Συνταγή για πουρέ πατάτας

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Συνταγή πουρέ από Jamie Oliver (σε ελεύθερη μετάφραση)

Υλικά:
1.4 κιλό πατάτες
1 κσ αλάτι

Εκτέλεση
Πλένουμε τις πατάτες, αφαιρούμε την φλούδα και τις ξαναπλένουμε. Τις κόβουμε σε κομμάτια ίδιου μεγέθους, για να είναι έτοιμα την ίδια ώρα. Τις καλύπτουμε με νερό και προσθέτουμε αλάτι. Τις βράζουμε μέχρι να μαλακώσουν (θα το καταλάβουμε αν τις τρυπήσουμε με μαχαίρι ή μπορούμε να βγάλουμε κάποιο κομμάτι από την κατσαρόλα και να δοκιμάσουμε). Όταν είναι έτοιμες, τις βάζουμε σε 1 σουρωτήρι και τις αφήνουμε για 4', ώστε να φύγουν νερό κι υγρασία. Σε αυτό το στάδιο μπορούμε είτε να ξαναβάλουμε τις πατάτες στην κατσαρόλα για να λιώσουν ή θρυμματιστούν (φαντάζομαι με πιρούνι), είτε να χρησιμοποιήσουμε multi είτε κάποιο πράγμα που το λέει ricer (και που δεν έχω a bloody idea τι είναι:P, όμως από την περιγραφή νομίζω είναι ο μύλος).

Παραλαγή με βούτυρο
Βάζουμε 55-115 γρ. βούτυρο στον πουρέ. Βάζουμε σαν καρύκευμα αλάτι και φρέσκο μαύρο πιπέρι. Προσθέτουμε και μοσχοκάρυδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Πουρές - Η Συνταγή της Γιαγιάς μου (μοιάζει αρκετά με αυτήν που παρέθεσε η underwater)

Βράζεις δύο μεγάλες πατάτες μέχρις ότου να μαλακώσουν (να θρυμματίζονται με το πηρούνι δηλαδή). Τις βγάζεις, τις στεγνώνεις και ενώ είναι καυτές ακόμα ρίχνεις καυτό γάλα σιγά σιγά με μία κουταλιά του γλυκού βούτυρο ενώ ανακατεύεις.

Στην Πράξη


Ναι, ναι, κόψτε τις πατάτες σε μικρά και ομοιόμορφα κομμάτια και φροντίστε να καλύπτονται από το νερό. Αλλιώς δε βράζουν σωστά (άλλα σημεία είναι μαλακά άλλα όχι).

Αν, έχετε τη φαεινή ιδέα, ή μάλλον αν ΔΕΝ έχετε τη φαεινή ιδέα να τις αφήσετε να βράσουν ΜΕ το καπάκι θα φάτε το μισό σας απόγευμα στο πήγαινε-έλα. :mad:

Το ξέρατε ότι αν αφήσετε το γάλα να παραβράσει φουσκώνει, πετάγεται έξω από το κατσαρόλι, λερώνει το κουζινάκι και βγάζει μία πέτσα; Σήμερα το 'μαθα...

Πώς στην ευχή το χρησιμοποιούν τούτο το μύλο;! :mad: Δεν το 'πιασα το concept. Τις θρυμμάτισα με την ξύλινη κουτάλα ενώ έριχνα το γάλα (ξέχασα το βούτυρο πάνω στον ενθουσιασμό μου). Βγήκε μία ωραιότατη γαβάθα γιαχνί-πουρές. Πάλι καλά που δεν πεινούσα σήμερα.

Δε με θέλει η πατάτα, δε με θέλει. :(

///

:D ευχαριστώ! ικανοποιήθηκες φαντάζομαι ε? :P

Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι το καλαμπόκι είχε περίεργη γεύση, μάλλον επειδή έμεινε ανοιχτή η κονσέρβα στο ψυγείο για μέρες ήταν καλά. Αυτό το κρουτόν, τι τρομερή εφεύρεση, μπορώ να το τρώω σκέτο αντί σοκολάτας!

2 κουταλάκια του γλυκού ελληνικό καφέ μέσα σε αλουμινόχαρτο (ανοιχτό, όχι κλειστό :P) ή σε ένα πιατάκι του καφέ
σε μία μέρα θα φύγει κάθε μυρωδιά
Να κλέψω λίγο ελληνικό καφέ από το γραφείο τότε. Εγγυημένα πιάνει; Γιατί έτσι είχα διαβάσει και για το ξύδι πριν γεμίσω μ'αυτό το ψυγείο μου!

εγώ παίρνω τον έτοιμο :P
απ ότι θυμάμαι πάντως απ τη μαμά μου που την έβλεπα όταν ήμουν μικρή, αλέθεις τις πατάτες με το μύλο (αφού πρώτα εννοείται τις έχεις βράσει και τις έχεις ξεφλουδίσει, κι όχι μην τις βράσεις χωρίς τη φλούδα, γίνονται απαίσιες) και προσθέτεις λίγο γάλα (τόσο όσο να έχει ο πουρές την πυκνότητα που θες) αλάτι, πιπέρι, μοσχοκάρυδο και λιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιγο βούτηρο :D
Η γιαγιά μού είπε χωρίς τη φλούδα να τις βράσω και μου φαίνεται λογικό, μετά πώς τις καθαρίζεις έτσι καυτές που θα είναι :hmm:

Και μία ιστορία για τον έτοιμο πουρε που έφτιαχνε και η δική μου μαμά όταν ήμουν παιδάκι. Στο νηπιαγωγείο ρώτησε η δασκάλα από τι γίνεται ο πουρές. Ε σκέφτηκα, τι από τι γίνεται μία κρέμα είναι ο πουρές :confused: Και τότε πετάχτηκε ένα μικρότερο από μένα παιδάκι και είπε από πατάτες!!! Γενικά νομίζω είναι καλό να βάζεις τα παιδάκια στην κουζίνα και να τα φέρνεις σε επαφή με τις πρώτες ύλες. Και μαθαίνουν πέντε πράγματα και είναι πιο πρόθυμα να φάνε φαγητό που παρακολούθησαν πώς φτιάχνεται ή που συμμετείχαν και τα ίδια στη διαδικασία (να εγώ ας πούμε που μαγειρεύω μόνη μου τώρα, παράτησα εντελώς την κάκιστη διατροφή που έκανα και σχεδόν έγινα χοτροφάγος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top