Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,799 μέλη και 2,440,900 μηνύματα σε 76,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 138 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τηγανίτες από κοτόπουλο

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 23:07, 14-06-09:

ΥΛΙΚΑ :
200 γρ στήθος κοτόπουλο
250 γρ γάλα
60 γρ βούτυρο φρέσκο
100 γρ αλεύρι για όλες τις χρήσεις
100 γρ μανιτάρια μεσαίου μεγέθους
1 αυγό
3 κρόκοι αυγών
αλάτι
πιπέρι
ρίγανη
πάπρικα
κάρρυ
60 γρ φρυγανιά τριμμένη
1 κρεμμύδι μικρό

Βράζεις το κοτόπουλο . Το αφήνεις να ανασάνει . Το ψιλοκόβεις . Πλένεις τα μανιτάρια , αφαιρείς τα κοτσάνια και κόβεις την ψίχα σε κυβάκια .
Σε μια κατσαρόλα , ρίχνεις το βούτυρο , όταν αρχίσει να τσιτσιρίζει ρίχνεις το ψιλοκομμένο κρεμμύδι, μετά ρίχνεις αργά το αλεύρι και το γάλα , ανακατεύοντας συνεχώς . Όταν γίνει ένα ομογενές μίγμα και βράζει , προσθέτεις τα κομμάτια κοτόπουλου και του μανιταριού , ενώ ανακατεύεις . Έπειτα , ρίχνεις αλάτι , πιπέρι , πάπρικα , ρίγανη (πολύ λίγη ίσα για το άρωμα) και λίγο κάρρυ αναλόγως τα γούστα σου . Ανακατεύεις ξανά και χαμηλώνεις το μάτι ή αν έχεις δυνατή ηλεκτρική απομακρύνεις την κατσαρόλα από το μάτι . Ρίχνεις τους κρόκους τριών αυγών ανακατεύοντας γρήγορα ώστε να μην τηγανιστεί το αυγό αλλά να απορροφηθεί από το μίγμα . Αν το μίγμα φαίνεται οκ , το απομακρύνεις από την φωτιά .
Σε μια κρύα καθαρή και μεγάλη επιφάνεια είτε ένα ταψί είτε ο πάγκος σου , αδειάζεις το μίγμα και το απλώνεις για να κρυώσει .
Όταν γίνει αυτό , έχεις την ζύμη για τις τηγανίτες κοτόπουλου . Παίρνεις ένα μικρό κομμάτι από το μίγμα , το πλάθεις και το κυλάς στις δύο ανοιγμένες και παράλληλες παλάμες σου ώστε να γίνει σφαιρικό και χωρίς λακουβάκια . Αφού κάνεις το ίδο για όλο το μίγμα , το αφήνεις ένα 15λεπτο το λιγότερο στο ψυγείο να δέσει καλά .
Σπας ένα αυγό στο πιάτο και το χτυπάς . Χτυπάς τις φρυγανιές στο μπλέντερ (ή παίρνεις έτοιμες τριμμένες) . Βάζεις ένα τηγάνι με σπορέλαιο στην φωτιά . Παίρνεις ένα ένα , το βουτάς στο χτυπημένο αυγό , έπειτα το κυλάς στην φρυγανιά και το αφήνεις στο τηγάνι ( το λάδι έχει κάψει) . Ανάλογος του μεγέθους τους , είναι ο χρόνος τηγανίσματος , σίγουρα όμως δεν πρέπει να πάρουνε σκούρο καφέ αλλά ροδοκόκκινο χρώμα , άλλωστε το βασικό υλικό το κοτόπουλο είναι ήδη βρασμένο καλά .
Τρώγονται ζεστά αλλά και κρύα πλάκα έχουνε .

Σάλτσα :
Σε ελαιόλαδο που έκαψε , ρίχνουμε ψιλοκομμένο κρεμμύδι , ψιλοκομμένη πιπεριά φλωρίνης , δυόσμο , ρίγανη , αλάτι , πιπέρι και σοτάρουμε ελαφρώς . Αφαιρούμε τα ματσάκια δυόσμο , ρίχνουμε πολτό από 10 ντομάτες , 2 κουταλάκια πελτέ , λίγο αλεύρι προσεκτικά αν θέλουμε να δέσει και 2-3 κόκκους μπαχάρια , ελάχιστη κανέλλα και μισό ποτήρι κόκκινο κρασί . Ανακατεύουμε , αφήνουμε μισοσκέπαστη την κατσαρόλα σε χαμηλωμένη φωτιά μέχρι να πιει τα υγρά της .
Βράζουμε και κάποιο είδος μακαρονιού , ταιριάζουνε π.χ. οι πέννες .

Τυπικά , η ποσότητα για τις τηγανίτες είναι για 6 άτομα , δεν το πίστεψα ποτέ , ίσως τρώμε εμείς πολύυυ.Το αποτέλεσμα είναι αρκετά ελαφρύ φαϊ για βράδυ και αρκετά χορταστικό για μεσημέρι .

Πάω να φάω - και να φαγωθώ
3
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 01:18, 15-06-09:

Ωραία συνταγή s.i.d. Και το όνομα αυτής;
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,951 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε: στις 01:22, 15-06-09:

τηγανίτες από κοτόπουλο , συνταγή από παλιό βιβλίο μαγειρικής με τοπικές συνταγές από κατοίκους από όλη την ελλάδα
εγώ πρόσθεσα - στην πράξη όχι μόνο θεωρητικά , την ρίγανη , το κάρυ, το κρεμμύδι και το σφίξιμο στο ψυγείο .
Επίσης σε εμένα χρειάστηκε περισσότερη φρυγανιά από την αναγραφόμενη στην συνταγή
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια