Αεροπορικά εισιτήρια

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Αμα εχετε εναλλακτικες, δωστε ενα 20αρικο παραπανω και κλειστε με μια εταιρια που θα σας σεβεται, εστω στοιχειωδως (πχ easyJet).


επιεικως απαραδεκτη η easy jet. Οσοι μπορειτε αποφυγετε την. Μας αλλαξε 2 εβδομαδες πριν το ταξιδι την ωρα της πτησης αλλα και το μερος προσγειωσης. Αντι να προσγειωθουμε στην Θεσσαλονικη μας προσγειωσαν στην Καβαλα και μας ειπαν τα εξοδα για να παμε Θεσσαλονικη αλλα και το μεσο να τα αναλαβουμε μονοι μας.

Φυσικα και κατι τετοιο δεν περασε αφου διαμαρτυρηθηκαμε, αλλα υπηρξε μεγαλη ταλαιπωρια μεχρι να λυθει το θεμα. Οταν ειπαμε κιολας να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και να πεταξουμε με αλλη εταιρεια μας ειπαν πως δεν θα μας εδιναν πισω τα λεφτα μας αλλα καποια voucher για να πεταξουμε μια αλλη φορα. Κοινως, αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλεον δικαιούσαι δωρεάν μόνο μια τσάντα μικρή (οι περισσότεροι επιλέγουν πλατης,αυτές που
είναι τύπου polo). Αφού κλείσεις τα εισητηρια, στην συνέχεια πρέπει να αγοράσεις προτεραιότητα αν θες να έχεις άλλο ένα μικρό βαλιτσάκι μαζί σου. Έχει δυο επιλογές, μπορείς είτε να πάρεις το βαλιτσάκι πάνω στην καμπίνα, είτε να επιλέξεις να το παραδώσεις στο τσεκ ιν. Η πρώτη επιλογή κοστίζει 6€, και αν θες να το δωσεις κάτω νομίζω ότι θα πληρωσεις 8€. Τέλος αν θες μεγάλη βαλίτσα μαζί σου,20 κιλών, που θα την παραδώσεις στο τσεκ ιν, μπορείς να την αγοράσεις είτε καθώς κλείνεις το εισητηριο, είτε και αφού το κλείσεις.

Είχα κλείσει εισιτήρια μετ' επιστροφής για Ολλανδία, όπου και μένω κάποιους μήνες. Σε 3 εβδομάδες φθάνει η ημερομηνία να γυρίσω. Το εισιτήριο το έκλεισα τον Σεπτέμβρη. Ήρθα τον Σεπτέμβρη, προφανώς με τους παλιούς κανόνες της raynair. Για την επιστροφή λες να ισχύουν οι παλιοί ή οι νεότεροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
επιεικως απαραδεκτη η easy jet. Οσοι μπορειτε αποφυγετε την. Μας αλλαξε 2 εβδομαδες πριν το ταξιδι την ωρα της πτησης αλλα και το μερος προσγειωσης. Αντι να προσγειωθουμε στην Θεσσαλονικη μας προσγειωσαν στην Καβαλα και μας ειπαν τα εξοδα για να παμε Θεσσαλονικη αλλα και το μεσο να τα αναλαβουμε μονοι μας.

Φυσικα και κατι τετοιο δεν περασε αφου διαμαρτυρηθηκαμε, αλλα υπηρξε μεγαλη ταλαιπωρια μεχρι να λυθει το θεμα. Οταν ειπαμε κιολας να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και να πεταξουμε με αλλη εταιρεια μας ειπαν πως δεν θα μας εδιναν πισω τα λεφτα μας αλλα καποια voucher για να πεταξουμε μια αλλη φορα. Κοινως, αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!
Βασικά ήταν μια περιοδος που είχε θέμα ο αεροδιάδρομος και αναγκαστικά οι αναχωρήσεις και οι προσγειώσεις γίνονταν στην Καβάλα. Το ίδιο το έχει κάνει και η Ryan. Γνωστοί μου από Βερολίνο προσγειώθηκαν στην Αθήνα (!) αντί για Θεσσαλονίκη λόγω κακοκαιρίας! Όλα είναι λίγο θέμα τύχης :P Προσωπικά με την ραιαν το μόνο που μου είχε τύχει ήταν μια φορά σε ένα ταξίδι 6-7 χρόνια πριν να έχει καθυστέρηση μια ώρα. Και ταξιδεύω συχνα θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
επιεικως απαραδεκτη η easy jet. Οσοι μπορειτε αποφυγετε την. Μας αλλαξε 2 εβδομαδες πριν το ταξιδι την ωρα της πτησης αλλα και το μερος προσγειωσης. Αντι να προσγειωθουμε στην Θεσσαλονικη μας προσγειωσαν στην Καβαλα και μας ειπαν τα εξοδα για να παμε Θεσσαλονικη αλλα και το μεσο να τα αναλαβουμε μονοι μας.

Φυσικα και κατι τετοιο δεν περασε αφου διαμαρτυρηθηκαμε, αλλα υπηρξε μεγαλη ταλαιπωρια μεχρι να λυθει το θεμα. Οταν ειπαμε κιολας να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και να πεταξουμε με αλλη εταιρεια μας ειπαν πως δεν θα μας εδιναν πισω τα λεφτα μας αλλα καποια voucher για να πεταξουμε μια αλλη φορα. Κοινως, αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!


Με Aegean τα ίδια. Καθυστέρηση 4+ ωρών , στην είσοδο του αεροπλάνου διένειμαν ταχα κάτι χαρτιά με τα οποία μπορούσες την άλλη φορα να πετάξεις δωρεάν ( κάτι που στο τέλος δεν ίσχυε κατά διάνοια ). Καμία αποζημίωση τελικά.

Με eurowings μου έτυχε το ιδιο, αντί θεσνικη Καβάλα( μιας και στο Μακεδονια κάνανε «εργασίες»), για κάλυψη των εξόδων μπορούσες καπως να το κανονισεις, αλλά ήθελε κάτι γραφειοκρατικά ( σιγα τωρα για κάτι 20€+ να μαζεύω αποδείξεις χαρτιά κλπ).

Όλες οι εταιρείες λίγο-πολυ τα ίδια είναι, κοιτάτε να κόβεται απ οποία να ναι αρκεί να βγαίνει πιο φθηνά σε σχεση με τις άλλες το συγκεκριμένο εισιτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
επιεικως απαραδεκτη η easy jet. Οσοι μπορειτε αποφυγετε την. Μας αλλαξε 2 εβδομαδες πριν το ταξιδι την ωρα της πτησης αλλα και το μερος προσγειωσης. Αντι να προσγειωθουμε στην Θεσσαλονικη μας προσγειωσαν στην Καβαλα και μας ειπαν τα εξοδα για να παμε Θεσσαλονικη αλλα και το μεσο να τα αναλαβουμε μονοι μας.

Φυσικα και κατι τετοιο δεν περασε αφου διαμαρτυρηθηκαμε, αλλα υπηρξε μεγαλη ταλαιπωρια μεχρι να λυθει το θεμα. Οταν ειπαμε κιολας να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και να πεταξουμε με αλλη εταιρεια μας ειπαν πως δεν θα μας εδιναν πισω τα λεφτα μας αλλα καποια voucher για να πεταξουμε μια αλλη φορα. Κοινως, αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!


Το προβλημα ειχε προκληθει απο το αεροδρομιο. Ειχε ταλαιπωρηθει κι ενας φιλος που ειχε κλεισει για Αγγλια εισιτηρια αλλα τα λεφτα τους τα εδωσαν.

Δε λεω οτι η easyjet ειναι υποδειγμα εταιριας, ωστοσο εχοντας ταξιδεψει καμια 15αρια φορες μαζι τους, η "μεση" αντιμετωπιση που ειχαν προς τους επιβατες ηταν καλη. Καλυτερη σιγουρα απο τη Ryan

Με Aegean τα ίδια. Καθυστέρηση 4+ ωρών , στην είσοδο του αεροπλάνου διένειμαν ταχα κάτι χαρτιά με τα οποία μπορούσες την άλλη φορα να πετάξεις δωρεάν ( κάτι που στο τέλος δεν ίσχυε κατά διάνοια ). Καμία αποζημίωση τελικά.

Με eurowings μου έτυχε το ιδιο, αντί θεσνικη Καβάλα( μιας και στο Μακεδονια κάνανε «εργασίες»), για κάλυψη των εξόδων μπορούσες καπως να το κανονισεις, αλλά ήθελε κάτι γραφειοκρατικά ( σιγα τωρα για κάτι 20€+ να μαζεύω αποδείξεις χαρτιά κλπ).

Όλες οι εταιρείες λίγο-πολυ τα ίδια είναι, κοιτάτε να κόβεται απ οποία να ναι αρκεί να βγαίνει πιο φθηνά σε σχεση με τις άλλες το συγκεκριμένο εισιτήριο.

Δεν ειναι ολες οι εταιριες το ιδιο. Γιατι αν για Χ,Υ λογους η πτηση σου ακυρωθει, η ryan θα σου δωσει τα λεφτα σου πισω και μετα κοψε το λαιμο σου να γυρισεις, αλλιως περιμενε την επομενη του Λιγδη που θα ειναι σε 2-3 μερες. Ενω με μια legacy εταιρια, στο μετρο του δυνατου, θα φτασεις σπιτι σου. Ειναι τεραστια διαφορα.

Επισης τα δρομολογια της ryan ειναι ακραια, μπορει πχ να πληρωσεις μια βραδια ξενοδοχειο τσαμπα μονο και μονο επειδη ειναι ετσι η πτηση. Εχεις την ψευδαισθηση οτι βρηκες φθηνα και τελικα μια χαρα ακριβα σου βγηκαν και θα ταξιδεψεις και με το δουλεμπορικο.

Ωστοσο, καταλαβαινω, οτι εκτος Αθηνων, καποιες φορες ειναι μονοδρομος γιατι δεν υπαρχουν εναλλακτικες. Αν ομως υπαρχουν, κι η διαφορα στην (πραγματικη) τιμη δεν ειναι απαγορευτικη, τοτε δε βλεπω κανεναν απολυτως λογο καποιος να ταλαιπωρησει τον εαυτο του και να κλεισει με ryan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Δεν ειναι ολες οι εταιριες το ιδιο. Γιατι αν για Χ,Υ λογους η πτηση σου ακυρωθει, η ryan θα σου δωσει τα λεφτα σου πισω και μετα κοψε το λαιμο σου να γυρισεις, αλλιως περιμενε την επομενη του Λιγδη που θα ειναι σε 2-3 μερες. Ενω με μια legacy εταιρια, στο μετρο του δυνατου, θα φτασεις σπιτι σου. Ειναι τεραστια διαφορα.

Επισης τα δρομολογια της ryan ειναι ακραια, μπορει πχ να πληρωσεις μια βραδια ξενοδοχειο τσαμπα μονο και μονο επειδη ειναι ετσι η πτηση. Εχεις την ψευδαισθηση οτι βρηκες φθηνα και τελικα μια χαρα ακριβα σου βγηκαν και θα ταξιδεψεις και με το δουλεμπορικο.

Ωστοσο, καταλαβαινω, οτι εκτος Αθηνων, καποιες φορες ειναι μονοδρομος γιατι δεν υπαρχουν εναλλακτικες. Αν ομως υπαρχουν, κι η διαφορα στην (πραγματικη) τιμη δεν ειναι απαγορευτικη, τοτε δε βλεπω κανεναν απολυτως λογο καποιος να ταλαιπωρησει τον εαυτο του και να κλεισει με ryan


ψάχνω μέσω skyscanner αεροπορικά για Αμβούργο ή Βερολίνο και συγκρίνοντας τιμές ( για φοιτητή ) η ryanair είναι φθηνότερη και μάλιστα αρκετά . Δεν βρίσκω κάποια καλύτερη τιμή από κάποια άλλη αεροπορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Το προβλημα ειχε προκληθει απο το αεροδρομιο. Ειχε ταλαιπωρηθει κι ενας φιλος που ειχε κλεισει για Αγγλια εισιτηρια αλλα τα λεφτα τους τα εδωσαν.

Δε λεω οτι η easyjet ειναι υποδειγμα εταιριας, ωστοσο εχοντας ταξιδεψει καμια 15αρια φορες μαζι τους, η "μεση" αντιμετωπιση που ειχαν προς τους επιβατες ηταν καλη. Καλυτερη σιγουρα απο τη Ryan


Καλα ναι η Ryan ειναι πολυ αναξιοπιστη. Μου εχει ακυρωσει πτηση 2 φορες, αλλα τουλαχιστον μου επεστρεψαν τα χρηματα. Επισης, εχει καθυστερησεις στα αεροδρομια.

Γνωριζαν στην easyjet οτι το αεροδρομιο θα ηταν κλειστο και συνεχιζαν να πουλανε εισητηρια για Θεσσαλονικη. Αν το γνωριζα εγω προσωπικα θα πετουσα με αλλη εταιρεια. Η Aegean πχ. πετουσε για Θεσσαλονικη εκεινη την περιοδο.

Για εμενα καλες εταιρειες ειναι οι: Aegean, British Airways & Turkish Airlines.

Πληρωνεις κατι παραπανω αλλα αξιζουν.

Απο οικονομικες εταιρειες εχω μεινει ευχαριστημενη με την Jet2. Δεν ειναι πολυ διαδεδομενη στην Ελλαδα ειναι ομως στην UK.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,121 μηνύματα.
Είχα κλείσει εισιτήρια μετ' επιστροφής για Ολλανδία, όπου και μένω κάποιους μήνες. Σε 3 εβδομάδες φθάνει η ημερομηνία να γυρίσω. Το εισιτήριο το έκλεισα τον Σεπτέμβρη. Ήρθα τον Σεπτέμβρη, προφανώς με τους παλιούς κανόνες της raynair. Για την επιστροφή λες να ισχύουν οι παλιοί ή οι νεότεροι;

Η παλιά πολιτική για τις χειραποσκευές (τσαντάκι μαζί σου στην καμπίνα και παράδοση της κανονικής χειραποσκευής στην πύλη χωρίς χρέωση και χωρίς να χρειάζεται να αγοράσεις priority) ίσχυε για πτήσεις που πραγματοποιήθηκαν μέχρι και 31/10.
Για πτήσεις από 01/11 και πέρα ισχύουν αυτά που λέει η methexys.

Συνοπτικά, οι τιμές ανά πτήση (άρα x2 για πήγαινε-έλα) είναι αυτές:
Αγορά μαζί με το κλείσιμο των εισιτηρίωνΠροσθήκη μετά το κλείσιμο
Priority (χειραποσκευή + τσαντάκι στην καμπίνα)€ 6.00€ 8.00
10kg checked-in bag€ 8.00€ 10.00
Η δεύτερη παραδίδεται στον γκισέ και εφόσον δεν περνάει έλεγχο, δεν έχει τον κλασικό περιορισμό των 100ml στα υγρά.

Η εξαίρεση εδώ, υπάρχει αν έκλεισες μέχρι και 31/08 πτήσεις που πραγματοποιούνται από 01/11 και μετά.
Σε αυτήν την περίπτωση, αν δεν έχεις αγοράσει priority, η ryanair σου δίνει "δώρο" την 10kg checked-in bag για τις πτήσεις σου.

Παρμένα από εδώ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επισης τα δρομολογια της ryan ειναι ακραια, μπορει πχ να πληρωσεις μια βραδια ξενοδοχειο τσαμπα μονο και μονο επειδη ειναι ετσι η πτηση. Εχεις την ψευδαισθηση οτι βρηκες φθηνα και τελικα μια χαρα ακριβα σου βγηκαν και θα ταξιδεψεις και με το δουλεμπορικο.

Ωστοσο, καταλαβαινω, οτι εκτος Αθηνων, καποιες φορες ειναι μονοδρομος γιατι δεν υπαρχουν εναλλακτικες. Αν ομως υπαρχουν, κι η διαφορα στην (πραγματικη) τιμη δεν ειναι απαγορευτικη, τοτε δε βλεπω κανεναν απολυτως λογο καποιος να ταλαιπωρησει τον εαυτο του και να κλεισει με ryan


Προφανως τσεκάρεις από πριν αν παει απ ευθείας η πτήση , ποιο το νόημα να κανείς στάσεις , να καθυστερείς και να πληρώνεις και ξενοδοχεία?

Καλα εννοειται, αν η διαφορα είναι 10-20€ δεν αξίζει καν Ryan, αλλιώς σιγα , εκτός αν έχεις βιτσια\λεφτα να κόβεις Business class ή να θέλεις πολυτέλειες στην πτήση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εντάξει, ο,τι και να λέμε προτιμώ να δώσω 40€ στην Ραιαν ή στην Γουιζ και να πάω πχ Βέλγιο (ακόμα και Ιορδανια και Γεωργία), από το να δώσω 150€+ για να πάω με την Aegean. Εννοείται πως η Aegean και οι σχετικές εταιρείες προσφέρουν καλύτερη εξυπηρέτηση αλλά σαν φοιτήτρια που ειμαι θα πετάξω με ραιαν και θα πω και ευχαριστώ. Δεν χρειάζομαι φαγητό πχ για μιάμιση και δυο ώρες πτήση. Όταν με το καλό έχω έναν καλο μισθό και θέλω αυτό το παραπάνω, θα το κάνω :P ( Εννοείται όμως πως σε υπερατλαντικά ή σε ταξίδια προς Ασία δεν πρέπει να γίνονται τσιγκουνιές.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Μόνο Lufthansa και Aegean!!!Δεν θα έμπαινα ποτέ στη Ryanair θέλω την ζωή μου.Επισης στην Ryanair πληρώνεις μέχρι και το νερό έλεος δηλαδή.

Έχουμε κλείσει με τους γονεις μου με Lufthansa για τα Χριστούγεννα (4 άτομα) με επιστροφή 990€ (για Μοναχο)δεν ξέρω πως σας φενετε σαν τιμη αλλα εμενα μου φενεται εξερετικη ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι Bussines class.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια φορά έχω μπει σε αεροπλάνο σε όλη μου τη ζωή και ήταν Ryanair και ζω ακομά,θα ναι φαίνεται η τύχη του πρωτάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
επιεικως απαραδεκτη η easy jet. Οσοι μπορειτε αποφυγετε την. Μας αλλαξε 2 εβδομαδες πριν το ταξιδι την ωρα της πτησης αλλα και το μερος προσγειωσης. Αντι να προσγειωθουμε στην Θεσσαλονικη μας προσγειωσαν στην Καβαλα και μας ειπαν τα εξοδα για να παμε Θεσσαλονικη αλλα και το μεσο να τα αναλαβουμε μονοι μας.

Φυσικα και κατι τετοιο δεν περασε αφου διαμαρτυρηθηκαμε, αλλα υπηρξε μεγαλη ταλαιπωρια μεχρι να λυθει το θεμα. Οταν ειπαμε κιολας να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και να πεταξουμε με αλλη εταιρεια μας ειπαν πως δεν θα μας εδιναν πισω τα λεφτα μας αλλα καποια voucher για να πεταξουμε μια αλλη φορα. Κοινως, αυτα τα πραγματα δεν γινονται!!
Αντε ρε συ, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάνατε καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μόνο Lufthansa και Aegean!!!Δεν θα έμπαινα ποτέ στη Ryanair θέλω την ζωή μου.Επισης στην Ryanair πληρώνεις μέχρι και το νερό έλεος δηλαδή.

Έχουμε κλείσει με τους γονεις μου με Lufthansa για τα Χριστούγεννα (4 άτομα) με επιστροφή 990€ (για Μοναχο)δεν ξέρω πως σας φενετε σαν τιμη αλλα εμενα μου φενεται εξερετικη ειδικά αν σκεφτείς ότι είναι Bussines class.

Θα διαφωνησω για lufthansa και aegean. Προσωπικα δεν μου αρεσει καμια απο τις 2 και τις αποφευγω. In flight entertainment? Ανυπαρκτο. Business class η aegean δεν εχει, μη κοροιδευομαστε. Σκοπος ειναι να εχεις πιο αναπαυτικο καθισμα. Κατι που δεν παρεχει η aegean. Tο να επιβιβαστω πριν απο τους αλλους ειναι αδιαφορο γιατι ουτως η αλλως κανεις δεν προκειται να σου παρει την θεση.
Τα καθισματα γενικοτερα και στις 2 εταιριες ειναι στενα. Μου πονανε τα γονατα. Η aegean στο μονο που διαφερει απο την ryanair ειναι στις τιμες και στο φαγητο, το οποιο προσωπικα δεν μου αρεσει. Ουσιαστικα προκειται για υπερτιμημενη εταιρια τυπου ryanair, ειδικα τα τελευταια 2-3 χρονια που αρχισε να χρεωνει και τις αποσκευες.

Ισως να ειμαι συνηθισμενη στις αμερικανικες και καναδικες και μου κακοφαινονται οι ευρωπαικες, τι να πω. Αλλα με τις αμερικανικες/καναδικες ακομα και σε πτησεις 1 ωρας εχεις δωρεαν αναψυκτικα-σνακς, in flight entertainment με απειρες ταινιες/σειρες/βιντεοπαιχνιδια, usb και πριζα για να φορτιζεις συσκευες και πολυ πιο αναπαυτικα καθισματα. Πλεον οταν πεταω προς ΕΕ επιλεγω αμερικανικες/καναδικες. Δεν γνωριζω αν εχει αναβαθμισει η lufthansa τα αεροσκαφη της γιατι εχω να ταξιδεψω με αυτην 2-3 χρονια, αλλα δυστυχως με οσες ευρωπαικες εχω ταξιδεψει τελευταια σε ενδοευρωπαικες πτησεις, καμια δεν εχει in flight entertainment και πριζες και το φαγητο στις περισσοτερες ειναι χαλια. Προτιμω να το πληρωσω ή να φαω στο αεροδρομιο πριν την πτηση παρα να φαω παραβρασμενα μακαρονια και μαργαρινες.

Για εμενα οι περισσοτερες ευρωπαικες που πετουν εντος ΕΕ ειναι πανω κατω ιδιες. Ειτε ταξιδευεις με ryanair ειτε με aegean ειναι το ιδιο. Δεν δικαιολογειται η τιμη των 300 ευρω για μια πτηση με aegean οταν η ryanair την προσφερει με 50 και οταν και οι 2 σου παρεχουν πανω κατω τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Φίλη μου επέτρεψε μου να διαφωνήσω οι Αμερικανικές αεροπορικές δεν είναι καν στις καλύτερες του κόσμου.Επισης οι Αμερικανικές αεροπορικές έχουν πολλά ατυχήματα.
Καλή αεροπορική είναι και η SAS Scandinavian Airlines,είχα ταξιδέψει για Στοκχόλμη πριν 1.5 χρόνο και ήταν πολύ καλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Αντε ρε συ, πρώτη φορά το ακούω αυτό. Κάνατε καταγγελία στο συνήγορο του πολίτη;


Οχι δεν φτασαμε μεχρι εκει. Μετα απο τηλεφωνα και emails το τακτοποιησαν το θεμα και για την επιστροφη. Απλα οταν εχεις σχεδιασει ταξιδι και σου το κανουν ανω κατω ειναι σκετη ταλαιπωρια.
Αξεχαστο θα μας μεινει εκεινο το ταξιδι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ έχω πάει με aegean, air serbia, swiss, και τώρα έκλεισα με turkish. Ελπίζω να εχω καλή εμπειρία γιατί θα είναι με ανταπόκριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
Που θα πας αν επιτρέπεται;Ναι είναι πόλη καλή ταξιδεύει συχνά ο πατέρας μου και λέει τα καλύτερα.Ποτε θα πας γιατί αν πας Δεκέμβριο θα λειτουργεί το νέο αεροδρόμιο της Κωνσταντινούπολης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Sapphire Sorry αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Είπες ότι σας ειδοποίησαν 2 εβδομάδες πριν και ότι σας προσγείωσαν Καβάλα. Δηλαδή όταν επικοινωνήσατε 2 βδομάδες πριν, δεν βγάλατε άκρη? (Κάτι έχω καταλάβει λάθος μάλλον!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
@Sapphire Sorry αλλά έχω μπερδευτεί λίγο. Είπες ότι σας ειδοποίησαν 2 εβδομάδες πριν και ότι σας προσγείωσαν Καβάλα. Δηλαδή όταν επικοινωνήσατε 2 βδομάδες πριν, δεν βγάλατε άκρη? (Κάτι έχω καταλάβει λάθος μάλλον!)


Ειχαμε κλεισει απο Manchester για Θεσσαλονικη. Δυο εβδομαδες πριν το ταξιδι μας εστειλαν email να μας ενημερωσουν οτι η ωρα της πτησης αλλα και το μερος προσγειωσης εχουν αλλαξει. Μας ενημερωσαν οτι τελικα θα προσγειωθουμε Καβαλα και οχι Θεσσαλονικη οπως ειχαμε κλεσει και πληρωσει. Μας ειπαν επισης οτι το μεσο μεταφορας αλλα και τα εξοδα για Καβαλα προς Θεσσαλονικη, οπου ηταν ο τελικος μας προορισμος, πρεπει να τα αλλαβουμε μονοι μας. Η εταιρεια δεν τα καλυπτε. Μολις το μαθαμε αυτο ζητησαμε να ακυρωσουμε τα εισητηρια μας και μας ειπαν πως δεν μπορουν να κανουν επιστροφη χρηματων, παρα μονο να μας δωσουν την αξια των εισητηριων σε μορφη voucher ωστε να ταξιδεψουμε μια αλλη φορα δωρεαν.Μετα απο πολλα emails και τηλεφωνα τελικα εβαλαν μεσο για να μας μεταφερουν απο Καβαλα- Θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top