Παίζετε κάποιο μουσικό όργανο;

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Ποτέ δεν είναι αργά αν έχεις όρεξη

Ορεξη αφθονη, αλλα δεν αρκει! Χρειαζεται και χρονος! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo221297

Νεοφερμένος

Η geo221297 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Πιανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ποσα χρονια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πριν απο 4μιση χρονια ξεκινησα κλασικη κιθαρα ακουγοντας τον κλασικο θρυλο "Μαθε πρωτα κλασικη" Τωρα μπορω να πω πως ενω ειναι οντως καλη εμπειρια γιαυτους που θελουν να παιξουν ηλεκτρικη αυτο ειναι μια μουφα και εξηγω....
Επαιζα κλασικη σχετικα καλα και ειχα βγαλει και 2-3 αρκετα δυσκολα κομματια.Ομως παντα προτιμουσα να παιζω ηλεκτρικη.Ετσι ποτε δεν παθιαστηκα με την κλασικη.Ετσι εμενα πισω και στην κλασικη και στην ηλεκτρικη.Μεχρι που ενας θεος δασκαλος[επαιζε live για τους Κατσιμιχαιους] με εφερε σε επαφη με τις 5τονικες και το σολο γενικα στην ηλεκτρικη.Απο τοτε συνεχως σολαρω στην ηλεκτρικη κανοντας κυριως αυτοσχεδιασμους οι οποιοι εχω διαβασει βοηθανε στο να διατηρειτε ο εγκεφαλος δραστηριος.Γραφω και τα δικα μου κομματια και γουσταρω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν οι αυτοσχεδιασμοι βοηθανε με βλεπω να γινομαι ο δευτερον Hendrix:P
Παντος και εγω ακουγα απο πολους το "μαθε πρωτα κλασικη η εστω ακουστικη" ευτιχος δεν ακουσα τον καθενα που μου ελεγε οτι του κατευενε, ακουσα τον ξαδερφο μου και αρχισα κατευθειαν με ηλεκτρικη και συμφωνα με τον δασκαλο μου πρωχοραω με πολυ γρηγορους ρυθμους (προφανος γιατι το γουσταρω πολυ) και εχω ταλεντο στα σολο. Αλοι μαθητες του κανουν λεει τον διπλο χρονο απο εμενα. Και που να ερθει και το καλοκαιρι που δεν θα εχω προβλημα χρονου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Παιδια αυτο που λενε για την κλασσικη ισχυει...:worry: Εγω μπορω να παιξω ανετα κομματια στην ηλεκτρικη. Χωρις ιδαιτερο διαβασμα. Ενας ομως καθαρα ηλεκτρικος κιθαριστης δεν μπορει να παιξει ουτε με σφαιρες ενα κομματι κλασσικης επιπεδου ανωτερας. Οταν φιλοι μου ειχαν 3 χρονια που ηξεραν ηλεκτρικη κιθαρα και ο μονος τροπος παιξιματος τους ηταν με πενα, επαιζαν αθλια metal μπαλαντες που ηθελαν δακτυλισμους που εγω τους ειχα μαθει απο τους πρωτους μηνες κλασσικης...

Και οι 5ατονικες ειναι μιας μερας διαβασμα...Η χρηση των δακτυλων (γιατι ενας κλασσικος κιθαριστης παιζει με 5 πενες και οχι με μια...) ειναι χρονων... Και αν πιστευετει οτι πολλοι metal,rock κιθαριστες ειναι σβελτοι, στην κλασσικη δεν θα μπορουσαν να το παιξουν τοσο ποζεραδες:) Ο Blackmore εχει κλασσικη παιδεια στη κιθαρα κια γυρισε παλι σε αυτην μετα απο χρονια ;) Η κλασσικη κιθαρα εδωσε την πολυφωνια στο οργανο. Πολυφωνια που δεν βγανει μονο βαροντας ακορντα με την πενα. Ψαξτε να βρειτε την koyunbaba. Παιγμενο απο τον john williams. Ακουστε το τεταρτο μερος και αναρωτηθητε ποσες ωρες θελετε εσεις που εχετε γνωση ηλεκτρικης κιθαρας να το παιξετε...Αν σας πω οτι ειναι σχετικα το ποιο ευκολο μερος της Koyunbaba μην τρομαξετε...

ΥΓ ειναι μονο μια κιθαρα που παιζει στην koyunbaba:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
songless_bird η κλασικη και η ηλεκτρικη ειναι τοσο ωμιες και τοσο διαφορετικες συγγχρονος. Συγουρα ενα πραγμα που παιζει μεγαλο ρολο ειναι η αγαπη σου για το οργανο. Ενας συμαθιτης μου παιζει 4 χρονια κλασικη και φετος του την εδωσε και αρχισε ηλεκτρικη. Ειναι ομως ψιλο παλουκι για αυτον να μαθει την πενα, να παιξει πεμτες να παιξει γρηγορους δακτυλισμους με πενα κλπ. Σολο ουτε που να το φανταστει. Και τον ακουσα να παιζι και κλασικη και ενω παιζει τοσα χρονια δεν παιζει τοσο καλα οσο θα περιμενα. Αντιθετα ενα παιδι σε μια αλλη τα ξη του σχολειου παιζει 3 χρονια κλασικη και τα παει πολυ καλυτερα, και οταν δοκιμασε να παιξει λιγο στην ηλεκτρικη μου μπερδευοτανε. Ενας τριτος παιζει 5 χρονια κλασικη, ειναι παραπολυ καλος και δεν καταλαβενει διαφορα αναμεσα σε κλασικη και ηλεκτρικη, αρκει να του δωσεις λιγη ωρα για να συνιθισει στα μικρα ταστα και το λεπτο μπρατσο. Εγω παλι (συμφωνα με τον δασκαλο μου) ειμαι σε πολυ ανεβασμενο επιπεδο σε σχεση με τον καιρο που παιζω στην ηλεκτρικη και ωσες φορες επειξα με την ακουστικη του δασκαλου αν και εχει πιο μεγαλα ταστα τα καταφερα μια χαρα, και με την κλασικη του ξαδερφου μου καταφερνω να παιξω κοματια που παιζω στην ηλεκτρικη αλλα δεν καταφερνω αλλα κοματια που μου δειχνει και μου φενονται εξωπραγματικα.
Ενα παιδι παλι παιζει κλασικη 2 χρονια και το μονο που ξερει ειναι να παιζει κοματια που περιεχουν μονο συνχορδιες, ειμασταν 5 παιδια με κιθαρα στην ολοημερη και αυτος δεν μπορουσε να ακολουθεισει κανενα απο τα κοματια, μονο οταν παιξαμε λιγο χατζηγιαννη μπορουσε να παιξει (εκει ομως τα βρηκα σκουρα εγω:P, δεν τις πολυ παω τις συνχορδιες βλεπεις)
Και εβλεπες κιολας οτι στα 5 παιδια ο καθενας ειχε μελετισει αλλου ειδους τραγουδια, επαιζε με διαφορετικο τροπο (ολοι εκτος απο εμενα ειχανε κλασικη) και σε ολα τα τραγουδια, απο σκετες συνχορδιες μεχρι ροκιες που επαιζα πια μονος μου, υπιρχε εστω και ενας που δεν μπορουσε να παιξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Η πενα ειναι θεμα εξασκησης. Εγω παντως ηλεκτρικη παιζω ειτε με τα δαχτυλα ειτε συνδιασμο δαχτυλα πενα(κρατωντας την πενα αλλα χρησιμοποιοντας και τα m,a,e δαχτυλα) Ποτε μονο με πενα. Μου ακουγεται πολυ...μονοφωνικο και βαρετο :P

Η μονη μου δυσκολια ηταν η προσαρμογη στα μικρα ταστα. Η χαρα μου? Οτι μπορεις να παιξεις τουλαχιστον 25% πιο γρηγορα:clapup: Και η κλασσικη παιδεια δεν ειναι μονο bach κτλ...Εχεις ευρος εργων. Απο προκλασσικα μεχρι μπλουζ(ναι ναι και μαλιστα κορυφαια) και μεταγραφες γνωστων τραγουδιων στο πολυφωνικο υφος της κλασσικης. Και ακομη και συγχρονα(ετσι λεμε αυτα που γραφτηκαν στον 20ο αιωνα) που γραφτηκαν το 1900 και ειναι πιο metal και απο τα metal :P Δεν μπορεις να φανταστεις τι επινοησεις εχουν κανει γαι ενα ξυλινο οργανο οπως την κιθαρα. Εχω ακουσει κομματι που αν εκλεινες τα ματια σου νομιζες οτι ησουν σε μαγαζι με με μεγαλα ρολογια με εκρεμες και κουκους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυσικα ειναι θεμα εξασκησης, οπως και ολη η κιθαρα;)
Ιδικα η ταχυτιτα ειναι κατι το οπιο χαρακτιριζει την ηλεκτρικη σε σχεση με τις κλασικες και τις ακουστικες.
Κλασικη παιδια δεν ξερω, αλλα το τι μπορεις να παιξεις σε μια κλασικη κιθαρα... απο αυτα που επαιζαν οι αρχαιοι Ελληνες μεχρι και Death που λεει ο λογος. Ειναι μαλλον το οργανο με τις πιο πολλες "πλευρες", μπορεις να παιξεις σχεδων τα παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Φυσικα ειναι θεμα εξασκησης, οπως και ολη η κιθαρα;)
Ιδικα η ταχυτιτα ειναι κατι το οπιο χαρακτιριζει την ηλεκτρικη σε σχεση με τις κλασικες και τις ακουστικες.
Κλασικη παιδια δεν ξερω, αλλα το τι μπορεις να παιξεις σε μια κλασικη κιθαρα... απο αυτα που επαιζαν οι αρχαιοι Ελληνες μεχρι και Death που λεει ο λογος. Ειναι μαλλον το οργανο με τις πιο πολλες "πλευρες", μπορεις να παιξεις σχεδων τα παντα.
Μια και μιλας για ταχυτητα και ακουστικη κιθαρα..Ακου λιγο τον Al di Meola;) Παιζει ακουστικη κιθαρα(με πενα) και πες μου αν εχεις δει/ακουσει να παιζουν τοσο γρηγορα σε ηλεκτρικη :D Θα τον βρεις να εχει κανει πολλα cd με paco de lucia.

https://www.aldimeola.com/neu/index.php

To κυριο οργανο του ειναι η ακουστικη κιθαρα. Θα τον δεις και στο video clip του Νταλαρα στη διασκευη του commandate Che gevara (δεν νομιζω να το εγραψα σωστα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Farmas

Νεοφερμένος

Ο Farmas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια τι να σας πω....Μικρος ημουνα δεν ηξερα, λιγο ο αδερφος μου,λιγο ο Θειος μου (ξερετε πως ειναι αυτα τα πραγματα) με πεισαν και εμαθα ΤΡΟΜΠΕΤΑ!!!!!!! Να μην σας πω τι γινοταν καθε φορα που αποφασιζα να κανω καμια προβα σπιτι μου.... Οι γειτονες ξερανε ολα το Grand March απ'εξω! (Ειναι εμβατηριο παρελασεως καθ'οτι επαιζα και σε φιλαρμονικη..) Μεγαλωνοντας ανακαλυψα πως η αληθινη μου κλιση ηταν στο τουμπερλεκι.... Το παραδοξο δε... Οταν αρχισα να παιζω τουμπερλεκι ημουν 120 κιλα και ειχα μαλλι μεχρι τη μεση....Καμια σχεση με λαικος...Φαντασου να ακους Τρυπες....και να προσπαθεις να παιξεις τουμπερλεκι....Ελεος, παντως ανακαλυψα τα εντεχνα λαικα και μπορω να πω οτι βελτιωθηκε το πραγμα. :baby:

Υ.Γ Τα εντεχνα Λαικα ειναι αυτα που ονομαζονται Σκυλαδικα, Γαβ Γαβ κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
H 5τονικες σε καλο επιπεδο ειναι θεμα χρονιας εξασκησης.Ο ηχος της ηλεκτρικης διαφερει τοσο απο τησ κλασικης που δεν με βοηθησε καθολου το περασμα απο την μια κιθαρα στην αλλη.Δακτυλισμοι δεν μου χρειαζονται οταν παιζω κιθαρα με τον τροπο που παιζω.Αλλο να εισαγεις κλασικα στοιχεια στην κλασσικη και αλλο να λες του αλλου οτι χωρις κλασσικη δεν μπορεις να μαθεις ηλεκτρικη.
Θεωρω οτι τα ωδεια το κανουνε για φραγκα ...


////ασε που οι τεχνικες στην ηλεκτρικη ειναι τελειως διαφορετικες απο την κλασσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παίζω πιάνο εδώ και αρκετά χρόνια ...νομίζω 8... αλλλά λόγω πανελληνίων και διαφόρων άλλων παραγόντων το σταμάτησα...Κρίμα και είχα φτάσει μέχρι τη Μέση... Σκέφτομαι όμως μελλοντικά να το ξαναρχίσω...:clapup: :clapup:

Τέλος πάντων ...Μήπως γνωρίζει κανείς στη μουσική δωματίου το πιάνο με ποια όργανα μπορείνα συνοδεύεται?:) :) Εννοώ μεταξύ ποιων μπορώ αργότερα να επιλέξω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
με το βιολί πάει πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
H 5τονικες σε καλο επιπεδο ειναι θεμα χρονιας εξασκησης.Ο ηχος της ηλεκτρικης διαφερει τοσο απο τησ κλασικης που δεν με βοηθησε καθολου το περασμα απο την μια κιθαρα στην αλλη.Δακτυλισμοι δεν μου χρειαζονται οταν παιζω κιθαρα με τον τροπο που παιζω.Αλλο να εισαγεις κλασικα στοιχεια στην κλασσικη και αλλο να λες του αλλου οτι χωρις κλασσικη δεν μπορεις να μαθεις ηλεκτρικη.
Θεωρω οτι τα ωδεια το κανουνε για φραγκα ...


////ασε που οι τεχνικες στην ηλεκτρικη ειναι τελειως διαφορετικες απο την κλασσικη.
Θα διαφωνισω για τις 5τονικες...:hmm: Και θα το καταλαβαινες αν εβλεπες σε τι κλιμακες εξεταζονται οι κλασσικοι κιθαριστες οταν δινουν για ανωτερα...

Εγω οταν πιανω ηλεκτρικη στα χερια μου πιο πολυ παιζω με τους ηχους παρα καθομαι να παιξω σοβαρα :P
Το τελειως ειναι σχετικο...Μονο το taping δεν εχουμε, γιατι πολυ απλα δεν εχουμε ενισχυση απο ενισχυτη στον ηχο μας. Και mute(pizzicato) εχουμε και slide(glisanti ;) ) .Και εσεις δεν εχετε tam και rasquados :P

Αν ξερεις μονο ηλεκτρικη δεν μπορεις να παιξεις κλασσικη ανωτερου επιπεδου μεσα σε λιγους μηνες.
Το αναποδο ισχυει αν ομως ξερεις καλη κλασσικη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Έκανα 6 χρόνια κλασική κιθάρα, αλλά τη σταμάτησα λόγω φροντιστηρίων κλπ. Όμως περισσότερο νομίζω ότι αν δεν το έχεις στο αίμα σου, δεν προχωρά το πράγμα. Και ήμουν και καλή, αλλά αν δεν έχεις όρεξη να παίξεις, αυτό δεν έχει καμία σημασία. Αφού τώρα μετά από 9 χρόνια ζήτημα είναι αν την έχω πιάσει στα χέρια μου 5 φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaguraw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Θα διαφωνισω για τις 5τονικες...:hmm: Και θα το καταλαβαινες αν εβλεπες σε τι κλιμακες εξεταζονται οι κλασσικοι κιθαριστες οταν δινουν για ανωτερα...

Εγω οταν πιανω ηλεκτρικη στα χερια μου πιο πολυ παιζω με τους ηχους παρα καθομαι να παιξω σοβαρα :P
Το τελειως ειναι σχετικο...Μονο το taping δεν εχουμε, γιατι πολυ απλα δεν εχουμε ενισχυση απο ενισχυτη στον ηχο μας. Και mute(pizzicato) εχουμε και slide(glisanti ;) ) .Και εσεις δεν εχετε tam και rasquados :P

Αν ξερεις μονο ηλεκτρικη δεν μπορεις να παιξεις κλασσικη ανωτερου επιπεδου μεσα σε λιγους μηνες.
Το αναποδο ισχυει αν ομως ξερεις καλη κλασσικη ;)

Εχω bend δεν εχεις μεχ μεχ μεχ μεχ:P
Οι πεντατονικες ειναι αυτο που βασιζονται τα πιο πολλα σολο στην ροκ.Αμα πιστευεις οτι ο Page και ο Hendrix τις μαθανε σε λιγες μερες νταξ.Θελω να σε ακουσω να παιζεις.:)
Και επιπλεον το λεω αυτο για την προυπηρεσια της κλασσικης με την προυποθεση οτι θες να παιξεις μονο ηλεκτρικη.Αμα θες να πηδηξεις απο την ηλεκτρικη στην κλασικη νταξ θα δυσκολευτεις πιο πολυ αποτι στο αντιθετο.Αλλα το θεμα για μενα δεν ειανι εκει..[δεν θελω να ξαναπαω στην κλασικη]
Τωρα οτι επιπλεον εμπειρια εχει κανεις στο οργανο..[γιατι το ιδιο οργανο ειναι ασχετα αν ο ηχος εναι αλλος και αρκετα πραγματα αλλαζουν] καλο ειναι να τις εχει.

Ηλεκτρικη for evah:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

songless_bird

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο songless_bird αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από vaguraw:
Εχω bend δεν εχεις μεχ μεχ μεχ μεχ:P
Νομιζεις :D

Μπορω να κανω την κιθαρα μου και τουμπερλεκι εσυ δεν μπορεις :D

Το θεμα ειναι οτι οι ηλεκτρικοι κιθαριστες υποτιμουν την αξια της κλασσικης κιθαρας σαν τεχνικη. Αν θες να μαθεις κατι πιο δυσκολο ασχολησου με φλαμενγκο,αλλα θα πρεπει να παραμερισεις την πενα.....Εκει οσο και να προσπαθησα απετυχα. Αλλη τεχνικη των δαχτυλων του δεξιου χεριου. Επιπλεον ενα δαχτυλο στο παιξιμο. Ρυθμικα σχηματα που παιζονται με δεκαδες rasguados και βγαζουν το ιδιο ακουσμα...Μου πηρε 6 μηνες να μαθω να χρησιμοποιω σωστα τον αντιχειρα μου :redface:

Δεν καθομαι να μαλωσω με κανεναν. Χαιρομαι να βλεπω νεους να αγαπανε τη μουσικη, και ειδικα την κιθαρα, οποια μορφη και να εχει. (Μισω τους πιανιστες :P ψωναρες ολοι τους :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stalitsa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μιμιλού!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Όταν ήμουν μικρή είχα μάθει 2 - 3 κομμάτια στο αρμόνιο και 2 τραγούδια στην φλογέρα!!!!
Τώρα δεν έχω ιδέα!!! Θα ήθελα πολύ πολύ να παίζω κιθάρα ή ντραμς!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Μια και μιλας για ταχυτητα και ακουστικη κιθαρα..Ακου λιγο τον Al di Meola;) Παιζει ακουστικη κιθαρα(με πενα) και πες μου αν εχεις δει/ακουσει να παιζουν τοσο γρηγορα σε ηλεκτρικη :D Θα τον βρεις να εχει κανει πολλα cd με paco de lucia.

https://www.aldimeola.com/neu/index.php

To κυριο οργανο του ειναι η ακουστικη κιθαρα. Θα τον δεις και στο video clip του Νταλαρα στη διασκευη του commandate Che gevara (δεν νομιζω να το εγραψα σωστα :P )

Θα τον ψαξω λιγο τον τυπο και θα σου πω.

Θα διαφωνισω για τις 5τονικες...:hmm: Και θα το καταλαβαινες αν εβλεπες σε τι κλιμακες εξεταζονται οι κλασσικοι κιθαριστες οταν δινουν για ανωτερα...

Εγω οταν πιανω ηλεκτρικη στα χερια μου πιο πολυ παιζω με τους ηχους παρα καθομαι να παιξω σοβαρα :P
Το τελειως ειναι σχετικο...Μονο το taping δεν εχουμε, γιατι πολυ απλα δεν εχουμε ενισχυση απο ενισχυτη στον ηχο μας. Και mute(pizzicato) εχουμε και slide(glisanti ;) ) .Και εσεις δεν εχετε tam και rasquados :P

Αν ξερεις μονο ηλεκτρικη δεν μπορεις να παιξεις κλασσικη ανωτερου επιπεδου μεσα σε λιγους μηνες.
Το αναποδο ισχυει αν ομως ξερεις καλη κλασσικη ;)

Μαλλον για τις πεντατονικες δεν εχουμε μια "σωστη" συνενοησει. Της μαθενεις μεσα σε μια μερα, αλλα μαθενεις να της χρησιμοποιεις και να γραφεις πανω σε αυτες μετα απο πολυ εξασκηση και μελετη.

Μα καπιος που αρχιζει με ηλεκτρικη δεν προκειτε ποτε να γινει τεραστιος μουσικος, θα ξερει πολυ καλα να παιζει ηλεκτρικη, αλλα τπτ παραπερα, εκτος και αν ασχολειθει πολυ σοβαρα. Φυσικα η κλασικη ειναι πιο δυσκολη τοσο σε παικτικο οσο και σε συνθετικο επειπεδο καθως ειναι η μητερα της ηλεκτρικης, χρησιμοποιητε με πολυ περισσοτερους τροπους απο οτι η ηλεκτρικη και εχει αλλη συσταση, ναι μεν εχουν 6 χορδες και ταστα και οι δυο, αλλα μπορεις να βγαλει τελιως διαφορετικα πραγματα απο την μια και την αλλη.

Νομιζεις :D

Μπορω να κανω την κιθαρα μου και τουμπερλεκι εσυ δεν μπορεις :D

Το θεμα ειναι οτι οι ηλεκτρικοι κιθαριστες υποτιμουν την αξια της κλασσικης κιθαρας σαν τεχνικη. Αν θες να μαθεις κατι πιο δυσκολο ασχολησου με φλαμενγκο,αλλα θα πρεπει να παραμερισεις την πενα.....Εκει οσο και να προσπαθησα απετυχα. Αλλη τεχνικη των δαχτυλων του δεξιου χεριου. Επιπλεον ενα δαχτυλο στο παιξιμο. Ρυθμικα σχηματα που παιζονται με δεκαδες rasguados και βγαζουν το ιδιο ακουσμα...Μου πηρε 6 μηνες να μαθω να χρησιμοποιω σωστα τον αντιχειρα μου :redface:

Δεν καθομαι να μαλωσω με κανεναν. Χαιρομαι να βλεπω νεους να αγαπανε τη μουσικη, και ειδικα την κιθαρα, οποια μορφη και να εχει. (Μισω τους πιανιστες :P ψωναρες ολοι τους :D )

Εχω τρεμολο, εσυ δεν εχεις νια-νια-νια-νια-νια:P
Σοβαρα και παλι, δεν ξερω τι εχει ο ενας που δεν το εχει ο αλλος, εδω δεν εχω μαθει ακομα ολα πανω στην ηλεκτρικη, θα ξερω τι εχει η κλασικη για να τα συγκρινω; Ομως το θεμα δεν ειναι με πια μπορεις να βγαλεις μια τεχνικη αλλα τι σου αρεσει να κανεις με το οργανο σου, και αναλογα σου ταιριαζει καπιο απο τα δυο.
Παντος πρωσοπικα αναγνωριζω την υπεροχη της κλασικης, ομως εμενα δεν μου ταιριαζει, εγω θεώ απλα να μαθω τα βασικα περι μουσικης και να μπορω να βγαλω καπια κοματια στην κιθαρα μου, αντε και το πολυ-πολυ να κανουμε κανα ερασιτεχνικο συγκροτιματακι με τπτ φιλους καπια στιγμη αν καπια στιγμη θελησω να μαθω σοβαρα την μουσικη, με καθε της πτυχη φυσικα θα παραμερισω την ηλεκτρικη για λιγο και θα ασχολιθω καπιο κλασικο οργανο, κιθαρα, πιανο, βιολι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top