Η δικτατορία του μέσου όρου

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Διαβάστε το,σκεφτείτε το και απαντήστε αν θέλετε...

Θυμήθηκα λοιπόν τον Μύθο για την Μύτη του Κινέζου Αυτοκράτορα

Μια φορά και ένα καιρό , στην Κίνα , όλοι μα όλοι οι Κινέζοι υπήκοοι θέλανε να μαθουνε το μήκος της μύτης του αυτοκράτορά τους!

Πώς όμως να ρωτήσουν τέτοιο πράγμα τον Αυτοκράτορα τους? Μεγάλη Προσβολή!!

Σκεφτήκαν λοιπόν να τυπώσουν την ερώτηση "Πόσο μήκος έχει η Μύτη του Αυτοκράτορα" σε φυλλάδια και να τα μοιράσουν σε όλη την Κίνα. Ένα δισεκατομμύριο Κινέζοι γράψαν την άποψη τους για το μήκος της μύτης του Αυτοκράτορα. Μετά , μεγάλοι μαθηματικοί προσθέσαν όλες τις απαντήσεις και διαιρέσαν με τον συνολικό αριθμό όλων των Κινέζων. Βγάλαν λοιπόν το νούμερο :

6.5534 εκατοστά.

Όλοι οι Κινέζοι χαρήκανε !! Ο αριθμός ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ ο σωστός , εφόσον μάλιστα τον επιβεβαίωσαν, κατά κάποιο τρόπο ,ΟΛΟΙ οι Κινέζοι.

Όμως την ερώτηση την απάντησε και ο προσωπικός Γιατρός του Αυτοκράτορα. Ο γιατρός , μέτρησε με ένα χάρακα την μύτη του αυτοκράτορα και έγραψε :

4.5 εκατοστά

Η απάντηση αυτή χάθηκε στον Μέσο Όρο. Δεν έγινε ποτέ γνωστή.
Κανείς δεν σκέφτηκε να ρωτήση τον Αληθινό Επιστήμονα.
Κανείς δεν ενδιαφέρθηκε για την Επιστημονική Μέθοδο.
Όλοι προτίμησαν την εύκολη , την επιφανειακή απάντηση.
Η αλήθεια νικήθηκε από την δικτατορία του Μέσου Όρου , την δικτατορία της Μετριότητας

Χίλιες μπαρούφες ΔΕΝ ζυγίζουν περισσότερο από ΜΙΑ Αλήθεια!


Εσείς τι λέτε,σας θυμίζει τίποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Άμα λέω εγώ πως την κοινή γνώμη την έχω γραμμένη, με κοιτάνε με μισό ύφος πάντως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
υπάρχει και η απόκλιση, anova, κλπκλπ, ούτως ώστε να μην στηριζόμαστε εξολοκλήρου στον μέσο όρο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Εννοείται... αλίμονο αν οι έρευνες έμεναν στον μέσο όρο! Υπάρχουν χίλιοι δυο όροι στην στατιστική για να δεις κατά πόσο ο μέσος όρος αντικατοπτρίζει το δείγμα σου (κ στην συνέχεια αν τα αποτελέσματα του δείγματος μπορούν να γενικευτούν στον πληθυσμό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.

Εσείς τι λέτε,σας θυμίζει τίποτα?

Μου θυμίζει λίγο ψυχολογία της μάζας.
Άσχετο αλλά ήταν η πρώτη μου σκέψη, η δύναμη που έχει το πλήθος αλλά και η κοινή γνώμη(με ό,τι κριτήρια κι αν διαμορφώνεται) να καθορίζει καταστάσεις έστω κι αν απέχουν απο την αλήθεια.

Όσο αφορά το επιστημονικό κομμάτι του θέματος(πως φαίνεται πως δεν είμαι γεννημένη θετικός επιστήμονας η πρώτη μου σκέψη πάντα στρέφεται σε κοινωνικά αίτια) την στατιστική αν και διδάχτηκα υπερβολικά αρκετή στην ζωή μου ποτέ δεν της απέδωσα ιδιαίτερη εκτίμηση.Πιστεύω ότι λείπουν αρκετές παράμετροι που δεν είναι δυνατόν να προσμετρηθούν όπως η ψυχολογική κατάσταση, οι κοινωνικοπολιτικές αντιλήψεις, η στάση ζωής των ερωτηθέντων* που είναι βασικά για την διαμόρφωση πλήρους εικόνας σε ορισμένα θέματα.Νομίζω πως ο παρών μύθος είναι χαρακτηριστικός για την "τεκμηρίωση" μιας άποψης με ελλειπή στοιχεία.


*Στις έρευνες συνήθως υπάρχει το κομμάτι "κοινωνική κατάσταση" το οποίο και πάλι δεν νομίζω να τα αποδίδει όλα αυτά.Το 2001 που ήμουν απογραφέας σε μια συνοικία(φτωχογειτονιά) του Πειραιά οι απαντήσεις 60 περίπου νοικοκυριών έδειχναν ότι οι περισσότεροι απο αυτούς είχαν ανώτατη μόρφωση,πάνω απο ένα ιδιόκτητα σπίτια, ένα τουλάχιστον ταξίδι στο εξωτερικό στοιχεία που εκ πρώτης όψεως δεν ανταποκρίνονταν στις συνθήκες ζωής τους(το μόνο τραγικά αληθινό ήταν το αυξημένο ποσοστό των μονογονεικων οικογενειών).


Συμφωνώ απόλυτα πως
Χιλιάδες μπαρούφες δεν ζυγίζουν περισσότερο απο μια αλήθεια
αλλά δυστυχώς
Μια αλήθεια εύκολα χάνεται μέσα σε χιλιάδες μπαρούφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλλαζα

Νεοφερμένος

Η Θάλλαζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
τι ειναι κοινή γνώμη;
τα μμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
"Κάθε αλήθεια είναι μοναδική και τα μοναδικά ποτέ δεν μερίζονται", είχε πει ένα ανώνυμος Κινέζος:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top