Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,240 μέλη και 2,424,087 μηνύματα σε 75,687 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 419 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πώς να ξεκινήσω τη μάθηση προγραμματισμού;

infinity (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O infinity έγραψε: στις 12:05, 05-06-12:

Η c++ είναι ηρωική γλώσσα, αρχίστε απο κει όσοι ενδιαφέρεστε, δεν θα το μετανιώσετε..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

andreas1994

Νεοφερμένος

Ο andreas1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O andreas1994 έγραψε: στις 15:36, 05-06-12:

εγώ παιδιά ξέρω πασκαλ από το σχολείο..η πασκαλ δεν είναι παρόμοια με την c++??
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,783 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε: στις 15:55, 05-06-12:

Η pascal αν δεν κάνω λάθος είναι ένα απλοποιημένο κομμάτι της C, καλή ίσως για να ξεκινήσεις αλλά από μόνη της είναι άχρηστη.
Παράθεση

cha0s (Σταύρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,696 μηνύματα.

O cha0s έγραψε: στις 16:04, 05-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από infinity
Η c++ είναι ηρωική γλώσσα, αρχίστε απο κει όσοι ενδιαφέρεστε, δεν θα το μετανιώσετε..
C++???????????????????????
Εγώ θα έλεγα καλύτερα SQL να μάθει κάποιος και php, για να μάθει τα βασικά του Hacking, και πως να κάνει μια απλή sql injection
Παράθεση

infinity (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 188 μηνύματα.

O infinity έγραψε: στις 10:04, 06-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Εγώ θα έλεγα καλύτερα SQL να μάθει κάποιος και php, για να μάθει τα βασικά του Hacking, και πως να κάνει μια απλή sql injection
Εγώ μιλούσα γενικότερα, το να μάθει κάποιος δύο εντολες της sql και να βαράει blind sql injections να το βράσω.Πως θα καταλάβεις κάτι που έχει καθαρα προγραμματιστική λογική όταν δεν ξέρεις απο προγραμματισμό .Γι' αυτό λέω C++ FTW και αν θέλει τόσο πολύ web development ας μάθει και php/html/css/js

Αρχική Δημοσίευση από andreas1994
εγώ παιδιά ξέρω πασκαλ από το σχολείο..η πασκαλ δεν είναι παρόμοια με την c++??
Δεν έχουν καμία σχέση βασικά..με την C μοιάζει λίγο ως προς την δομή, αλλα και πάλι λίγο..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 04-07-12 στις 19:09. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.
Παράθεση

nikosdano

Νεοφερμένος

Ο nikosdano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O nikosdano gamaw sfentones έγραψε: στις 10:32, 08-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από cha0s
Μιλαμε για καποιον που τωρα θα αρχισει να μπαινει στον κοσμο του hacking..Η sql και η php θα τον μπερδευαν.Ποσο μαλλον η php που εχεις εναν ολοκληρο κωδικα απο scripts "παραξενα" συμβολα και κατανοηση του web.Σιγουρα θα ειναι κατι πολυ πιο δυσκολο απο το να αρχισει καποιος με μια c++ η οποια ΣΙΓΟΥΡΑ στον κοσμο του hacking θα του ειναι αρκετα πιο χρησιμη απο την sql και php.Μην ξεχνας πως εχεις παρα πολλες δυνατοτητες με την php αλλα οχι οσες με την c++.Ειναι ιστορικη γλωσσα.Εχει αξια και εχει αναγνωριστει απο ολους.Οποτε,τελειωνοντας εγω πιστευω πως ειναι πολυ πιο χρησιμη,πιο ευκολη,και πιο δημοφιλης η C++.Αφου μαθει βασικα πραγματα μπορει να συνεχισει σε γλωσσες οπως PHP,SQL.

Υ.Γ: Κανεις δεν ειπε οτι η C++ ειναι ευκολη.

Γεια σας,
Ειμαι νεος στο e-steki και σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θμα για να δω το ποσοι απο το e-steki ασχολουνται με τον συγγεκριμενο τομεα υπολογιστων.Προκειται για ενα κλαδο στον οποιο ο "penetration tester" ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος προσπαθει να βρει διαφορες ευπαθειες σε site,συστηματα και αλλα.Ειναι πολυ ενδιαφερον τομεας και ασχολουμε με αυτον σχεδον 1 χρονο.Εχει αμεση σχεση με hacking,αφου για να κανεις ενα σωστο penetration testing πρεπει να παρεις απομακρυσμενη προσβαση σε αλλα συστηματα υπολογιστων.

Ευχαριστω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 04-07-12 στις 19:10. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

minoanson

Νεοφερμένος

Ο minoanson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O minoanson έγραψε: στις 03:17, 10-06-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikosdano
Γεια σας,
Ειμαι νεος στο e-steki και σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θμα για να δω το ποσοι απο το e-steki ασχολουνται με τον συγγεκριμενο τομεα υπολογιστων.Προκειται για ενα κλαδο στον οποιο ο "penetration tester" ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος προσπαθει να βρει διαφορες ευπαθειες σε site,συστηματα και αλλα.Ειναι πολυ ενδιαφερον τομεας και ασχολουμε με αυτον σχεδον 1 χρονο.Εχει αμεση σχεση με hacking,αφου για να κανεις ενα σωστο penetration testing πρεπει να παρεις απομακρυσμενη προσβαση σε αλλα συστηματα υπολογιστων.

Ευχαριστω!
και εγω ψηλο ασχολουμαι με penetration testing αλλα οχι και τοσο τον τελευταιο καιρο αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον για οποιον θελει να ασχοληθει με δικτυα και αλλα οπως αναφερει και απο πανω.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 17:32, 08-06-14:

Πάω Γ' Λυκείου φέτος και στόχος μου είναι μια σχολή πληροφορικής..
Θέλω όμως να αρχίσω από τώρα, το καλοκαίρι, μια γλώσσα προγραμματισμού ώστε να είμαι λίγο προετοιμασμένος, όσο προλάβω..
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να μου προτείνεται με πια γλώσσα προγραμματισμού είναι καλύτερο να ασχοληθώ ώστε να μπω στο νόημα τους...
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών.. Η JAVA είναι κατάλληλη για τέτοιες δουλειές αλλά δεν ξέρω, είναι νωρίς/δύσκολο να αρχίσω με αυτή ; Μήπως είναι καλύτερο να ασχοληθώ με κάποια άλλη; Αν ναι, τότε ποια ;
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται βιβλία τα οποία θα ήθελα να είναι στα ελληνικά..

Ευχαριστώ
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,144 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 17:37, 08-06-14:

Η Python συνίσταται συνήθως ως μια καλή αρχή για να μπεις στην ιδέα του προγραμματισμού. Για να μάθει κανείς προγραμματισμό, θα πρέπει να μάθει τη γλώσσα με όλα τα χαρακτηριστικά της. Κυρίως να καταλαβαίνει τι θέλει να εκτελεί το πρόβλημα.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών...
Με συγχωρείς αλλά γελάω ρε Νίκο. Χιλιοειπωμένη ατάκα από πολλούς που ...πρόκειται να ξενερώσουν. Δεν είναι επαρκές επιχείρημα να σπουδάσεις Πληροφορική γι' αυτό το λόγο. Η σχολή έχει ένα βαρύ φόρτο και θα πρέπει να εστιάσεις σε άλλα αντικείμενα, να δεις αν μπορείς να τα κατανοήσεις, μέχρι να φτάσεις σ' αυτό αν και τότε συνεχίσεις να θες ακόμη να ασχοληθείς με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών. Σίγουρα θα σε γοητεύσουν ή θα σε ξενερώσουν αρκετοί τομείς Πληροφορικής. Καλή τύχη.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 17:45, 08-06-14:

Το κατανοώ αυτό που λες και για αυτό είπα στο μέλλον..
Δεν είναι προτεραιότητα μου κάτι τέτοιο και σίγουρα όπως είπες μπορεί να αλλάξω "Στάση" στο μέλλον μιας και είναι λογικό ακόμα να μην ξέρουμε τι πραγματικά θέλουμε να κάνουμε..
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,144 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 17:48, 08-06-14:

Όπως για να σπουδάσει κάποιος Μαθηματικό θα πρέπει να ξεκινήσει με δυνατό έρωτα σε θεωρήματα και αποδείξεις θεωρημάτων καθώς και στριφνή συμβολογραφία με δείκτες, έτσι και για την Πληροφορική, θα πρέπει να ξεκινήσει με δυνατό έρωτα σε υπολογιστικές ασκήσεις (πράξεις με το χέρι) αλλά και σύνταξη σε κώδικα. Η κάθε επιστήμη έχει ένα σημείο εκκίνησης.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O Vold έγραψε: στις 17:53, 08-06-14:

Πως μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με δυνατό έρωτα σε κάτι που δεν το γνωρίζει ; Ή τουλάχιστον στον βαθμό που λες ; Αγαπώ τα μαθηματικά όπως και αυτοί που σπουδάζουν στο μαθηματικό αλλά δεν πιστεύω ότι εκείνοι ασχολήθηκαν με κάτι παραπάνω από το σχολικό επίπεδο... Το ίδιο και στην πληροφορική..
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

locotrelos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O locotrelos έγραψε: στις 18:00, 08-06-14:

Καλη γλωσσα ειναι η C καθως αν και δε χρησιμοποιειται σημερα αποτελει βαση για τις υπολοιπες γλωσσες.Θα ειναι και η πρωτη γλωσσα που θα σου διδαξουν κατα πασα πιθανοτητα και στο πανεπιστημιο.Δεν ειναι αρκετα ευκολη γλωσσα αλλα μολις τη κατανοησεις οι αλλες γλωσσες Java Python θα σου φανουν παιχνιδακι.Αν θες κατι πιο ευκολο ξεκινα python οπως σου προτεινε.Για C αμα θες οι σημειωσεις της σχολης μου ειναι ανοικτες και αρκετα καλες αμα θες να κοιταξεις http://inf-server.inf.uth.gr/courses/CE120 Βεβαια πρεπει να λειτουργεις σε linux.
Παράθεση

Dora_B

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Dora_B Programmers do it better έγραψε: στις 18:03, 08-06-14:

εχουν γραφει πολλα βιβλια με περιεχομενο λογους για να μην ξεκινησει καποιος να μαθαινει προγραμματισμο με java. οποτε ακου τι σου προτειναν τα παιδια.
Παράθεση

Alan

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 556 μηνύματα.

O Alan έγραψε: στις 18:04, 08-06-14:

Όπως είπε και ο Νίκος,η Python είναι μια καλή γλώσσα για να έρθει κανείς σε επαφή με τον προγραμματισμό.Το να μάθεις όμως μια γλώσσα δεν είναι τόσο δύσκολο.Το δύσκολο είναι να αποκτήσεις την ικανότητα να επιλύνεις πρόβληματα εφαρμόζοντας διάφορες τεχνικές,κάτι το οποίο μπορεί να πετύχει κάποιος με συνεχή ενασχόληση.

Όσον αφορά την Python τώρα,μπορείς να βρεις αρκετά tutorials στο google(videos,pdfs) αλλά και βιβλία.Επίσης μπορείς να τσεκάρεις και το επίσημο site της Python για tutorials .

Η C όμως,είναι η μητέρα όλων.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

O nPb έγραψε: στις 18:06, 08-06-14:

Για Fortran αν το επιθυμεί μπορεί να ξεκινήσει με τον free-editor της silverfrost που είναι αρκετά ελαφρύς σε υπολογιστικούς πόρους. Έχει και ωραία χρωματάκια για το είδος της εντολής. Η Fortran ως λογική θεωρείται προθάλαμος κατανόησης της γλώσσας C++, Ada, Lisp,...
Παράθεση

Πληροφορικάριος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 531 μηνύματα.

O Πληροφορικάριος έγραψε: στις 18:09, 08-06-14:

Καλύτερη για πρώτη γλώσσα είναι η C, δεν είναι τυχαίο που στα περισσότερα τμήματα ξεκινούν με αυτή. Στην C θα συναντήσεις σημαντικές έννοιες που σε άλλες γλώσσας π.χ Java δεν υπάρχουν.
Κατά την γνώμη μου:
C->C++->Java->οποιαδήποτε ανάλογα με το αντικείμενο που θα ασχοληθείς.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alan

Πολύ δραστήριο μέλος

O Alan έγραψε: στις 18:11, 08-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Πληροφορικάριος
Καλύτερη για πρώτη γλώσσα είναι η C, δεν είναι τυχαίο που στα περισσότερα τμήματα ξεκινούν με αυτή. Στην C θα συναντήσεις σημαντικές έννοιες που σε άλλες γλώσσας π.χ Java δεν υπάρχουν.
Κατά την γνώμη μου:
C->C++->Java->οποιαδήποτε ανάλογα με το αντικείμενο που θα ασχοληθείς.
Pointers,pointers everywhere !
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

O Vold έγραψε: στις 18:13, 08-06-14:

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας..
Δεν θα ήταν καλό όμως να έχω και κάποιο βιβλίο για βοηθώ στα πρώτα βήματα ;
Παράθεση

Alan

Πολύ δραστήριο μέλος

O Alan έγραψε: στις 18:18, 08-06-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νίκος Συμιδαλάς
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας..
Δεν θα ήταν καλό όμως να έχω και κάποιο βιβλίο για βοηθώ στα πρώτα βήματα ;
Συμφωνώ,ωστόσο τα περισσότερα tutorials που μπορείς να βρεις στο internet σε καλύπτουν εξίσου.Αν ξεκινήσεις με C πάντως το καλύτερο βιβλίο είναι του Dennis Ritchie,δημιουργού της C.Ωστόσο και άλλα βιβλία μπορούν να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα.Επίσης μπορείς να βρεις σημειώσεις περι προγραμματισμού σε ιστοσελίδες μαθημάτων των πανεπιστημίων.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προλαβαίνω να ξεκινήσω διάβασμα; - Από marion1
      Το θέμα έχει λάβει 26 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-01-14 στις 15:07.
    • Όταν υπάρχει θέληση, η μάθηση... συμβαίνει - Από Isiliel
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-10 στις 19:52.
    • Μάθηση και Video Games - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-09-10 στις 18:47.
    • Να ξεκινήσω κι εγώ κιθάρα; - Από 4johnny
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εξωσχολικές Δραστηριότητες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-03-09 στις 15:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα