Περιθωριοποίηση ειδικών κοινωνικών ομάδων από το κοινωνικό σύνολο

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
θα θελα να θιξω ενα φλεγον κατα τη γνωμη μου ζητημα το οποιο υπαρχει σε εντονο βαθμο στην κοινωνια μας και με εχει απασχολησει πολυ αρκετες φορες.
Αναφερομαι στις ειδικες κοινωνικες ομαδες δλδ ατομα που εχουν καποιο χρονιο προβλημα υγειας, ατομα που δεν ειναι αρτημελη κ.λ.π.
Συνηθως η κοινωνια μας ειναι αρνητικη ως προς αυτα τα ατομα και ασυνειδητα τα περιθωριοποιει οταν προκειται να ενταχθουν στον κοινωνικο τους περιγυρο.
εγω προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να βγω για καφε με καποιον που θα ειναι σε αναπηρικο καροτσακι και γιατι οχι ακομη και να δημιουργησω σχεση μαζι του αν προεκυπτε.
Σιγουρα μια τετοια επιλογη θα ειχε και τις αναλογες δυσκολιες προσαρμογης για ενα υγιη ατομο ομως οταν βλεπεις τον ανθρωπο πρωτα και υστερα το προβλημα δεν σου φαινεται καν σαν προβλημα.
Πιστευω οτι ειναι θεμα αντιληψης των πραγματων και το ποσο ανοιχτα βλεπει ο καθενας μας τετοια θεματα.
Δυστυχως η κοινωνια μας ειναι προκατειλημενη σε τετοια θεματα αν δεν εχουν οικογενειακο ιστορικο κυριως λογω αγνοιας.
Θα πρεπει να προσπαθουμε ολοι μας να δημιουργουμε ευνοϊκες συνθηκες με τετοια ατομα γιατι σκεφτειτε εστω για μια στιγμη τον εαυτο σας στη θεση ενος τετοιου ατομου....σιγουρα δεν θα μας αρεσει να μας απορριψουν επειδη εχουμε κατι που δεν επιλεξαμε εμεις να εχουμε ετσι δεν ειναι; εσεις τι πιστευετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Σωστά τα λες .Πολλοί οι λόγοι που καταλήγουν σε αυτή την αντιμετώπιση.
Η άγνοια, η αντίληψη "μακριά απο εμάς και όπου θέλει ας είναι"..
Η κοινωνία είναι απογοητευτικά σκληρή .Η τελειομανία που απαιτείται σε όλους τους τομείς (ομορφιά, επιτυχία οικονομική, καριέρα, ερωτική ζωή)οδηγούν αυτά τα άτομα στο περιθώριο.
Και η βοήθεια απο το κράτος (ιδρύματα, γιατροί, κοιν. λειτουργοί) είναι ανύπαρκτη σχεδόν.
Αυτή είναι η Ελλαδάρα του 2007 :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ωραία τα γράφεις και στην θεωρία όλα καλά είναι.
Δεν θέλω να σχολιάσω το άδικο(και ταυτόχρονα παράλογο αφού στον καθένα μας μπορεί να συμβεί) της περιθωριοποίησης.
Σε αυτό πιστεύω πως θα βρεθούμε σύμφωνοι όλοι.
Κάπου αλλού θέλω να σταθώ στα όσα γράφεις.
Στο θέμα της ερωτικής σχέσης(όχι της φιλίας ή της γενικότερης κοινωνικής συναναστροφής εκεί για μένα δεν υπάρχει ζήτημα).
Είμαι κατά 95% (5% αμφιβολίας γιατί ποτέ δεν ξέρεις) σίγουρη πως δεν θα έκανα μια σχέση με ένα άτομο που είχε σοβαρή αναπηρία.
Δεν μπορώ να δηλώσω ελαφρά τη καρδία πως αφού δεν με νοιάζει και κατακρίνω αυτόν τον κοινωνικό ρατσισμό θα μπορουσα άνετα να έχω και δεσμό.Τέτοια δήλωση είναι τουλάχιστον απερίσκεπτη.
Φυσικά η αιτία δεν είναι το πως θα μας αντιμετωπίζουν ή βλέπουν οι άλλοι.Καμμία σχέση.Αλλά μια βαθύτερη σκέψη του πως θα εξελισσόταν η ζωή μου με ένα άτομο που δεν θα μπορούσε να αυτοεξυπηρετηθεί(για αυτό μιλάω και για σοβαρή αναπηρία).Δεν νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα άντεχα.
Στην περίπτωση όμως που είχα ήδη μια σχέση και το πρόβλημα προέκυπτε στην διάρκεια της σχέσης τότε σίγουρα θα στεκόμουν δίπλα στον άλλο και θα συνέχιζα με αυτό το δεδομένο.Στο μυαλό μου είναι πολύ διαφορετικό το "επιλέγω να μην μπλέξω σε τέτοια κατάσταση" με το "εγκαταλείπω τον άλλο γιατί του προέκυψε πρόβλημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστέυω ότι ο μέσος έλληνας δεν έχει πρόβλημα να βγεί με κάποιον με ιδικές ανάγκες η κυβέρνηση και το κράτος τους βάζει σε μια άκρη, δεν κατάλαβα υπάρχει σήμερα άνθρωπος με τέτειες ανάγκες που να μην έχει φύλους; Δεν θα είχα ποτε μου πρόβλημα να βγώ με κάποιον που δεν μου μοιάζει και φυσικά δεν κατηγοριοποιώ τους ανθρώπους σε σώμα χρώμα θρησκεία πιστέυω και ενδειαφέροντα, θα φανώ κακιά άλλα δεν βλέπω πουθενα ανάγκη να βοηθήσω κάποιον με ιδικές ανάγκε για μένα είναι ίσος μαζί μου και δεν αλλάζει για μένα, άλλο να μου ζητήσει βοήθεια και άλλο να τον θεωρώ ανήκανο για οτηδήποτε.

οσο για αυτό που είπε η κλέυτρα για το "εγκαταλείπω κάποιον όταν αποκτήσει" δεν θα ήθελα να γνωρίσω άνθρωπο να το κάνει αυτό θα τον πλάκωνα στις γρήγορες αυτό ειναι κακούργημα ειναι απανθρωπιά και αρρώστια αυτού που το κάνει:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν... ο όρος άτομα με ειδικές ανάγκες συγκαταλέγει όλες τις αναπηρίες...
Απ' ότι κατάλαβα μιλάς για άτομα που ή έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας ( που και αυτό εξαρτάται από το πιο...) και άτομα σε αναπηρικό καροτσάκι όπου η νοημοσύνη τους είναι φυσιολογική. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με :)

Ευτυχώς ζω μέσα σε αυτό τον κόσμο εδώ και αρκετά χρόνια...
Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε μεγάλο ποσοστό ευθύνεται η έλλειψη παιδείας που έχουμε... Όταν κάτι δεν το γνωρίζουμε, το φοβόμαστε :)
Συν ότι το ίδιο το κράτος δεν τους σέβεται ( ειδικές μπάρες σε δημόσια κτίρια, σε δρόμους κλπ)
Συν ότι και οι πολίτες δεν έχουν μάθει να σέβονται τις ανάγκες των άλλων :) ( όταν π.χ. παρκάρεις 'η βάζεις τον κάδο ακριβώς εκεί που το πεζοδρόμιο χαμηλώνει για να μπορεί ο άλλος να κατεβεί από εκεί )
Για να σταματήσει η περιθωριοποίηση πρέπει να ανατραπούν τα παραπάνω...

'Οσο για το αν θα έκανα παρέα δεν νομίζω ότι χρειάζεται να απαντήσω :)
Για ερωτική σχέση...πραγματικά όμως δεν ξέρω...και φοβάμαι πως όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ετσι όπως τα λες είναι Βίκυ.
Είχα την τύχη να δουλέψω για ένα διάστημα σε ένα κέντρο αποθεραπείας φυσικών και κοινωνικών παθήσεων (ΚΑΦΚΑ), περισσότερο για να δοκιμάσω τον εαυτό μου. Οφείλω να ομολογήσω οτι η εμπειριά αυτή θα μου μείνει αξέχαστη. Είναι απίστευτες οι δυνατότητες που αναπτύσουν αυτά τα άτομα μεταξύ τους. Είναι η περίτρανη απόδειξη της δύναμης της θέλησης του ανθρώπου. Και ή δύναμή τους είναι πολύ μεγαλύτερη από τη δική μας.
Εμεινα 6 μήνες μόνο, λόγω άλλων επαγγελματικών υποχρεώσεων, όμως έφυγα από εκεί σοφότερος και δυνατότερος. Κάποια στιγμή θέλω να γράψω γι αυτό, ως ελάχιστο φόρο τιμής σε αυτά τα παιδιά.
Η πολιτεία προσπαθεί, έχει τη θέληση, κάτι πάει να κάνει, αλλά αυτό δεν φτάνει. Η γραφειοκρατεία υποδουλώνει κάθε προσπάθεια και την εκμηδενίζει δυστυχώς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για τα άτομα με ειδικές ανάγκες γίνεται μια εκστρατεία στο
https://www.1million4disability.eu με στόχο να συγκεντρωθούν ένα εκατομμύριο
υπογραφές.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για τα άτομα με ειδικές ανάγκες γίνεται μια εκστρατεία στο
https://www.1million4disability.eu με στόχο να συγκεντρωθούν ένα εκατομμύριο
υπογραφές.

Συγνώμη άλλα δεν μπορώ να δώ το σάιτ μπορείς να το κοιτάξεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το διόρθωσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Πιστέυω ότι ο μέσος έλληνας δεν έχει πρόβλημα να βγεί με κάποιον με ιδικές ανάγκες η κυβέρνηση και το κράτος τους βάζει σε μια άκρη, δεν κατάλαβα υπάρχει σήμερα άνθρωπος με τέτειες ανάγκες που να μην έχει φύλους; Δεν θα είχα ποτε μου πρόβλημα να βγώ με κάποιον που δεν μου μοιάζει και φυσικά δεν κατηγοριοποιώ τους ανθρώπους σε σώμα χρώμα θρησκεία πιστέυω και ενδειαφέροντα, θα φανώ κακιά άλλα δεν βλέπω πουθενα ανάγκη να βοηθήσω κάποιον με ιδικές ανάγκε για μένα είναι ίσος μαζί μου και δεν αλλάζει για μένα, άλλο να μου ζητήσει βοήθεια και άλλο να τον θεωρώ ανήκανο για οτηδήποτε.

οσο για αυτό που είπε η κλέυτρα για το "εγκαταλείπω κάποιον όταν αποκτήσει" δεν θα ήθελα να γνωρίσω άνθρωπο να το κάνει αυτό θα τον πλάκωνα στις γρήγορες αυτό ειναι κακούργημα ειναι απανθρωπιά και αρρώστια αυτού που το κάνει:mad:

μανια μου εισαι απιστευτη....το ξερεις;
πας και ξεθαβεις τα πιο απιθανα θεματα....:bigarmhug:bigarmhug
το ειχα ανοιξει σαν θεμα και δεν κρατηθηκε... :):):):)
λοιπον...ειχα κανει αυτο το θεμα κυριως επειδη ειχα βιωσει προσωπικη εμπειρια απορριψης απο το κοινωνικο συνολο μιας και ανηκω στις ειδικες κοινωνικες ομαδες λογω του θεματος υγειας που με απασχολει...
στην αρχη οταν απεκτησα το προβλημα μου -αν και δεν ειναι απολυτως τπτ ορατο στους αλλους- οφειλω να ομολογησω οτι εχασα και φιλους που μολις τους το ειπα την εκαναν με ελαφρα...
και επισης ατομα που τους αρεζα και με προοριζαν για σχεση τους επειδη εγω ηθελα να ειμαι ειλικρινης και το λεγα απ την αρχη οταν το ακουγαν γινοταν καπνος λες και εχω χολερα ρε παιδια...ειχα μεινει αφωνη με ολη αυτη την αντιμετωπιση μιλαμε...:confused::confused::confused::confused:
και πιστεψτε με ειναι πολυ ασχημο το συναισθημα της απορριψης δεν εχω νοιωσει χειροτερα στη ζωη μου...:/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
και επισης ατομα που τους αρεζα και με προοριζαν για σχεση τους επειδη εγω ηθελα να ειμαι ειλικρινης και το λεγα απ την αρχη οταν το ακουγαν γινοταν καπνος λες και εχω χολερα ρε παιδια...ειχα μεινει αφωνη με ολη αυτη την αντιμετωπιση μιλαμε...:confused::confused::confused::confused:
Πολύ καλύτερα απ' το να έμεναν μαζί σου από "λύπηση". Ο άντρας σου όμως, όπως έχω καταλάβει, σ' αγάπαγε πραγματικά και γι' αυτό έμεινε εξ' αρχής. :) ;)



Στα σοβαρά μας προβλήματα τελικά φαίνεται ποιοι πραγματικά μας αγαπούν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Πολύ καλύτερα απ' το να έμεναν μαζί σου από "λύπηση". Ο άντρας σου όμως, όπως έχω καταλάβει, σ' αγάπαγε πραγματικά και γι' αυτό έμεινε εξ' αρχής. :) ;)



Στα σοβαρά μας προβλήματα τελικά φαίνεται ποιοι πραγματικά μας αγαπούν. :)

γιωργακη καλο μου...ο αντρας μου δεν με αγαπουσε οταν τον γνωρισα και του το ειπα...οπως ολοι οι αλλοι με εβλεπε... στο οτι με αποδεχτηκε οπως ειμαι για μενα τιθεται θεμα ανθρωπιας και μονο...δεν ειδε ουτε μια στιγμη το προβλημα...με τις οποιεσδηποτε δυσκολιες που μπορει να ειχαμε στο μελλον... τα ηξερε ολα απ την αρχη. αυτο που εκανε ο αντρας μου για μενα δεν θα το κανε κανεις σχεδον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Θα πρεπει να προσπαθουμε ολοι μας να δημιουργουμε ευνοϊκες συνθηκες με τετοια ατομα γιατι σκεφτειτε εστω για μια στιγμη τον εαυτο σας στη θεση ενος τετοιου ατομου....σιγουρα δεν θα μας αρεσει να μας απορριψουν επειδη εχουμε κατι που δεν επιλεξαμε εμεις να εχουμε ετσι δεν ειναι; εσεις τι πιστευετε;

'Εχω στηρίξει όσο μπορούσα κάποιο τέτοιο άτομο, αλλά ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα ; Πολλοί από αυτούς τους πολύ ειδικούς ανθρώπους διαπιστώνω, είτε από προσωπική εμπειρία είτε από αυτά που μου λένε οι άλλοι, ότι αρνούνται να διατηρήσουν την φιλία ή ακόμα και τη σχέση με κάποιο άτομο που δεν έχει εμφανές πρόβλημα (γιατί προβλήματα όλοι έχουμε αλλά εμφανείς αναπηρίες ή διαταραχές όχι όλοι). Αναζητούν λοιπόν και οι ίδιοι από μόνοι τους ανθρώπους, που όπως κι αυτοί έχουν κάποια αναπηρία ή διαταραχή, που είναι όμως κάπως πιο δυνατοί και πιο αυτόνομοι απ'αυτούς, ώστε να μπορούν να τους εξυπηρετούν. Προσωπικά, δεν θα με πείραζε καθόλου να είμαι φίλος ή ακόμα και εραστής ενός άτομου αποκλεισμένου από την κοινωνία, και το έχω κάνει στο παρελθόν (τη φιλία). Αντίθετα, βλέπω ότι οι άλλοι δεν μπορούν να ανεχθούν την παραμικρή ατέλεια πάνω μου - πόσο μάλλον αν είχα μια σοβαρή αναπηρία ή διαταραχή. Να είμαστε ειλικρινείς παιδιά, εδώ δεν είστε σε θέση να δεχθείτε κάποιον που δεν φοράει ρούχα και παπούτσια που δεν είναι της μόδας ή δεν ακούει την μουσική που ακούτε εσείς, θα δεχθείτε κάποιον που του λείπει ένα πόδι ? Κακά τα ψέμματα, η ζωή είναι εξαιρετικά σκληρή με τους διαφορετικούς. 'Αλλο να τον συμπονάς ειλικρινά, άλλο να τον θέλεις δίπλα σου για φίλο ή σύντροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
H αληθινή αναπηρία βρίσκεται στο μυαλό αυτών που φέρονται στους ΑμεΑ σαν αντικείμενα. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
'Εχω στηρίξει όσο μπορούσα κάποιο τέτοιο άτομο, αλλά ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα ; Πολλοί από αυτούς τους πολύ ειδικούς ανθρώπους διαπιστώνω, είτε από προσωπική εμπειρία είτε από αυτά που μου λένε οι άλλοι, ότι αρνούνται να διατηρήσουν την φιλία ή ακόμα και τη σχέση με κάποιο άτομο που δεν έχει εμφανές πρόβλημα (γιατί προβλήματα όλοι έχουμε αλλά εμφανείς αναπηρίες ή διαταραχές όχι όλοι). Αναζητούν λοιπόν και οι ίδιοι από μόνοι τους ανθρώπους, που όπως κι αυτοί έχουν κάποια αναπηρία ή διαταραχή, που είναι όμως κάπως πιο δυνατοί και πιο αυτόνομοι απ'αυτούς, ώστε να μπορούν να τους εξυπηρετούν. Προσωπικά, δεν θα με πείραζε καθόλου να είμαι φίλος ή ακόμα και εραστής ενός άτομου αποκλεισμένου από την κοινωνία, και το έχω κάνει στο παρελθόν (τη φιλία). Αντίθετα, βλέπω ότι οι άλλοι δεν μπορούν να ανεχθούν την παραμικρή ατέλεια πάνω μου - πόσο μάλλον αν είχα μια σοβαρή αναπηρία ή διαταραχή. Να είμαστε ειλικρινείς παιδιά, εδώ δεν είστε σε θέση να δεχθείτε κάποιον που δεν φοράει ρούχα και παπούτσια που δεν είναι της μόδας ή δεν ακούει την μουσική που ακούτε εσείς, θα δεχθείτε κάποιον που του λείπει ένα πόδι ? Κακά τα ψέμματα, η ζωή είναι εξαιρετικά σκληρή με τους διαφορετικούς. 'Αλλο να τον συμπονάς ειλικρινά, άλλο να τον θέλεις δίπλα σου για φίλο ή σύντροφο.

εχεις απολυτο δικιο σ αυτο που λες drstrangelove απολυτο....:/:
και ειλικρινα επειδη οπως ειπα βιωσα την απορριψη απο το κοινωνικο συνολο -οχι βεβαια σε τοσο μεγαλο βαθμο οπως καποιος που εχει μια εμφανη αναπηρια- καταλαβαινω απολυτα αυτο που λες....
θα πρεπει ομως ολοι μας...ειτε εχουμε θεμα υγειας ειτε οχι να προσπαθουμε να δουμε αυτα τα ατομα ισα με εμας... να μην κανουμε διαχωρισμους...
εδω στους Παραολυμπιακους της Αθηνας το 2004 εβλεπες αθλητες σε αναπηρικο αμαξιδιο που δεν ηταν καν αρτημελη...και ομως ειχαν καταφερει τοσα πολλα...μεχρι και εγω τους θαυμασα...γιατι ειναι αξιοι θαυμασμου και πολυ ανωτεροι μας.....καταφεραν πραγματα που θελει μεγαλη ψυχικη δυναμη για να τα κανει κανεις...
εγω στο πρωτο ποστ μου ειπα μια φραση....θα θελα να τη σκεφτειτε λιγο...εστω για μια στιγμη...και πεστε μου πως αισθανεστε...
"......βαλτε για λιγο μονο τον εαυτο σας στη θεση ενος ατομου με αναπηρια....
και σκεφτειτε πως θα νοιωθατε αν σας απερριπταν γι αυτο που εχετε και το οποιο δεν ηταν επιλογη σας...."
λοιπον;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
εγω στο πρωτο ποστ μου ειπα μια φραση....θα θελα να τη σκεφτειτε λιγο...εστω για μια στιγμη...και πεστε μου πως αισθανεστε...
"......βαλτε για λιγο μονο τον εαυτο σας στη θεση ενος ατομου με αναπηρια....
και σκεφτειτε πως θα νοιωθατε αν σας απερριπταν γι αυτο που εχετε και το οποιο δεν ηταν επιλογη σας...."
λοιπον;:)

Aυτή ακριβώς τη φράση σου την είχα χρησιμοποιήσει πολύ πριν μπω στο forum, συζητώντας με κάποια για κάτι πολύ πιο ''εύκολο'' από αναπηρία, για παχυσαρκία, που κι αυτό διαφορετικότητα είναι. Την είχα ρωτήσει λοιπόν ''γιατί σου φαίνεται τόοοοσο περίεργο που δεν με ενοχλεί αν μια γυναίκα είναι παχιά?'' Ξέρεις ποιά ήταν η απάντησή της ? ''Μια παχιά γυναίκα δεν μπορεί να είναι ισορροπημένη και δεν πρέπει να πλησιάσεις ξανά ποτέ παχιά γυναίκα, είναι όλες κομπλεξικές, το ό,τι δεν μπορεί να χάσει τα κιλά και μόνο δείχνει ψυχικό πρόβλημα εκτός αν είναι πρόβλημα υγείας ! Απορώ γιατί σου αρέσουν τόσο οι γεμάτες''. Της ζήτησα να φανταστεί τον εαυτό της στη θέση της και μου είπε ''αδύνατον ! ποτέ δεν θα ήμουν παχιά γιατί είμαι ισορροπημένη ψυχικά''.
Οι απαντήσεις της όποτε συζητούσαμε αυτό το θέμα ήταν πάντα οργισμένες ξεστομίζοντας απόλυτες θέσεις για τις παχύσαρκες γυναίκες. Αργότερα όταν ανακάλυψα ότι η ίδια είχε ένα σχεδόν ανύπαρκτο στήθος αιτιολόγησα αυτό το θυμό της για τις παχιές γυναίκες. 'Ηταν μια υποσυνείδητη ζήλια, και το μικρό μυαλουδάκι της δεν έμπαινε καν στον κόπο να σκεφτεί ότι και η ίδια έχει κάτι στο σώμα της που δεν της αρέσει, και ότι όλος αυτός ο θυμός ήταν μια άμυνα. 'Αρα τί μου λες να φανταστεί αυτή η γυναίκα τον εαυτό της στη θέση ενός ανάπηρου τη στιγμή που δεν μπορεί καν να φανταστεί τον εαυτό της στην θέση μιας παχύσαρκης...ψιλά γράμματα για τέτοιους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Aυτή ακριβώς τη φράση σου την είχα χρησιμοποιήσει πολύ πριν μπω στο forum, συζητώντας με κάποια για κάτι πολύ πιο ''εύκολο'' από αναπηρία, για παχυσαρκία, που κι αυτό διαφορετικότητα είναι. Την είχα ρωτήσει λοιπόν ''γιατί σου φαίνεται τόοοοσο περίεργο που δεν με ενοχλεί αν μια γυναίκα είναι παχιά?'' Ξέρεις ποιά ήταν η απάντησή της ? ''Μια παχιά γυναίκα δεν μπορεί να είναι ισορροπημένη και δεν πρέπει να πλησιάσεις ξανά ποτέ παχιά γυναίκα, είναι όλες κομπλεξικές, το ό,τι δεν μπορεί να χάσει τα κιλά και μόνο δείχνει ψυχικό πρόβλημα εκτός αν είναι πρόβλημα υγείας ! Απορώ γιατί σου αρέσουν τόσο οι γεμάτες''. Της ζήτησα να φανταστεί τον εαυτό της στη θέση της και μου είπε ''αδύνατον ! ποτέ δεν θα ήμουν παχιά γιατί είμαι ισορροπημένη ψυχικά''.
Οι απαντήσεις της όποτε συζητούσαμε αυτό το θέμα ήταν πάντα οργισμένες ξεστομίζοντας απόλυτες θέσεις για τις παχύσαρκες γυναίκες. Αργότερα όταν ανακάλυψα ότι η ίδια είχε ένα σχεδόν ανύπαρκτο στήθος αιτιολόγησα αυτό το θυμό της για τις παχιές γυναίκες. 'Ηταν μια υποσυνείδητη ζήλια, και το μικρό μυαλουδάκι της δεν έμπαινε καν στον κόπο να σκεφτεί ότι και η ίδια έχει κάτι στο σώμα της που δεν της αρέσει, και ότι όλος αυτός ο θυμός ήταν μια άμυνα. 'Αρα τί μου λες να φανταστεί αυτή η γυναίκα τον εαυτό της στη θέση ενός ανάπηρου τη στιγμή που δεν μπορεί καν να φανταστεί τον εαυτό της στην θέση μιας παχύσαρκης...ψιλά γράμματα για τέτοιους ανθρώπους.

αν ειναι ποτε δυνατον....:confused::confused::confused::confused:
δεν μπορω να μπω στο σκεπτικο καποιων ανθρωπων...
τελικα ισχυει το ρητο που λεει οτι μονο αν παθεις κατι σαν αυτο που κατακρινεις και απορριπτεις μπορεις να νοιωσεις πως ακριβως αισθανεται ο αλλος... μονο τοτε!!!!
το θεμα μας drstrangelove δεν ειναι να κατανοησει η συγκεκριμενη κοπελα που λες αυτο που κανει... εγω αναφερομαι σε μας...στους στεκιτες ....που ειμαστε καθημερινα εδω και λεμε τους προβληματισμους μας...
αν θα μπορουσαμε να κανουμε κατι για να δουμε πιο ευνοικα αυτες τις ομαδες ατομων...θα ηταν ενα λιθαρακι στην προσπαθεια του να εχουμε μια καλυτερη και πιο ανθρωπινη κοινωνια για τα ατομα με αναπηρια...
γιατι αυριο μπορει να ειμαστε εμεις στη θεση τους!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
H αμέσως προηγούμενη σχέση μου από την τελευταία μου ήταν με ένα άτομο με ένα "εσωτερικό" (μη εμφανές εννοώ) πρόβλημα υγείας, που τον ανάγκαζε να ζει εξαρτημένος από φάρμακα δια βίου. Δεν ήταν όρατο με ...γυμνό μάτι και δεν τον επηρέαζε "ενοχλητικά" στην καθημερινή μας ζωή... Ήταν και έιναι πολύ καλό παιδί. Την πάθηση του την έμαθα 2-3 μέρες αφότου τα φτιάξαμε όταν με έπιασε (προς τιμήν του, γιατί ξαναλέω, δεν είναι κάτι που το καταλαβαίνεις) και μου είπε "κοίτα να δεις, έχω αυτό και αυτό, ξέρω ότι μπορέι να είναι πρόβλημα και να σε μπερδέψει, για αυτό στο λέω τώρα στο ξεκίνημα, γιατί σε εκτιμώ και μου αρέσεις πολύ και προτιμώ να φύγεις τώρα παρά κάπου πιο κάτω και να με πονέσεις πολύ". Δεν έφυγα, τα είχαμε για ένα χρόνο και με ελάχιστες εξαιρέσεις δεν μας επηρέασε όντως.

Δυστυχώς ή ευτυχώς όμως ενώ τα ειχαμε, γνώρισα τον πρώην μου, τον οποίο, αν και προσπάθησα ειλικρινά, δεν "κατάφερα" να μην αποφύγω να τον ερωτευτώ και κατά συνέπεια, μετά από 2 μήνες που αμφιταλαντευόμουν να ζητήσω από το παιδί να χωρίσουμε.

Αυτό που με πλήγωσε πιο πολύ και μου έμεινε σαν πικρία ξέρεις τι είναι? Μια κουβέντα που μου είπε όταν του μίλησα με ειλικρίνια... " Ναι, βέβαια, τι καλύτερο να περιμένω, άλλωστε αυτός είναι υγιής οπότε λογικό είναι να με παρατήσεις για χάρη του"...
Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι το ίδιο το άτομο επέλεξε και έβαλε την πάθηση του μπροστά και την θεώρησε "πηγή" του κακού, όταν, με το χέρι στην καρδιά στο λέω αυτό (δεν έχω λόγο να πω ψέμματα, άλλωστε και οι 2 είναι παρελθόν πλέον), απλά... έγινε, "έτυχε" να ερωτευτώ κάποιον άλλον και ουδεμία σχέση είχε αυτό με το πρόβλημα υγείας του τότε φίλου μου...

Δεν ξέρω αν λέω ξεκάθαρα αυτό που έχω στο μυαλό μου, απλά σε μένα, στη δική μου μεμονωμένη περίπτωση, ήταν ο ίδιος ο "ασθενής" που επέλεξε να νιώσει μειονεκτικά με το προβλημα του και όχι ο περιγυρός του ή εγώ ( η κοπέλα του)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτό που με πλήγωσε πιο πολύ και μου έμεινε σαν πικρία ξέρεις τι είναι? Μια κουβέντα που μου είπε όταν του μίλησα με ειλικρίνια... " Ναι, βέβαια, τι καλύτερο να περιμένω, άλλωστε αυτός είναι υγιής οπότε λογικό είναι να με παρατήσεις για χάρη του"...
Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι το ίδιο το άτομο επέλεξε και έβαλε την πάθηση του μπροστά και την θεώρησε "πηγή" του κακού, όταν, με το χέρι στην καρδιά στο λέω αυτό (δεν έχω λόγο να πω ψέμματα, άλλωστε και οι 2 είναι παρελθόν πλέον), απλά... έγινε, "έτυχε" να ερωτευτώ κάποιον άλλον και ουδεμία σχέση είχε αυτό με το πρόβλημα υγείας του τότε φίλου μου...

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....
Τρίτη γυμνασίου είχα ξετρελαθεί με ένα παιδί που είχε κινητικά προβλήματα... Αυτό δεν με πείραξε καθόλου από το να κάνω "σχέση" μαζί του... Ούτε το έβλεπα ως πρόβλημα... Είπαμε είχα ξετρελαθεί :P

Αλλά χρησιμοποιούσε την αναπηρία του ως άλλοθι για όλα! Έβγαζε ένα χαζό κόμπλεξ... έφευγε και γυρνούσε λέγοντας ότι για όλα φταίει το πρόβλημα του και αυτά που αντιμετωπίζει...

Πλέον συνειδητοποιώ...όσο σκληρό και αν ακούγεται ότι εκμεταλλευόταν το γεγονός και αρνιόταν να αναλάβει οποιαδήποτε ευθύνη και κρυβόταν πίσω από το πρόβλημα του :hmm:

Οκ...αυτό είναι δική μου εμπειρία και δεν λέω ότι ισχύει σε όλους... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top