Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,803 μέλη και 2,440,976 μηνύματα σε 76,702 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 378 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις και απορίες για πιστωτικές κάρτες

aggelos

Νεοφερμένος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O aggelos έγραψε: στις 00:23, 07-09-06:

Θέλω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα
1. Ηθελα να ρωτησω πρωτα απο ολα αν μπορω.Δεν έχω δικο ου εισοδημα η περιουσιακο στοιχειο.Εχω μονο ΑΦΜ.
2. Που με συμφερει να τη βγαλω?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Troll

Δραστήριο Μέλος

Ο Troll αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 233 μηνύματα.

O Troll έγραψε: στις 00:36, 07-09-06:

Απότι γνωρίζω πρέπει οπωσδήποτε να έχεις δικό σου σταθερό εισόδημα και δηλωμένο στην εφορία για να βγάλεις κάρτα. Υπάρχει σε κάποιες τράπεζες η δυνατότητα να βγάλεις, χωρίς τα παραπάνω, στη περίπτωση που είσαι φοιτητής και για όσο διάστημα θα είσαι. ΑΦΜ, έχουν ή μπορούν να βγάλουν όλοι, δε μετράει σε τίποτα για να βγάλεις κάρτα. Καλύτερα βέβαια για σίγουρα, πήγαινε ρώτα σε καμια τράπεζα καθώς δεν είμαι και κανας ειδικός.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 01:29, 07-09-06:

Υπάρχει και η φοιτητική στη citibank που βγάζεις μόνο με το πάσο κ την φοιτητική και κανονική σου ταυτότητα χωρίς άδεια γονέων, χωρίς περιουσιακά στοιχεία, χωρίς τιποτα άλλο. Έχει όριο 600-800 αναλόγως το έτος σπουδών. Εγώ έκανα πρόσφατα αίτηση και την περιμένω.
Επίσης σε αρκετές τράπεζες υπάρχουν προπληρωμένες κάρτες Visa.
Παράθεση

aggelos

Νεοφερμένος

Ο aggelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O aggelos έγραψε: στις 01:52, 07-09-06:

εγω ειμαι στο πτυχιο.πειραζει αυτο?
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 01:58, 07-09-06:

Όχι, αρκεί να μην το έχεις πάρει
Βγάλτην γρήγορα πριν πάριες πτυχίο!!
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 16:05, 26-03-07:

Θα ήθελα να σας κανω την εξης ερώτηση.. Έστω ότι κανεις αγορά με πιστωτική κάρτα και τελικά συνειδητοποιεις ότι έβαλες πολλούς μήνες χωρίς λόγο μπορείς να δώσεις στην τραπεζα το μεγαλύτερο μέρος του ποσου και να τροποποιήσει ανάλογα το υπόλοιπο? Εστω δηλαδή ότι έχεις κανει μια αγορά 600 ευρώ και την έχεις βάλει σε 8 δόσεις π.χ μπορείς να πας να δώσεις 400 ευρώ στην τραπεζα και το υπόλοιπο σε δόσεις 2 μηνών?
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 16:36, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Θα ήθελα να σας κανω την εξης ερώτηση.. Έστω ότι κανεις αγορά με πιστωτική κάρτα και τελικά συνειδητοποιεις ότι έβαλες πολλούς μήνες χωρίς λόγο μπορείς να δώσεις στην τραπεζα το μεγαλύτερο μέρος του ποσου και να τροποποιήσει ανάλογα το υπόλοιπο? Εστω δηλαδή ότι έχεις κανει μια αγορά 600 ευρώ και την έχεις βάλει σε 8 δόσεις π.χ μπορείς να πας να δώσεις 400 ευρώ στην τραπεζα και το υπόλοιπο σε δόσεις 2 μηνών?
nope!
Αυτό είναι ένα απο τα προβλήματα που έχουν οι κάρτες, απο την στιγμή που θα βάλεις δόσεις δεν μπορείς να κάνεις μερική προεξόφληση.
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις το ποσό και να περιμένει κάθε μήνα να μπαίνει η χρέωση.
Εγ'ω είμαι 100% κατά των δόσεων, περιμένω εδώ και 4 μήνες να τελειώσουν οι δόσεις για να κλείσω μόνιμα μια κάρτα που έχω.
1
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10,125 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 16:40, 26-03-07:

αν τα έχεις τα χρήματα πήγαινε και χώστα μέσα κανονικά
ναι μεν δεν θα τα πάρει η δόση αλλά εσύ
1) δε θα μπορείς να τα χαλάσεις
2) δε θα χρειάζεται να τρέχεις για να πληρώσεις αυτους τους μήνες που έχεις κερδίσει
3) αν τον άλλο μήνα κάτι πάει στραβά και δεν έχεις να πληρώσεις θα είσαι καλυμένη
Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε: στις 16:40, 26-03-07:

Thanks Γιάννη για τις info. Ολική εξόφληση μπορεί να γίνει? Edit:thanks και ΚΟΥΕ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikita13 : 26-03-07 στις 16:46.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 16:49, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από nikita13
Thanks Γιάννη για τις info. Ολική εξόφληση μπορεί να γίνει?
Ούτε, απο την στιγμή που μπαίνουν δόσεις θα περιμένεις υπομονετικά μέχρι να μπεί και η τελευταία.
Όταν θες να πάρεις κάτι και 500 ευρώ να έχει πήγενε καλλήτερα να το βάλεις σε 1 δόση (άλλωστε η ελάχιστη καταβολή στην χειρότερη θα είναι 25-30 ευρώ, όσο και 1 δόση) και μπορείς να κανονίσεις εσύ πως θα το ξεπληρώσεις.
Πάντως εμένα η 1 κάρτα που μου έχει μείνει είναι στο 0 και δεν βάζω τίποτα το οποίο δεν μπορώ να ξεπληρώσω maximun σε 1 μήνα απο την ημερομηνία χρέωσης.
όταν έχει καεί στον χυλό....
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 16:50, 26-03-07:

ππωωωπω... γιαννη νομιζα οτι μπορει να γινει προεξοφληση.
μωρε καλα κανω και δεν βαζω ποτε δοσεις!
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 17:15, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Giovanna
ππωωωπω... γιαννη νομιζα οτι μπορει να γινει προεξοφληση.
μωρε καλα κανω και δεν βαζω ποτε δοσεις!
Οι δόσεις έιναι μεγάλη απάτη και 50€ να έχεις σε δόσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και πως είναι τα οικονομικά σου 6-8 ή 10 μήνες μέτα, άσε που λες ε σιγά 10 ευρώ είναι ή σιγά 6 ευρώ είναι και πριν το καταλάβει 5 απο την μια 10 απο την άλλη έχεις ανεβάσει τα πάγια σου ανα μήνα στα 50ευρώ!, οπότε - 50 απο το πορτοφόλι σου.
Είχα φτάσει (σε συνδυασμό με χοντρές αναποδιές βέβαια) να έχω 6 κάρτες σύνολο 6.500€ και οι 6 τίγκα τώρα έχω 1 είναι 0 € και παρότι κάθε μήνα την χρεώνω 250 - 300€ την ξέχρεώνω μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα και κρατάω και την επιστροφή του 2%
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 29-09-18 στις 16:31. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,984 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε: στις 17:16, 26-03-07:

Σε μεγάλες αγορές συμφέρει όμως να βάζετε δόσεις γιατί αυξάνουν το πιστωτικό υπόλοιπο κι άρα το συνολικό τόκο αν γίνουν εφ' απαξ.
Δεν έχει σημασία που δεν μπορούν να προεξοφληθούν, όπως είπε η Κουέ μπαίνουν στον λογαριασμό σας ως χρέωση.Απλά θα εξυπηρετήσει εσάς στο να έχετε μεγαλύτερο πιστωτικό όριο.
Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 3,991 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε: στις 17:19, 26-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Οι δόσεις έιναι μεγάλη απάτη και 50? να έχεις σε δόσεις δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει και πως είναι τα οικονομικά σου 6-8 ή 10 μήνες μέτα, άσε που λες ε σιγά 10 ευρώ είναι ή σιγά 6 ευρώ είναι και πριν το καταλάβει 5 απο την μια 10 απο την άλλη έχεις ανεβάσει τα πάγια σου ανα μήνα στα 50ευρώ!, οπότε - 50 απο το πορτοφόλι σου.
Είχα φτάσει (σε συνδυασμό με χοντρές αναποδιές βέβαια) να έχω 6 κάρτες σύνολο 6.500? και οι 6 τίγκα τώρα έχω 1 είναι 0 ? και παρότι κάθε μήνα την χρεώνω 250 - 300 ? την ξέχρεώνω μέχρι το τέλος του ίδιου μήνα και κρατάω και την επιστροφή του 2%

κι εγω αυτο κανω. εχω μια, την φτανω στα ορια της(περιπου 800ε το μηνα) και την ξεχρεωνω στο τελος του ιδιου μηνα.
δεν εχει περασει ποτε ημερα, η λογαριασμος, που να χρωσταω στην τραπεζα
και αυτο το 2% ειναι απιστευτα πολυ καλο!

βρε γιαννη μου δεν τσεκαρεις και το θεμα "πιστωτικες" μπας και μου λυσεις την απορια μου σχετικα?
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,894 μηνύματα.

H dooo έγραψε: στις 13:14, 27-03-07:

το να προεξοφλείς τις δόσεις της πιστωτικής, βάζοντας μέσα ποσά και περιμένοντας το ουίσκι να ωριμάσει (να έρθει η ώρα της δόσης), είναι το πιο άχρηστο πράγμα, από την άποψη ότι αποταμιεύεις χρήματα, χωρίς να παίρνεις τόκο. χίλιες φορές βάλτα στη τράπεζα (που και εκεί τα επιτόκια είναι του κ@λου, οι τράπεζες μας εμπαίζουν χονδρά!), και θα έχεις έστω και ένα απειροελάχιστο κέρδος.
χέθτηκε η φοράδα στο αλώνι δηλαδίς.
Παράθεση

anna_33

Νεοφερμένος

H anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών . Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H anna_33 έγραψε: στις 20:34, 23-05-08:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Μήπως γνωρίζει κανείς/καμία να μου πει τρόπους για να κάνει κανείς μια αισθητική επέμβαση αν δεν έχει μετρητά?
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα ειδικά για τον σκοπό αυτό με χαμηλό επιτόκιο ή κάποιο δάνειο με ευνοϊκούς όρους??

Ευχαριστώ και... καλό καλοκαίρι μας!
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε: στις 21:17, 23-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από anna_33
Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Μήπως γνωρίζει κανείς/καμία να μου πει τρόπους για να κάνει κανείς μια αισθητική επέμβαση αν δεν έχει μετρητά?
Ξέρετε αν υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα ειδικά για τον σκοπό αυτό με χαμηλό επιτόκιο ή κάποιο δάνειο με ευνοϊκούς όρους??

Ευχαριστώ και... καλό καλοκαίρι μας!
Απ΄ότι ξέρω σου εκδίδουν πιστωτική κάρτα εκεί που θα κάνεις την επέμβαση με επιτόκιο ανάλογο της τράπεζας που θα εκδοθεί η πιστωτική...ή σου χρεώνουν το ποσό σε δική σου κάρτα...

Αν θες εσύ να κάνεις σε πελάτη κάτι ... τότε θα πας σε τράπεζα της επιλογής σου και θα ζητήσεις το παραπάνω...εκέι θα σε κατατοπίσουν ανάλογα...
1
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 17,207 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 02:47, 24-05-08:

Δεν υπάρχει τέτοια κάρτα που ζητάς, ούτε δάνειο (ή εκτός καταφέρεις να το δικαιολογήσεις για θέμα υγείας ή οτιδήποτε άλλο που εμπεριέχεται σε σχετικές κατηγορίες χαμηλότοκων δανείων)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 29-09-18 στις 16:32. Αιτία: Διόρθωση μορφοποίησης κειμένου.
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε: στις 19:11, 01-06-08:

Βασικα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που με καιει αμεσα.....
Εστω εχω μια πιστωτικη καρτα και θελω να κανω αναληψη χρηματων τα οποια θα βαλω ξανα αργοτερα σε 3-4 μερες.Τι μου χρεωνουν παραπανω?προλαβαινει να μπει το επιτοκιο η μετα τις 20 μερες μπαινει?

Υ.Γ:βασικα δεν ηξερα να μπορουσα να το γραψω σε αυτο το θεμα,αλλα δεν μπορουσα να βρω και κατι πιο καταλληλο
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,163 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε: στις 19:30, 01-06-08:

Kαταρχάς, στην ανάληψη μετρητών ο τόκος μπαίνει από την πρώτη μέρα της ανάληψης. Βέβαια αν έχεις και άλλο χρεωστικό στην κάρτα η πληρωμή που θα κάνεις θα καταμεριστεί. Δηλαδή δε θα γίνει μεμονωμένα πληρωμή για την ανάληψη που πριν 4 μέρες έχεις πραγματοποιήσει.

Άρα ανεξάρτητα του πότε θα τα καταθέσεις τα ίδια χρήματα, τον τόκο δεν τον γλυτώνεις.

Πληροφορίες: by my sister που εργάζεται σε τράπεζα, αν και δεν γνωρίζει το κάτα πόσο η πολιτική όλων των τραπεζών είναι η ίδια πάνω στις κάρτες. Το πιο πιθανό πάντως είναι να είναι!

Αααα και το πόσο είναι το επιτόκιο, εξαρτάται από το είδος της κάρτας σου και το οποίο βέβαια αλλάζει αρκετά συχνά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 01-06-08 στις 19:36.
2
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια