Προϋπηρεσία δικηγόρου

mangeos

Νεοφερμένος

Ο mangeos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι νέος δικηγόρος,γραμμένος στον Δικηγορικό Σύλλογο από τον Φεβρουάριο του 2009. Τον Οκτώβριο του 2009 ολοκλήρωσα τη στρατιωτική μου θητεία:clapup: και απο την αρχή του νέου έτους ψάχνω ενεργά για γραφείο ως νέος δικηγόρος. Μέχρι τώρα έχω συναντήσει μεγάλη δυσκολία και απ' ό,τι καταλαβαίνω από τις συνεντεύξεις βασικός λόγος είναι η έλλειψη προϋπηρεσίας. Την άσκησή μου την είχα κάνει στο Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, γιατί παράλληλα έκανα μεταπτυχιακό στο Αστικό Δίκαιο και όπως καταλαβαίνετε ήταν πολύ δύσκολο να βρω δικηγορικό γραφείο απ' όπου να μπορώ να φεύγω στις 3 για να παρακολουθήσω τα μαθήματα.
Αυτό φαίνεται πως λειτουργεί αποτρεπτικά για υποψήφιους εργοδότες μιας και η άσκηση στο ΝΣΚ ήταν καθαρά γραμματειακού-γραφειοκρατικού χαρακτήρα (κατάθεση δικογράφων,αναζήτηση αποφάσεων,συναλλαγές με υπηρεσίες κλπ) κι έτσι ουσιαστικά δεν έχω καθόλου πρακτική εμπειρία. Δεν φανταζόμουν ότι ως νέος δικηγόρος θα χρειαζόμουν προϋπηρεσία, πόσο μάλλον που πολλές φορές η αντιμετώπιση είναι του στυλ "λυπάμαι, αλλά δεν έχω χρόνο να σου μάθω πράγματα που θα πρεπε να ξέρεις από την άσκηση".:mad: Μήπως θα πρεπε να αρχίσω ν' απαντάω σε αγγελίες για ασκούμενους παρόλο που έχω πάρει την άδεια εδώ κι ένα χρόνο? :confused:
Όποιος έχει ανάλογες εμπειρίες, ιδίως από συναδέλφους νομικούς, ας απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top