Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,804 μέλη και 2,441,248 μηνύματα σε 76,720 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 183 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Για ν θρησκείες, οι ν-1 είναι λάθος

John Kort

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O John Kort έγραψε: στις 02:34, 10-06-10:

Σκέφτηκα το εξής:

Γίνεται δύο θρησκείες να είναι ταυτόχρονα σωστές; Δηλαδή, να υπάρχει και ο Αλλάχ, και ο Χριστιαννικός Θεός; Και ο Δίας, και ο Ρά; Και ο Θωρ, και η Ίσσιδα; Και ο Βούδας, και η Αφροδίτη; (Και πάει λέγοντας)

Απ' όσο ξέρω, κάθε θρησκεία θα πει κατηγορηματικά όχι, αφού κάθε θρησκεία υποστηρίζει ότι ο/οι θεοί της είναι η μόνη αλήθεια στο σύμπαν.

Αφού δύο θρησκείες δεν μπορεί να είναι ταυτόχρονα σωστές, αυτό οδηγεί στο ότι είναι δυνατό μία μόνο θρησκεία από όλες που υπάρχουν να είναι σωστή, ή καμία. (Απλή μαθηματική λογική)

Επομένως, αν υπάρχουν ν θρησκείες, τουλάχιστον οι ν-1 είναι σίγουρα ψέματα.

Άρα, γιατί αυτές οι λάθος ν-1 θρησκείες φτιάχτηκαν; Βλέπω δύο περιπτώσεις: Ή αυτοί που τις έφτιαξαν όντως πίστευαν ότι επικοινωνούν με θεούς/πνεύματα κτλ (και άρα βρίσκονταν σε κατάσταση βαθιάς ψύχωσης, είχαν παραισθήσεις κτλ) ή ήξεραν ότι έλεγαν ψέματα, και άρα πιθανόν το έκαναν για να βγάλουν οι ίδιοι λεφτά και να αποκτήσουν δύναμη.

Επομένως, αν υπάρχουν/υπήρξαν 100 θρησκείες, τουλάχιστον οι 99 είναι αποτέλεσμα ψύχωσης ή/και προσπάθειας εξαπάτησης από τους δημιουργούς.
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε: στις 09:01, 10-06-10:

Πως και γιατί θα μπορούσε μία θρησκεία να είναι "σωστή";
Παράθεση

John Kort

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο John Kort αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O John Kort έγραψε: στις 17:37, 10-06-10:

Όταν λέει την αλήθεια. π.χ.

ο Χριστιανισμός θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σωστός αν όντως υπάρχει ο Θεός όπως περιγράφεται (τρισυπόστατος, κτλ) και η βίβλος όντως γράφτηκε από τον Θεό

ο Ισλαμισμός θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σωστός αν όντως ο Αλλάχ υπάρχει και επικοινωνούσε με τον Μωάμεθ,

ο Πασταφαριανισμός θα μπορούσε να χαρακτηριστεί σωστός αν υπάρχει το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας και μας παρακολουθεί ( )

λάθος θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν αν τα πάντα τα έβγαλαν από το κεφάλι τους οι δημιουργοί.
1
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,021 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 17:45, 10-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Πως και γιατί θα μπορούσε μία θρησκεία να είναι "σωστή";
Σωστή θρησκεία θα ήταν μόνο μία κοινή θρησκεία για όλο τον πλανήτη, και δεν εννοώ την υπάρχουσα που είναι το χρήμα.
Παράθεση

Ciela

Περιβόητο Μέλος

H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H Ciela έγραψε: στις 17:55, 10-06-10:

Αρχική Δημοσίευση από John Kort
Άρα, γιατί αυτές οι λάθος ν-1 θρησκείες φτιάχτηκαν; Βλέπω δύο περιπτώσεις: Ή αυτοί που τις έφτιαξαν όντως πίστευαν ότι επικοινωνούν με θεούς/πνεύματα κτλ (και άρα βρίσκονταν σε κατάσταση βαθιάς ψύχωσης, είχαν παραισθήσεις κτλ) ή ήξεραν ότι έλεγαν ψέματα, και άρα πιθανόν το έκαναν για να βγάλουν οι ίδιοι λεφτά και να αποκτήσουν δύναμη.

Επομένως, αν υπάρχουν/υπήρξαν 100 θρησκείες, τουλάχιστον οι 99 είναι αποτέλεσμα ψύχωσης ή/και προσπάθειας εξαπάτησης από τους δημιουργούς.
βασικα αυτοι μπορει να πιστευαν οτι επικοινωνουσαν αλλα στην πραγματικοτητα να μην επικοινωνουσαν...απλα γιατι....μυαλο ειναι αυτο!
1
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Τιμώμενο Μέλος

H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,656 μηνύματα.

H Eileen έγραψε: στις 15:35, 18-06-10:

Ή μπορεί απλά ο Θεός να είναι ένας, αλλά ο κάθε λαός, λόγω των πολιτισμικών διαφορών του να τον έχει εκλάβει τελείως διαφορετικά. Εγώ αυτό πιστεύω. Ότι δηλαδή αν υπήρχε/ υπάρχει Θεός, είναι ένας κοινός και πως απλά εμείς οι άνθρωποι τον έχουμε εκλάβει διαφορετικά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια