Προφυλάξεις

Παίρνετε προφυλάξεις στις ερωτικές σας επαφές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πάντοτε

    Ψήφοι: 56 42.4%
  • Δεν παίρνω μόνο σε μακροχρόνιες σχέσεις κι αφού έχουν προηγηθεί εξετάσεις

    Ψήφοι: 24 18.2%
  • Παίρνω, μέχρι να αποφασίσω ότι θέλω να κάνω παιδί

    Ψήφοι: 19 14.4%
  • Πάντοτε, πριν τον γάμο

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • Πάντοτε, εκτός από κάποια "ατυχήματα" που είχα

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Μόνον όταν το ζητήσει ο/η συντροφός μου.

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Μόνον με περιστασιακούς ερωτικούς συντρόφους.

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Για λίγο καιρό στην αρχή της σχέσης. Μετά τραβιέται/μαι.

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Ποτέ! Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται ή ότι με προστατεύουν.

    Ψήφοι: 4 3.0%

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
αν παίζεις απλά, κ δεν είναι σοβαρή σχέση, πάντα προφυλακτικό γιατί γιου νεβερ νοου!!!
:worry:

Συμφωνώ απόλυτα.Ωστόσο αναρωτιέμαι...τι άνθρωποι που υπάρχουν.Και απιστούν χωρίς προφυλακτικό και ύστερα ανεύθυνα πηγαίνουν στη μόνιμη σχέση τους...Πολύ κρίμα.:(
Που μπορεί να είναι οποιοδήποτε ΣΜΝ..όχι μόνο ο ιός του Aids.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ναι, αυτό μου έκανε και μένα πάντα απορία.. σε φάσεις που ήταν καθαρά ..εξωσχολικές (:P) ΠΑΝΤΑ έβαζα προφυλακτικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Με τον πρωην μου το κοψαμε μετα απο κανα χρονο σχεσης (ισως και λιγοτερο, δεν θυμαμαι), αφου ειχαμε κανει τις εξετασεις μας κι ειχα ξεκινησει να παιρνω αντισυλληπτικα. Στο θεμα της απιστιας τον εμπιστευομουν σχεδον απολυτα, αλλα βεβαια δεν μπορουσα να βαλω και το χερι μου στη φωτια. Αλλα 100000% ΑΝ πηγαινε με αλλη θα εβαζε προφυλακτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αυτή πήγε χωρίς προφυλακτικό μαζί του και κόλλησε? :worry:


Απο ότι ειπε ειχε βάλει δικά του:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πρω συζήγου για να αποχωρηστούμε το προφυλακτικό με τους πρώην έπρεπε να περάσει αρκετός καιρός ίσως και χρόνος και να νιώθω σίγουρη πως δεν υπάρχει κάτι άλλο ή έστω οτι αν υπάρξει θα χρησιμοποιήσει προφυλακτικό, όπως κι εγώ. Με τον άντρα μου από την 2η κιόλας φορά κάναμε ελεύθερα (δεν ξέρω γιατί αλλά ένιωσα μια κάποια σιγουριά καθώς ηξερα πως η κοπέλα με την οποία ήταν όταν τα φτιάξαμε είχε κάνει πολύ πρόσφατα εξετάσεις και ήταν οκ (ε σκεφτηκα αν ήταν κάτι θα το είχε κωλήσει αυτή) Ναι επιπόλαιη η σκέψη μου.
Ποτέ δεν ζήτησα από κάποιον να κάνει εξετάσεις αλλά έκανα εγώ πολύ συχνά. Θα μου πείτε αν πχ(κούφια η ώρα) κώλαγα κανένα aids τι να το κάνω το μετά:fool: ? Τεσπα, γι αυτό και πολύ δυσκολα έκανα ελεύθερα (εκτώς του τελευταίου δλδ:redface: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bonbonaki

Νεοφερμένος

Η bonbonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ετσι που το συζητάμε θεωρητικά μπορώ να πω οτι μέτα από κάποιους μήνες θα κάναμε εξετάσεις.Πρακτικά όταν λέω σε κάποιον να κανει εξετάσεις,το θεωρεί αστείο και δε με παιρνει σοβαρα.:hmm:Ετσι,αμελώντας το και στις 2 μακροχρόνιες σχέσεις μου,σταμάτησα το προφυλακτικό μια ωραία πρωία,ριψοκινδυνεύοντας το.Φυσικά και δεν το προτείνω,εκανα μεγάλη βλακεία θεωρώ. Γιατί όλοι οι αντρες θεωρούν οτι είναι υγιεστατοι κι έχουν αυτό το κλασσικο:"σου φαίνομαι να έχω τίποτα??" ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί όλοι οι αντρες θεωρούν οτι είναι υγιεστατοι κι έχουν αυτό το κλασσικο:"σου φαίνομαι να έχω τίποτα??" ?????

Δεν ξέρω αν το φαινόμενο αφορά ΜΟΝΟ τους άντρες αλλά εγώ θα σου απαντήσω για όλους τους ανθρώπους με αυτή τη συμπεριφορά...
Γιατί δεν έχουν κάνει καμία βόλτα απ το Συγγρού... γιαυτό! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bonbonaki

Νεοφερμένος

Η bonbonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γενικά,χωρίς να θέλω να το εξειδικεύσω,νομίζω πως οι άντρες είναι πιο εύθικτοι στο θέμα των εξετάσεων,δεν το θεωρούν και πολύ σημαντικό και ίσως μας λένε και υπερβολικές.Έχει φοβηθει το μάτι μου όμως με τόσα που γίνονται γύρω μας.Δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ποιος είναι απολύτως υγιής και ποιος όχι.Κια δεν αναφέρομαι μονο στο aids αλλά σε ένα σωρό άλλα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα,που τον τρόμο τους τον επωμίζονται πιο πολύ οι γυναίκες.Ας με συγχωρήσουν οι ανδρες εδώ,:redface: ξέρω πως παντού και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις--ή εγώ έχω γνωρίσει τη μειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Γενικά,χωρίς να θέλω να το εξειδικεύσω,νομίζω πως οι άντρες είναι πιο εύθικτοι στο θέμα των εξετάσεων,δεν το θεωρούν και πολύ σημαντικό και ίσως μας λένε και υπερβολικές.Έχει φοβηθει το μάτι μου όμως με τόσα που γίνονται γύρω μας.Δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ποιος είναι απολύτως υγιής και ποιος όχι.Κια δεν αναφέρομαι μονο στο aids αλλά σε ένα σωρό άλλα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα,που τον τρόμο τους τον επωμίζονται πιο πολύ οι γυναίκες.Ας με συγχωρήσουν οι ανδρες εδώ,:redface: ξέρω πως παντού και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις--ή εγώ έχω γνωρίσει τη μειοψηφία.

Ειναι όντως λίγοι αυτοί που φοβούνται πως υπάρχει περίπτωση να κωλήσουν κάτι. Κάπου στο φορουμ μάλιστα διάβασα κάποιον να λέει πως δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει πως ένας άντρας κώλησε aids από μια γυναίκα:mad: . Εκεί αναρωτήθηκα είναι δυνατόν να το πιστεύει αυτό που γράφει? Κι αν ναι? Πόσο διακυνδηνεύει την δική του υγεία αλλά και των συντρόφων του?(sorry :redface: δεν θέλω να σε προσβάλω απλά είναι τρανταχτό παράδειγμα για το πως σκέφτεστε μερικοί άντρες)
Η αλήθεια είναι πως οι γυναίκες όταν κωλήσουμε το οποιοδήποτε ΣΜΝ υποφέρουμε πολύ περισσότερο απο τους άντρες, ισως και για αυτό να μας ανχωνει τόσο.
Πχ από τα ανθρώπινα θηλώματα ή κονδηλώματα(κάπως έτσι λέγονται) μια γυναίκα μπορεί να πάθει έως και καρκίνο του τραχύλου:worry: ενώ ένας άντρας τίποτα περισσότερο από μια μικρή ενόχλησηκαι 2-3 σαν σπυράκια πάνω στο επίμαχο σημείο!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γενικά,χωρίς να θέλω να το εξειδικεύσω,νομίζω πως οι άντρες είναι πιο εύθικτοι στο θέμα των εξετάσεων,δεν το θεωρούν και πολύ σημαντικό και ίσως μας λένε και υπερβολικές.

Κρίνοντας πλέον από την πλειοψηφία των απαντήσεων σε αυτό το τόπικ, και εγώ εκεί καταλήγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πχ από τα ανθρώπινα θηλώματα ή κονδηλώματα(κάπως έτσι λέγονται) μια γυναίκα μπορεί να πάθει έως και καρκίνο του τραχύλου:worry: ενώ ένας άντρας τίποτα περισσότερο από μια μικρή ενόχλησηκαι 2-3 σαν σπυράκια πάνω στο επίμαχο σημείο!:/:

αυτό είναι μύθος... και γιαυτό ακριβώς τον λόγο ίσως οι άντρες να μην ανησυχούν τόσο πολύ
ο φίλος μου ο οποίος πέθανε τη χρονιά που πέρασε.... είχε κονδυλώματα....
τα οποία είχαν εισχωρήσει και εσωτερικά στο πέος αλλά είχαν προχωρήσει και στον πρωκτό
κοινώς είχε γεμίσει....
παιδευόταν χρόνια να ξεμπερδέψει με καυτηριασμούς κλπ αρκετά επίπονους φυσικά μέχρι και χειρουργείο με ολική νάρκωση....
τελικά δεν τα ξεφορτώθηκε ποτέ... και υπάρχει η υποψία ότι ο καρκίνος του εντέρου προκλήθηκε από αυτα....
Πέθανε βέβαια από μετεγχειρική επιπλοκή αλλά....


Τα ΣΜΝ δεν είναι απλή υπόθεση για κανέναν.....
Και ειδικά τα κονδυλώματα είναι πολύ περίεργα....
ενώ δεν είναι σοβαρό, μπορεί αν το αμελήσεις να σε οδηγήσουν σε πολύ μεγάλες περιπέτειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
αυτό είναι μύθος... και γιαυτό ακριβώς τον λόγο ίσως οι άντρες να μην ανησυχούν τόσο πολύ
ο φίλος μου ο οποίος πέθανε τη χρονιά που πέρασε.... είχε κονδυλώματα....
τα οποία είχαν εισχωρήσει και εσωτερικά στο πέος αλλά είχαν προχωρήσει και στον πρωκτό
κοινώς είχε γεμίσει....
παιδευόταν χρόνια να ξεμπερδέψει με καυτηριασμούς κλπ αρκετά επίπονους φυσικά μέχρι και χειρουργείο με ολική νάρκωση....
τελικά δεν τα ξεφορτώθηκε ποτέ... και υπάρχει η υποψία ότι ο καρκίνος του εντέρου προκλήθηκε από αυτα....

Σοβαρα?Πρωτη φορα ακούω κάτι τόσο σοβαρό. Μαλιστα συζητούσα πρόσφατα με τον παιδιατρο του μικρού για το εμβόλιο που βγάλανε, γιατί λένε μόνο για κορίτσια και μου ειπε πως οι αντρες δεν κυνδηνευουν από αυτη τη νοσο και πως ο βασικός λόγος που τους συστηνουν θεραπεία ειναι για να μην κωλήσουνν τις επόμενες συντρόφους, γιατί αυτοί πέρα του εμφανισιακού θέματος δεν εχουν κάποιο ιδιαιτερο προβλημα!:worry: :worry: Ποπώ είναι και γιατρός!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σοβαρα?Πρωτη φορα ακούω κάτι τόσο σοβαρό. Μαλιστα συζητούσα πρόσφατα με τον παιδιατρο του μικρού για το εμβόλιο που βγάλανε, γιατί λένε μόνο για κορίτσια και μου ειπε πως οι αντρες δεν κυνδηνευουν από αυτη τη νοσο και πως ο βασικός λόγος που τους συστηνουν θεραπεία ειναι για να μην κωλήσουνν τις επόμενες συντρόφους, γιατί αυτοί πέρα του εμφανισιακού θέματος δεν εχουν κάποιο ιδιαιτερο προβλημα!:worry: :worry: Ποπώ είναι και γιατρός!:mad:

τι να σου πω βρε τόρρυ μου...
ίσως ο δικός μου φίλος να ήταν εξαίρεση? :(
αλλά κι έτσι.... αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση, έτσι δεν είναι?
Να τις χ3σω τις στατιστικές και τα νούμερα όταν η μία στις εκατό τύχει σε μένα.... για μένα η πιθανότητα πλέον γίνεται 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Τιποτα! Η πρόλυψη ειναι η καλύτερη θεραπεία! ;)
Μετα ισως ειναι πολύ αργά!:worry:
Γι αυτό ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ και συχνές εξετάσεις ειδικά όταν αλλάζουμε συχνά συντρόφους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bonbonaki

Νεοφερμένος

Η bonbonaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Tο παν είναι ΟΛΟΙ να καταλαβαίνουμε τη σοβαρότητα του θέματος.Έχω καταντήσει υστερική πια:P .Το κορυφαίο όλων,μια φορά που θα έκανα σεξ μα κάποιον(είχαμε σχέση λίγους μήνες),είχε το θράσος να μου πει να μην χρησιμοποιήσουμε προφυλακτικό.Εγώ φυσικά ανένδοτη,και τι μου λέει? "Μα γιατί,δεν είμαι κανένας βρωμιάρης!!":clapup: Οπως καταλάβατε τα σεξ.μεταδιδόμενα γι'αυτόν ήταν θέμα βρωμιάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
αυτό είναι μύθος... και γιαυτό ακριβώς τον λόγο ίσως οι άντρες να μην ανησυχούν τόσο πολύ
ο φίλος μου ο οποίος πέθανε τη χρονιά που πέρασε.... είχε κονδυλώματα....
τα οποία είχαν εισχωρήσει και εσωτερικά στο πέος αλλά είχαν προχωρήσει και στον πρωκτό
κοινώς είχε γεμίσει....
παιδευόταν χρόνια να ξεμπερδέψει με καυτηριασμούς κλπ αρκετά επίπονους φυσικά μέχρι και χειρουργείο με ολική νάρκωση....
τελικά δεν τα ξεφορτώθηκε ποτέ... και υπάρχει η υποψία ότι ο καρκίνος του εντέρου προκλήθηκε από αυτα....
Πέθανε βέβαια από μετεγχειρική επιπλοκή αλλά...
.


Δεν ήξερα ότι είναι δυνατόν τα πράγματα να γίνουν τόσο σοβαρά.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα γιατί είναι ...επίκαιρο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
καλά κάνεις καλό 'μ!
Πλάκα πλάκα, να κάναμε ένα πολλ, πόσοι έχουν κάνει σεξ χωρίς προφύλαξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καλά κάνεις καλό 'μ!
Πλάκα πλάκα, να κάναμε ένα πολλ, πόσοι έχουν κάνει σεξ χωρίς προφύλαξη;

Πλακα,πλακα..
Και αυτο που με ενοχλει σε οσα ατομα εχω συζητησει για τη χρηση ή μη του προφυλακτικου ειναι η κλασσικη απαντηση "ελα μωρε τραβιέμαι στο τελος.Προσεχω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εντελώς... Ή "έλα μωρέ, για λίγο..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top