From Paris with Love (2010)

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.



Μια ταινια δρασης σε σεναριο των Luc Besson & Αdi Hasak και σε σκηνοθεσια του Pierre Morel.

Σε πρωταγωνιστικο ρολο ο Jonathan Rhys Meyers
υποδυομενος τον Τζειμς Ρις, ενα νεαρο βοηθο του Αμερικανου Πρεσβευτη στο Παρισι, ο οποιος ονειρευται μια μερα να του προταθει να εκπαιδευτει για ειδικος πρακτορας και να παρει μερος σε μια ειδικη αποστολη δρασης για τις μυστικες υπηρεσιες των Η.Π.Α.
Τον ενημερωνουν οτι εφτασε η στιγμη για την πρωτη αποστολη του σχετικα με μια τρομοκρατικη ενεργεια που προκειται να λαβει χωρα και οτι πρεπει να παει να παραλαβει το συνεργατη του απο το αεροδρομιο. Προκειται για τον Travolta που υποδυεται εναν αντικομφoρμιστη μυστικο πρακτορα (Γουαξ) εξω και πολυ μακρια απο τα συνηθισμενα προτυπα...

Προκειται για μια ταινια πολυ καλη με σκηνες δρασης στη σωστη δοση χωρις ιδιαιτερες υπερβολες, αν και οι πρακτικες του Γουαξ ειναι ριζοσπαστικες. Η ροη της ταινιας επισης καλη, οπου δεν αισθανεσαι να κανει κοιλια, αλλα παραμενεις προσηλωμενος.

Ιδιαιτερη εντυπωση κανει η εντονη διαφορα προσωπικοτητων των δυο πρωταγωνιστων. Απο τη μια μερια ο "γραφειοκρατικος" τυπος και απο την αλλη ο ασυμβιβαστος, επαναστατης. Κατι που διαφαινεται απο τον τροπο ντυσιματος, ομιλιας/εκφρασης, αλλα και πρακτικων.

Η ερμηνειες αρκετα καλες, με εκεινη του Τραβολτα πραγματικα να ξεχωριζει, αν και ποτε δε μου αρεσαν οι ερμηνειες του ιδιαιτερα, με εξαιρεση εκεινη στο Pulp Fiction. Πολυ καλος ο μιστερ!


]Ομολογω πως μου αρεσε πολυ η τελευταια σκηνη με τον Μeyers να σημαδευει και να δολοφονει την κοπελα του και μελος της τρομοκρατικης οργανωσης και απο σκηνοθετικης πλευρας (σλοου μοσιον), αλλα και γιατι ο Μeyers ειχε ενα καθαρο και διαπεραστικο βλεμμα...


9/10...δειτε την :)




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Το είδα τις προάλλες. Μέτριο μου φάνηκε (2/5). Για το είδος του ήταν αρκετά διασκεδαστικό λόγω του χιούμορ του (συνήθως πλήττω ιδιαιτέρως στις ταινίες με πιστολίδια και λοιπά), αλλά δεν απέφυγε τα στερεότυπα και τις αμερικανιές (αν και γυρισμένο στην Ευρώπη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Mέτριο στην καλύτερη περίπτωση. Δεν μου άρεσε, απορώ τι δουλειά έχει ένας ηθοποιός του βεληνεκούς του Travolta σε μια ξεκάθαρα b-movie. Χιλιοειπωμένη ταινία δράσης, νιώθω ότι έχω δει κάτι παρόμοιο εκατοντάδες φορές. Αν δεν έπαιζε ο Τravolta η ταινία θα ήταν ένα τίποτα, δεν σώζεται καν από ερμηνείες. Είχα πολλές προσδοκίες από την ταινία αλλά χωρίς αντίκρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top