Tips για μουσακά

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Μύθος;;; Εμένα μου έχει τύχει αρκετές φορές να πικρίζουν.
Ωχ, σοβαρά; Εμένα ποτέ. Αλλά μου φαίνεται για καλό και για κακό θα αρχίσω να τις ξεπικρίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ωχ, σοβαρά; Εμένα ποτέ. Αλλά μου φαίνεται για καλό και για κακό θα αρχίσω να τις ξεπικρίζω
Έχω την εντύπωση ότι το χειμώνα που οι μελιτζάνες είναι θερμοκηπίου δεν πικρίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι το χειμώνα που οι μελιτζάνες είναι θερμοκηπίου δεν πικρίζουν.


Εγώ έχω την εντύπωση ότι έχει να κάνει κάτι με το πότισμα, αλλά μπορεί να λέω και μπαρούφες... πάντως η αλήθεια είναι Λούγκαρ ότι κι εμένα μόνο το καλοκαίρι μου έχει τύχει να πικρίζουν και μάλιστα αυτές που ήταν από τον κήπο μας και ήταν σχετικά μικρές σε μέγεθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Λεπόν ο μουσακάς ήταν τρομερός, μόνο που χαρακτηριστικέ ως μοντέρνος (όπως το είχα φανταστεί:P) Ε δεν ήταν κ ο μουσακάς της μαμάς με τα λάδια να στάζουν ποτάμι σε κάθε μπουκιά.
Το ταψάκι τελεψε (να υπενθυμίσω ότι είμαστε 2 άτομα στο σπίτι:redface:) που θα πάει δεν θα αλλάξει ο μεταβολισμός του τώρα που θα ξεπεράσει τα 30 ???:P αν κ ήλπιζα να είχε μείνει κ για αύριο :P

έντιτ: Δεν χρησιμοποίησα κνορρ (αν κ στο τσακ ήμουν να βάλω στο κιμά) :D
έντιτ2: Δεν ήταν κ τόσο κουραστικό όσο το φανταζόμουν :worry:




Ναι, 1 το βράδυ όλα αυτά ήταν για έναν μουσακά:eek::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Λίγα for the melitzanos:

Για να μειώσετε τη φυσική πικρότητα που έχει το μελιτζανίδιο, μπορείτε να κάνετε τη μελιτζάνα να «ιδρώσει», ρίχνοντας αλάτι, αφού την έχετε τεμαχίσει, και αφήνοντάς τη για περίπου μισή ώρα.
Με τη διαδικασία αυτή θα αποβληθεί μέρος της υγρασίας της και θα την κάνει να απορροφήσει λιγότερο λάδι κατά το μαγείρεμα. Το μεγαλύτερο μέρος του αλατιού μπορεί να απομακρυνθεί, ξεπλένοντάς το λαχανικό. (Μπάρμπα Στάθης speaking)

Όσο για τις μελιτζάνες θερμοκηπίου, νομίζω πως οι συνθήκες μειωμένου φωτισμού που επικρατούν παίζουν ρόλο στη βιοσύνθεση (ανθοκυανίνες) που με τη σειρά τους παίζουν κορυφαίο ρόλο στη γεύση.
Επίσης η ποιότητα του νερού (πόσο σκληρό είναι), η συχνότητα των ποτισμάτων και ο σπόρος (στα θερμοκήπια αμφιβάλλω αν γίνεται χρήση του αυτού σπόρου με την υπαίθρια ποικιλία, λόγω κόστους και διαφοροποίησης αναγκών ανα σπόρο) επιτελούν τον ρόλο τους στη διαμόρφωση ξεχωριστής γεύσης στις μελιτζάνες θερμοκηπίου. (ειπώθηκε ότι περισσότερο νερό = πιο γλυκός καρπός. Πολύ σωστό.)

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο το αν η ποικιλία μελιτζάνας είναι ένσπορη. Πχ η μελιτζάνα της Θήρας είναι τρομερά γλυκιά κι έχει ελάχιστους σπόρους στο κέντρο της.

Αλήθεια το μελιτζανάκι (ένα από τα πιο νόστιμα γλυκά του κουταλιού) γίνεται με πικρίζουσα μελιτζάνα; :hmm:

Επίσης, για τους λάτρεις της μελιτζάνας, η εποχή αυτή είναι η πιο πρόσφορη για φύτευση.

Για συμπλήρωση του μελιτζανοπαζλ,
να αναφέρω ότι τα κοτσάνια της μελιτζάνας χρησιμοποιούνται για την παρασκευή μιας πούδρας που βοηθά στη θεραπεία των αιμορροϊδων. :P

Για ex-agrotospoudastos, μάλλον καλά τα έγραψα...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Μουσακάς
Εγώ τον κάνω μόνο με μελιτζάνες, σήμερα πρώτη φορά αποφάσισα να τον κάνω με πατάτες
Ορίστε το αποτέλεσμα
Υλικά
Για ένα ταψάκι 30 cm x 20 cm
10 μέτριες πατάτες
Κόβουμε τις πατάτες σε ροδέλες και είτε τις τηγανίζουμε είτε τι βάζουμε στο φούρνο.. όπως ήδη έχει γραφτεί στα άλλα posts
400 γραμμάρια κιμά μοσχαρίσιο
τον τσιγαρίζουμε με ένα μεγάλο κρεμμύδι ψιλοκομμένο, μια σκελίδα σκόρδο, λίγο βασιλικό, μισό ματσάκι μαϊντανό, λίγο δυόσμο και λίγη ρίγανη
αλάτι και πιπέρι.....
View attachment 40947
κατά το τσιγάρισμα των παραπάνω υλικών ρίχνουμε ένα ποτήρι του κρασιού κόκκινο κρασί και μετά ρίχνουμε λιωμένες-τριμμένες δυο φρέσκιες ντομάτες.... μόλις ψηθεί ρίχνουμε γαλέτα για να απορροφήσει τα ζουμιά

1 ποτήρι γάλα εβαπορέ (μισό εβαπορέ μισό νερό)
Στο κατσαρόλι πριν ζεσταθεί το γάλα ρίχνουμε αλάτι, πιπέρι, δυόσμο και 1,5 κουταλιά της σούπας κόρν φλαουρ και ανακατεύουμε συνεχώς,
View attachment 40945
ρίχνουμε δυο κουταλιές βούτυρο γάλακτος και μόλις αρχίζει να πήζει και να κάνει μπουρμπουλήθρες είναι έτοιμη η μπεσαμέλ ... αφαιρούμε από το μάτι το κατσαρόλι και ρίχνουμε ένα αυγό και το χτυπάμε πολύ γρήγορα με ξύλινη κουτάλα για να μην ψηθεί και να ανακατευτεί καλά μέσα στην μπεσαμέλ

Βάζουμε μια βάση από πατάτες
βάζουμε όλο το κιμά
Βάζουμε πάλι μια βάση από πατάτες
View attachment 40944
και
ρίχνουμε την μπεσαμέλ
Πάνω από την μπεσαμελ ρίχνουμε τυρί γκουντα και κερυγκολντ τριμμένα
λίγα κομμάτια λιωμένης ντομάτας και γαλέτα
View attachment 40946
Ραντίζουμε με νερό από πάνω την μπεσαμέλ για να μην "σκάσει" στο ψήσιμο...
apsitos moysakas .png
Και το ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς Κελσίου για μισή ώρα περίπου ώσπου να ροδίσει από πάνω ή μπεσαμελ και να πιει όλο το ζουμί του

Καλή επιτυχία!
psimenos mousakas.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ο λαχταριστός μουσακάς
moysakas.png

View attachment 40940

View attachment 40941
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φαίνεται εκπληκτικός Veni, αλλά έχει υπερβολικά πολλά υλικά μέσα νομίζω, είναι μόνο για μερακλήδες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Χα, χα όχι, όκ όσοι το φαγαν γλύφαν τα δαχτυλα τους...
Ναι σε όλα μου τα φαγητά ρίχνω πολλά μυρωδικά... κι όμως γλυκαινει τα φαί δεν γινεται βαρυ...μερακλίδικο γίνεται... έχεις δίκιο....
Είναι μερακλίδικα τα φαγητά μου, χωρίς πολύ αλάτι γιατί εχω μαθει να μην τρωω αλάτι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
vvv μα καλά, τη μια τον φτιάχνεις μόνο με μελιτζάνες, την άλλη μόνο με πατάτες.. γιατί δεν βάζεις και από τα δύο για να γίνει ο κλασσικός μουσακάς; :P
Eπίσης δοκίμασε αντί για κορν φλαουρ στην μπεσαμέλ να βάλεις κανονικό αλεύρι και να το "τσιγαρίσεις" στην αρχή μαζί με φυτίνη (το βούτυρο γάλακτος είναι υπερβολή) και μετά βάλε το γάλα.
Το κορν φλαουρ εσύ γιατί το βάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γιαμ γιαμ:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αααα εγώ όσες φορές έχω κάνει μουσακά, δεν τηγανίζω τίποτα.
Κόβω τις πατάτες και τις μελιτζάνες σε ροδέλες και τις βάζω σε αντικολλητικό χαρτί σε ένα ταψί και τις ψήνω μέχρι να πάρουν χρώμα, χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ λάδι, γιατί σιχαίνομαι το πολύ λάδι, λίγο αλάτι και πιπέρι και αυτό ήταν.

Λάδι μπαίνει μόνο στον κιμά, και γενικά γίνεται πιο ελαφρύς από τον κλασσικό, ούτε λάδι στάζει και ούτε από γεύση είναι κατώτερος.

Η μαμά μου, πολλές φορές τις πατάτες τις βράζει, αλλά μια φορά που το επιχείρησα δε με βόλεψε επειδή έλιωνε η πατάτα όταν την έκοβα, οπότε καλύτερα φούρνο.
(επίσης, δε βάζω ποτέ πολλές μελιτζάνες, βάζω ελάχιστη, δλδ μόνο μία στρώση, ίσα ίσα για την γεύση, γιατί δε με τρελαίνει)

@vvv αμάν με αυτές τις φωτογραφίες πρωί πρωί ρεε :'(

Το κορν φλαουρ εσύ γιατί το βάζεις;
Για να δέσει, υποθέτω. :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
@vvv αμάν με αυτές τις φωτογραφίες πρωί πρωί ρεε :'(
Τρέχουν σάλια ε;;;;;
Εμένα η γευση πατάτας με κιμά δεν μου αρεσει γι αυτό και ποτε δεν τον είχα κάνει με πατάτα μέχρι σήμερα....
Αποφάσισα να το δοκιμάσω... βγήκε πολύ ωραίο αλλά σαν γεύση στον ουρανίσκο προτιμώ κλασικά τις μελιτζανες....
Προτιμώ τον μουσακά μόνο με μελιτζανα όπως το έμαθα από τη μάνα μου και τη γιαγιά μου....;)

Για να μείνει διαιτητικός ο μουσακάς μπορούμε να ψήσουμε στο φουρνο τις πατάτες και τις μελιτζάνες...για να μην παρουν λαδι,
Να φτιάξουμε το κιμα με ελάχιστο λάδι θα κάνει τη δουλεια του το κρασί και η ντομάτα...για τη γεύση
Και την μπεσαμελ με διαιτητικό γάλα και διαιτητικό βούτυρο......

Πολύ σωστά ^princess^ κορν φλαουρ βαζουμε για να δεσει η μπεσαμελ και για να δώσει βελούδινη υφή στο τελικό αποτέλεσμα...

Ναι, μπορούμε να δέσουμε τη μπεσαμέλ και με το αλεύρι Ηρώ, όπως πρότεινες και πράγματι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε όποιο βούτυρο θέλουμε πιο βαρύ ή πιο ελαφρύ....αναλόγως το μεράκλωμα που είπε και η kajira....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top