Άδικος διαμοιρασμός περιουσίας

elva1976

Νεοφερμένος

Η elva1976 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: η οικογένεια μου έχει 2 ακίνητα και οι γονείς μου όταν παντρεύτηκε η αδερφή μου της έγραψαν κρυφά από εμένα το ένα. Όταν παντρέυτηκα εγώ δεν μου έδωσαν τίποτα και όσο ζουν δεν θέλουν να μου το δώσουν. Μπορώ εγώ να το διεκδικήσω με κάποιον τρόπο; ή να ζητήσω μέρος από αυτό που έδωσαν ήδη στην αδερφή μου; Γενικά, πώς μπορώ να κινηθώ νομικά για την διεκδίκηση της γονικής μου περιουσίας;

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Γονική περιουσία εφόσον είσαι ενήλικη και οι γονείς σου ζουν δεν δικαιούσαι. Εννοώ πως νομικά δεν μπορείς να διεκδικήσεις κάτι όσο ζουν, αν εκείνοι επιθυμούν από μόνοι τους να σου μεταβιβάσουν/δωρίσουν κάτι (κινητό ή ακίνητο ή χρήματα) είναι άλλο θέμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elva1976

Νεοφερμένος

Η elva1976 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορώ όμως να μπλοκάρω την αδερφή μου με κάποιον τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μπορώ όμως να μπλοκάρω την αδερφή μου με κάποιον τρόπο;

ρίξε της δηλητήριο στο κρασί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπορώ όμως να μπλοκάρω την αδερφή μου με κάποιον τρόπο;

Πως να την μπλοκαρεις, τι εννοεις?:hmm:
Τα ακινητα ειναι στο ονομα των γονιων σου. Απαξ και ζουν, αν δε στα γραψουν, δε δικαιουσαι τιποτα παρα μονο με τον θανατο τους (αν δεν τα εχουν ηδη γραψει καπου πχ στη αδερφη σου ή οπουδηποτε αλλου).
Νομικα, δεν μπορεις να ''μπλοκαρεις'' τιποτα.

Το μονο που μενει, νομιζω, σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μια ανοιχτη κουβεντα με τους γονεις σου, αν θεωρεις πως εχεις αδικηθει. Και να εχεις αντικειμενικα αδικηθει...γνωμη μου ειναι να μη σε νοιαξει περισσοτερο απ οσο αξιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baudE Laire

Νεοφερμένος

Ο jrot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
τελικά ο διαμοιρασμός γιατί είναι άδικος ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Όταν πεθάνουν οι γονείς σου ή σε όποιον από αυτούς ανήκουν τα περιουσιακά στoιχεία έχεις δικαίωμα να ανατρέψεις τις εν ζωή δωρεές μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσοστό.
Οποιος μπορεί να βρει ας βάλει σε link τα άρθρα 1835 και 1836 ΑΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ποια είναι η λογική πίσω από αυτό; :hmm:

Έστω ότι η Χ οικογένεια (καμία σχέση με τη θεματοθέτρια και την οικογένειά της) έχει 2 παιδιά, εκ των οποίων το ένα κάνει έναν ευκατάστατο γάμο και οι γονείς -με σώας τας φρένας) αποφασίζουν να αφήσουν την περιουσία τους στο άλλο, το πιο "αδικημένο από τη ζωή" (:P) παιδί τους. Γιατί να έχει το δικαίωμα το πρώτο παιδί του παραδείγματος να διεκδικήσει το παραμικρό; :hmm:

Θέλω να πω, πέραν της γονεϊκής ευθύνης που φέρουν οι γονείς απέναντι στα παιδιά τους, τι ακριβώς προστατεύει ο νόμος σε αυτήν την περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
ο νόμος ορίζει κάποια άτομα ως αναγκαίους κληρονόμους: οι γονείς, οι κατιόντες και ο σύζυγος. Αν φυσικά υπάρχουν κατιόντες οι γονείς δεν κληρονομούν.
Αν λοιπόν ο Α πεθαίνει έχοντας γυναίκα Β και ένα παιδί Γ και αφήνει διαθήκη ή έχει δωρίσει τα πάντα εν ζώή στον Δ, η γυναίκα και το παιδί διεκδικούν ένα ποσοστό από την περιουσία που ονομάζεται νόμιμη μοίρα. Το 1/2 από ό,τι θα κληρονομούσαν αν καλούνταν ως εξ αδιαθέτου κληρονόμοι (χωρίς διαθήκη).
Αυτό γίνεται για την προστασία των στενών συγγενών και του συζύγου ανεξάρτητα από τη βούληση του διαθέτη.
το δικαίωμα στη νόμιμη μοίρα είναι ανεξάρτητο για τον καθένα από τους αναγκαίους κληρονόμους, ήτοι αν ο Α αφήσει τα πάντα ή δωρίσει τα πάντα στον Γ, η Β μπορεί να διεκδικήσει τα νόμιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top