Γιατί κάποιος είναι άθεος;

ARIS19

Νεοφερμένος

Ο ARIS SAMOLADAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
((Θα ξεκινήσω με την ισορροπία, η οποία θεωρώ ότι έχει πάρα πολλές εκφάνσεις))

Υ.Γ. 1.μπορείς να ισορροπείς στη γη, σε ένα σκοινί, ακομα και όπου μπορείς να φανταστείς, όταν όμως απαιτείς να ισορροπήσεις το πνεύμα σου, κατ'επέκταση και το σώμα σου, τότε απαιτείται και κάτι άλλο το οποίο δεν χαρίζεται, παρά μόνο ανταλλάσσεται.


Πράγματι Μάξιμος, έχει πολλές εκφάνσεις.. Και καθ έκφανση καταθέτει με την σειρά της μια εύνοια, ένα νόημα, μια αίσθηση.
Η δυνατότητα του κάθε ανθρώπου να δέχεται πληροφορίες θέλει δεν θέλει, οι πληροφορίες αναλύονται - επεξεργάζονται και αποδίδεται αποτέλεσμα αυτής της διεργασίας που με την σειρά της εξωτερικεύεται ποικιλοτρόπως.
Η πληροφορία που θα εξαχθεί αισίως η ακουσίως. είναι διαμορφωμένη ανάλογα με τα φίλτρα διαχειρίσεις του κάθε ενός από εμάς.
Τα ((φίλτρα)) διαθέτουν κάποια πρώτη γενετική μορφή στη συνέχεια του βίου διαμορφώνονται από το πρώτο δευτερόλεπτο που εμφανισθεί ζωντανός οργανισμός.
Τα ((φίλτρα)) αν θέλεις είναι η βάση η παράγωγο της ισορροπίας.
Τα πάντα συνδέονται με το ((πάρε -δώσε)) όποιας μορφής είναι αυτό
Η ζωή δεν χαρίζει προφανώς γιατί δεν χρωστάει, η ανταλλαγή είναι αποτέλεσμα μιας οποιαδήποτε σχέσης, αυτή καθεαυτή η σχέση, είναι παράγωγο της ισορροπίας αν θέλεις...
Αν εχω δικαίωμα να ζω... εξαρτάται από τον επόμενο χτύπο της καρδιάς μου.
Εκεί υπάρχει το ανεξιχνίαστο αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι σαν θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
...................
Αν εχω δικαίωμα να ζω... εξαρτάται από τον επόμενο χτύπο της καρδιάς μου.
Εκεί υπάρχει το ανεξιχνίαστο αυτό που εγώ αντιλαμβάνομαι σαν θαύμα.
Η καρδιά σου χτυπά κάτω απο ένα νομοτελειακό καθεστώς το οποίο εναγωνίως ψάχνει ο άνθρωπος να ανακαλύψει και ορίσει νόμους επιστημονικά αποδεκτούς. Ομως ως τώρα η επιστήμη παρά τα απερίγραπτα άλματα που έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει με ρυθμούς που δεν είμαστε σε θέση να παρακολουθήσουμε, σκοντάφτει και θα σκοντάφτει για πολλά χρόνια ακόμα. Μη με ρωτάς για πόσα χρόνια γιατι απλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω.

Ως θαύμα εγώ αντιλαμβάνομαι και πιστεύω ακράδαντα οτι είναι οι δυνατότητες που είναι καταγεγραμμένες στο DNA μας, οι οποίες υπακούν στο <<ζήτησε και θα σου δοθεί ή θα λες και θα γίνεται>>.

Και εδώ εγώ θέλω να πω οτι αυτές οι δυνατότητες ανταλλάσσονται.

Πρόσεχε όμως το τίμημα ποιο είναι.

Η ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ ΣΟΥ.

ΠΟΣΟ ΑΠΛΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ;

ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΑΠΟΚΤΑΣ ;


Υ.Γ. Μπορείς να μην ειρωνεύεσαι και να μή γράφεις θυμωμένα ;

Μπορείς να μή θυμώνεις σε ειρωνίες και να δίνεις ελαφρυντικά σε αυτούς που σε ειρωνεύονται;

Οσο αφορά τους δικούς μου θυμούς, πίστεψε με οτι δεν νοιώθω καλά και αποφεύγω να τους διαβάσω.
Το θεωρώ πτώση.

Αυτά που γράφω δεν απευθύνονται προσωπικά σε εσένα. Θεώρησε τα ως απόψεις. Ετσι απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
1) Προσπαθησα οσο χρειαζοταν, για να οδηγηθω στην αθρησκεια... Και μετα οδηγηθηκα σταδιακα και στην αθεϊα

2) Ειπα εγω πως οτιδηποτε μη υλικο ειναι παραλογο??? Νομιζω πως με παρερμηνευεις...

3) Η αγαπη ειναι ενα αισθημα... Προσπαθουν να εξηγησουν πως γινεται πραγματικα, και οδηγουνται σε μια πολυ υλικη διαδικασια... Συνεπως θα αρκεστω να πω πως την αισθανομαι...

4) Με φυσικους νομους??? Ποθεν πως?? Τοτε οι ανθρωποι θα το ερμηνευαν ως ενα φυσικο φαινομενο... Και τιποτε αλλο...

5) Χαιρομαι

6) Κι ομως, δεν χτιζεις μονος σου την ηθικη σου, ακολουθεις την πεπατημενη οδο που ορισε η θρησκεια σου... Τωρα αν εσυ το λες εμπιστοσυνη δικαιωμα σου...



Αυτο που αποκαλεις εσυ Θεο... Σε καμια περιπτωση η φραση αυτη δεν αποτελει πεποιθηση ολων των ενθεων και σαφεστατα δεν σημαινει πως ειναι τα παντα... Αντιθετως οτι μπορει να βρεθει παντου και να συμπληρωσει τα παντα... Αυτο τον κανει απλως ενα κομματι παζλ... Οχι ομως και τα παντα...

Το αντιθετο??? Μα φυσικα η μη υπαρξη Θεου... Δηλαδη τι περιμενεις?? Να ορισουμε την ανυπαρξια??? Ειναι περαν του σαφους οτι απλως δεν πιστευω, ως αθεος, στην υπαρξη Θεου...

Και φυσικα δεν σου ζητησα να αποδεχτεις οτι λεω... Απλα προσπαθω να καταρριψω τις αποψεις που στα αυτια μου φανταζουν νοσηρες...

3) λυπαμαι για την ασεβια και την αγνοια σου. Προφανως δε γνωριζεις...

Προτεινω να βγουμε απο τον φαυλο κυκλο μας, ας συμφωνησουμε εδω πως διαφωνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
3) λυπαμαι για την ασεβια και την αγνοια σου. Προφανως δε γνωριζεις...

Προτεινω να βγουμε απο τον φαυλο κυκλο μας, ας συμφωνησουμε εδω πως διαφωνουμε.

Κι εγω λυπαμαι... Αλλα ετσι ειναι οι ενδειξεις... Επειδη ειμαι βαθυτατα ρομαντικο ατομο, προτιμω να μην σκεφτομαι με ποιον ακριβως μηχανισμο νιωθω την αγαπη... Αλλα απλως να την νιωθω...

Τωρα για την ασεβεια τι να σου πω??? Καλυτερα τιποτα... Γιατι δεν θα βγει σε καλο...

Οσο για την συμφωνια περι διαφωνιας... Δεν μπορω να διαφωνησω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κι εγω λυπαμαι... Αλλα ετσι ειναι οι ενδειξεις... Επειδη ειμαι βαθυτατα ρομαντικο ατομο, προτιμω να μην σκεφτομαι με ποιον ακριβως μηχανισμο νιωθω την αγαπη... Αλλα απλως να την νιωθω...

Τωρα για την ασεβεια τι να σου πω??? Καλυτερα τιποτα... Γιατι δεν θα βγει σε καλο...

Οσο για την συμφωνια περι διαφωνιας... Δεν μπορω να διαφωνησω...

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω για τον ρομαντισμό που λες .

Αν βρισκόσουν σε ένα ειδυλλιακό μέρος και ταυτόχρονα έπρεπε να τελειώσεις κάποια εργασία πολύ σημαντική για εσένα . Τί θα έκανες ;

1. Θα απολάμβανες το ηλιοβασίλεμα.
2. Θα τελείωνες πρώτα την δουλειά.

Ο σεβασμός προς τον εαυτό μας είναι καλό γιατι μαθαίνεις να σέβεσαι και τους άλλους μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μόνο ένας εγωιστής μύωπας μορεί να ισχυριστεί οτι αυτός βλέπει και αυτό που βλέπει δεν έχει άλλα επίπεδα.
Ισως να χρειάζεσαι εσύ, εκτός απο την συμπάθειά μας και μυωπικά οματογυάλια.
μόνο ενας ανόητος μοιραζει απο εδώ και από εκεί τελεσίδικα, χωρίς να ειναι σε θέση να εξηγηση για ποιο λογο στέκουν αυτα!

δες, πάντως, λίγο, το τι έγραψε ο ομοιδεάτης σου και προσάρμοσε την φράση που έδωσες σε αυτο. θα δεις ότι ταιριάζει γάντι.

Οσον αφορά την απόδειξη της ύπαρξης, είσαι αρκετά μικρός αν αληθεύει η ηλικία που δηλώνεις και κάποια στιγμή ίσως προκειμένου να μάθεις , να χρειαστεί πρώτα να πάθεις.
παρ'ολη την ηλικια σου, δεν φαινεται να έπαθες ή , αν έπαθες, δεν έμαθες. μήπως τα περι ηλικίας ειναι το τελευταιο οχειρό που ορισμένοι ανθρωποι χρησιμοποιουν για να προστατευουν τις απόψεις τους.

ο παθων παππους μου, ετων 92, έπαθε και εμαθα πάρα πολλα στην ζωή του, απο πολεμους και εξοριες, ομως δεν συμβιβαστηκε με τις...αποδειξεις της ύπαρξης. πρέπει να τον επικαλεστώ για να δώσω κύρος στην άποψή μου;

3) λυπαμαι για την ασεβια και την αγνοια σου. Προφανως δε γνωριζεις...
παρντον; εδω κυριε μαξιμε, μπορουμε να επικαλεστουμε τα αυθαιρετα τελεσιδικα σου, δεν συμφωνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Κι εγω λυπαμαι... Αλλα ετσι ειναι οι ενδειξεις... Επειδη ειμαι βαθυτατα ρομαντικο ατομο, προτιμω να μην σκεφτομαι με ποιον ακριβως μηχανισμο νιωθω την αγαπη... Αλλα απλως να την νιωθω...

Τωρα για την ασεβεια τι να σου πω??? Καλυτερα τιποτα... Γιατι δεν θα βγει σε καλο...

Οσο για την συμφωνια περι διαφωνιας... Δεν μπορω να διαφωνησω...

Οι ενδειξεις? Ναι σαφως. Ομως το να προσπαθεις να μελετησεις με λογικη την ανωτερη λογικη ειναι σαν να μιλας κινεζικα σε εναν γερμανο. Δλδ θα καταλαβεις αναγκαστικα περιορισμενα πραγματα. Παντως ισως να μη δεινεις την απειρως μεγαλη βαρυτητα στη λεξη της αγαπης κι αυτο ειναι μεγαλη αδυναμια χωρις να θελω να κατηγορησω και συγχωρεσε με εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Εγώ θέλω να σε ρωτήσω για τον ρομαντισμό που λες .

Αν βρισκόσουν σε ένα ειδυλλιακό μέρος και ταυτόχρονα έπρεπε να τελειώσεις κάποια εργασία πολύ σημαντική για εσένα . Τί θα έκανες ;

1. Θα απολάμβανες το ηλιοβασίλεμα.
2. Θα τελείωνες πρώτα την δουλειά.

Ο σεβασμός προς τον εαυτό μας είναι καλό γιατι μαθαίνεις να σέβεσαι και τους άλλους μετά.

Βασικα το να σεβεσαι τους αλλους μπορει να γινει ακομα κι αν δε σεβεσαι τον εαυτο σου. Παντως εχε υπ'οψιν σου οτι τα παντα γενιουνται απο το αντιθετο τους: ξυπνας απο τον υπνο, χορταινεις απο κει που πεινουσες, γινεσαι δικαιος απο πιο αδικος που ησουν, καλυτερος απο χειροτερος (και τα αντιστροφα φυσικα) κτλ

Α, και αν σε ενδιαφερει η γνωμη μου ο αυτοσεβασμος ειναι απλα μια καλα καλυμενη αλαζονεια πισω απο μια ωραια λεξη, οπως ο θρονος ειναι απλα ενα σκαμνι καλυμενο απο βελουδο και ο ταφος απλα ενα πτωμα καλυμενο απο μαρμαρο και λουλοδια. Κι ομως ο σεβασμος ειναι πολυ σπουδαια αρετη της κινεζικης φιλοσοφιας για να υποτιμαται ετσι. Α ξεχασα, μηπως κι ο σεβασμος ειναι υλικη διεργασια? Μην τον αφηνεται τον καημενο παραπονεμενο...θα κλαιει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω οταν λεω πως δεν πιστευω στο θεο εννοω οτι δεν πιστευω οτι οι ανθρωποι ζουν μετα το θανατο.
οχι πως δεν εχουν ψυχη.απλα οτι πεθαινει μαζι τους.και αυτο που απομενει ειναι τα χημικα στοιχεια που ανακυλώνονται.
ωστοσο δεν ειναι κακο να πιστευεις στο θεο αρκει να το κανεις πνευματικα ετσι ωστε να κανεις τη ζωη σου καλυτερη.
απλα δεν μπορω την υποκρισια.ειμαι καλος χριστιανος,νηστευω,παω στην εκκλησια αλλα δεν εχω δωσει ουτε ενα ευρω σε καποιον που το εχει αναγκη,ειμαι ρατσιστης,κακοβουλος......
παντως σε καθε περιπτωση το αν πιστευει καποιος στο θεο η οχι ειναι θεμα προσωπικο........

Εγω οταν λεω πως πιστευω, εννοω στο θεο, οχι στην εκκλησια. Οι ανθρωποι παιρνουν ιδεες μεσα απ'αυτην, ειδικα στο μεσαιωνα εγινε της π*τ@νας. Ελατε τωρα, εσεις οι δηθεν λογικοι ανθρωποι πιστευετε οτι πιστευουμε στο παραδεισο με το λιβαδι και τα δεντρακια? Εχει ερμηνευθει πως ειναι η ευτυχια λογω της αγαπης και της συμπονιας. Και η κολαση η μετανια που δν εκανες τα παραπανω. Και ο αη-πετρος θα με κρινει απο το αν εφαγα τσιγεροσαρμα τη τεταρτη και τη παρασκευη? Μηπως λεω, μηπως θα κρινει το ποση δυναμη για αγαπη ειχα, το ποσο ωφελησα τον κοσμο? Υπαρχει και το γεγονος της ιερης αγανακτησης οπου ο Ιησους κατεκρινε την εκκλησια οτι προπαγανδιζει. Επισης στην αποκαλυψη αναφερεται πως η ιδια η εκκλησια θα το κανει το κακο "και τοτε ο αντιχριστος θα εμφανισει το τερας με τα επτα κεφαλια και τα δεκα κερατα" ερμηνευεται ως οι 7 εκκλησιες με τους επισκοπους. Παντως απο την πιστη μου ωφεληθηκα πολυ. Η φαντασμενος ειμαι ή τυχερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Βασικα το να σεβεσαι τους αλλους μπορει να γινει ακομα κι αν δε σεβεσαι τον εαυτο σου. Παντως εχε υπ'οψιν σου οτι τα παντα γενιουνται απο το αντιθετο τους: ξυπνας απο τον υπνο, χορταινεις απο κει που πεινουσες, γινεσαι δικαιος απο πιο αδικος που ησουν, καλυτερος απο χειροτερος (και τα αντιστροφα φυσικα) κτλ

Α, και αν σε ενδιαφερει η γνωμη μου ο αυτοσεβασμος ειναι απλα μια καλα καλυμενη αλαζονεια πισω απο μια ωραια λεξη, οπως ο θρονος ειναι απλα ενα σκαμνι καλυμενο απο βελουδο και ο ταφος απλα ενα πτωμα καλυμενο απο μαρμαρο και λουλοδια. Κι ομως ο σεβασμος ειναι πολυ σπουδαια αρετη της κινεζικης φιλοσοφιας για να υποτιμαται ετσι. Α ξεχασα, μηπως κι ο σεβασμος ειναι υλικη διεργασια? Μην τον αφηνεται τον καημενο παραπονεμενο...θα κλαιει...

Νεαρέ φίλε, με την λέξη αυτοσεβασμό, θέλω να πω οτι απο αυτά που λες αν δεν θύμωνες και στο παραμικρό δεν σε ενοχλούσαν στην περίπτωση που απευθυνόταν σε εσένα, τότε σημαίνει πως έχεις φτάσει στο σημείο να σέβεσαι τον εαυτό σου, πρώτα που τα λέει και αναμφίβολα σέβεσαι και αυτούς στους οποίους απευθύνεσαι.

Οσο για την γνώμη σου, θεωρείς οτι ξεχωρίζει σε κάτι ;

Αν ξεχωρίζει, είναι παράδειγμα προς μίμηση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Νεαρέ φίλε, με την λέξη αυτοσεβασμό, θέλω να πω οτι απο αυτά που λες αν δεν θύμωνες και στο παραμικρό δεν σε ενοχλούσαν στην περίπτωση που απευθυνόταν σε εσένα, τότε σημαίνει πως έχεις φτάσει στο σημείο να σέβεσαι τον εαυτό σου, πρώτα που τα λέει και αναμφίβολα σέβεσαι και αυτούς στους οποίους απευθύνεσαι.

Οσο για την γνώμη σου, θεωρείς οτι ξεχωρίζει σε κάτι ;

Αν ξεχωρίζει, είναι παράδειγμα προς μίμηση ;

Οχι δν ξεχωριζει και της δινω βαρος ενω δν εχει.

Ο αυτοσεβασμος δν ειναι σεβασμος προς τον εαυτο σου? Αρα θεωρεις τον εαυτο σου αξιο σεβασμου. Θελω να σου πως κι ελαχιστη αλαζονεια υπαρχει. Και δν θυμωσα, απλα εκφραστηκα καπως εντονα ως συνηθως, με συγχωρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ αναρωτιέμαι γιατί έχουμε στο μυαλό μας πάντα την εξίσωση Θεός = Θρησκεία = Δική μας θρησκεία = Μονοπώλιο!

Εγώ απλά θα σας θυμίσω το λόγο του Απ. Παύλου προς τους Αθηναίους για το ποιος είναι και τι θέλει από τους ανθρώπους ο Θεός:

Πράξεις Αποστόλων Κεφάλαιο 17

Και ο Παύλος, αφού στάθηκε όρθιος, στο μέσον τού Αρείου Πάγου, είπε: Άνδρες Αθηναίοι, σας βλέπω, από κάθε πλευρά, στο έπακρον θεολάτρες.
Επειδή, ενώ περνούσα, και πρόσεχα τα σεβάσματά σας, βρήκα και έναν βωμό, στον οποίο υπάρχει η επιγραφή: ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΘΕΟ. Εκείνον, λοιπόν, που αγνοώντας λατρεύετε, αυτόν εγώ σας κηρύττω.

Ο Θεός, που έκανε τον κόσμο και όλα όσα υπάρχουν μέσα σ' αυτόν, αυτός που είναι Κύριος του ουρανού και της γης, δεν κατοικεί σε χειροποίητους ναούς,
ούτε λατρεύεται από χέρια ανθρώπων, ωσάν να έχει ανάγκη από κάτι, επειδή αυτός δίνει σε όλους ζωή και πνοή και τα πάντα.

Και από ένα αίμα έκανε κάθε έθνος ανθρώπων, για να κατοικούν επάνω στο πρόσωπο της γης, και διόρισε τους προδιαταγμένους καιρούς, και τα οροθέσια της κατοικίας τους· για να ζητούν τον Κύριο, ίσως μπορέσουν να τον ψηλαφήσουν και να τον βρουν· αν και δεν είναι μακριά από κάθε έναν από μας ξεχωριστά· για τον λόγο ότι, μέσα σ' αυτόν ζούμε και κινούμαστε και υπάρχομε· όπως και μερικοί από τους ποιητές σας είπαν: «Επειδή, και δικό του γένος είμαστε».

Αφού, λοιπόν, είμαστε γένος τού Θεού, δεν πρέπει να νομίζουμε τον Θεό ότι είναι όμοιος με χρυσάφι ή ασήμι ή πέτρα, χαραγμένα με τέχνη και επινόηση ανθρώπου.

Παραβλέποντας, λοιπόν, ο Θεός τούς καιρούς τής άγνοιας, παραγγέλλει τώρα σε όλους τούς ανθρώπους, οπουδήποτε και αν είναι, να μετανοούν· επειδή, προσδιόρισε ημέρα, κατά την οποία πρόκειται να κρίνει την οικουμένη με δικαιοσύνη, διαμέσου ενός άνδρα, που τον διόρισε, και έδωσε γι' αυτό βεβαίωση σε όλους, ανασταίνοντάς τον από τους νεκρούς.

Τώρα όσον αφορά το θέμα του Αθεϊσμού, πράγματι Άθεοι δεν υπάρχουν και δεν υπάρχουν για τους εξής λόγους:

1ον: Στον κόσμο υπάρχουν πολλοί θεοί (λεγόμενοι ή νομιζόμενοι) κάθε άνθρωπος δεν μπορεί παρά στο να πιστεύει και ν ακολουθεί κάποιον Θεό:

Α΄ Κορινθίους 8 κεφ. εδάφια 3-6

αλλά, αν κάποιος αγαπάει τον Θεό, αυτός γνωρίζεται απ' αυτόν.
Όσο, λοιπόν, για το αν θα τρώει κάποιος ειδωλόθυτα, ξέρουμε ότι το είδωλο δεν είναι τίποτε μέσα στον κόσμο, και ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος Θεός παρά μονάχα ένας.
Επειδή, αν και υπάρχουν οι λεγόμενοι θεοί, είτε στον ουρανό είτε επάνω στη γη· (καθώς και υπάρχουν πολλοί θεοί, και πολλοί κύριοι)· αλλά, σε μας υπάρχει ένας Θεός, ο Πατέρας, από τον οποίο προέρχονται τα πάντα, κι εμείς σ' αυτόν· και ένας Κύριος, ο Ιησούς Χριστός, διαμέσου τού οποίου έγιναν τα πάντα, κι εμείς διαμέσου αυτού.

2ον: Όλοι γνωρίζουνε για την ύπαρξη του αληθινού Θεού, αυτού που δημιούργησε τον κόσμο και ότι αυτός περιέχει, απλά δεν τον παραδέχονται ως Θεό και δεν τον δέχονται στη ζωή τους:

Ρωμαίους Επιστολή Α Κεφάλαιο εδάφια 19-25

Επειδή, ό,τι μπορεί να γίνει γνωστό για τον Θεό, είναι φανερό μέσα τους· για τον λόγο ότι, ο Θεός το φανέρωσε σ' αυτούς.

Δεδομένου ότι, τα αόρατα αυτού βλέπονται φανερά από την εποχή τής κτίσης τού κόσμου, καθώς νοούνται διαμέσου των δημιουργημάτων του, και η αιώνια δύναμή του και η θεότητα, ώστε αυτοί να είναι αναπολόγητοι.

Επειδή, ενώ γνώρισαν τον Θεό, δεν τον δόξασαν ως Θεό, ούτε τον ευχαρίστησαν· αλλά, μέσα στους μάταιους συλλογισμούς τους, αναζήτησαν μάταια πράγματα, και σκοτίστηκε η ασύνετη καρδιά τους.

Ενώ έλεγαν ότι είναι σοφοί, έγιναν μωροί. Και άλλαξαν τη δόξα τού άφθαρτου Θεού σε ομοίωμα εικόνας φθαρτού ανθρώπου, και πουλιών και τετράποδων και ερπετών.

Γι' αυτό και ο Θεός τούς παρέδωσε σε ακαθαρσία, διαμέσου των επιθυμιών των καρδιών τους, ώστε να ατιμάζονται τα σώματά τους αναμεταξύ τους.

Οι οποίοι αντικατέστησαν την αλήθεια τού Θεού με το ψέμα, και απέδωσαν σεβασμό και λάτρευσαν την κτίση, παρά εκείνον που την έκτισε, ο οποίος είναι άξιος ευλογίας στους αιώνες. Αμήν.

Με απλά λόγια ο Θεός υπάρχει και κάνει τον εαυτό του φανερό καθημερινά σε κάθε άνθρωπο. Οι άνθρωποι διαμορφώνουν για το Θεό τον χαρακτήρα που εκείνοι θέλουν να έχει και προσπαθούν να τον επιβάλλουν και στους υπόλοιπους είτε μέσω θρησκειών είτε με άλλα μέσα. Όμως ο Θεός είναι ζωντανός και αποκαλύπτεται στον κάθε άνθρωπο που θα τον εκζητήσει και μπορεί να γνωριστεί μέσω του Ευαγγελίου.

Και για να σας προλάβω, όχι το Ευαγγέλιο δεν είναι περιγραφή καμιάς θρησκείας ούτε σύνολο εντολών ή ιδεών. Είναι ο αληθινός λόγος του Θεού που μεταμορφώνει τον κάθε άνθρωπο τον γεμίζει με χαρά και δύναμη και του δείχνει τον σωστό δρόμο προς τον Ουρανό.

Ρωμαίους Επιστολή Κεφάλαιο Α, εδάφια 16-17

Επειδή, δεν ντρέπομαι, βέβαια, το ευαγγέλιο του Χριστού· για τον λόγο ότι, είναι δύναμη Θεού προς σωτηρία σε κάθε έναν που πιστεύει, και στον Ιουδαίο, πρώτα, και στον Έλληνα· επειδή, διαμέσου αυτού η δικαιοσύνη τού Θεού αποκαλύπτεται από πίστη σε πίστη, καθώς είναι γραμμένο: «Ο δίκαιος, βέβαια, θα ζήσει με πίστη».

Καλή σας μέρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...Εν κατακλείδι, χωρίς την πίστη, η οποιαδήποτε αγάπη καταντάει σταύρωση, όταν όμως υπάρχει η "αγάπη εν Ιησού Χριστώ", δεν χρειάζεται καν η οποιαδήποτε πίστη:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στραβοτιμονιές.

Νεοφερμένος

Ο Στραβοτιμονιές. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που σταυρώνονται κάθε μέρα και για χρόνια. Υπάρχουν άνθρωποι που γιαυτούς η ζωή εν τάφω διαρκεί επίσης για χρόνια. Υπάρχουν άνθρωποι που τον χλευασμό το μαστίγωμα και την άκρα ταπείνωση τα βιώνουν μέχρι να πεθάνουν και πολλές φορές μετά κι απ τον θάνατό τους ακόμα. Αν υπάρχει Θεός πρέπει αν είναι Δίκαιος και Αγαθός να κάνει αποκατάσταση γιαυτή την άθλια δημιουργία του στους ανθρώπους. Είμαι αδιάφορος για το αν υπάρχει Θεός γιατί δεν έχω δεί το ενδιαφέρον του. Ακόμα δεν είναι του θέλοντος ούτε του τρέχοντος, μα του Θεού συνεργούντος. Και τέλος Είπε πως δεν πρόκειται να πέσει ούτε μια τρίχα απ το κεφάλι του ανθρώπου αν δεν το επιτρέψει ο Ιδιος. Οσοι έχετε κάποια Αγιοπνευματική επίσκεψη η εμπειρία νομίζω πως πρέπει να έχετε επίσης αντιληφθεί πως με ερωταπαντήσεις δεν βγαίνει κάποιο αποτέλεσμα ειδικά σε τέτοια θέματα. Νομίζω πως το καλύτερο που θά'χε να κάνει ένας άνθρωπος πιστός είναι να πέσει στα γόνατα και να σιωπά αποφεύγοντας τις συζητήσεις και τους αναπόφευκτους διαπληκτισμούς, προσευχόμενος στο Θεό ώστε να αναλάβει Αυτός την φώτιση των απίστων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εγώ θέλω να σε ρωτήσω για τον ρομαντισμό που λες .

Αν βρισκόσουν σε ένα ειδυλλιακό μέρος και ταυτόχρονα έπρεπε να τελειώσεις κάποια εργασία πολύ σημαντική για εσένα . Τί θα έκανες ;

1. Θα απολάμβανες το ηλιοβασίλεμα.
2. Θα τελείωνες πρώτα την δουλειά.

Ο σεβασμός προς τον εαυτό μας είναι καλό γιατι μαθαίνεις να σέβεσαι και τους άλλους μετά.

Εξαρταται σε πολυ μεγαλο βαθμο, απο το ποσο επειγουσα ειναι η εργασια, το λογο που βρεθηκα στο ειδυλλιακο μερος....
Οποτε δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα...

Ο σεβασμος προς τον εαυτο μας ειναι καλος οσο παραμενει σεβασμος και δεν γινεται αλαζονεια...

Οι ενδειξεις? Ναι σαφως. Ομως το να προσπαθεις να μελετησεις με λογικη την ανωτερη λογικη ειναι σαν να μιλας κινεζικα σε εναν γερμανο. Δλδ θα καταλαβεις αναγκαστικα περιορισμενα πραγματα. Παντως ισως να μη δεινεις την απειρως μεγαλη βαρυτητα στη λεξη της αγαπης κι αυτο ειναι μεγαλη αδυναμια χωρις να θελω να κατηγορησω και συγχωρεσε με εδω.

Αν αρχισουμε τις φιλοσοφιες για την αγαπη το μονο σιγουρο ειναι οτι θα βρεθουμε οφ τοπικ και φυσικα δεν θα βγαλουμε και ποτε ακρη...
Παντως νομιζω πως παρανοησες τα λογια μου καθως εγω αναφερομουν ξεκαθαρα στον μηχανισμο με τον οποιο νιωθουμε αγαπη και τιποτε παραπανω...

Εγώ αναρωτιέμαι γιατί έχουμε στο μυαλό μας πάντα την εξίσωση Θεός = Θρησκεία = Δική μας θρησκεία = Μονοπώλιο!

Ειλικρινα εδω συμφωνω απολυτα μαζι σου...

Τώρα όσον αφορά το θέμα του Αθεϊσμού, πράγματι Άθεοι δεν υπάρχουν και δεν υπάρχουν για τους εξής λόγους:

1ον: Στον κόσμο υπάρχουν πολλοί θεοί (λεγόμενοι ή νομιζόμενοι) κάθε άνθρωπος δεν μπορεί παρά στο να πιστεύει και ν ακολουθεί κάποιον Θεό:

Μαλιστα... Δηλαδη τωρα θελεις να με πεισεις πραγματικα οτι εγω πιστευω σε Θεο... Ποιος ειναι αυτος?? Ο Αθεος???(Μα γιατι??? Κατι δεν παει καλα σ' αυτο)... Η μηπως για την περιπτωση των φανατικων Χριστιανων ο μεταμορφωμενος Διαβολος, ο εφευρετης της κακιας που προσπαθει να με παρασυρει στην σιχαμερη βλασφημια να δηλωνω οτι δεν υπαρχει Θεος και στην πραγματικοτητα ακολουθω αυτον???

2ον: Όλοι γνωρίζουνε για την ύπαρξη του αληθινού Θεού, αυτού που δημιούργησε τον κόσμο και ότι αυτός περιέχει, απλά δεν τον παραδέχονται ως Θεό και δεν τον δέχονται στη ζωή τους:

Πλακα με κανεις τωρα.... Ολοι το γνωριζουν??? Ολοι??? Δες ρε τι κουφαλιτσες κυκλοφορουν... Να το ξερουν ολοι και σε μενα να μην πουν τιποτα... Παλι ρεζιλι εγινα ο απληροφορητος!!!

Με απλά λόγια ο Θεός υπάρχει και κάνει τον εαυτό του φανερό καθημερινά σε κάθε άνθρωπο. Οι άνθρωποι διαμορφώνουν για το Θεό τον χαρακτήρα που εκείνοι θέλουν να έχει και προσπαθούν να τον επιβάλλουν και στους υπόλοιπους είτε μέσω θρησκειών είτε με άλλα μέσα. Όμως ο Θεός είναι ζωντανός και αποκαλύπτεται στον κάθε άνθρωπο που θα τον εκζητήσει και μπορεί να γνωριστεί μέσω του Ευαγγελίου.

Και για να σας προλάβω, όχι το Ευαγγέλιο δεν είναι περιγραφή καμιάς θρησκείας ούτε σύνολο εντολών ή ιδεών. Είναι ο αληθινός λόγος του Θεού που μεταμορφώνει τον κάθε άνθρωπο τον γεμίζει με χαρά και δύναμη και του δείχνει τον σωστό δρόμο προς τον Ουρανό.

Αχα... Καπου σε χανω ομως... Διακρινω μια νοοτροπια του στυλ, τα δικα μας, δικα μας και τα δικα σας...... παλι δικα μας!!!
Το Ευαγγελιο ειναι ο αληθινος λογος του Θεου... Μονο που γραφτηκε απο ανθρωπους... Α, ναι... Ξεχασα... 9 χρονια θρησκευτικα κι ακομα δεν μου ρχεται με την μια οτι τα Ευαγγελια ειναι.... Πως το λενε??? .... θεοπνευστα... Ναι, οκ... Αλλα και το Κορανι θεοπνευστο ειναι, και καθε κειμενο θρησκευτικο θεοπνευστο ειναι... Και ο καθε πιστος μπορει να παρει καποιο απο αυτα τα κειμενα και να πει "Ιδου ο αληθινος λογος του Θεου!!" οπως μας λες κι εσυ τωρα...

Εγω, τωρα, γιατι??? Μα γιατι????? Γιατι να πιστεψω εσενα κι οχι τον Χ, Ψ, Ω που βγαινει και λεει το ιδιο?????


Αρα, μην λετε εμενα που δεν πιστευω εγωιστη... Αλλα ολους εσας που πιστευετε πως εχετε βρει την αληθινη πιστη... Ο ενας μετα τον αλλον... Ειδικα εσεις που κρυβεστε πισω απο θρησκειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μαλιστα... Δηλαδη τωρα θελεις να με πεισεις πραγματικα οτι εγω πιστευω σε Θεο... Ποιος ειναι αυτος?? Ο Αθεος???(Μα γιατι??? Κατι δεν παει καλα σ' αυτο)... Η μηπως για την περιπτωση των φανατικων Χριστιανων ο μεταμορφωμενος Διαβολος, ο εφευρετης της κακιας που προσπαθει να με παρασυρει στην σιχαμερη βλασφημια να δηλωνω οτι δεν υπαρχει Θεος και στην πραγματικοτητα ακολουθω αυτον???

Χρήμα, Εξουσία, Ανθρώπινη δύναμη, Επιστήμη, Ήλιος, Φύση... Θες να σου απαριθμήσω κι άλλους θεούς? Μη τα βλέπεις όλα τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που πιστεύει στον Ιησού Χριστό ότι γίνονται υπό το Πρίσμα Θεός ή Διάβολος. Η ευθύνη των επιλογών μας είναι αποκλειστικά δική μας.


Πλακα με κανεις τωρα.... Ολοι το γνωριζουν??? Ολοι??? Δες ρε τι κουφαλιτσες κυκλοφορουν... Να το ξερουν ολοι και σε μενα να μην πουν τιποτα... Παλι ρεζιλι εγινα ο απληροφορητος!!!
Σου ανέφερα ξεκάθαρα ότι ο Θεός μαρτυρεί για τον εαυτό Του, μέσα από την Δημιουργία. Άρα τον ξέρεις και εσύ, Τον βλέπεις κάθε μέρα, Τον ακούς κάθε μέρα, απολαμβάνεις τα αγαθά Του κάθε μέρα, απλά δεν θέλεις να Τον παραδεχτείς ως Κύριος σου και Θεό σου. Μήπως λοιπόν εσύ κρύβεσαι πίσω από την γενικευμένη περί ύπαρξης θεού άρνηση σου και όχι μόνο οι υπόλοιποι πίσω από τις θρησκείες τους?

Αχα... Καπου σε χανω ομως... Διακρινω μια νοοτροπια του στυλ, τα δικα μας, δικα μας και τα δικα σας...... παλι δικα μας!!!
Το Ευαγγελιο ειναι ο αληθινος λογος του Θεου... Μονο που γραφτηκε απο ανθρωπους... Α, ναι... Ξεχασα... 9 χρονια θρησκευτικα κι ακομα δεν μου ρχεται με την μια οτι τα Ευαγγελια ειναι.... Πως το λενε??? .... θεοπνευστα... Ναι, οκ... Αλλα και το Κορανι θεοπνευστο ειναι, και καθε κειμενο θρησκευτικο θεοπνευστο ειναι... Και ο καθε πιστος μπορει να παρει καποιο απο αυτα τα κειμενα και να πει "Ιδου ο αληθινος λογος του Θεου!!" οπως μας λες κι εσυ τωρα...
Πρώτα πρώτα, 9 χρόνια θρησκευτικά δε σημαίνει τίποτα. Δεν ξέρω καν γιατί το αναφέρεις. Αν θέλεις να μου πεις πως το Ευαγγέλιο είναι γραμμένο από ανθρώπους να το πεις αφού το διαβάσεις μόνος σου. Το τι σου λέγανε 9 χρόνια θρησκευτικά εμπίπτει σ αυτό που προανέφερα: ο κάθε άνθρωπος αποτυπώνει στο πρόσωπο του Θεού τη δική του προσωπικότητα, στη συνέχεια προσπαθεί να το στηρίξει σε κάτι θεόπνευστο και έπειτα να το διδάξει ως αλάνθαστο και μοναδικά αληθινό. Η μόνη αλήθεια, αδιαμφισβήτητη, είναι πως η σχέση μας με το Θεό είναι προσωπική και μέσα από αυτήν και την προσωπική μας μελέτη του λόγου Του μπορούμε να τον γνωρίσουμε πραγματικά.

Διαφορετικά οτιδήποτε μάθεις από εμένα...είναι από εμένα!

Ψαλμοί 34:8
Γευθείτε και δείτε ότι ο Κύριος είναι αγαθός· μακάριος ο άνθρωπος, εκείνος που ελπίζει σ' αυτόν.

Τον Θεό πρέπει να τον γευθείς προσωπικά και όχι να στηρίζεσαι στα χέρια των άλλων ανθρώπων.

Εγω, τωρα, γιατι??? Μα γιατι????? Γιατι να πιστεψω εσενα κι οχι τον Χ, Ψ, Ω που βγαινει και λεει το ιδιο?????
Όπως προείπα, δε θέλω να με πιστέψεις, αν θέλεις πάρε τα λόγια μου σαν μια καλή αφορμή να ερευνήσεις το Ευαγγέλιο, να δεις αν είναι αληθινό και Θεόπνευστό κι αν ο Θεός είναι ζωντανός. Και τι θα κερδίσω εγώ αν με πιστέψεις? Μήπως εγώ σταυρώθηκα για σένα? Μήπως εγώ την ημέρα της συμφοράς όταν κράξεις θα σε ακούσω και θα σε βοηθήσω? Μήπως εγώ μπορώ να σου δώσω ζωή και αυτή με αφθονία?

Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο 14:6
Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Εγώ είμαι ο δρόμος, και η αλήθεια, και η ζωή· κανένας δεν έρχεται στον Πατέρα, παρά μόνον διαμέσου εμού·

Κατά Ιωάννη Ευαγγέλιο Κεφ. 10

Ο Ιησούς, λοιπόν, τους είπε ξανά: Σας διαβεβαιώνω απόλυτα ότι εγώ είμαι η θύρα των προβάτων.
Όλοι όσοι ήρθαν πριν από μένα, είναι κλέφτες και ληστές· αλλά, τα πρόβατα δεν τους άκουσαν.
Εγώ είμαι η θύρα· όποιος μπει μέσα διαμέσου εμού, θα σωθεί, και θα μπει μέσα, και θα βγει έξω, και θα βρει βοσκή.
Ο κλέφτης δεν έρχεται, παρά για να κλέψει, να σφάξει και να εξολοθρεύσει· εγώ ήρθα για να έχουν ζωή, και να την έχουν με αφθονία.
Εγώ είμαι ο ποιμένας ο καλός· ο ποιμένας ο καλός την ψυχή του βάζει για χάρη των προβάτων.
Αλλά, ο μισθωτός, και ο οποίος δεν είναι ποιμένας, του οποίου τα πρόβατα δεν είναι δικά του, βλέπει τον λύκο να έρχεται, και αφήνει τα πρόβατα, και φεύγει· και ο λύκος τα αρπάζει, και σκορπίζει τα πρόβατα.
Και ο μισθωτός φεύγει, επειδή είναι μισθωτός, και δεν τον μέλει για τα πρόβατα.
Εγώ είμαι ο ποιμένας ο καλός, και γνωρίζω τα δικά μου, και γνωρίζομαι από τα δικά μου, καθώς ο Πατέρας γνωρίζει εμένα, και εγώ γνωρίζω τον Πατέρα· και την ψυχή μου βάζω για χάρη των προβάτων.
Και άλλα πρόβατα έχω, που δεν είναι απ' αυτή την αυλή· πρέπει να συγκεντρώσω και εκείνα· και θα ακούσουν τη φωνή μου· και θα γίνει ένα ποίμνιο, ένας ποιμένας.
Γι' αυτό ο Πατέρας με αγαπάει, επειδή εγώ βάζω την ψυχή μου, για να την πάρω ξανά.
Κανένας δεν την αφαιρεί από μένα, αλλά εγώ τη βάζω από μόνος μου· εξουσία έχω να τη βάλω, και εξουσία έχω να την πάρω ξανά. Αυτή την εντολή πήρα από τον Πατέρα μου.

Αρα, μην λετε εμενα που δεν πιστευω εγωιστη... Αλλα ολους εσας που πιστευετε πως εχετε βρει την αληθινη πιστη... Ο ενας μετα τον αλλον... Ειδικα εσεις που κρυβεστε πισω απο θρησκειες...

Δε σε αποκάλεσε κανείς εγωιστή. Η αποδοχή του Θεού είναι θέμα επιλογής. Οι επιλογές είναι επιλογές. Επίσης κανέναν δεν είδα να κρύβεται πίσω από κάποια θρησκεία. Όσοι είναι υπαγμένοι σε θρησκεία το ομολόγησαν ξεκάθαρα. Επίσης το να ομολογεί κάποιος ότι πιστεύει αληθινά δεν θεωρώ πως είναι εγωισμός. Είναι αυτονόητο πως όποιος πιστεύει κάπου πιστεύει αληθινά διαφορετικά τι συζυτάει εδώ, θεατρικά σενάρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Θέλω να ζω γι Αυτόν που πέθανε για μένα!


Εκείνον τον ρώτησες;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ale3andros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ale3andros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εκείνον τον ρώτησες;;; :confused:

Αμέ! ;)

Α Πέτρου Επιστολή, κεφ. 2

Δεδομένου ότι, σε τούτο προσκληθήκατε, επειδή και ο Χριστός έπαθε για χάρη σας, αφήνοντας παράδειγμα σε σας, για να ακολουθήσετε τα ίχνη του· ο οποίος «δεν έκανε αμαρτία ούτε βρέθηκε δόλος στο στόμα του».

Ο οποίος, καθώς τον λοιδορούσαν, δεν ανταπέδιδε λοιδορίες, πάσχοντας δεν απειλούσε, αλλά παρέδινε τον εαυτό του σ' αυτόν που κρίνει δίκαια· ο οποίος τις αμαρτίες μας βάσταξε ο ίδιος στο σώμα του επάνω στο ξύλο, για να ζήσουμε στη δικαιοσύνη, αφού πεθάναμε ως προς τις αμαρτίες· «με την πληγή τού οποίου γιατρευτήκατε».

Επειδή, ήσασταν «ως πρόβατα που περιπλανιόνταν»· αλλά, τώρα, επιστραφήκατε στον ποιμένα και επίσκοπο των ψυχών σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χρήμα, Εξουσία, Ανθρώπινη δύναμη, Επιστήμη, Ήλιος, Φύση... Θες να σου απαριθμήσω κι άλλους θεούς? Μη τα βλέπεις όλα τα λεγόμενα ενός ανθρώπου που πιστεύει στον Ιησού Χριστό ότι γίνονται υπό το Πρίσμα Θεός ή Διάβολος. Η ευθύνη των επιλογών μας είναι αποκλειστικά δική μας.

Εχεις εδω ενα μικρο δικιο... Ναι στηριζομαι στην επιστημη... Αλλα σιγουρα δεν την θεοποιω και ουτε την θεωρω πανακεια...

Σου ανέφερα ξεκάθαρα ότι ο Θεός μαρτυρεί για τον εαυτό Του, μέσα από την Δημιουργία. Άρα τον ξέρεις και εσύ, Τον βλέπεις κάθε μέρα, Τον ακούς κάθε μέρα, απολαμβάνεις τα αγαθά Του κάθε μέρα, απλά δεν θέλεις να Τον παραδεχτείς ως Κύριος σου και Θεό σου. Μήπως λοιπόν εσύ κρύβεσαι πίσω από την γενικευμένη περί ύπαρξης θεού άρνηση σου και όχι μόνο οι υπόλοιποι πίσω από τις θρησκείες τους?

Αχα... Και παλι ομως δεν βλεπω τον τροπο με τον οποιο πιστευω στον Θεο... Μαρτυρα την Δημιουργια σε σενα... Εγω αναζητω τροπους να μαθω την Αρχη του Συμπανος... Αυτη ειναι η διαφορα... Εγω δεν πιστευω, ερευνω... Αν το θεωρεις κρυψιμο πισω απο την αρνηση μου, δικαιωμα σου...

Πρώτα πρώτα, 9 χρόνια θρησκευτικά δε σημαίνει τίποτα. Δεν ξέρω καν γιατί το αναφέρεις. Αν θέλεις να μου πεις πως το Ευαγγέλιο είναι γραμμένο από ανθρώπους να το πεις αφού το διαβάσεις μόνος σου. Το τι σου λέγανε 9 χρόνια θρησκευτικά εμπίπτει σ αυτό που προανέφερα: ο κάθε άνθρωπος αποτυπώνει στο πρόσωπο του Θεού τη δική του προσωπικότητα, στη συνέχεια προσπαθεί να το στηρίξει σε κάτι θεόπνευστο και έπειτα να το διδάξει ως αλάνθαστο και μοναδικά αληθινό. Η μόνη αλήθεια, αδιαμφισβήτητη, είναι πως η σχέση μας με το Θεό είναι προσωπική και μέσα από αυτήν και την προσωπική μας μελέτη του λόγου Του μπορούμε να τον γνωρίσουμε πραγματικά.

Διαφορετικά οτιδήποτε μάθεις από εμένα...είναι από εμένα!

Τα ανεφερα διοτι ειναι η μονιμη απαντηση που λαμβανω... Θεοπνευστα λεει... Το ποσο θεοπνευστο ειναι δεν φαινεται σ'ολη την εκταση του???? Γιατι οσα κομματια εχω διαβασει εγω, το μονο που μου δειχνουν ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι που το εγραψαν, ειχαν ομορφες αποψεις, οι οποιες σιγουρα δεν ειναι βλαβερες αν χρησιμοποιηθουν με ορθο τροπο...Συνεπως λιγο δυσκολο να δεχτω οτι μελετωντας το Ευαγγελιο μελετω τον λογο του Θεου...

Τον Θεό πρέπει να τον γευθείς προσωπικά και όχι να στηρίζεσαι στα χέρια των άλλων ανθρώπων.


Όπως προείπα, δε θέλω να με πιστέψεις, αν θέλεις πάρε τα λόγια μου σαν μια καλή αφορμή να ερευνήσεις το Ευαγγέλιο, να δεις αν είναι αληθινό και Θεόπνευστό κι αν ο Θεός είναι ζωντανός. Και τι θα κερδίσω εγώ αν με πιστέψεις? Μήπως εγώ σταυρώθηκα για σένα? Μήπως εγώ την ημέρα της συμφοράς όταν κράξεις θα σε ακούσω και θα σε βοηθήσω? Μήπως εγώ μπορώ να σου δώσω ζωή και αυτή με αφθονία?

Η αληθεια ειναι οτι θα το μελετησω... Με διαφορετικο σκοπο βεβαια απο την διαπιστωση υπαρξης ή οχι Θεου, αλλα θα το κανω...

Δεν σχολιαζω ομως την υπολοιπη παραγραφο μετα την πρωτη περιοδο, για να μην παρεκτραπουμε... Το μονο που θα πω ειναι οτι μπορει να πιστευεις πως κερδιζεις μια θεση στον παραδεισο σου...





Δε σε αποκάλεσε κανείς εγωιστή. Η αποδοχή του Θεού είναι θέμα επιλογής. Οι επιλογές είναι επιλογές. Επίσης κανέναν δεν είδα να κρύβεται πίσω από κάποια θρησκεία. Όσοι είναι υπαγμένοι σε θρησκεία το ομολόγησαν ξεκάθαρα. Επίσης το να ομολογεί κάποιος ότι πιστεύει αληθινά δεν θεωρώ πως είναι εγωισμός. Είναι αυτονόητο πως όποιος πιστεύει κάπου πιστεύει αληθινά διαφορετικά τι συζυτάει εδώ, θεατρικά σενάρια?

Βασικα... Με αποκαλεσαν εγωιστη... Κι ετσι εκανα αυτη την γενικευση στο τελος... Κρυβεται πνευματικα... Οχι πως κρυβει την πιστη του... Αλλο το πιστευω αληθινα κι αλλο το κατεχω την Αληθινη Πιστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top