Θέματα συγκατοίκησης

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συγκατοικώ στο εξωτερικό και δεν είναι έτσι.-
Άλλωστε, κι όσοι το κάνουν, έχουν λόγο... ειδικά στις βορειότερες χώρες, όπου τα παιδιά δεν παίρνουν χαρτζηλίκι από τους γονείς τους, θέλουν να ξέρουν γιατί ξέμειναν από ντομάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να συγκατοικήσω, αλλά όχι με άγνωστα άτομα... Ίσως το κάνω κάποια στιγμή σύντομα, αν μου αφήσει λίγο χρόνο η σχολή να βρω καμια δουλίτσα... (αλλιώς θα πρέπει να την παρατήσω και θα τελειώσω στα 10 χρόνια!) :redface:

Πάντως ισχύει ότι με τη συγκατοίκηση μαθαίνεις πολλά... Αν μένεις μία ζωή μόνος σου, όταν έρθει η ώρα που θα πρέπει να μείνεις μαζί με ένα άλλο άτομο (είτε λόγω γάμου, είτε λόγω οικονομικών δυσκολιών κλπ.), θα τα βρεις λίγο σκούρα... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μα δε διαφωνώ ότι υπάρχει λόγος...απλά δε μου αρέσει σαν εικόνα.. Και επειδή το χω ζήσει, γι'αυτό το λέω.. ;)
Άλλωστε και στην Ελλάδα το όποιο χαρτζηλίκι είναι περιορισμένο και πρέπει με συγκεκριμένα χρήματα να "βγάλεις" το μήνα..

Βέβαια είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις... ευτυχώς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Συγκατοικούσα τον πρώτο χρόνο με ένα ατομο στη Θεσσαλονικη όταν σπούδαζα. Τοσο αντεξαμε ο ένας τον άλλο, μετά ο καθενας τράβηξε το δρόμο του. Στη τυχη είχαμε γνωριστεί και είπαμε να μείνουμε να πληρώνουμε από μισό νοίκι, ο καθένας τις παρέες του και τις εξόδους του, μεχρι που είπαμε γεια ο ένας στον άλλο. Η συγκατοικηση δεν είναι εύκολο πράγμα σας διαβεβαιώ για όσους το σκέφτονται. Πρέπει να ανεχτείς τα χούγια του άλλου και αυτός τα δικά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συγκατοικούσα τον πρώτο χρόνο με ένα ατομο στη Θεσσαλονικη όταν σπούδαζα. Τοσο αντεξαμε ο ένας τον άλλο, μετά ο καθενας τράβηξε το δρόμο του. Στη τυχη είχαμε γνωριστεί και είπαμε να μείνουμε να πληρώνουμε από μισό νοίκι, ο καθένας τις παρέες του και τις εξόδους του, μεχρι που είπαμε γεια ο ένας στον άλλο. Η συγκατοικηση δεν είναι εύκολο πράγμα σας διαβεβαιώ για όσους το σκέφτονται. Πρέπει να ανεχτείς τα χούγια του άλλου και αυτός τα δικά σου...

Ναι σίγουρα... Γι' αυτό νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο πολύ καλά πριν προχωρήσεις σε συγκατοίκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ, κι εγώ έχω περάσει και από το ένα και από το άλλο...
Στο πρώτο διαμέρισμα μπήκαμε μέσω του Πανεπιστημίου, άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Κι ενώ για τα άλλα διαμερίσματα έκατσε καλά η φάση, γίναν φίλοι, οργάνωναν bbq και δείπνα, σε εμάς ήταν η μία όλο στο δωμάτιό της, με δική της τηλεόραση, εκεί έτρωγε... ψώνιζε από τη Γερμανία γιατί ήταν πιο φτηνά, κλπ.
Τώρα είμαστε κατ' επιλογήν συγκάτοικοι και πάλι καλά!! Κάναμε από κοινού πάρτι, ανταλλάσσουμε δώρα, κι όλα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Ναι σίγουρα... Γι' αυτό νομίζω ότι πρέπει να γνωρίζεις τον άλλο πολύ καλά πριν προχωρήσεις σε συγκατοίκηση.


μη το λες. Υπάρχουν περιπτώσεις φίλων στο Λυκειο που πέτυχαν στην ιδια πόλη και είπαν να μείνουνε μαζί και γίναν από δυο χωρια... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
εγω συγκατοικω με την αδερφη μου ... το αιμα μου...:P και παλι δυσκολο ειναι.. οι τσακωμοι για το ποια θα πλυνει τα πιατα.. δεν ειναι λιγοι..
και ενω εχεις συνηθισει να ζεις για καποια χρονια μονος σου και καποιος αλλος εισβαλλει στο χωρο σου.. ειναι να μην τρελαινεσαι?
ολα μια συνηθεια ειναι λοιπον...
και εδω που τα λεμε εχει και τα καλα της η συγκατοικηση... (μαγειρευει καλα) χιχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχουμε κανέναν που συμβιώνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εννοεις με τη σχεση του/της? Εγω οχι τυπικα, αλλα ουσιαστικα μαζι μενουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ, αλλά έχει διαφορά, πιστεύω, να έχετε μόνο ένα χώρο, όπου είναι όλα σας τα πράγματα...
(ναι, με το ταίρι εννοώ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώτα24

Νεοφερμένος

Η Γιώτα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μία φορά συγκατοίκησα και δεν πρόκειται να το κάνω ποτέ ξανά στη ζωή μου...... Δεν έχω όρεξη να γράψω τώρα την ιστορία μου.... Αλλά να ξέρεται πως στις μέρες μας πρέπει να είσται προσεχτικοί.... Με μία φίλη μου ξεκίνησα την συγκατοίκηση και ενώ ολα ήταν καλά μετά ηρθαν τα πάνω κάτω και τωρα που ήμαστε χώρια με κατηγορεί δεξιά και αριστερά και από καιρό υποψιαζόμουνα πως μου παρίστανε την φίλη ..... Ένα θα σας πω πρέπει όλοι μας να ήμαστε προσεχτικοί <<ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΗΣΗ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ>> σόρυ αν είμαι απόλυτη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top