Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλά ναι λέμε ότι έχουμε την πιο όμορφη χώρα κτλ...Και άλλες χώρες όμως έχουν εξίσου όμορφα πράγματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Kαλά ναι λέμε ότι έχουμε την πιο όμορφη χώρα κτλ...Και άλλες χώρες όμως έχουν εξίσου όμορφα πράγματα;)

Ισως να μας βοηθαει και το κλιμα... Που ηταν αρκετα καλο... Αν και τα τελευταια 2 χρονια τα χει παιξει και αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
με τα χιλιααααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Όχι... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποιοτητα

Νεοφερμένος

Ο ποιοτητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
φυσικα και θα ηθελα ΑΛΛΑ ........θελει φοβερη προετοιμασια πριν γινει ενα τετοιο βημα.

Στο εξωτερικο ειναι σοβαροι ανθρωποι και ο ανταγωνισμος ειναι ΔΙΕΘΝΗΣ. Οποτε μιλωντας ρεαλιστικα χρειαζομαι καποιον που να ξερει απο δυτικη Ευρωπη να με συμβουλεψει σε θεματα 1) βιογραφικου 2) Cover letter 3) επικοινωνιακης προσεγγισης_σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με Ελλαδα ! 4) εργασιακου περιβαλλοντος 5) διαδικασιες συνεντευξεων .........και μια σειρα αλλων πραγματων τα οποια σαφως και διαφερουν απο την Ελλαδα.

Ναι γινεται αλλα σιγουρα οι τροποι που ξερουμε εδω διαφερουν χαρακτηριστικα απο τους δυτικο-ευρωπαικους και μιλαμε τωρα για Αγγλια φυσικα γιατι μονον εκει το χρημα /αν και μειωμενο/ παραμενει και ακομη υπαρχει.....αρα αξιζει και να μπει καποιος στον κοπο !

.....γαλλοι πορτογαλλοι κινεζοι γιαπωνεζοι γενικως διεθνης πληθυσμος ο ανταγωνισμος στην Αγγλια ειναι πολυ εντονος. Μιλαμε για ανθρωπους απο ολον τον κοσμο που εκτος απο

  • πολυ εξυπνοι (γιατι ΜΟΝΟΝ αυτοι επιβιωνουν) εκτος απο
  • πολυ καλα τεχνογνωσικα ενημερωμενοι ειναι και
  • πολιτισμικα προσαρμοσμενοι
που σημαινει οτι εγω με την μαιμουδια μου

  • λαμογια,

  • τεμπελια,
  • ευκαιριατζιδικες σκεψεις και πραξεις,
  • ακομη αβεβαιος και ανωριμος σαν χαρακτηρας λογω του οτι μεγαλωσα στην ανωριμη Ελλαδα
  • ελαχιστα εκτεθιμενος στην διεθνη κουλτουρα και ανταγωνισμο
και με μονο οπλο την Ελληνικη μου αυτοπεποιθηση (προερχομενη απο ηλιο, ξενα λεφτα και συνεχη και καθημερινη αφεση αμαρτιων απο τον περιγυρο μου-καφετεριες, κοινωνικη ζωη, φιλους και οικογενια) χρειαζομαι πολυ προετοιμασια για να τους ανταγωνιστω.

Καπου διαβασα οτι 98% των Ελληνων που στελνουν βιογραφικα στο εξωτερικο αποτυνχανουν !

Με τον ρεαλισμο οι Ελληνες εχουμε παραξενη σχεση. Με τον εργασιακο κοπο επισης -αν και δουλευουμε οταν δουλευουμε- οι κοποι μας πανε στον αερα πολλες φορες. Και αυτη ειναι η διαφορα με την Αγγλια πιστευω. Οτι δηλαδη οτι σπερνεις τελικα το θεριζεις !

οποτε....για να μην ειναι ακομη μια φαντασιωση στον δρομο προς την οικονομικη, εργασιακη -τελικα- προσωπικη μου αποτυχια (που οσο και αν στρουθοκαμηλιζουμε εκει το βλεπω να πηγαινει για τους πιο πολλους απο εμας με την Ελλαδα ετσι οπως παει)
...ναι θελω μια καριερα στην Αγγλια η Αμερικη ΑΛΛΑ θελει προετοιμασια και καποιον να ξερει σιγουρα να μου πει δυο πραγματα για το τι ισχυει εκει ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
όταν είμαι εδώ, θέλω να φύγω έξω, όταν είμαι έξω, θέλω να έρθω εδώ.
και λέγοντας "εδώ", δεν εννοώ γενικά και αόριστα την Ελλάδα, εννοώ την Θεσσαλονίκη.
δεν θα μου λείψουν τα μπουζούκια που δεν πάω, ούτε τα κλαμπ που δεν συχνάζω ούτως ή άλλως.
θα μου λείψουν οι δρόμοι με όλη τη φασαρία και την κίνηση, η παραλιακή, η οικογένεια, τα αγαπημένα πρόσωπα.
θα έφευγα έξω με χίλια και πιστεύω θα προσαρμοζόμουν (έχω πάει και άλλες φορές έξω και συνήθισα εύκολα και στο κλίμα και όλα) αλλά σίγουρα θα μου έλειπαν κάποια πράγματα-τα μόνα πράγματα που, στην ουσία, με συνδέουν συναισθηματικά με την χώρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Από τη στιγμή που θα καθόμουν εδώ και δε θα έκανα τίποτα γιατί να μην πάω έξω για ένα καλύτερο μέλλον.Βέβαια οι δυσκολίες είναι αρκετές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε θα άφηνα την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό,από τη στιγμή που η καριέρα δεν είναι ο υψηλότερος στόχος στη ζωή μου.Προτιμώ να κάνω αυτό που θέλω,εκεί που θέλω,όπως το θέλω(με συνέπεια πάντα)

Ακόμη κι αν η Ελλάδα δεν είναι και πρωτοπόρος στην έρευνα,και στις ανακαλύψεις στο πεδίο της Χημείας,έχει να κάνει με το πως αντιλαμβάνεται καθένας την ευτυχία γενικότερα.
θα μου λείψουν οι δρόμοι με όλη τη φασαρία και την κίνηση, η παραλιακή, η οικογένεια, τα αγαπημένα πρόσωπα.

Ελα,πες την αλήθεια,ποια άλλη πόλη έχει τέτοιο ΤΣΟΥΡΕΚΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Εγω ναι σκεφτομαι για Αγγλια ή Γαλλια ή Αμερικη να παω για διαφορους λογους
εδω η κατασταση ειναι ανυποφορη το κρατος δε κανει τιποτα για να σε κρατησει παρα μονο σε διωχνει και πιο μακρια.
Πληρωνεις πληρωνεις συνεχως πληρωνεις σε λιγο θα δουλευεις αποκληστεικα για να ταιζεις το κρατος τους βουλευτες για να κανουν αυτο σπιτια ελεος πια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ελα,πες την αλήθεια,ποια άλλη πόλη έχει τέτοιο ΤΣΟΥΡΕΚΙ?

:laugh: εμ, ποια αλλη? καμια :P αμα παω εξωτερικο ποτε θα τους λεω να μου στελνουν τσουρεκια καθε μηνα :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Καθε μερα φαινεται ολο και περισσοτερο σαν η μοναδικη βιωσιμη επιλογη δυστυχως,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geor1979

Νεοφερμένος

Η geor1979 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όχι μόνο θα έφευγα, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα φύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Ε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Για την Ελλάδα μας μιλάμε, μια χώρα με πολιτισμό, αρχές και ιστορία...Αν την εγκαταλείψουμε εμείς τα παδιά της και έρθουν και μας την πάρουν οι ξένοι, θα καταστρεψουμε αυτό που με τόσους κόπους και θυσίες, που με τόσο αίμα χυμμένο προστάτεψαν οι πρόγονοί μας για να την έχουμε εμείς!!! Εγώ δεν θέλω (αλλο αν πρεπει και αν θα χρειαστεί)να φύγω από την Ελλάδα, τώρα ειδικά που χρειάζεται εμάς την νέα γενια! Ελλάδα και πάλι Ελλάδα <3<3<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Για την Ελλάδα μας μιλάμε, μια χώρα με πολιτισμό, αρχές και ιστορία...Αν την εγκαταλείψουμε εμείς τα παδιά της και έρθουν και μας την πάρουν οι ξένοι, θα καταστρεψουμε αυτό που με τόσους κόπους και θυσίες, που με τόσο αίμα χυμμένο προστάτεψαν οι πρόγονοί μας για να την έχουμε εμείς!!! Εγώ δεν θέλω (αλλο αν πρεπει και αν θα χρειαστεί)να φύγω από την Ελλάδα, τώρα ειδικά που χρειάζεται εμάς την νέα γενια! Ελλάδα και πάλι Ελλάδα <3<3<3
Το ότι γεννήθηκες εδώ και δεν είσαι κι εσύ "ξένη" είναι καθαρά θέμα τύχης.
Προσωπικά σόρρυ αλλά δεν βρίσκω το νόημα να παθιαστώ τόσο για πράγματα που έχω μόνο και μόνο λόγω τύχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Το ότι γεννήθηκες εδώ και δεν είσαι κι εσύ "ξένη" είναι καθαρά θέμα τύχης.
Προσωπικά σόρρυ αλλά δεν βρίσκω το νόημα να παθιαστώ τόσο για πράγματα που έχω μόνο και μόνο λόγω τύχης.

Όταν είπα ξένοι δεν το εννοούσα όπως το ερμήνεψες και οκ,είναι άποψη του καθενός αυτή η ερώτηση.... Αλλιώς το βλέπει ο καθένας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ειναι επισης λαθος να συγκρινουμε τους εαυτους μας με τους αρχαιους προγονους μας. Δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ειναι επισης λαθος να συγκρινουμε τους εαυτους μας με τους αρχαιους προγονους μας. Δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους

μπα,,εχουμε τοσα κοινες καταρες και ευλογιες,,κοινους ηρωικους αγωνες ,μαυρους εμφυλιους,και σαπιλα και διαπλοκη στην πολιτικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,858 μηνύματα.
ειναι επισης λαθος να συγκρινουμε τους εαυτους μας με τους αρχαιους προγονους μας. Δεν εχουμε καμια σχεση με αυτους :(

Διαχωρίζοντας τη θέση μου από εθνικιστικές και λοιπές διαστάσεις επί του θέματος αυτού, θα σου απαντήσω ότι η Βιολογία (Γενετικές έρευνες) διαφωνεί τελείως μαζί σου.:) Μόνο και μόνο που τους αποκαλείς προγόνους, το παραδέχεσαι, ειδάλλως θα έλεγες "αρχαίους κατοίκους αυτής της περιοχής".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
θα ηθελα παρα πολυ καποια στιγμη να φυγω απο την Ελλαδα..... μακαρι να μου δωθει η ευκαιρια στο μελλον!!!!! :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγω προσωπικα αν και ονειρευομουν μεχρι πριν λιγο καιρο την φοιτιτικη ζωη της Ελλαδας(συγκεκριμενα Θεσσ/κης),παραλληλα φυσικα με τις σπουδες ψυχολογιας στις οποιες στοχευω..τωρα τελευταια οφειλω να ομολογησω πως δισταζω.:worry:Το επαγγελμα του ψυχολογου ειναι αρκετα υποτιμημενο στην Ελλαδα και για τον λογο αυτο σκεφτομαι αν ολα πανε καλα, να φυγω στο εξωτερικο,στην Γερμανια.Προτιμω την επαγγελματικη αποκατασταση που συμβαδιζει και με ενα σχετικα πιο σιγουρο μελλον,απο την απλα βολικη φοιτιτικη ζωη της Ελλαδας που ομως τουλαχιστυον σχετικα με το επαγγελμα που επιθυμω να ακολουθησω προσφερει ενα αβεβαια μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top