Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,802 μέλη και 2,440,984 μηνύματα σε 76,702 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 200 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα ξεκινούσατε από το μηδέν σε μία ξένη χώρα;

Θα φεύγατε στο εξωτερικό για να σπουδάσετε ή να ζήσετε ;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 40)
Ναι για σπουδές, αλλά μετά θα επέστρεφα στην Ελλάδα
4
10,00%
Ναι για σπουδές, αλλά και για να εργαστώ και να ζήσω εκεί
26
65,00%
Ναι για να εργαστώ για ένα διάστημα και μετά να γυρίσω Ελλάδα
4
10,00%
Ναι για να εργαστώ και να ζήσω εκεί
15
37,50%
Όχι ,όσο δύσκολα και να είναι τα πράγματα θα έμενα στην Ελλάδα
2
5,00%
Ζω ήδη στο εξωτερικό
0
0%
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
1
2,50%

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 15:12, 12-03-07:

Ας υποθέσουμε ότι έχετε χρήματα, σχετική οικονομική άνεση, μιλάτε και γράφετε μία ή δυο ξένες γλώσσες, όχι αναγκαστικά άπταιστα, και τουλάχιστον μπορείτε να συνενοηθείτε με τους ανθρώπους της χώρας του προορισμού σας. Γνωρίζετε επίσης ότι τα χρήματα που έχετε αποταμιεύσει τόσα χρόνια κάποια στιγμή θα τελειώσουν εκεί που θα είστε και δεν έχετε καμμιά εγγύηση ότι θα βρείτε δουλειά σύντομα. Είστε απολύτως βέβαιοι όμως ότι δεν σας αρέσει η χώρα που ζείτε και ότι δεν σας λείψει καθόλου. Δεν αφήνετε φίλους και συγγενείς πίσω, όλοι οι παλιοί φίλοι έχουν σκορπίσει σε ξένες χώρες ή έχουν πεθάνει εδώ και καιρό, και οι γονείς σας ενθαρύνουν για αυτην την αλλαγή, οπότε δεν θα σας λείψουν και οι φίλοι σας ούτε θα εχετε εντάσεις με τους γονείς, αλλά ούτε και θα τους αφήσετε θλιμένους πίσω. Θέλετε να εκπαιδευθείτε σε κάποιο τομέα εκεί αλλά για σας έχει σημασία να εκπαιδευθείτε μόνο αν μπορέσετε να χρησιμοποιήσετε στην ξένη χώρα αυτά που μάθατε, γιατί αυτές οι γνώσεις στην πατρίδα σας είναι περιττές. Καμμιά εγγύηση όμως ότι μόλις τελειώσετε την εκπαίδευση σας θα βρείτε δουλειά στην ξένη χώρα, οπότε ρισκάρετε εξ αρχής να πετάξετε μια περιουσία και τελικά να ξαναγυρίσετε πίσω μετά από ένα χρονικό διάστημα, κάτι που θα σας κοστίσει πολύ ψυχολογικά γιατί δεν θα έχετε πετύχει το στόχο σας, που είναι να ζήσετε στην ξένη αυτή χώρα. Στην χώρα προορισμό σας υπάρχει μόνο ένας,άντε δυο άνθρωποι το πολύ πολύ που δεν σας εγγυόνται οικονομική στήριξη, απλά μόνο σας λένε ότι θα κάνουν ότι μπορούν για να σας βοηθήσουν χωρίς να είναι σίγουροι ότι οι ενέργειές τους θα έχουν αποτέλεσμα. Ουσιαστικά επιδιώκετε να γεννηθήτε ξανά ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΔΕΝ σε μια εντελώς άγνωστη χώρα χωρίς να έχετε συγγενείς εκεί, αλλά μόνο ένα φίλο. Ας σημειωθεί ότι ταξιδεύετε χωρίς να σας κυνηγά ο νόμος.
Θα εγκαταλείπατε την πατρίδα σας κάτω από αυτές τις συνθήκες ?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 15:19, 12-03-07:

ναι.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:23, 12-03-07:

NAI.

been there, done that.

Και: χωρίς να ξέρω καλά τι γλώσσα (ούτε για βασικά- γιατί έπαιζε διάλεκτος), χωρίς να έχω ΚΑΝΈΝΑΝ γνωστό.
Παράθεση

Hunter (Θοδωρής)

Περιβόητο Μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,212 μηνύματα.

O Hunter έγραψε: στις 15:24, 12-03-07:

Been there done that got the t-shirt to prove it
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 15:31, 12-03-07:

Ναι. Χωρίς δεύτερη σκέψη.
1
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 15:35, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
NAI.

been there, done that.

Και: χωρίς να ξέρω καλά τι γλώσσα (ούτε για βασικά- γιατί έπαιζε διάλεκτος), χωρίς να έχω ΚΑΝΈΝΑΝ γνωστό.
Σε τί ηλικία αν επιτρέπεται ? Πώς ένοιωσες τότε ?
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:39, 12-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Σε τί ηλικία αν επιτρέπεται ? Πώς ένοιωσες τότε ?
Στα 22-23 μου. Ok, κατιτίς νεότερη από σένα, αλλα δεν ήταν και στα 18 μου. Να πεις ότι με περιμένει κάποιο "πρόγραμμα". (Κι όταν ήρθα, δεν είχα καθημερινότητα, δύσκολα να γνωρίσω κόσμο) Η ότι έχω τι συναισθηματική ανοσια, του εφηβου.
Αντιθέτως, επειδή ήταν ΌΛΑ νέα, και οι γονείς μου είχαν μείνει σε φάση μισό- αγχωμένοι ("που τις ήρθε τώρα αυτό?") μισό-περήφανοι... κι επειδή δεν είχα ξαναφύγει από το σπίτι... Ήταν δύσκολο. Αλλα είμαι εδώ, δεν είμαι? Είμαι καλά, ναι- είμαι. Και είμαι πολύ περήφανη. Ακόμα κι όταν ζοριζόμουν ήξερα ότι θα ήμουν κάποια στιγμή περήφανη.
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε: στις 15:42, 12-03-07:

Είσαι αυτή τη στιγμή στο εξωτερικό ? Αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 15:44, 12-03-07:

Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.
δεν μας έβαλες και κανέναν δύσκολο γρίφο καλέ. Όλα τα είχες κόψει
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 15:44, 12-03-07:

Είσαι αυτή τη στιγμή στο εξωτερικό ? Αν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πάντως όλους για τις απαντήσεις, ειλικρινά.
Παρακαλούμε, ειλικρινά!

Ναι, εδώ είμαι ακόμα... Ξεκίνησα πρόσφατα σε ένα γραφείο...
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 15:54, 12-03-07:

ναι χωρίς δεύτερη σκέψη!
Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 835 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε: στις 16:20, 12-03-07:

oh yes! με τα 1000. been there done that twice. στα 11 για 6 χρόνια κ πέρσυ που άφησα τα πάντα για να κυνηγήσω ένα όνειρο!
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 834 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε: στις 09:35, 13-03-07:

Πριν από 20 χρόνια το έκανα,σήμερα δεν θα το έκανα...
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,118 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε: στις 10:06, 13-03-07:

Έχοντας την εμπειρία της μετανάστευσης, απαντώ όχι. Μπορεί να μην σου λείψουν φίλοι και οικογένεια, πάντα θα σου λείψει ο τρόπος ζωης σου που έμαθες από μικρός. Και δεν είναι δυνατών να το βρεις εκεί που πας. Πάντα θα έχεις μέσα σου την μελαγχολία γυρισμού στον τόπο που γεννήθηκες. Εκτός και αν όλες οι αναμνήσεις σου είναι πολύ άσχημες και όντως έχεις ανάγκη να κάνεις μια καινούρια αρχή, σε άλλο τρόπο ζωης.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 7,139 μηνύματα.

H mania έγραψε: στις 12:23, 13-03-07:

Όχι δεν θα έφευγα και όχι γιατί υπάρχει αβεβαιότητα που δεν με νοιάζει άλλα ειμαι άνθρωπος που αγαπώ όποιο τόπο και να είμαι σε όποια κατάσταση, δεν μπορώ να μεταναστέυσω όσο χάλια να ειμαι στον τόπο μου ειμαι άνθρωπος που δένομαι με το χώμα με τα δέντρα και με τα κακά του τόου που ζώ. Θα πολεμήσω θέλω να πολεμήσω άλλα θα μήνω
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 12:26, 13-03-07:

ναι με τα δεδομενα που λες.

οχι στην παρουσα φαση, γιατι δεν εχω (και μαλλον δε θελω να αποκτησω) τα δεδομενα που λες.
παντα θελω να εχω υγιη εδω οικογενεια και φιλους.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 12:32, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από roumana
Έχοντας την εμπειρία της μετανάστευσης, απαντώ όχι. Μπορεί να μην σου λείψουν φίλοι και οικογένεια, πάντα θα σου λείψει ο τρόπος ζωης σου που έμαθες από μικρός. Και δεν είναι δυνατών να το βρεις εκεί που πας. Πάντα θα έχεις μέσα σου την μελαγχολία γυρισμού στον τόπο που γεννήθηκες. Εκτός και αν όλες οι αναμνήσεις σου είναι πολύ άσχημες και όντως έχεις ανάγκη να κάνεις μια καινούρια αρχή, σε άλλο τρόπο ζωης.
Pfui pfui...
Παράθεση

Viktoria

Νεοφερμένος

H Viktoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Viktoria έγραψε: στις 13:13, 13-03-07:

Ναι θα έφευγα σίγουρα.Αν έμενα θα το μετάνιωνα και θα αναρωτιόμουν μια ζωή τι θα είχε γίνει αν είχα φύγει.
Παράθεση

mara

Νεοφερμένος

H mara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 692 μηνύματα.

H mara έγραψε: στις 13:40, 13-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Όχι δεν θα έφευγα και όχι γιατί υπάρχει αβεβαιότητα που δεν με νοιάζει άλλα ειμαι άνθρωπος που αγαπώ όποιο τόπο και να είμαι σε όποια κατάσταση, δεν μπορώ να μεταναστέυσω όσο χάλια να ειμαι στον τόπο μου ειμαι άνθρωπος που δένομαι με το χώμα με τα δέντρα και με τα κακά του τόου που ζώ. Θα πολεμήσω θέλω να πολεμήσω άλλα θα μήνω

θα συμφωνήσω!!
Παράθεση

Founes

Περιβόητο Μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,073 μηνύματα.

O Founes έγραψε: στις 15:24, 13-03-07:

χα! σε μια τετοια κατάσταση, πήγενα στο αεροδρόμιο και δεν διάλεγα καν την χωρα... εβγαζα εισιτήριο με την πρώτη πτήση και όπου με βγάλει...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια