Τα αρνητικά των βιβλίων

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ένταξει..Και τί δεν έχουμε ακούσει από καθηγητές και δασκάλους τόσα χρόνια.."διάβασε να μορφωθείς","διάβασε να αποκτήσεις εμπειρίες και κρίση" και άλλα τέτοια σωστά πράγματα..Σκεφτήκατε ποτέ όμως μήπως υπάρχουν και αρνητικά του βιβλίου;Σίγουρα ακούγεται παράλογο , αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στη φύση που να μην έχει το παραμικρό μειονέκτημα..Εμένα το μόνο που με χαλάει στο βιβλίο είναι ότι ενώ σου δίνει εμπειρίες,μερικές φορές(ανάλογα με το άτομο..το πώς θα το χειριστεί ο καθένας)μπορεί να σε αποξενώσει..Κερδίζεις εμπειρίες αλλά αυτές οι εμπειρίες δεν έχουν πάντα άμεση επίδραση στην καθημερινή ζωή σου(ίσως στο μέλλον)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Σύμφωνοι.. αλλά το πόσο θα αφήσεις να σε επηρεάσει είναι δική σου απόφαση - αν φυσικά μιλάμε για ηλικίες που το επιτρέπουν-. Και θα ήταν καλό άλλωστε να μην ξεχνάμε ότι έχουν συμβεί τραγικά περιστατικά από μικρά παιδάκια που είχαν απορροφηθεί με βιβλία όπως ο Χάρι Πότερ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
*Απορία=Γιατί έχει μόνο μία απάντηση αυτό το θέμα?*

Ένταξει..Και τί δεν έχουμε ακούσει από καθηγητές και δασκάλους τόσα χρόνια.."διάβασε να μορφωθείς","διάβασε να αποκτήσεις εμπειρίες και κρίση" και άλλα τέτοια σωστά πράγματα..Σκεφτήκατε ποτέ όμως μήπως υπάρχουν και αρνητικά του βιβλίου;Σίγουρα ακούγεται παράλογο , αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στη φύση που να μην έχει το παραμικρό μειονέκτημα..Εμένα το μόνο που με χαλάει στο βιβλίο είναι ότι ενώ σου δίνει εμπειρίες,μερικές φορές(ανάλογα με το άτομο..το πώς θα το χειριστεί ο καθένας)μπορεί να σε αποξενώσει..Κερδίζεις εμπειρίες αλλά αυτές οι εμπειρίες δεν έχουν πάντα άμεση επίδραση στην καθημερινή ζωή σου(ίσως στο μέλλον)..
Λοιπόν αν και καταλαβαίνω πως εννοείς την "αποξένωση".Θα διαφωνήσω.
Το βιβλίο δεν πιστεύω πως αποξενώνει,αλλά σε φέρνει σε επαφή με τον εσωτερικό σου κόσμο,με τα συναισθήματά σου.
Αυτό δεν μπορώ να το αποκαλέσω "αποξένωση",μιας και το θεωρώ κάτι που είναι πολύ σημαντικό για τη ζωή κάποιου,να ανακαλύπτει τον ευατό του.
Ένα καλό βιβλίο σε ταξιδεύει,όπως και να έχει.Δεν σε αποξενώνει.Σου ανοίγει νέους ορίζοντες,σου παρέχει γνώσεις ,σε κάνει να ονειρευτείς.

Θα προσπαθήσω να επικεντρωθώ στα αρνητικά του βιβλίου όμως,μιας και αυτό ρωτάς,αν και μόνο ένα πράγμα μου έρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.
Το μόνο "αρνητικό" που θα μπορούσε να έχει ένα βιβλίο για μένα, είναι το ότι δεν μπορείς να διατυπώσεις απορίες,ερωτήματα,μιας και κανείς δεν θα βρεθεί να σου απαντήσει.Αλλά ίσως και αυτή να είναι η όλη μαγεία του,το ότι δεν σου παρέχεται τίποτα έτοιμο,όταν διαβάζεις ένα βιβλίο,άλλα σε βάζει πάντοτε στη διαδικασία του να σκεφτείς.

Αυτά πιστεύω γενικά.

Πώς το κατάφερα και το μόνο αρνητικό που βρήκα να το μετρατρέψω σε θετικό,ούτε κι εγώ ξέρω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
το αποξενώνω , ίσως δεν κατάλαβα πώς το εννοείς..εννοούσα με τους άλλους..γιατί πχ εγώ έβγαλα βιβλίο 500 σελίδων σε 3 μέρες ή κάτι τέτοιο γιατί είχα πορωθεί τόσο που δεν έβγαινα έξω..Δεν ξέρω..ίσως είναι υπερβολή αλλά είναι ένας από τους φόβους μου..Προτιμώ τη ζωή να τη μαθαίνουμε άμεσα παρά από τα βιβλία..Έστω μια απλή εμπειρία (η συζήτηση με ένα φίλο)σου εξάπτει περισσότερη περιέργεια,φαντασία για κάποια πράγματα παρά ένα βιβλίο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
το αποξενώνω , ίσως δεν κατάλαβα πώς το εννοείς..εννοούσα με τους άλλους..γιατί πχ εγώ έβγαλα βιβλίο 500 σελίδων σε 3 μέρες ή κάτι τέτοιο γιατί είχα πορωθεί τόσο που δεν έβγαινα έξω..Δεν ξέρω..ίσως είναι υπερβολή αλλά είναι ένας από τους φόβους μου..Προτιμώ τη ζωή να τη μαθαίνουμε άμεσα παρά από τα βιβλία..Έστω μια απλή εμπειρία (η συζήτηση με ένα φίλο)σου εξάπτει περισσότερη περιέργεια,φαντασία για κάποια πράγματα παρά ένα βιβλίο..
Nαι αλλά αυτό λογικά δεν θα αποτελεί μια σταθερή κατάσταση,έτσι? =/

Δηλαδή αυτό που περιγράφεις μπορεί κάποια στιγμή να τύχει να γίνει,είτε επειδή σου άρεσε τρομερά το βιβλίο,είτε επειδή είχες χρόνο να το διαβάσεις και δεν έβρισκες ενδιαφέρον σε κάποια άλλη δραστηριότητα.

Τώρα όταν αυτό γίνεται συνέχεια,με όλα τα βιβλία που έχει τύχει να διαβάσεις,τότε ναι,ίσως κάτω από αυτές τις συνθήκες να μπορέσουμε να θεωρήσουμε ότι ένα βιβλίο "αποξενώνει".
Απλά για μένα η αποξένωση είναι μια γενικότερη κατάσταση που μπορεί να κρατήσει για πολύ καιρό.Όχι για 2-3 μέρες ας πούμε.=/

Όσο για τα άλλα που αναφέρεις,φυσικά και τη ζωή πρέπει να τη ζούμε άμεσα και όχι μέσα από τα βιβλία.
Δεν είναι καθόλου σωστό να "αντικαταστήσουμε" την πραγματική ζωή με τα βιβλία,ούτε και με καμία άλλη δραστηριότητα φυσικά(internet,παιχνίδια.)
Σε όλα πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία,έτσι.
Απλά αυτό μου φαίνεται κάπως ακραίο το να τύχει σε κάποιον,το να αντικαταστήσει τη ζωή του με τα βιβλία,τώρα δεν ξέρω βέβαια. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
(καποιες σκορπιες σκεψεις σχετικες με το θεμα)


το "διαβασμα" ενος βιβλιου ειναι μια συνομιλια (!) μ' εναν αλλον ανθρωπο
(πραξη λιγοτερο ή περισσοτερο δημιουργικη)

ακουμε τι μας λεει καποιος

αυτα που ακουμε μπορουν και να μας διαμορφωνουν

αλλα και η διαμορφωσή μας επηρεαζει τον τροπο που ακουμε


μια διαμορφωση για παραδειγμα ειναι και ο συγχρονος "μηδενισμος" που "ζουμε" στο δυτικο κοσμο.
(αν κανουμε υπομονη συντομα θα τελειωσει... λιγη υπομονη και θα περασει κι αυτη η "ζωη")


τα βιβλια ανθρωποι που διαμορφωνονται απο την κοινωνια τα γραφουν


καποιος ειπε οτι αν καταφερεις να εισαι "99% "κοινωνια" και 1% μοναδικος" εχεις καταφερει πολλα , μια εξαιρεση!!

αν θελετε να δειτε πώς ειναι ο "ελευθερος ανθρωπος χωρις επιρροες" σας παραπεμπω στα παιδια που μεγαλωσαν σε αγρια κατασταση...

οι υπολοιποι "γιναμε" "κοινωνικα ατομα"
(δεν ειναι αρνητικο αυτο! τουλαχιστον εγω το προτιμω απ' τη ζουγκλα!
Ομως δεν αποφασιζουμε εμεις σε ποια κοινωνια θα "ζησουμε" και ουτε ειναι ολες οι κοινωνιες ιδιες)



για μενα τα βιβλια μπορει να ειναι πολυ επικινδυνα και δηλητηριωδη (οπως και η τηλεοραση)

αν και δεν εχουν ιδια "δυναμη" τα δύο μεσα, οταν καποιος πει: "διαβασα ενα βιβλιο χτες βραδι"
δε μου ακουγεται στο βαθος διαφορετικο απο καποιον αλλον που λεει: "ξενυχτησα στην τηλεοραση χτες"

Ένταξει..Και τί δεν έχουμε ακούσει από καθηγητές και δασκάλους τόσα χρόνια.."διάβασε να μορφωθείς","διάβασε να αποκτήσεις εμπειρίες και κρίση"
αχ ναι! :)

αυτο μου ακουγοταν καπως ετσι : "διαβασε να γινεις σαν κι εμας!"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Απο το να αποξενωθώ μπροστά στο PC, προτιμώ το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
To μόνο κακό που έχουν τα βιβλία είναι ότι δεν μπορείς να "δεις" τους χαρακτήρες. Τους ήρωες δηλαδή δεν μπορείς να ξέρεις πως είναι και έτσι σχηματίζεις μια εικόνα για το πως πιστεύεις εσύ πως είναι και μετά έρχετε η ταινία (αν βγει) και είναι εντελώς διαφορετικοί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Χμμ...αρνητικά των βιβλίων,ε?:hmm:
Εγώ διαβάζω πολύ εξωσχολικά λογοτεχνικά βιβλία,κάθε περιεχομένου,εκτός απο Harry Potter και όλα τα συναφή :P
Ένα βιβλίο είναι όντως μια συνομιλία και μια κατάθεση ψυχής του συγγραφέα.Πολλές φορές έχω κλάψει,άλλες έχω γελάσει αλλά το κυριότερο είναι πως μιλάω με έναν άνθρωπο.Μπαίνω στο μυαλό του ή σε όσες απο τις σκέψεις του με αφήνει να δω.Βγάζει συμπεράσματα και υποθέτω τα συναισθήματα που δεν μου παραθέτει ξεκάθαρα ο ίδιος.
Εγώ μέχρι στιγμής απο τα βιβλία έχω διδαχθεί πολλά.Δεν θα κάτσω να τα αναλύσω γιατί δεν είναι αυτό το ζητούμενο του θέματος,αλλά έχω μόνο οφέλη.Ένα βιβλίο μπορεί να σου κάνει ένα γρήγορο μάθημα ζωής ή ακόμα να σε βάλει σε σκέψεις,ακόμα και στην διαδικασία να διορθώσεις το σκεπτικό του συγγραφέα.
Όταν ξεκινήσω ένα βιβλίο με απορροφά αλλά το αφήνω για να βγω μια βόλτα,δεν τίθεται θέμα.
Καταλαβαίνω τι εννοείς με την αποξένωση.Έχω άτομο στο στενό οικογενειακό μου περιβάλλον,το οποίο καταβροχθίζει κυριολεκτικά βιβλία.Συνέχεια διαβάζει.Σπάνια κάνει κάτι άλλο.Έχω μιλήσει μαζί της , την έχω ρωτήσει(είναι γύρω στα 13,αρχές εφηβείας δηλαδή) και μου έχει πει ότι της αρέσει...Δεν το θεωρεί χαμένο χρόνο ή αποξένωση.
Εδώ ακριβώς είναι το πόσο θα αφήσεις το βιβλίο να σε επηρρεάσει.Μια τέτοια προσήλωση είναι κατ'εμέ ένα αρνητικό στοιχείο του βιβλίου.Μια μόνιμη κατάσταση και όχι για 2-3 μέρες όμως.Κατάσταση που δεν σου αφήνει περιθώρια για φιλίες,διασκέδαση και σε αναγκάζει σε έναν μόνιμο (κυριολεκτικό και μεταφορικό) εγκλεισμό
Κατα τ'άλλα ,μόνο θετικά βλέπω !:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Νομίζω ότι και το θέμα και ο τίτλος είναι χωρίς νόημα. Τι θα πει "τα αρνητικά των βιβλίων"? Είναι σαν να λέμε ότι το νερό έχει αρνητικά γιατί αν δεν ξέρουμε κολύμπι θα πνιγούμε! Έλεος!!!! Όλα τα πράγματα αν δεν τα χρησιμοποιούμε σωστά μπορεί να μας βλάψουν. Εμείς και η χρήση των πραγμάτων είναι το πρόβλημα και όχι τα ίδια τα πράγματα. Το μαχαίρι κόβει το ψωμί αλλά και σκοτώνει. Το μαχαίρι φταίει? Δεν βλέπω λόγο να παραθέσω επιχειρήματα για ένα εντελώς λάθος ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ωραία κάτι που μου συνέβη χθες στην βιβλιοθήκη ενός φίλου μου και είναι το μόνο αρνητικό που βρίσκω. Πάω να πάρω ένα λεξικό να δω μια λέξη και αρχίζουν και πέφτουν όλα τα βιβλιά στο κεφάλι μου:(. Και ήταν κάτι μεγάλα και με χοντρά εφώφιλλλα. Πωπω.:worry: Πέντε καρούμπαλα έκανα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Νομίζω ότι και το θέμα και ο τίτλος είναι χωρίς νόημα. Τι θα πει "τα αρνητικά των βιβλίων"? Είναι σαν να λέμε ότι το νερό έχει αρνητικά γιατί αν δεν ξέρουμε κολύμπι θα πνιγούμε! Έλεος!!!! Όλα τα πράγματα αν δεν τα χρησιμοποιούμε σωστά μπορεί να μας βλάψουν. Εμείς και η χρήση των πραγμάτων είναι το πρόβλημα και όχι τα ίδια τα πράγματα. Το μαχαίρι κόβει το ψωμί αλλά και σκοτώνει. Το μαχαίρι φταίει? Δεν βλέπω λόγο να παραθέσω επιχειρήματα για ένα εντελώς λάθος ερώτημα.


Ωραία έχουμε μια έκθεση για τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των κινητών και θα της γράψω αυτό που είπες να τελειώνω.:Pthnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
φίλε Δίας όλα τα πράγματα έχουν καλά και άσχημα..Αν ήταν έτσι δε θα χρειαζόταν να γράφαμε εκθέσεις με αρνητικά και πλεονεκτήματα αφού θεωρούνται δεδομένα..και τα ναρκωτικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν μερικές φορές για ιατρικούς λόγους(βλέπε μορφίνη)..γιατί όμως μας βάζουν να γράφουμε τα αρνητικά τους σε περίπτωση λάθος χρήσης;επειδή είναι αυτονόητα..όχι βέβαια..για να ξέρουμε τις επιπτώσεις ώστε να μην πέσουμε σε αυτές από άγνοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Νομίζω πως η αποξένωση, αν αυτή δεν είναι για μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν είναι κάτι το αρνητικό. Αν σε ευχαριστεί αυτό που σε οδήγησε στην αποξένωση, στην περίπτωσή μας το βιβλίο, δεν μπορείς να δώσεις τις ευθύνες στο βιβλίο εφόσον πρόκειται για δική σου επιλογή.

Αρνητικά στοιχεία μπορώ να αποδώσω κυρίως στα σχολικά βιβλία όπου είμαστε υποχρεωμένοι να μάθουμε πράγματα που βρίσκονται εκτός της σφαίρας των ενδιαφερόντων μας ή που μαθαίνουμε πράγματα που δεν θα μας χρησιμεύσουν. Στα εξωσχολικά βιβλία δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο με αυτό που λες, αλλά δεν νομίζεις ότι η απόδοση όποιων ευθυνών πρέπει να αφορά εμάς τους ίδιους; Θέλω να πω πως δεν σε αποξενώνει το βιβλίο αυτό καθαυτό αλλά εσύ αποξενώνεσαι, όπως και με το διαδίκτυο.
Τέλος θα κλείσω με την ακόλουθη φράση: Το ταλέντο του
ανθρώπου αναπτύσσεται μέσα στην απομόνωση, ο χαρακτήρας του όμως
διαμορφώνεται μέσα στις τρικυμίες της ζωής. ~Βόλφγκανγκ Γκαίτε~
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stroumfotragoudw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stroumfotragoudw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 63 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ευθύνη πάντα έχουμε για όλα..για το ψωμί που τρως αν είναι χαλασμένο..εσύ το επέλεξες..εντάξει θα μου πεις δεν έχεις ευθύνη όταν ο άλλος σου ρίξει πυρηνική βόμβα..το θέμα εγώ το έκανα για να δούμε ποια είναι τα αρνητικά των βιβλίων σε περίπτωση λαθεμένης χρήσης και στοχεύει στην πρόληψη όπως προανέφερα..είναι πολύ η λεπτή η γραμμή που χωρίζει τα όρια μερικές φορες και δυσδιάκριτη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ένταξει..Και τί δεν έχουμε ακούσει από καθηγητές και δασκάλους τόσα χρόνια.."διάβασε να μορφωθείς","διάβασε να αποκτήσεις εμπειρίες και κρίση" και άλλα τέτοια σωστά πράγματα..Σκεφτήκατε ποτέ όμως μήπως υπάρχουν και αρνητικά του βιβλίου;Σίγουρα ακούγεται παράλογο , αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάτι στη φύση που να μην έχει το παραμικρό μειονέκτημα..Εμένα το μόνο που με χαλάει στο βιβλίο είναι ότι ενώ σου δίνει εμπειρίες,μερικές φορές(ανάλογα με το άτομο..το πώς θα το χειριστεί ο καθένας)μπορεί να σε αποξενώσει..Κερδίζεις εμπειρίες αλλά αυτές οι εμπειρίες δεν έχουν πάντα άμεση επίδραση στην καθημερινή ζωή σου(ίσως στο μέλλον)..

τα μονα αρνητικα που μπορω εγω να βρω σε ενα βιβλιο ειναι

1) να ειναι προπαγανδιστικο (και δν το λεω για θρησκευτικα βιβλια αλλα για κατι παπαρες που νομιζουν οτι ειναι συγγραφεις και γραφουν οτι μλκ τους ερθει)

2) οτι κατα καποιο τροπο εισαι αναγκασμενος να παρεις τις πληροφοριες και μονο που εχει το βιβλιο, πεπερασμενες δλδ, ενω με τη σκεψη γενας πολλες νεες αποψεις(=>γνωσεις) [βεβαια αυτο μπορεις ευκολα να το λυσεις αμα συζητας με αλλους αυτα που διαβαζεις ωστε να περνεις και περετερω εξετασεις επι θεματων]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
χμ... αρνητικα βιβλιων. πρωτα πρωτα να πουμε οτι υπαρχει στα σιγουρα ενα βιβλιο για καθε ανθρωπο. αποκλειεται να μην βρει καποιος εστω και ενα βιβλιο που να του αρεσει. αρα ως προς το περιεχομενο των βιβλιων, τα θετικα και τα αρνητικα ειναι στο χερι μας.

εγω προσωπικα βρισκω ως αρνητικο τον ογκο τους. καμια φορα θελω να παιρνω βιβλια στο σχολειο για οταν βαριεμαι στο μαθημα και δεν εχω καποιο ατομο να σαχλαμαρισουμε και δεν χωρανε ρε να παρει. αναγκαστηκα να κοψω στη μεση τα βιβλια του σχολειου (οχι οτι με πειραξε και πολυ αυτο) και να παιρνω καθε φορα το κομματι που χρειαζομαστε για να εχω χωρο. τωρα το κατα ποσο τα διαβαζω τελικα τα βιβλια που παιρνω μαζι ειναι αλλο θεμα :ρ, το προβλημα ομως παραμενει: ογκος. με τα e-books η πως τα λενε, εχει ψιλολυθει το προβλημα αλλα σιγουρα η αισθηση και η μυρωδια των σελιδων ενος βιβλιου ειναι αναντικαταστατες...

μετα αλλο αρνητικο δεν βρισκω προχειρο... ισως το κοστος. στη γερμανια με εικοσι ευρω (περιπου η τιμη ενος βιβλιου στην ελλαδα) μπορεις να αγορασεις 2-3 βιβλια. αυτο ειναι ενα μειον... ειδικα σε καιρους κρισης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
χμ... αρνητικα βιβλιων. πρωτα πρωτα να πουμε οτι υπαρχει στα σιγουρα ενα βιβλιο για καθε ανθρωπο. αποκλειεται να μην βρει καποιος εστω και ενα βιβλιο που να του αρεσει. αρα ως προς το περιεχομενο των βιβλιων, τα θετικα και τα αρνητικα ειναι στο χερι μας.

εγω προσωπικα βρισκω ως αρνητικο τον ογκο τους. καμια φορα θελω να παιρνω βιβλια στο σχολειο για οταν βαριεμαι στο μαθημα και δεν εχω καποιο ατομο να σαχλαμαρισουμε και δεν χωρανε ρε να παρει. αναγκαστηκα να κοψω στη μεση τα βιβλια του σχολειου (οχι οτι με πειραξε και πολυ αυτο) και να παιρνω καθε φορα το κομματι που χρειαζομαστε για να εχω χωρο. τωρα το κατα ποσο τα διαβαζω τελικα τα βιβλια που παιρνω μαζι ειναι αλλο θεμα :ρ, το προβλημα ομως παραμενει: ογκος. με τα e-books η πως τα λενε, εχει ψιλολυθει το προβλημα αλλα σιγουρα η αισθηση και η μυρωδια των σελιδων ενος βιβλιου ειναι αναντικαταστατες...

μετα αλλο αρνητικο δεν βρισκω προχειρο... ισως το κοστος. στη γερμανια με εικοσι ευρω (περιπου η τιμη ενος βιβλιου στην ελλαδα) μπορεις να αγορασεις 2-3 βιβλια. αυτο ειναι ενα μειον... ειδικα σε καιρους κρισης.

συμφωνω απολυτα με ολα οσα ειπες, ομως αμα σου αρεσει ενα βιβλιο δε σε νοιαζει το μεγεθος.....διαφορετικα δε σου αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
δεν συνδυαζουν :( ηχο και εικονα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
δεν συνδυαζουν :( ηχο και εικονα:(
αυτο εξαρταται κι απο το ποιος το διαβαζει! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top