατάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Βρήκα και video με ελληνικούς υπότιτλους από EU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το λογικό είναι πάντως η βουλή να είναι ο καθρέφτης του πολιτεύματος
η βουλη υπαρχει σε ορισμενα πολιτευματα, οποτε δεν μπορει να καθρεφτιζει τα πολιτευματα δεν εχουν μια τετοια.


ας αναλογισθουμε ποια ειναι η δημοκρατια, εστω και ετοιμολογικα, και μετα ας συγκρινουμε κατα ποσο η αντιπροσωπευση ειναι συνωνυμη ή, εστω, οδηγει με βεβαιοτητα στη δημοκρατια.

εγω θεωρω οτι ως πολιτης, δεν μπορω να δινω το δικαιωμα της συμμετοχης μου στα κοινα σε αλλους, αφου εχουμε οδηγηθει η μονη μας παρεμβαση να ειναι μια ψηφος ανα 3 χρονια. γιατι τοτε το συνολο του δημου/ λαου/ πολιτων χανει την εξουσια και δεν ειναι υπευθυνος για το μελλον του.

4 χρονια αναμεσα σε δυο εκλογες, ειναι υπερβολικα πολυς χρονος, παντως.

Υ.Γ. δε νομιζω οτι ειναι αναγκαιο να φερετε το παραμυθι περι "εμμεσης δημοκρατιας". δεν υπαρχει εμμεση δημοκρατια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Το καλύτερο κοινοβούλιο πιστεύω είναι το αγγλικό αν κρίνω από τα παλιά debates τουλάχιστον, δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα βέβαια, καθόλου ξενέρωτο κι ας λένε για τους Βρετανούς. Μου αρέσουν πολύ οι φωνές επευφημίας ή δυσαρέσκειας μετά το λόγο των αρχηγών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
H ελληνική βουλή είναι ο καθρέφτης της ελληνικής κοινωνίας.
Της κοινωνίας που επι το πλείστον ασχολείται με το πως "θα ψοφήσει η αγελάδα του γείτονα",δλδ αντικαθιστά τα επιχειρήματα με την αλληλοκατηγορία.
Δυστυχώς αυτή η βαθιά ριζωμένη τακτική σε συνδυασμό με τον (κλισέ) περίφημο ξύλινο λόγο δεν αφήνει περιθώρια.Ειναι κρίμα γιατί τα τλτ χρόνια πραγματικά έχουν εκλεγεί νεότεροι άνθρωποι(θυμαστε ένα παλιό ανέκδοτο:σε λιγο η ελληνική βουλή θα ειναι η καλυτερη απόδειξη πως υπάρχει ζωή μετά θάνατον) με απαρχαιωμένες όμως ιδέες που αντί να μεταφερουν την μαχητικότητα και την ένταση που οφείλουν να έχουν ακολουθούν την πεπατημένη.
Το τραγικό όμως δεν είναι πως τα λένε και αλληλοσυγχαίρονται στην ημεδαπή αλλά πως την ίδια τακτική ακολουθούν και έξω, για αυτό ακόμη δεν έχουμε καταφέρει να αποκτήσουμε "δυνατή" διπλωματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν τη Δημοκρατία δεν την ενοούμε ως κάτι αυτονοήτο, αυτόματο και αυτόνομο, ως κάτι δηλαδή σαν κουρδισμένο αυτοκινητάκι, τότε στην ερώτηση
τελικά μήπως μόνον εμείς δεν έχουμε δημοκρατία;
μπορεί ν' απαντήσει κανείς, φίλε μου ΕΒ, με ερώτηση: που; στην καρδιά και το μυαλό μας; Ε, ναι, εκεί ως Κοινωνία, σίγουρα δεν έχουμε! Συνήθως, όπως φανερώνει η ιστορική μας διαδρομή, κάνουμε "αμάν", για "Βασιλέα", "καμία Χούντα, ρε παιδιά", κανέναν τέλος πάντων που θα μας πει, πως "μας παίρνει στην πλάτη του", για να μας "σώσει"! Είμαστε γαλουχημένοι, βασικά, από την Βίβλο, για "Σαούλ", "Δαβίδ" και τρέχα γύρευε. Ε, ναι, είμαστε ένα "ποίμνιον ποικίλων οικοσίτων". Ως άτομα-πρόσωπα βέβαια, πιστεύω, πως κανείς μας δεν είναι υπερήφανος γι' αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top