Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,441,128 μηνύματα σε 76,704 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 134 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Αυτεξούσιο ή χειραγώγηση;

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 19:20, 27-05-10:

Κατά μία σχολή σκέψης, το βασικό αίτημα του κοινωνικοποιημένου ανθρώπου είναι η χειραφέτησή του, ως συγκεκριμένο και μοναδικό πρόσωπο. Το ζήτημα της χειραφέτησης, με τη σειρά του, προβάλλει και αναδεικνύει τη δυνατότητα ή μη του αυτεξούσιου κάθε ανθρώπινου προσώπου.
Από την άλλη υπάρχει η παραδοσιακή και επικρατούσα ιστορικά αντίληψη, ότι η ανάγκη κοινωνικοποίησης του ανθρώπου επιβάλλει την χειραγώγησή του παιδιόθεν. Οικογένεια, Σχολείο, θρησκευτική περιχαράκωση(με τους σχετικούς οργανισμούς της- πνευματική εξουσία- ιερατείο), κρατική δέσμευση(διοικητική εξουσία), συγγένεια, φυλή, έθνος, συναποτελούν το πλέγμα των κατά συνθήκη μηχανισμών χειραγώγησης κάθε ιστορικού κοινωνικού σχηματισμού, με το οποίο ελέγχεται και γίνεται αποδεκτή ή απορρίπτεται κάθε ανθρώπινη μονάδα του. Το ανθρώπινο άτομο έτσι, χειραγωγημένο ή υπό χειραγώγηση, αναγνωρίζεται και κρίνεται από την προσωπικότητά του, ήτοι από το προσωπείο που διαμόρφωσε, υπό την επήρεια του προαναφερθέντος πλέγματος. Υπ' αυτή την έννοια, η επιδίωξη του αυτεξουσίου "εντός των τειχών", γενικά αντιμετωπίζεται ως αντικοινωνική.
Ποια είναι η δική σας γνώμη;
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 19:43, 27-05-10:

Η δική μου γνώμη εκφράζεται λακωνικώς με έναν στίχο των manic street preachers : <<εγώ απότυχα να αλλάξω τον κόσμο και ο κόσμος απέτυχε να αλλάξει εμένα>> (κάπως έτσι) . Με άλλα λόγια πιστεύω (όχι που θα έμενε ο σιδ στην λακωνικότητα) , ότι συνήθως η επιτυχημένη κοινωνικοποίηση κρύβει πίσω της εν μέρει χειραγώγιση του ατόμου . Βέβαια αν και το παιχνίδι έχει σίγουρα κανόνες , όλοι μας ξέρουμε παραδείγματα ανθρώπων που έθεσαν τους δικούς τους , με πρώτο κίνητρο αλλά και πρώτο όφελος , ότι δεν χρειάστηκε να υποταχθούν στους ήδη υπάρχοντες κανόνες . Και βέβαια η κοινωνία τους ακολούθησε (μερικοί λένε ότι τους αφομοίωσε κιόλας)

θα ήθελα να το αναλύσω περισσότερο αλλά μάλλον δεν ανήκω σε αυτούς

όπως και να έχει , διάλεξε μία υπογραφή , έχεις κοτσάρει εκεί ολόκληρο λεύκωμα
3
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 01:49, 29-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
Η δική μου γνώμη : <<εγώ απότυχα να αλλάξω τον κόσμο και ο κόσμος απέτυχε να αλλάξει εμένα>> (κάπως έτσι) ...
(αναρρωτιέμαι):" Το εμείς είναι άθροισμα ή γινόμενο δύο ή και περισσότερων εγώ; Ή μήπως είναι ένα άλλο εγώ, απαλλαγμένο παντελώς από -ισμούς;"
1
Παράθεση

Sal Paradise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε: στις 02:24, 09-05-12:

Το πραγματικο ερωτημα ειναι οτι αν η κοινωνια σού προσφερε μια χειραγωγημενη ηθικη, μια χειραγωγημενη συνειδηση, ανηκεις στο <εμεις>> ,επειδη ανατραφηκες με συγκεκριμενα κοινωνικα ερεθισματα και σε ωθησαν καθορισμενα κινητρα στην εθελουσια ενταξη σου σαυτο το ευρυ συνολο,τοτε πως θα μπορεσεις τελικα να καταλαβεις οτι το αυτεξουσιο ειναι ψευδαισθηση ή υπαρκτο στοιχειο σου,πως θα αντιληφθεις οτι η αυτονομια ειναι αναλωσιμη εννοια,ισως και αποκρυπτογραφημενη,γιαυτο χρειαζεται να την αναζητησεις και να την μετουσιωσεις σε πραγματικα δικες σου πραξεις;;
Ειναι δυσκολο εγχειρημα να αμφισβητησεις την κοινωνικη <<ελευθερια>> που σου προσφερεται και βιωνεις,ποσο μαλλον να αποδειξεις εν τελει οτι αποτελει ενα χειραγωγημενο κομματι του εαυτου σου,ισως και ολοκληρος ο εαυτος σου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος