Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,230 μέλη και 2,423,671 μηνύματα σε 75,670 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 410 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γενικές απορίες και προβλήματα σχετικά με την DSL

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 14:51, 29-06-05:

Αυτονόητο το poll μέν, αλλά περισσότερο θέλω τις εντυπώσεις για το πόσο ευχαριστημένοι είστε απο τον κάθε ISP.

Εγώ πήρα χθές ένα μήνα altecnet* που είναι κατά τι πιό φτηνή, για να τη δοκιμάσω αν και απο forthnet ήμουν ευχαριστιμένος. Το μονο που με χάλαγε ηταν οτι κόβανε το tracert.

Παλιότερα πήγα να πάρω και vivodi αλλά είμαι απόλυτα δυσαρεστημένος όχι απο τις υπηρεσίες τους αλλά απο την αντιμετώπιση που είχα σάν πελάτης. Μετα απο ενάμιση μήνα καθυστέρησης του ΟΤΕ (δεν είχαν splitters) και τη vivo αρχίσαν οι ΟΤΕτζίδες να μου λένε οτι αυτοί το φτιαξανε (και η vivo να εξακολουθεί να μου λέει οτι περιμένουμε τον ΟΤΕ). Μίλησα με τον αντιπρόσωπο της vivodi στην Κρήτη και μου είπε οτι απο τον ΟΤΕ είναι ολα ΟΚ απλά ο μοναδικός τεχνικός στην Κρήτη είναι στο νοσοκομείο (και η vivo Αθήνας να εξακολουθεί να μου λέει οτι περιμένουμε τον ΟΤΕ). Οταν πήγα να ακυρώσω την σύνδεσή μου μου λένε το θεικό "δέν έχετε δικαίωμα να ακυρώσετε την αίτηση σύνδεσης όσο και να καθυστερήσουμε" μου λένε γιατι ο οτε "παρέδωση τη γραμμή σας τη μέρα ακριβώς που κάνατε την αίτηση"!! Μετά απο τρείς έγγραφες αιτήσεις για να το πάρω γραπτώς αυτό που μου είπαν απο το τηλέφωνο ανακάλυψαν οτι τελικά μπορούσαν να μου ακυρώσουν την αίτηση.

*και όχι alcatelnet που είχα βάλει αρχικά
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:26, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από gademis
Εγώ πήρα χθές ένα μήνα alcatelnet που είναι κατά τι πιό φτηνή, για να τη δοκιμάσω αν και απο forthnet ήμουν ευχαριστιμένος. Το μονο που με χάλαγε ηταν οτι κόβανε το tracert.
alcatelnet????
μηπως εννοείς altecnet ? :/
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

emufear

Περιβόητο Μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,209 μηνύματα.

O emufear έγραψε: στις 15:34, 29-06-05:

Τeledome 384 γιατί ειναι αρκετά φτηνότερη από τις υπόλοιπες ενώ από ταχύτητα πάνω κάτω τα ίδια σκ@τ@, αφού το dslam της κυψέλης είναι τίγκα.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,464 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 15:36, 29-06-05:

Fothnet λόγω του ADSL-in-a-box που είχα πάρει... Αν και τώρα πια δεν ειμαι με τον εξοπλισμο του κουτιου αλλα με ρούτερ...
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,938 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:39, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Fothnet λόγω του ADSL-in-a-box που είχα πάρει... Αν και τώρα πια δεν ειμαι με τον εξοπλισμο του κουτιου αλλα με ρούτερ...
Αφου τα usb modem είναι για πέταμα.... Μέτα ίδια λέφτα αγοράζεις ένα router γιατί να πάρει κάνεις usb modem ?
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 15:41, 29-06-05:

γιατί να πάρει κάνεις usb modem
είναι ο μόνος τρόπος να μή μάθει τί είναι το port forwarding.
Καλα, και το UPNP αλλά δέν το έχω δεί να δουλεύει πουθενα.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:49, 29-06-05:

είναι ο μόνος τρόπος να μή μάθει τί είναι το port forwarding.
Καλα, και το UPNP αλλά δέν το έχω δεί να δουλεύει πουθενα.
Σιγά το δύσκολο.... Διαβάζει το manual και αν δεν καταλάβει κάτι εδώ είμαστε
Πάντως πάρολο που και τα 2 router που χρησιμοποίω έχουν UPNP δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 15:57, 29-06-05:

Forthnet 256 σε 384 γραμμή αν και σύντομα θα παω σε 1Mbit

USB modems μακριά μακριά μακριά! Τραβάνε τα κέρατά τους απο τους πόρους του υπολογιστή, τροφοδοτούνται απο αυτόν , μακριά μακριά!

Zyxel 652R μιλάει εδω 8) Τα χωσα, το πήρα και ησύχασα!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:49, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
USB modems μακριά μακριά μακριά! Τραβάνε τα κέρατά τους απο τους πόρους του υπολογιστή, τροφοδοτούνται απο αυτόν , μακριά μακριά!
Τα ακούς michelle ? πρόσθεσε στην και ότι με usb modem δεν μπορείς να στήσεις δύκτιο
αν και σύντομα θα παω σε 1Mbit
adsl 1024?
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,329 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 17:52, 29-06-05:

Ναι adsl 1024. Μυρίζομαι πτώση τιμών
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 18:19, 29-06-05:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Ναι adsl 1024. Μυρίζομαι πτώση τιμών
Όμως οτε θα κάνει τπτ?
Παράθεση

Anarki (Αλέξης)

Επιφανές Μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 2,894 μηνύματα.

O Anarki έγραψε: στις 19:04, 29-06-05:

Η Tellas στο πηγάδι κατούρησε;
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 19:45, 29-06-05:

Σιγά το δύσκολο.... Διαβάζει το manual και αν δεν καταλάβει κάτι εδώ είμαστε
Πρώτον είναι αρκετά τεχνικό το port forwarding και για τον απλό χρήστη θα έρπεπε να γίνεται με καλύτερο τρόπο (το UPNP ήταν καλή ιδέα) και δέυτερον έχεις πρόβλημα με τα προγράμματα που δουλέυουν σε range οπως κάτι MSN file tranfer η το FTP, ιδίως δε άμα δέν έχει ranges ο router σου (οπως ο δικός μου, ατιμη cisco).

Zyxel 652R μιλάει εδω
Με το QoS έχεις παίξει καθόλου; Τί λέει;

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 20:29, 29-06-05:

Πρώτον είναι αρκετά τεχνικό το port forwarding και για τον απλό χρήστη θα έρπεπε να γίνεται με καλύτερο τρόπο (το UPNP ήταν καλή ιδέα) και δέυτερον έχεις πρόβλημα με τα προγράμματα που δουλέυουν σε range οπως κάτι MSN file tranfer η το FTP, ιδίως δε άμα δέν έχει ranges ο router σου (οπως ο δικός μου, ατιμη cisco).
Κοίτα και εγώ δεν ήξερα αλλά έψαξα,ρώτησα και έμαθα και πιστεύω ότι όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα μάθει
Βεβαία θα με ρώτησεις τι θα γίνουν με αυτούς που δεν ενδιαφέρονται, εε αυτούς άστους στο σοκάταδι
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 01:02, 30-06-05:

Βεβαία θα με ρώτησεις τι θα γίνουν με αυτούς που δεν ενδιαφέρονται, εε αυτούς άστους στο σκοτάδι
Φίλε Exposed τη στάση αυτή την έχω δει απο πάρα πολύ κόσμο και είναι IMHO λάθος. Πρέπει δηλαδή ο κάθε χρήστης υπολογιστή να ξέρει πώς δουλεύει το tcp/ip και το NAT και τί ακριβώς κάνει με το δύκτιο κάθε εφαρμογή που τρέχει; Αν θέλουμε να γίνει ο υπολογιστής εργαλείο για τον καθένα και να έχει διείσδηση το internet πρέπει να κρατάμε τα πράγματα φιλικά προς τον μή τεχνικό χρήστη. Και ξέρω οτι θα μου πείς πως στο internet και στους υπολογιστές χρειάζεται να υπάρχει μια στοιχειώδης γνώση απο τους χρήστες και να μήν γίνονται όλα μηχανικά και χωρίς να ξέρουν τίποτα, αλλά οι υπολογιστές πιά βασίζονται στην έννοια της απόκρυψης των τεχνικών λεπτομερειών για να είναι δυνατή η λειτουργεία τους.

Το συγκεκριμένο πράγμα είναι μία μηχανικη λειτουργεία που κακώς δέν γίνεται αυτόματα (γίνεται αμα παίξει επιτέλους το UPNP). Ετσι και αλλιώς το συγκεκριμένο μπάχαλο θα λυθεί με το IPv6 με το οποίο θα πετάξουμε την όλη έννοια του ΝΑΤ [rant]το 2040 που θα αποφασίσουν επιτέλους να πετάξουν το IPv4 :rant2:[/rant].

Για να αποκατασταθεί η αλήθεια, ο άλλος τρόπος να μή μάθει ο χρήστης για ΝΑΤ είναι μια ρύθμηση για globaly available server αν υπάρχει μόνο ένα PC.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:23, 30-06-05:

Φίλε Exposed τη στάση αυτή την έχω δει απο πάρα πολύ κόσμο και είναι IMHO λάθος. Πρέπει δηλαδή ο κάθε χρήστης υπολογιστή να ξέρει πώς δουλεύει το tcp/ip και το NAT και τί ακριβώς κάνει με το δύκτιο κάθε εφαρμογή που τρέχει; Αν θέλουμε να γίνει ο υπολογιστής εργαλείο για τον καθένα και να έχει διείσδηση το internet πρέπει να κρατάμε τα πράγματα φιλικά προς τον μή τεχνικό χρήστη.
Εγώ αναφέρθηκα σε αυούς που δεν θέλουν να μάθουν και δεν εννοώ να μάθουν τι ακριβώς είναι το NAT ή το πως TCP/IP αλλά κάποια βασικά πραγματα έστω και μηχανικά. Πόλλοι χρήστες που θέλουν μόλις πάρουν τον υπολογιστή να είναι πανέτοιμος για όλα, χώρις να κάνουν τπτ. Ξέρεις πόσοι άρχιζαν να βρίζουν τo κατάστημα που πήραν τον υπολογιστή τους επείδη δεν είχε word λες και αγόρασαν και word. έ ενταξει αυτοί είναι άξιοι τις μοίρας τους.
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 01:40, 30-06-05:

Ξέρεις πόσοι μου άρχιζαν να βρίζουν τo κατάστημα που πήραν τον υπολογιστή τους επείδη δεν είχε word λες και αγόρασαν και word
ΕΕΕ?!?!
Αυτοί πάσχουν απο το "δέν ξέρω αλλά δε ρωτάω για να μή το παραδεχτω". :thumbsdown:
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 01:43, 30-06-05:

ΕΕΕ?!?!
το διόρθωσα

Αυτοί πάσχουν απο το "δέν ξέρω αλλά δε ρωτάω για να μή το παραδεχτω". :thumbsdown:
ΕΕΕ? :/
τώρα δεν καταλαβένω εγώ
Παράθεση

gademis (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

O gademis "ένα προσωπικό μήνυμα" έγραψε: στις 12:01, 30-06-05:

ΕΕΕ?!?! wacko
Θεωρούν οτι πρέπει να τους βάλουν το word πειρατικό δηλαδη; Και ΔΕΝ ρωτάνε κάποιον (ολοι κάποιον έχουν) πιό σχετικά παρα πάνε να τα βάλουνε κατ ευθείαν με το κατάστημα;!

Τι άλλο θα δούμε.
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 15:47, 30-06-05:

Τι άλλο θα δούμε.
Για αυτό λέω ότι αυτούς άστους στο σκοτάδι, εγώ προσωπικα δεν βρίσκω για αυτούς αλλή λύση
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια