Προφυλάξεις

Παίρνετε προφυλάξεις στις ερωτικές σας επαφές;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 132)
  • Πάντοτε

    Ψήφοι: 56 42.4%
  • Δεν παίρνω μόνο σε μακροχρόνιες σχέσεις κι αφού έχουν προηγηθεί εξετάσεις

    Ψήφοι: 24 18.2%
  • Παίρνω, μέχρι να αποφασίσω ότι θέλω να κάνω παιδί

    Ψήφοι: 19 14.4%
  • Πάντοτε, πριν τον γάμο

    Ψήφοι: 4 3.0%
  • Πάντοτε, εκτός από κάποια "ατυχήματα" που είχα

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Μόνον όταν το ζητήσει ο/η συντροφός μου.

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Μόνον με περιστασιακούς ερωτικούς συντρόφους.

    Ψήφοι: 6 4.5%
  • Για λίγο καιρό στην αρχή της σχέσης. Μετά τραβιέται/μαι.

    Ψήφοι: 11 8.3%
  • Ποτέ! Δεν πιστεύω ότι χρειάζονται ή ότι με προστατεύουν.

    Ψήφοι: 4 3.0%

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω φορέσει ελάχιστες (4-5 φορές συνολικά) προφυλακτικό στη ζωή μου και τις δύο από αυτές μου έσπασε. Τι στο διάολο προστασία προσφέρουν δεν έχω καταλάβει. Έχετε δει ίσως και στον Ευαγγελάτο το χειμώνα ότι δεν τ' αποστειρώνουν και μπορεί κανείς να κολλήσει ασθένειες από τα ίδια τα προφυλακτικά. Είναι η κλασική ερώτηση: "Ποιος θα μας φυλάξει απ' τους φύλακες;". Το Μέγα Χάος ας μας προφυλάξει. Πάντως οι στατιστικές δείχνουν ότι τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα συνεχώς αυξάνουν την επίπτωσή τους στον πληθυσμό μας, ιδιαίτερα το AIDS, η ηπατίτηδα C και η σύφιλη. Η εμπορευματοποίηση του έρωτα σε επίπεδο καταναλωτικού αγαθού και οι περίπου 2 εκατομμύρια βίζιτες το χρόνο σε γυναίκες θύματα του trafficking έχουν παίξει το ρόλο τους σ' αυτό. Ουαί!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Τελικά, ο μόνος τρόπος, για να είσαι προφυλαγμένος... από όλες τις ανεπιθύμητες συνέπειες..., είναι ένας, να μην κάνεις έρωτα...!!! :confused:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εμπρός στον Έρωτα ακόμη και ο θάνατος είναι μικρό τίμημα αγαπητή μου Λίλιθ. Δεν θα ήθελα όμως να διακινδυνέψω ούτε μια τρίχα μου για μια βραδιά φτηνής σεξουαλικής κατανάλωσης. Καλά κάνεις και το αναφέρεις, μιας και θα ήθελα κι εγώ να το διευκρινίσω. Επειδή το συμβολικό και το πνευματικό έχουν πάντα την αντίστοιχη υλική-σωματική τους εκδήλωση, η αρρώστεια που κυριαρχεί στις σχέσεις των ανθρώπων, αρρώστια που κατά βάσιν οφείλεται στην ανικανότητα του καταναλωτή-ανδράποδου να δώσει και να δοθεί, προκαλεί και την αύξηση των σεξουαλικώς μεταδιδόμενων ασθενειών.

Κατά τη γνώμη μου ο μόνος τρόπος σχετικής προφύλαξης είναι να θέσει κανείς στον εαυτό του έναν απλό περιορισμό: "Ο Έρωτας είναι ζωή κι ελευθερία, γι' αυτό ποτέ μην υποκύπτεις σ' Αυτόν φτηνά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Aμα ειναι ακριβη η "εταιρα", μετραει ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Εδώ πρέπει να κολλάει. Έψαξα για θέμα ημέρας του Aids ή κάτι σχετικό, αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο σχετικό.

Δείτε αυτό. Απλά μου άρεσε σαν ιδέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εδώ πρέπει να κολλάει. Έψαξα για θέμα ημέρας του Aids ή κάτι σχετικό, αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο σχετικό.

Δείτε αυτό. Απλά μου άρεσε σαν ιδέα!
Φοβερή διαφήμιση.
Την είχε προβάλλει και στο aDdicted.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whatsup

Νεοφερμένος

Η whatsup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εμείς ποτέ δεν έχουμε πάρει προφυλάξεις αλλά γνωριζόμαστε καλά και έχουμε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εδώ πρέπει να κολλάει. Έψαξα για θέμα ημέρας του Aids ή κάτι σχετικό, αλλά αυτό νομίζω είναι το πιο σχετικό.

Δείτε αυτό. Απλά μου άρεσε σαν ιδέα!

Οφείλω να πω ότι το συγκεκριμένο τραγούδι μου αρέσει πάρα πολύ πάντως:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα σταματούσα να το χρησιμοποιώ αν και μόνο αν ήθελα να κάνω παιδί με γυναίκα που θα ήξερα πως είναι απόλυτα υγιείς.

υγ: είμαι πολύ προσεκτικός... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εμείς ποτέ δεν έχουμε πάρει προφυλάξεις αλλά γνωριζόμαστε καλά και έχουμε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο.
Αυτό ακούγεται σαν ανέκδοτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ με Πειρατή... :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whatsup

Νεοφερμένος

Η whatsup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Αν δεν εμπιστεύεσαι ούτε τον ίσκιο σου λογικό είναι αυτό να σου ακούγεται σαν ανέκδοτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Αν δεν εμπιστεύεσαι ούτε τον ίσκιο σου λογικό είναι αυτό να σου ακούγεται σαν ανέκδοτο!

Μπα απλές πιθανότητες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμείς ποτέ δεν έχουμε πάρει προφυλάξεις αλλά γνωριζόμαστε καλά και έχουμε εμπιστοσύνη ο ένας στον άλλο.

Πόσο καλά, δηλαδή;
Και τον εαυτό σου τον ίδιο να θεωρείς ότι είσαι καλά, δεν πρέπει και δεν μπορείς ούτε δικαιούσαι να εγγυηθείς σε οποιονδήποτε, ότι είσαι καθαρός οργανισμός.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπαρχουν και αυτοι που εχουν μακροχρονια, σταθερη σχεση, οι εξετασεις τους ειναι καθαρες και εχουν και εμπιστοσυνη στον ανθρωπο τους..

(με καποιο τροπο γινονται και τα παιδια, γιου νοου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, είπες τη μαγική λέξη: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
Κι εγώ κάπως σκοπεύω να κάνω παιδιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αν δεν εμπιστεύεσαι ούτε τον ίσκιο σου λογικό είναι αυτό να σου ακούγεται σαν ανέκδοτο!

Είναι σεβασμός πάνω από όλα στον εαυτό σου και στον σύντροφό σου....

Δεν είμαι κατά των εξετάσεων και στο σεξ χωρίς προφυλακτικό αλλά με κάποιους όρους...
Πέρα βέβαια από το να είναι οι εξετάσεις καθαρές ε; :P
Προφυλάξεις για εγκυμοσύνη (και μόνο χάπια ή σπιράλ μπορώ να θυμηθώ τώρα βασικά...σπερματοκτόνα κλπ δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη προστασία :redface:)
Όταν υπάρχει διακεκομμένη συνουσία το ζευγάρι να ξέρει τι θέλει σε περίπτωση "ατυχήματος"
και for me μακροχρόνια σχέση που υπάρχει απόλυτη και αμοιβαία εμπιστοσύνη κι από τις δύο πλευρές... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κατ' αρχήν για μένα πάει ή προφυλακτικό και γιατί όχι εξετάσεις, ή εξετάσεις με καλά αποτελέσματα και αντισυλληπτικό ή σπιράλ.
Το να κάνεις διακοπτόμενη συνουσία χωρίς εξετάσεις είναι απλή ηλιθιότητα.-
Το να μη χρησιμοποιείς αντισυλληπτικά μέσα αλλά να έχεις καθαρές εξετάσεις είναι ρίσκο, μεγάλο. Και, όπως είπε η Βίκυ, όποιος το κάνει αυτό πρέπει να είναι έτοιμος να επωμιστεί τις συνέπειες, πχ να κρατήσει το παιδί, γιατί είναι καιρό μαζί και κοιτάνε το μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katia4ever

Νεοφερμένος

Η Katia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
παντα προφυλαξεις..

εκτος αν θελεις να κανεις παιδι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

invalid

Πολύ δραστήριο μέλος

Η δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.
Πάντα προφυλάξεις γιατί εκτός από τους βαρβάτους κινδύνους που καραδωκούν (aids, αφροδίσια κλπ) υπάρχουν κ μολύνσεις όπως οι ουρολοιμώξεις, κολπίτιδες, που και λίγο να μην προσέχει ο άλλος την υγιεινή του, είναι πολύ εύκολο για τις γυναίκες να κολλήσουνκαι να ταλαιπωρούνται για αρκετό καιρό. Αν θέλεις να κάνεις παιδί, τότε κάνεις εξετάσεις και είσαι σίγουρος, αν και σπάνια συμβαίνει να είμαστε τόσο προνοητικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top