Ποιος θέλει να είναι παιδί-θαύμα;

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Βλέποντας τον Evgeny Kissin, Sviatoslav Richter, Rafal Blechacz, Vladimir Horowitz να παίζουν πιάνο, πολύ συχνά εύχομαι να ήμουν στη θέση τους: να είχα μεγάλο ταλέντο στο πιάνο, το τραγούδι, να ήμουν πραγματικό παιδί-θαύμα! Μου φαίνεται υπέροχο το ότι είσαι κατά κάποιον τρόπο ταγμένος σε κάτι, συγκεκριμένα στην Τέχνη της Μουσικής.
Από την άλλη όμως, σκέφτομαι πως το ταλέντο είναι μεγάλη ευθύνη. Πρέπει να το καλλιεργήσεις αξιοποιώντας όλες σου τις δυνάμεις και κάνοντας απίστευτες θυσίες. Όταν σκέφτομαι πως ο Evgeny Kissin όταν ήταν 5 χρονών παιδάκι, δεν μπορούσε να πάει να παίξει, γιατί έπρεπε να καθίσει 8 ώρες την ημέρα στο πιάνο, τον λυπάμαι. Επίσης όλοι αυτοί οι προικισμένοι άνθρωποι είναι επιφορτισμένοι με την υψηλότατη ευθύνη να λειτουργήσουν σαν γέφυρα, όπως λέει ο Beethoven, που συνδέει τον μεταφυσικό κόσμό των αισθημάτων με τον πραγματικό. Άρα, στην ουσία, δεν υπάρχεις, παρά μόνο για την τέχνη σου.

Τι νομίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να μου λείπει το βύσσινο!!!! Τα "παιδιά θαύματα" που λένε, είναι λάθος της φύσης. Δεν ζουν σαν παιδιά, είναι πάντα μόνα και δυστυχισμένα, και συνήθως καταλήγουν αποτυχημένοι ενήλικες. Δεν έχουν φυσιολογική παιδική ηλικία και δεν έχουν φίλους καθώς δεν ταιριάζουν ούτε με μικρούς ούτε με μαγάλους. Είτε είναι "θαύματα" σε τέχνη. επιστήμη, αθλητισμό είναι φυλακισμένα και αλυσοδεμένα στο ταλέντο τους και δεν έχουν προσωπική και φυσιολογική ζωή. Δεν θα ήθελα ούτε να ήμουν ούτε να αποκτήσω ποτέ ένα "παιδί θαύμα". Αυτή είναι η γνώμη μου και δικαίωμα οποιουδήποτε να μην συμφωνήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G.P.a.C.

Νεοφερμένος

Ο G.P.a.C. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ειτε παιδι-θαύμα είτε όχι το στοίχημα που πρέπει να βάζουμε με τον εαυτό μας ειναι να χρησιμοποιούμε τις όποιες δυνάμεις μας τοσο για το καλό το δικό μας όσο και για το καλο του συνόλου στο οποίο ζούμε.Όπως πολυ σωστά είπες το να έχεις περισσότερες ικανότητες είναι- στην τελική- βάρος και παραπάνω ευθύνη που πρέπει να διαχειριστείς με σύνεση καθώς αποτελείς προτυπο για αρκετά άτομα. Προσωπικά πιστεύω πως όλοι λίγο-πολύ είμαστε (ή μπορούμε να γίνουμε) παιδιά-θαύματα με την έννοια ότι η διαφορετικότητα της προσωπικότητας του καθενός μπορει να επηρεάσει τους γύρω του σε ανάλογο βαθμό με αυτο των ''μεγάλων'' ανθρώπων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω χαιρομαι πραγματικα που δν ειμαι παιδι θαυμα! Οι διανοιες αντιλαμβανονται περισσοτερα απο οσα αντεχει να ελεγξει ο νους. Επιπλεον τα οσα καταλαβαινουν εμεις δν μπορουμε και τους θεωρουμε "τρελους", σκεφτειτε, ειναι σαν καποιος να τους εχει πει ενα μυστικο που σε οποιον και να το πουν δν θα το καταλαβει! Ειναι σκετη κολαση. Το να γνωριζεις την ΑΛΗΘΕΙΑ, εχει τρομακτικο τιμημα:την τρελα. Οι περισσοτερες διανοιες πεθαναν απο σχιζοφρενεια, παρανοια, αυτοκτονια, αλλοι κλειστηκαν σε ψυχιατρεια και ασυλα. Επισης εχουν την ταση να αναλυουν τα παντα, ετσι που να μη βρισκουν χωρο για συναισθηματα στις αρρηκτα συνεχεις ψυχρες σκεψεις και αναλυσεις. Εγω τα συναισθηματα τα θελω. "σπουδαιοτερη ολων των αρετων ειναι η ευτυχια" κατεληξε ο αριστοτελης μετα απο συζητηση με τον δασκαλο του σοφιστη πλατωνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roilCall

Νεοφερμένος

Η Γλυκερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ναι, αλλά αυτόματα γίνεσαι μια -ας πούμε- ανώτερη ύπαρξη. Γεννιέσαι ταγμένος σε κάτι, με μια ανώτερη αποστολή, να υπηρετήσεις μια τέχνη, μια επιστήμη, κτλ. Αυτό δεν είναι πραγματικά θείο δώρο; Από το σημείο που βρίσκεσαι χωρίς καν να το επιδιώξεις, απέχεις πολύ λίγο από το να μείνεις στη μνήμη των ανθρώπων με το έργο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Να μου λείπει το βύσσινο!!!! Τα "παιδιά θαύματα" που λένε, είναι λάθος της φύσης. Δεν ζουν σαν παιδιά, είναι πάντα μόνα και δυστυχισμένα, και συνήθως καταλήγουν αποτυχημένοι ενήλικες. Δεν έχουν φυσιολογική παιδική ηλικία και δεν έχουν φίλους καθώς δεν ταιριάζουν ούτε με μικρούς ούτε με μαγάλους. Είτε είναι "θαύματα" σε τέχνη. επιστήμη, αθλητισμό είναι φυλακισμένα και αλυσοδεμένα στο ταλέντο τους και δεν έχουν προσωπική και φυσιολογική ζωή. Δεν θα ήθελα ούτε να ήμουν ούτε να αποκτήσω ποτέ ένα "παιδί θαύμα". Αυτή είναι η γνώμη μου και δικαίωμα οποιουδήποτε να μην συμφωνήσει.
λαθος της φυσης?!! επειδη ειναι διαφορετικοι δεν σημαινει οτι ειναι λαθη! κανεις δεν ειναι λαθος!! ο καθενας υπαρχει για καποιο λογο και πιστευω οτι ειναι ρατσιστικο να μιλας ετσι για καποιον!!εσενα θα σου αρεσε να σε λενε "λαθος" επειδη δεν εχεις κατι που οι αλλοι δεν εχουν? μπες στη θεση τους...το διαφορετικο ΔΕΝ ειναι κακο. Πολλες φορες δεν ζουν τις ζωες τους σωστα χαρη σε καποιους "φυσιολογικους" που καταστρεφουν τις ζωες τους! Αλλα και παλι, θα πρεπε μονο να τα θαυμαζουμε αυτα τα παιδια που ειναι σε πολλα πραγματα καλυτερα απο τα "φυσιολογικα" παιδια και οχι να τους κατακρινουμε με αυτο τον τροπο!! ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
εγω χαιρομαι πραγματικα που δν ειμαι παιδι θαυμα! Οι διανοιες αντιλαμβανονται περισσοτερα απο οσα αντεχει να ελεγξει ο νους. Επιπλεον τα οσα καταλαβαινουν εμεις δν μπορουμε και τους θεωρουμε "τρελους", σκεφτειτε, ειναι σαν καποιος να τους εχει πει ενα μυστικο που σε οποιον και να το πουν δν θα το καταλαβει! Ειναι σκετη κολαση. Το να γνωριζεις την ΑΛΗΘΕΙΑ, εχει τρομακτικο τιμημα:την τρελα. Οι περισσοτερες διανοιες πεθαναν απο σχιζοφρενεια, παρανοια, αυτοκτονια, αλλοι κλειστηκαν σε ψυχιατρεια και ασυλα. Επισης εχουν την ταση να αναλυουν τα παντα, ετσι που να μη βρισκουν χωρο για συναισθηματα στις αρρηκτα συνεχεις ψυχρες σκεψεις και αναλυσεις. Εγω τα συναισθηματα τα θελω. "σπουδαιοτερη ολων των αρετων ειναι η ευτυχια" κατεληξε ο αριστοτελης μετα απο συζητηση με τον δασκαλο του σοφιστη πλατωνα.
Aν δηλαδή μπορούσες να διαλέξεις μεταξύ του να βλέπεις μόνος την αλήθεια ή να ζεις με τους υπόλοιυπους το ψέμα, θα διάλεγες το δεύτερο? Εγώ δαγκωτό το πρώτο! Το μόνο πρόβλημα θα ήταν ότι πάντα οι γνώμες των άλλων μας επηρεάζουν και έτσι η αλήθεια κάποια στιγμή θα γινόταν σκέτη θεωρία/υποψία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Να μου λείπει το βύσσινο!!!! Τα "παιδιά θαύματα" που λένε, είναι λάθος της φύσης. Δεν ζουν σαν παιδιά, είναι πάντα μόνα και δυστυχισμένα, και συνήθως καταλήγουν αποτυχημένοι ενήλικες. Δεν έχουν φυσιολογική παιδική ηλικία και δεν έχουν φίλους καθώς δεν ταιριάζουν ούτε με μικρούς ούτε με μαγάλους. Είτε είναι "θαύματα" σε τέχνη. επιστήμη, αθλητισμό είναι φυλακισμένα και αλυσοδεμένα στο ταλέντο τους και δεν έχουν προσωπική και φυσιολογική ζωή. Δεν θα ήθελα ούτε να ήμουν ούτε να αποκτήσω ποτέ ένα "παιδί θαύμα". Αυτή είναι η γνώμη μου και δικαίωμα οποιουδήποτε να μην συμφωνήσει.
τα ιδια δεν ξερω αμα ειναι προσγειωμενα, μαλλον δεν ειναι και τοσο, αλλα παντως εχουν προσφερει στην τεχνη,επιστημη,αθλητισμο κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
λαθος της φυσης?!! επειδη ειναι διαφορετικοι δεν σημαινει οτι ειναι λαθη! κανεις δεν ειναι λαθος!! ο καθενας υπαρχει για καποιο λογο και πιστευω οτι ειναι ρατσιστικο να μιλας ετσι για καποιον!!εσενα θα σου αρεσε να σε λενε "λαθος" επειδη δεν εχεις κατι που οι αλλοι δεν εχουν? μπες στη θεση τους...το διαφορετικο ΔΕΝ ειναι κακο. Πολλες φορες δεν ζουν τις ζωες τους σωστα χαρη σε καποιους "φυσιολογικους" που καταστρεφουν τις ζωες τους! Αλλα και παλι, θα πρεπε μονο να τα θαυμαζουμε αυτα τα παιδια που ειναι σε πολλα πραγματα καλυτερα απο τα "φυσιολογικα" παιδια και οχι να τους κατακρινουμε με αυτο τον τροπο!! ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!!!
1) Θεωρώ την άποψη σου για τα παιδιά θαύματα σαν βιαστική. Πουθενά στο μήνυμα μου δεν κατακρίνω τα παιδιά αυτά και αυτό το περί ρατσισμού θα κάνω ότι δεν το βλέπω.
2) Ίσως κάποιος που βλέπει από απόσταση να θαυμάζει τα παιδιά αυτά. Δυστυχώς, μάλλον λύπη θα έπρεπε κάποιος να νοιώθει. Αν ζούσες από κοντά μια τέτοια κατάσταση παιδιού θαύματος που στα 12 του χρόνια ουρλιάζει "φτάνει πια!!!! θέλω να ζήσω!!! θέλω να παίξω με άλλα παιδιά!!!" θα είχες άλλη γνώμη.
3) Αν τα παιδιά αυτά είχαν γύρω τους όμοια τους θα ήταν όλα εντάξει. Όμως επειδή είναι "διαφορετικά", είναι δυστυχισμένα και φυλακισμένα σε έναν ξένο γι αυτά κόσμο.
4) Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις στο ίντερνετ ιστορίες παιδιών θαυμάτων από όλο τον κόσμο. Θα έχεις δει το παιδάκι (δεν θυμάμαι το όνομα του) που έπαιζε σε όλες τις παλιές ελληνικές ταινίες. Τώρα έχει γράψει ένα βιβλίο και κάπου λέει περίπου: "Ποτέ μου δεν έπαιξα με παιδιά γιατί μικρός είχα γύρω μου μόνον μεγάλους που με θαύμαζαν, αλλά όταν μεγάλωσα τους έχασα και αυτούς και τώρα κλαίω τα χαμένα μου παιδικά χρόνια, αλλά και την υπόλοιπη χωρίς νόημα ζωή μου".
5) Σίγουρα είναι και αυτά παιδιά με δικαιώματα. Το βασικό τους δικαίωμα είναι να ζήσουν ευτυχισμένα. Το ταλέντο τους όμως πολλές φορές τους στερεί αυτό το δικαίωμα. Εκεί χρειάζονται τη βοήθεια μας.
- (Υ.Γ. Δεν θέλω να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις. Μόνο σκέψου το).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
λαθος της φυσης?!! επειδη ειναι διαφορετικοι δεν σημαινει οτι ειναι λαθη! κανεις δεν ειναι λαθος!! ο καθενας υπαρχει για καποιο λογο και πιστευω οτι ειναι ρατσιστικο να μιλας ετσι για καποιον!!εσενα θα σου αρεσε να σε λενε "λαθος" επειδη δεν εχεις κατι που οι αλλοι δεν εχουν? μπες στη θεση τους...το διαφορετικο ΔΕΝ ειναι κακο. Πολλες φορες δεν ζουν τις ζωες τους σωστα χαρη σε καποιους "φυσιολογικους" που καταστρεφουν τις ζωες τους! Αλλα και παλι, θα πρεπε μονο να τα θαυμαζουμε αυτα τα παιδια που ειναι σε πολλα πραγματα καλυτερα απο τα "φυσιολογικα" παιδια και οχι να τους κατακρινουμε με αυτο τον τροπο!! ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ!!!!!


Οι ιδιοφυίες δεν είναι ράτσα, πρώτον. Ο Dias μάλλον θα εννοούσε (correct me if I'm wrong) ότι θα ήταν καταδικασμένα πιθανώς στο να δυστυχήσουν ακριβώς επειδή θα είναι διαφορετικά από τη 'μάζα'. Από όσο θυμάμαι ένας με IQ 210, ενώ πήγε πανεπιστήμιο από τα 6 του γύρισε στην πόλη του και δεν τον ξανάκουσε σχεδόν κανείς. Προσπαθεί να ζήσει σαν νορμάλ άνθρωπος.

Επίσης κανείς δε μίλησε για καταπάτηση δικαιωμάτων. Wtf? Σκλαβωμένα τα έχουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
1) Θεωρώ την άποψη σου για τα παιδιά θαύματα σαν βιαστική. Πουθενά στο μήνυμα μου δεν κατακρίνω τα παιδιά αυτά και αυτό το περί ρατσισμού θα κάνω ότι δεν το βλέπω.
2) Ίσως κάποιος που βλέπει από απόσταση να θαυμάζει τα παιδιά αυτά. Δυστυχώς, μάλλον λύπη θα έπρεπε κάποιος να νοιώθει. Αν ζούσες από κοντά μια τέτοια κατάσταση παιδιού θαύματος που στα 12 του χρόνια ουρλιάζει "φτάνει πια!!!! θέλω να ζήσω!!! θέλω να παίξω με άλλα παιδιά!!!" θα είχες άλλη γνώμη.
3) Αν τα παιδιά αυτά είχαν γύρω τους όμοια τους θα ήταν όλα εντάξει. Όμως επειδή είναι "διαφορετικά", είναι δυστυχισμένα και φυλακισμένα σε έναν ξένο γι αυτά κόσμο.
4) Μπορείς πολύ εύκολα να βρεις στο ίντερνετ ιστορίες παιδιών θαυμάτων από όλο τον κόσμο. Θα έχεις δει το παιδάκι (δεν θυμάμαι το όνομα του) που έπαιζε σε όλες τις παλιές ελληνικές ταινίες. Τώρα έχει γράψει ένα βιβλίο και κάπου λέει περίπου: "Ποτέ μου δεν έπαιξα με παιδιά γιατί μικρός είχα γύρω μου μόνον μεγάλους που με θαύμαζαν, αλλά όταν μεγάλωσα τους έχασα και αυτούς και τώρα κλαίω τα χαμένα μου παιδικά χρόνια, αλλά και την υπόλοιπη χωρίς νόημα ζωή μου".
5) Σίγουρα είναι και αυτά παιδιά με δικαιώματα. Το βασικό τους δικαίωμα είναι να ζήσουν ευτυχισμένα. Το ταλέντο τους όμως πολλές φορές τους στερεί αυτό το δικαίωμα. Εκεί χρειάζονται τη βοήθεια μας.
- (Υ.Γ. Δεν θέλω να συμφωνήσεις ή να διαφωνήσεις. Μόνο σκέψου το).
μα ποτε δεν ειπα οτι δεν ειναι δυστηχισμενα ! πιστευω πως ειναι αλλα γι'αυτο φταιμε εμεις που τους συμπεριφερομαστε με τετοιο τροπο!!!αν δεν τα αντιμετωπιζαμε σαν "λαθη" ή σαν "διαφορετικους" τοτε δεν θα ενιωθαν τοσο αβολα γι'αυτο πιστευω οτι για αυτη τη κατασταση ,δηλαδη να μισουν τα χαρισματα τους, φταιει ο σημερινος ανηθικος κοσμος! συμφωνω στο οτι ζουν αθλιες ζωες αλλα αυτο γινεται χαρη στους "φυσιολογικους".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Θα'θελα να είμαι παιδί-θαύμα. Το θαύμα θα είναι να ξαναγίνω παιδί, όχι παιδί θαύμα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
μα ποτε δεν ειπα οτι δεν ειναι δυστηχισμενα ! πιστευω πως ειναι αλλα γι'αυτο φταιμε εμεις που τους συμπεριφερομαστε με τετοιο τροπο!!!αν δεν τα αντιμετωπιζαμε σαν "λαθη" ή σαν "διαφορετικους" τοτε δεν θα ενιωθαν τοσο αβολα γι'αυτο πιστευω οτι για αυτη τη κατασταση ,δηλαδη να μισουν τα χαρισματα τους, φταιει ο σημερινος ανηθικος κοσμος! συμφωνω στο οτι ζουν αθλιες ζωες αλλα αυτο γινεται χαρη στους "φυσιολογικους".

ναι θα ηταν πολυ καλυτερο να τα αντιμετωπιζουμε σαν φυσιολογικα παιδια....ομως και το να υποκρινομαστε δν ειναι οτι καλυτερο:worry:

Aν δηλαδή μπορούσες να διαλέξεις μεταξύ του να βλέπεις μόνος την αλήθεια ή να ζεις με τους υπόλοιυπους το ψέμα, θα διάλεγες το δεύτερο? Εγώ δαγκωτό το πρώτο! Το μόνο πρόβλημα θα ήταν ότι πάντα οι γνώμες των άλλων μας επηρεάζουν και έτσι η αλήθεια κάποια στιγμή θα γινόταν σκέτη θεωρία/υποψία.:/:

αν η αληθεια εχει το τιμημα να μην με αγαπουν και με απομακρυνει απο τους ανθρωπους ναι, δν θα την διαλεγα!!!! μα κοιταξε, ας υποθεσουμε οτι ειμαι διανοια, και αντι λαμβανομαι οτι το συμπαν εχει σχημα ρομβου ξερω γω....σε οποιον και να το πω θα μου δν πας καλα αγορακι μου. μετα εγω θα αρχισω να πιστευω οτι βλεπω πραγματα που οι αλλοι δε βλεπουν και θα νομιζω οτι ειμαι τρελος. αφου μου κολλησει αυτη η ιδεα θα τρελαθω και στα αληθεια. στη καλυτερη περιπτωση θα πεισμωσω και θα προσπαθησω να αποδειξω πως οτι λεω ισχυει οποτε θα φαω τη ζωη μου σε βιβλια, αποδειξεις και πειρματα. οπου ομως λογω του σημαντικου μου εργου δν θα επιτρεπω στον εαυτο μου καμια απολαυση, καμια χαλαρωση καμια κοινωνικη πραξη....η μοναξια και η ενασχοληση μου με πραγματα τοσο ανωτερα οσο η αληθεια η ιδια θα με οδηγησουν στη σχιζοφρενεια. βεβαια αυτα που λεω ειναι η τραγικοτερη εικονα που υπαρχει, δν ειναι ολα ετσι νταξ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Παιδιά-θαύματα




Μότσαρτ, Σούμπερτ, Μέντελσον, Σοπέν, Μενουχίν, Πασκάλ. Είναι μερικά μόνο από τα πιο διάσημα παιδιά-θαύματα, οι 5 πρώτοι στη μουσική και ο 6ος στα Μαθηματικά και τη Φυσική. Τα ταλαντούχα παιδιά είναι αυτά που έχουν μια ιδιαίτερη κλίση σε κάποια δραστηριότητα, συνήθως σε μία. Τα περισσότερα από τα ταλαντούχα παιδιά εμφανίζουν έφεση στη μουσική, την αριθμητική ή το σκάκι, ενώ σπανιότερα είναι τα ταλέντα στη ζωγραφική και τη συγγραφή. Τα παιδιά αυτά είναι όντως "θαύματα", αφού είναι ειδήμονες σε ένα αντικείμενο χωρίς καν να έχουν φτάσει την εφηβεία και βοηθούν σημαντικότατα στην πρόοδο της ανθρωπότητας.

Ήταν τα μόνα ταλαντούχα παιδιά; Λογικά όχι. Απλώς τα συγκεκριμένα στάθηκαν και πιο "τυχερά". Για παράδειγμα, ο Μότσαρτ είχε τέτοια απήχηση και απέκτησε τέτοια φήμη χάρη στον πατέρα του, και ο ίδιος μουσικός που εκμεταλλεύτηκα στο έπακρο τος προσβάσεις του στον ηγεμόνα της Βαυαρίας. Είναι αναμφίβολο, νομίζω, ότι υπάρχουν πολλά περισσότερα παιδιά με ένα ξεχωριστό ταλέντο. Δεν είχαν ωστόσο όλα τις ίδιες ευκαιρίες να αναδειχθούν.

Ακόμα όμως και αν τις είχαν, πόσο ηθικό είναι να προωθήσεις ένα παιδί με ταλέντο ώστε να αποκτήσει τέτοια φήμη; Ας πάρουμε για παράδειγμα τον 6χρονο καθηγητή πανεπιστημίου στην Ιατρική. Αυτό το παιδί δεν έχει χάσει την αθωότητα της παιδικής ηλικίας; Φυσικά είναι σωστό και μάλιστα πρέπει και να επιδιώκεται τα παιδιά να ανακαλύπτουν και να καλλιεργούν τα ταλέντα τους. Παρ' όλα αυτά, πιστεύω πως θα έπρεπε να αφήνουμε και λίγο χώρο στα παιδιά να απολαύσουν τις χαρές της ηλικίας τους: το παιχνίδι, την ανεμελιά, τον ελεύθερο χρόνο... Το παιδί αργότερα θα μπορέσει να λάμψει και να αναδειχθεί. Είναι, με άλλα λόγια, ανάγκη ένα ταλαντούχο παιδί να εξωθείται στα άκρα για να κατοχυρώσει ένα σίγουρο και λαμπρό μέλλον γι' αυτό (και ίσως για τους ανθρώπους του);




>Nickname<


πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ πιστεύω οτι όλοι οι άνθρωποι είναι θαύματα αρκεί να το καταλάβουνε.Τα παιδιά "θαύματα" που υποννοεί ο τίτλος είναι αυτά που έχουν εξαιρετικές ικανότητες σε κάποιο αντικείμενο είτε αυτό είναι η επιστήμη είτε ο αθλητισμός είτε η μουσική κτλ και είναι πολύ σπάνιες περιπτώσεις.Πάντως εγώ 1000 φορές θα προτιμούσα να ζούσα καλά και να ήμουν ευχαριστημένος με τον εαυτό μου και ευτυχισμένος παρά να ήμουν παιδί θάυμα και να μην απολάμβανα την ζωή μου.Επίσης οι περισσότεροι μεγάλοι επιστήμονες(όπως Αινσταιν,Χωκινγκ κ.α)ς,εθλητές κτλ έχουν καταφέρει να φτάσουν εκεί που είναι λόγω της προσπάθειας τους και του πάθους τους για το αντικείμενο τους παρά λόγω την ευφύια τους.Ο Αινσταιν είχε πει πως οι μεγάλες θεωρίες του που αλλαξαν τον τρόπο που βλέπουμε τον κόσμο είναι συνάρτηση του αποτελέσματος του 95% της προσπάθειας του και του 5 % της ευφύιας του.Θέλοντας να πω ότι όποιος έχει πάθος για κάτι σίγουρα θα προοδεύσει.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top