Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Θα αφήνατε την Ελλάδα για μια καριέρα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 239)
  • Ναι

    Ψήφοι: 195 81.6%
  • Όχι

    Ψήφοι: 43 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

mr95

Νεοφερμένος

Η mr95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!! χωρις καν 2η σκεψη...κ οχι γτ δεν μου αρεση η ελλαδα αλλα γιατι αν ζησω εδω για παντα ισως βαλτωσω!!!!! τον τελευταιο καιρο ψαχνω σαν τρελαμενη ευκαιριες που δινονται απο ξενα πανεπ. για την εισαγωγη φοιτητων, χωσις να δωσουν πανελληνιες...,με υποτροφιες!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν κπ γνωριζει κτ για το θεμα ας μ πει λιγες πληροφοριες γτ....χρειαζομαι αμεσα λυση!!!!!!
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Πότε να είμαι έτοιμος; Μπορώ και σε μισή ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Την άφησα ήδη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά φεύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ.
Από παιδί δεν μου άρεσε η Ελλάδα. Μεγαλώνοντας ειδικά, την σιχάθηκα. Δεν ταιριάζω εδώ, είμαι πολύ διαφορετική. Και πνίγομαι.
Ποτέ δε σκεφτηκά να μείνω εδώ. Και στο επάγγελμα που διάλεξα είχα ως στόχο να φύγω γρήγορα έξω μια μέρα.
Γι' αυτό και θα κάνω συντηρητική ζωή ως φοιτήτρια για να τελειώσω, αν είναι δυνατόν, μια ώρα αρχύτερα.
Παιδιά το μισώ το μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Παιδιά φεύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ.
Από παιδί δεν μου άρεσε η Ελλάδα. Μεγαλώνοντας ειδικά, την σιχάθηκα. Δεν ταιριάζω εδώ, είμαι πολύ διαφορετική. Και πνίγομαι.
Ποτέ δε σκεφτηκά να μείνω εδώ. Και στο επάγγελμα που διάλεξα είχα ως στόχο να φύγω γρήγορα έξω μια μέρα.
Γι' αυτό και θα κάνω συντηρητική ζωή ως φοιτήτρια για να τελειώσω, αν είναι δυνατόν, μια ώρα αρχύτερα.
Παιδιά το μισώ το μέρος.
Δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,001 μηνύματα.
Παιδιά φεύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ.
Από παιδί δεν μου άρεσε η Ελλάδα. Μεγαλώνοντας ειδικά, την σιχάθηκα. Δεν ταιριάζω εδώ, είμαι πολύ διαφορετική. Και πνίγομαι.
Ποτέ δε σκεφτηκά να μείνω εδώ. Και στο επάγγελμα που διάλεξα είχα ως στόχο να φύγω γρήγορα έξω μια μέρα.
Γι' αυτό και θα κάνω συντηρητική ζωή ως φοιτήτρια για να τελειώσω, αν είναι δυνατόν, μια ώρα αρχύτερα.
Παιδιά το μισώ το μέρος.

Σε τι ακριβώς δεν ταιριάζεις με την Ελλάδα;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Σε τι ακριβώς δεν ταιριάζεις με την Ελλάδα;:hmm:
Πιθανότατα σε ο,τι δεν ταιριάζεις εσύ με την πχ. Αγγλία (ή βάλε οποιαδήποτε χώρα θεωρείς ότι δεν σου ταιριάζει). Γιατί πρέπει σε όλους να ταιριάζουν και να αρέσουν τα ίδια; Ούτε καν είπε κάτι αρνητικό, απλά ότι ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ δεν αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Δεν θα έλεγα ποτέ προσωπικά ότι μισώ την Ελλάδα... Έχω πολλές όμορφες αναμνήσεις στη χώρα και είναι ουσιαστικά το... σπίτι μου. Χαίρομαι για την καταγωγή μου, αλλά θα προτιμούσα να ζω σε άλλη χώρα, ναι. Κάπου που οι ευκαιρίες θα ήταν περισσότερες.

Θα ήθελα να ζω μόνιμα αλλού και σίγουρα θα έφευγα αν είχα κάποια επαγγελματική πρόταση. Ή ίσως για σπουδές. Θα κυνηγούσα την οποιαδήποτε προοπτική. Όχι για κάθε άλλη χώρα βέβαια. Για μερικές. Δεν θα έριχνα όμως μαύρη πέτρα πίσω μου. Θα ερχόμουν συχνά για να δω την οικογένεια μου και για να μην εγκαταλείψω τελείως τη χώρα. Μερικές φορές εύχομαι να είχα γεννηθεί αλλού, αλλά άλλες το μετανιώνω. Ελπίζω η ζωή μου να με οδηγήσει στο εξωτερικό, ναι, αλλά η Ελλάδα με όλες της τις απογοητεύσεις, τα μειονεκτήματα κλπ. είναι ένας χώρος που θα είναι πάντα ξεχωριστός για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

talismans

Νεοφερμένος

Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

Έτσι όπως είναι το σήμερα στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι χρειάζεταινα το σκεφτείς και πολύ, οι προϋποθέσεις να υπάρχουν, όχι απαραίτητα για κάτι σίγουρο αλλά για μια αρχήκαι φύγαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
προσωπικα θα πηγαινα εξωτερικο οπωσδηποτε!ιδιως σε χωρα με τις καταλληλες συνθηκες αλλα και επειδη τα ενδιαφεροντα μου δεν ταιριαζουν στον τυπικο ελληνα.στο εξωτερικο εχει ατομα ανοιχτομυαλα εκτος απο καλες συνθηκε διαβιωσης και μισθου(τουλαχιστον για τις χωρες που σκεφτομαι εγω)το δυσκολο βεβαια ειναι να παρεις βιζα:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ναι θα το εκανα χωρις δευτερη σκεψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ναι θα εφευγα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Εννοείται.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Και βεβαια ! Εξαλλου μ΄αρεσει τ διαφορετικο ,τ κατι καινουργιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy001

Πολύ δραστήριο μέλος

Η amy001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,585 μηνύματα.
φυσικα και θα το εκανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
ειναι αρκετα δυσκολο να απαντησεις . δεν ειναι αλλαζω πολη στην χωρα μου . δεν ξερω αν θα μπορουσα να απαντησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια δεν θα εφευγα ποτε μου...Οι λογοι ειναι κυριως πατριωτικοι...Οπως και να'χει θα μπορουσα να παω καλλιστα στην χωρα οπου και γεννηθηκα(ομως ειμαι Ελληνιδα φυσικα λογω του οτι οι γονεις μου ειναι Ελληνες παππου προς παππου κλπ κλπ),και ημουν στο τσακ να φυγω..Βασικα καθε χρονο ολο και κατι γινοταν και δεν μπορουσα να φυγω...Τεσπα το θεμα ειναι οτι εχω σπαστει με το οτι φευγουν τα Ελληνοπουλα σε Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια,Αμερικη,κλπ κλπ και μενουν στην Ελλαδα βουλγαροι,αλβανοι,γεωργιανοι,πακιστανοι,μπαγκλαντεσιανοι και αλλοι πολλοι..!!Δεν μου παει καρδια να αφησω την Ελλαδα στα χερια αυτων και να φυγουν οι Ελληνες..Ναι οκ,δεν εχουμε μελλον εδω σε πολλους τομεις(για να μην πουμε στους περισσοτερους ειδικα τα τελευταια χρονια..),αλλα αυτα εχουν γινει ετσι σκοπιμα για να εξαφανιστει και να αλλοιωθει ο εθνικος κορμος της πατριδας μας..Τα παντα ολα ειναι στημμενα και αηδιαστικα σχεδιασμενα..!!Θα γινει δλδ πολεμος και ποιος τελικα θα πολεμησει για αυτα τα χωματα? Οι αλβανοι,οι βουλγαροι??Ποιος?Οι πακιστανοι?Οι μπαγκλαντεσιανοι??Πως θα ξανακοιταξουμε τη σημαια μας??Τωρα για το θεμα του"παω να σπουδασω και ερχομαι" δεν το πολυπιστευω,γιατι αν παει καποιος σε μια καλυτερη χωρα και δει τα συστηματα τα πιο αναλαφρα σε οικονομικο και κοινωνικο επιπεδο και μπορεσει να βρει ανετα μια πολυ καλη δουλεια εκει,δεν πιστευω οτι θα ξαναγυρισει καπου που βαρυγκομουσε...Αν ηταν ετσι τοτε γιατι θα σπουδαζε..?
Για να μην τα πολυλογω,εγω δε θα εφευγα για καμια αλλη χωρα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
οχι δεν θα το εκανα.......
δεν ξερω αν αναγκαζομουνα καποια στιγμη να το κανω,αλλα πιστευω οτι για να γινειαυτο πρεπει να ειναι πολυ απελπιστικα τα πραγματα για μενα.
Επειδη τις περισσοτερες φορες τα αντιμετωπιζω ψυχραιμα λεω πως οχι δεν θα εφευγα κατα 99%
Μου αρεσει η Ελλαδα παρα τις δυσκολιες που εχει και πιστευω πως θα τα καταφερω,επειτα το επαγγελμα μου δεν ειναι πχ ερευνητρια ετσι ωστε να μην εχω επιλογες στην Ελλαδα οποτε πιστευω οτι θα καταφερω να ζω αξιοπρεπως.
Μετα ρε παιδια για σκεφτειται...αμα φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω? πως θα παμε ξανα μπροστα? γιατι μπορει να πηραμε την κατρακυλα αλλα καποια στιγμη θα ανακαμψουμε.

επισης με εμποδιζει απο το να σκεφτω να φυγω το γεγονος οτι δεν μπορω να ζησω μονη μου...θελω την οικογενεια μου ,τους φιλους μου.....
ακομα και οι αγνωστοι σε εμενα ελληνες,ολοι αυτοι π ζουν στην ελλαδα πιο κοντα μου τους αισθανομαι απο τους ξενους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelika J.

Νεοφερμένος

Η Angelika J. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ετσι ακριβως...Μπραβο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
αμα φυγουμε ολοι ποιος θα μεινει εδω? πως θα παμε ξανα μπροστα? γιατι μπορει να πηραμε την κατρακυλα αλλα καποια στιγμη θα ανακαμψουμε.
Γιατί Α' Πληθυντικό; Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν αισθάνομαι καθόλου μέρος αυτού του Α' Πληθυντικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top