• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Αποτρίχωση με laser

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά που λέτε, ξέρουμε όμως τι επιπτώσεις μπορεί να υπάρχουν αργότερα...??
Μια συμμαθήτριά μου έκανε στο μουστάκι και όταν της ξαναβγήκε ήταν πολύ,πολύ,πολύ πιο έντονο απ'ότι αρχικά....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
όταν λέμε ολικη ..τι εννοούμε?
πααααααααντου? ακομα και στα πιο αποκρυφα σημεια?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εχω κανει ηδη στις μασχαλες,σε δερματολογο,αλλα εμαθα για το ορμονικο μετα απο τις 2 πρωτες συνεδριες για αυτο και αναρωτιεμαι,μη κανω και τζαμπα λειζερ :)
τι εννοεις εμαθες για το ορμονικο?
το λειζερ εχει επιπτωσεις εκει?
η ενζυμικη τι ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anna-anna94

Νεοφερμένος

Η Anna-anna94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τι εννοεις εμαθες για το ορμονικο?
το λειζερ εχει επιπτωσεις εκει?
η ενζυμικη τι ειναι?

εννοω οτι εμαθα οτι εχω ορμονικο προβλημα με τα ανδρογονα αφ'οτου ειχα κανει λειζερ στις μασχαλες...
το λειζερ ομως απο οτι μου ειπαν εχει επιπτωσεις σε περιοχες που ειναι ορμονοεξαρτωμενες (οι μασχαλες δεν ειναι ορμονοεξαρτωμενη περιοχη)για την ενζυμικη το μονο που ξερω ειναι οτι σου αφαιρουν τις τριχες με κερι και μετα σου ιοντοφορουν ενζυμα που αναστελλουν τι τριχοφυια αλλα δεν ξερω αν εχει μονιμα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εννοω οτι εμαθα οτι εχω ορμονικο προβλημα με τα ανδρογονα αφ'οτου ειχα κανει λειζερ στις μασχαλες...
το λειζερ ομως απο οτι μου ειπαν εχει επιπτωσεις σε περιοχες που ειναι ορμονοεξαρτωμενες (οι μασχαλες δεν ειναι ορμονοεξαρτωμενη περιοχη)για την ενζυμικη το μονο που ξερω ειναι οτι σου αφαιρουν τις τριχες με κερι και μετα σου ιοντοφορουν ενζυμα που αναστελλουν τι τριχοφυια αλλα δεν ξερω αν εχει μονιμα αποτελεσματα
ααα , και ειχες εσυ καποιο προβλημα?
δλδ σε περιοχες ορμονοεξαρτωμενες το λειζερ δεν εχει αποτελεσμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna-anna94

Νεοφερμένος

Η Anna-anna94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ααα , και ειχες εσυ καποιο προβλημα?
δλδ σε περιοχες ορμονοεξαρτωμενες το λειζερ δεν εχει αποτελεσμα?

ναι εχω λιγο αυξημενα τα ανδρογονα λογω πολυκυστικων ωοθηκων
απο οσο ξερω το λειζερ στις ορμονοεξαρτωμενες περιοχες χρειαζεται περισσοτερες συνεδριες για να δεις διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
μάλλον και εγω πρεπει να αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα..σε αυτη την περιπτωση λοιπον δεν υπαρχει τροπος να ξεφορτωθεις την ανεπιθυμητη τριχοφυια? (μονιμα εννοω , αλλιως εχουμε και τα κερια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna-anna94

Νεοφερμένος

Η Anna-anna94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
μάλλον και εγω πρεπει να αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα..σε αυτη την περιπτωση λοιπον δεν υπαρχει τροπος να ξεφορτωθεις την ανεπιθυμητη τριχοφυια? (μονιμα εννοω , αλλιως εχουμε και τα κερια)

αυτο αναρωτιεμαι κι εγω γιατι υποτιθεται οτι το λειζερ προσφερει μονιμα αποτελεσματα .. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
κατι για χαπακια που μειωνουν τα ανδρογονα που εχω ακουσει ισχυει?
και ελπιζω η μειωση της τριχας ναι ειναι επιλεκτικη...μη χασουμε στα καλα καθουμενα και τη μαλλουρα μας!
γενικα πιστευω οτι η τριχα ειναι ενα αλυτο και ΕΠΩΔΥΝΟ θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anna-anna94

Νεοφερμένος

Η Anna-anna94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
κατι για χαπακια που μειωνουν τα ανδρογονα που εχω ακουσει ισχυει?
και ελπιζω η μειωση της τριχας ναι ειναι επιλεκτικη...μη χασουμε στα καλα καθουμενα και τη μαλλουρα μας!
γενικα πιστευω οτι η τριχα ειναι ενα αλυτο και ΕΠΩΔΥΝΟ θεμα...

εγω παιρνω αντισυλλυπτικα για να μειωθουν τα ανδρογονα αλλα μου ειπε και η ενδοκρινολογος οτι δεν θα εξαφανιστουν ετσι ξαφνικα οι τριχες,θελει λεει λειζερ μετα τους 6 μηνες θεραπειας..τα μαλλακια δεν τα εχω χασει παντως χαχαχα ;)
οντως η τριχα ειναι αλυτο προβλημα και εγω εχω πελαγωσει λιγο γιατι δεν θελω να περνω χαπια για πολυ καιρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κaterina

Νεοφερμένος

Η Κaterina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα... Έκανα laser στο μπικίνι τη Δευτέρα και μου είπαν ότι σε 5 μέρες αυτές οι μαύρες κοντές τριχούλες θα έχουν φύγει... Αν δεν φύγουν μέχρι το Σάββατο ξέρει κάποιος αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ξυραφάκι;;; (Φεύγω το σκ για Σαντορίνη και θέλω οπωσδήποτε να ξεμπερδέψω με αυτό το θέμα!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ξυραφάκι μπορείς πάντα να χρησιμοποιείς. Αν θέλεις να κάνεις αποτρίχωση με κερί, κι αυτό γίνεται, αλλά μετά πρέπει να περιμένεις περίπου ένα μήνα για την επόμενη συνεδρία, καθώς το κερί αφαιρεί την τρίχα από τη ρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αφού έκανες laser, νομίζω θα ήταν καλύτερο να μην βάλεις ξυράφι. Κάνε υπομονή και σιγά σιγά με ένα άγριο σφουγγάρι "βοήθα" να φύγουν οι τριχούλες. Κρίμα είναι να βάλεις ξυράφι. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penthesilia

Νεοφερμένος

Η penthesilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
γνωρίζετε να μου προτείνετε δερματολόγο για αποτρίχωση με βελόνα στα Δυτικά Προάστια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stamatopoulos

Νεοφερμένος

Ο Κωστής Σταμόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Αυτά που θα πω είναι αντιεπαγγελματικά (δερματολόγος είμαι) αλλά είναι η αλήθεια:
Δυστυχώς δεν έχουμε ακόμα καλό laser αποτρίχωσης. Έχω χρησιμοποιήσει πάρα πολλά laser (από YAG μέχρι αλεξανδρίτη IPL φωτολύσεις κλπ). Δεν υπάρχει laser που να πετυχαίνει πλήρη αποτρίχωση. Ναι σίγουρα θα έχεις μείωση αλλά πλήρη ποτέ. Αμέσως μετά την θεραπεία είναι το δέρμα "γυαλί" και μετά από λίγες βδομάδες αρχίζουν να ξαναβγαίνουν. Εξάλλου για να καταστρέψεις τη ρίζα της τρίχας πρέπει να την πετύχεις στη φάση που "γεννιέται". Στατιστικά ένα 30% είναι σε αυτή τη φάση. Φαντάσου δηλαδή ότι με κάθε θεραπεία πετυχαίνεις στην καλύτερη 30% μείωση των τριχών. Με τη δεύτερη θεραπεία δε θα πετύχεις άλλο 30%, αλλά 30% των υπολοίπων 70% άρα σύνολο περίπου 20% των συνολικών τριχών κοκ..
Επίσης αν υπάρχει ορμονικό θέμα (θυρεοειδής, πολυκυστικές κλπ.) ό,τι και να κάνεις δεν θα έχει το παραμικρό αποτέλεσμα. Πρώτα λύσε το ορμονολογικό πρόβλημα και μετά το laser.
Τέλος από τα laser (για μένα πάντα) σχετικά καλύτερο αποτέλεσμα έχει το Nd:YAG, γενικότερα από θεραπείες αποτρίχωσης η ηλεκτροαποτρίχωση (την οποία δεν κάνει κανείς πλέον για λόγο χρόνου).
Ευχαρίστως απαντάω σε απορίες σχόλια.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ar94

Νεοφερμένος

Η ar94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας, εχω ξεκινήσει laser σε μπικινι και μασχαλες και εχω κανει ηδη τις δυο πρώτες συνεδρίες. το πρόβλημα μου ειναι οτι καθυστέρησα αρκετα την δεύτερη επειδη δεν ειχε ελευθερο ραντεβού (2μισι μήνες)
οι τριχες είχανε βγει και για ενα διάστημα 3 εβδομάδων τις ξυριζα. ηθελα να ρωτησω αν αυτο θα επηρεάσει την διαδικασία η θα καθυστερήσει το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
γεια σας, εχω ξεκινήσει laser σε μπικινι και μασχαλες και εχω κανει ηδη τις δυο πρώτες συνεδρίες. το πρόβλημα μου ειναι οτι καθυστέρησα αρκετα την δεύτερη επειδη δεν ειχε ελευθερο ραντεβού (2μισι μήνες)
οι τριχες είχανε βγει και για ενα διάστημα 3 εβδομάδων τις ξυριζα. ηθελα να ρωτησω αν αυτο θα επηρεάσει την διαδικασία η θα καθυστερήσει το αποτέλεσμα.
Καλό είναι να το αποφεύγεις, αλλά δεν είναι δα και το τέλος του κόσμου. Κι εγώ το είχα κάνει και το τελικό αποτέλεσμα είναι σούπερ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ar94

Νεοφερμένος

Η ar94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ ! ποσες συνεδριες χρειαστηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ ! ποσες συνεδριες χρειαστηκες?
Δεν ξέρω, γιατί έκανα διαφορετικά πράγματα κάθε φορά. Πχ τα τελευταία 1-2 χρόνια πήγαινα κυρίως για μασχάλες-μπικίνι-άνω χείλος, γιατί με τα πόδια ήμουν οκ. Πρόσφατα έκανα άλλη μία συνεδρία στο μισό μηρό γιατί είχαν βγει κάποιες και με ενοχλούσαν. Για τα πόδια θα έλεγα 5-6 σύνολο?
Αν και η δερματολόγος μου είναι αρκετά πιο ακριβή από το ΜΟ (αλλά πολύ καλή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Εχουμε και λέμε:600 ευρώ συνολικά για πόδι ολόκληρο και μπικινι ολόκληρο..τονίζω οτι το ποσο αυτο περιέχει απεριοριστες συνεδρίες..π.χ αν νομίζω οτι πρέπει να επαναληφθεί,το κανω χωρίς περαιτέρω κόστος...να το επιχειρησω ή θέλουν να με αφαιμαξουν οικονομικά στο κέντρο αισθητικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top