Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,138 μηνύματα σε 76,706 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 264 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μέθοδοι αναζήτησης

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 14:47, 20-02-07:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος ανάζητησης σε πίνακα που δεν είναι ταξινομημένος εκτός από την σειριακή αναζήτηση.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 15:40, 20-02-07:

για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.. μιλάς για βάση δεδομένων?
για excel?
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,126 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε: στις 15:50, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος ανάζητησης σε πίνακα που δεν είναι ταξινομημένος εκτός από την σειριακή αναζήτηση.
Πάνο αν μιλάς για την σχολική ύλη όχι
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:02, 20-02-07:

@doo Κυρίως βάση δεδομένων έχω στο μυαλό μου

@ifrit Δεν με ενδιαφέρει τι λέει το σχολείο, δικές μου γνώσεις ψάχνω να αποκτήσω
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 16:08, 20-02-07:

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος?
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:18, 20-02-07:

Ας πούμε ότι έχουμε μια βάση δεδομένων και αυτή αποτελείτε μόνο από έναν μονοδιάστατο πίνακα. Στον πίνακα αυτό περιέχονται οι σειριακοί αριθμοί 100 κινητών που πούλησε κάποιο κατάστημα vodafone. Δλδ στοιχεία που δεν μπορούν να ταξινομηθούν. Υπάρχει τρόπος να βρούμε αν ένας σειριακός αριθμός εμπεριέχεται στον πίνακα αυτά χωρίς να κάνουμε σειριακή αναζήτηση; Δλδ χωρίς να πάμε στο πρώτο κελί και να το συγκρίνουμε, μετά στο δεύτερο κελί και να το συγκρίνουμε κτλ?
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 16:19, 20-02-07:

νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:22, 20-02-07:

Πως μπορώ να το επαληθεύσω αυτό;

Αν ξεκινήσουμε από το πρώτο κελί και κατέβουμε και ταυτοχρόνως από το τελευταίο κελί και ανεβαίνουμε θα κερδίσουμε κάτι;
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε: στις 16:26, 20-02-07:

στις βάσεις δεδομένων δεν ορίζεις πως θα ψάξει (από πάνω, από κάτω, από αριστερά,κλπ). Το μόνο που λαμβάνει υπόψη του είναι τα Indexes, αν υπάρχουν.
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 19:29, 20-02-07:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ας πούμε ότι έχουμε μια βάση δεδομένων και αυτή αποτελείτε μόνο από έναν μονοδιάστατο πίνακα. Στον πίνακα αυτό περιέχονται οι σειριακοί αριθμοί 100 κινητών που πούλησε κάποιο κατάστημα vodafone. Δλδ στοιχεία που δεν μπορούν να ταξινομηθούν. Υπάρχει τρόπος να βρούμε αν ένας σειριακός αριθμός εμπεριέχεται στον πίνακα αυτά χωρίς να κάνουμε σειριακή αναζήτηση; Δλδ χωρίς να πάμε στο πρώτο κελί και να το συγκρίνουμε, μετά στο δεύτερο κελί και να το συγκρίνουμε κτλ?

Αταξινόμητα στοιχεία δε νομίζω ότι μπορούν να βρεθούν χωρίς σειριακή αναζήτηση.
Απ την άλλη όμως, δεν πιστεύω ότι υπάρχει το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ (κωδικός, αριθμος, γραμματα κλπ) που δεν ταξινομουνται.
Μια ταξινόμιση λοιπόν, απ το μεγαλύτερο στο μικρότερο ή το ανάποδο, σαφώς και σου μειώνει τα κελιά αναζήτησης μιας που υπάρχουν πλέον δεδομένα.
Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε: στις 20:02, 20-02-07:

Πολύ καλή είναι και η δυαδική αλλά θέλει και αυτή ταξινόμηση...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια