Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,812 μέλη και 2,441,733 μηνύματα σε 76,731 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 311 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 18:39, 28-03-07:

Παιδιά με φρικάρατε τώρα!! Έχω ψάξει πάντως και στο μάτι, δλδ έχω σηκώσει το βλέφαρο να δω και δεν είναι εκει μέσα... Ελπίζω να μην καταχωνιάστηκε πουθενά και μείνω με ένα φακό πίσω απο το μάτι μια ζωή!! Μαμααααα!!
1
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:01, 28-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Παιδιά με φρικάρατε τώρα!! Έχω ψάξει πάντως και στο μάτι, δλδ έχω σηκώσει το βλέφαρο να δω και δεν είναι εκει μέσα... Ελπίζω να μην καταχωνιάστηκε πουθενά και μείνω με ένα φακό πίσω απο το μάτι μια ζωή!! Μαμααααα!!

Όχι ρε δεν είναι τόσο συνηθησμένο αν έμενε φακός μέσα στο μάτι σου θα σε ενοχλούσε μην τρελένεσε δεν είναι και τόσο λεπτός πια ο φακός για να μην μπορείς να τον δεις και να το βγάλεις.

Πάντως για να μην φρικάρεις μπορείς να πλακώσεις το "ύποπτο" μάτι στον φυσιολογικό ορό, έτσι που να γλιστράει πάρα πολύ και να μην μπορεί να σφηνώσει πουθενά τίποτα.

Και εγώ το έχω πάθει και μετά απο λίγο βγαίνει μην σκάς!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,258 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 19:05, 28-03-07:

Ο φυσιολογικός ορός τι είναι; Το υγρό για τους φακούς;
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 3,056 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:08, 28-03-07:

Ο φυσιολογικός ορός τι είναι; Το υγρό για τους φακούς;

Είναι το γνωστό "δάκρυ" νερό δηλαδή περασμένο σε ακτίνες Γ και τόσο καθαρό και φυσικό που μπορείς να ξεπλένεις τα μάτια σου.
Απαραίτητο αξεσουάρ καθώς σου δροσίζει τα μάτια και στην περίπτοση που μπεί κάτι στο μάτι σου το ξεπλένεις πολύ εύκολα.
Υπάρχει σε όλα τα φαρμακεία!
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 19:10, 28-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Είναι το γνωστό "δάκρυ" νερό δηλαδή περασμένο σε ακτίνες Γ και τόσο καθαρό και φυσικό που μπορείς να ξεπλένεις τα μάτια σου.
Απαραίτητο αξεσουάρ καθώς σου δροσίζει τα μάτια και στην περίπτοση που μπεί κάτι στο μάτι σου το ξεπλένεις πολύ εύκολα.
Υπάρχει σε όλα τα φαρμακεία!
Πέρα από αυτό τους φακούς τους ξεπλένουμε ΠΑΝΤΑ με φυσιολογικό ορό κι όχι με νερό Michelle μου.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:14, 28-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Πέρα από αυτό τους φακούς τους ξεπλένουμε ΠΑΝΤΑ με φυσιολογικό ορό κι όχι με νερό Michelle μου.
Εννοείτε το νερό είναι πάρα πολύ βρώμικο για να το βάζεις στο μάτι σου.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:20, 28-03-07:

Εγώ μέχρι πρότινος τους ξέπλενα με το υγρό για τους φακούς!
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:22, 28-03-07:

Εγώ μέχρι πρότινος τους ξέπλενα με το υγρό για τους φακούς!

Αν κάτι σου έχει μπει στο μάτι και θες να κάνεις ένα ξέβγαλμα απλά, ο φυσιολογικός ορός-δάκρυ είναι πολύ πιο ουδέτερος χημικά απο το υγρό για τους φακούς.
Η σύνθεση του υγρού ειναι για αποθήκευση και καθαρισμό του φακού, ενώ το ΄δακρυ το βάζεις ακόμα και στο μάτι κατευθείαν
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:27, 28-03-07:

Χμμμ δεν το ήξερα! Νόμιζα οτι το υγρό για τους φακούς κάνει και για αυτή τη χρήση. Αύριο που θα πάω να πάρω φακούς ξανά () θα πάω και απο αυτό.
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:30, 28-03-07:

Χμμμ δεν το ήξερα! Νόμιζα οτι το υγρό για τους φακούς κάνει και για αυτή τη χρήση. Αύριο που θα πάω να πάρω φακούς ξανά () θα πάω και απο αυτό.
Τα φαρμακεία έχουν και είναι σε ατομικές αμπουλιτσες πάντα να έχεις κανα-δυο μαζί σου
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:33, 28-03-07:

Τα καταστήματα οπτικών δεν έχουν; Πόσο κοστίζουν;
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 19:35, 28-03-07:

Τα καταστήματα οπτικών δεν έχουν; Πόσο κοστίζουν;

1-2 ευρώ οι 10-12 αμπούλες αν δεν κάνω λάθος κάπου εκεί.
Δεν έχω πάρει ποτέ απο κατάστημα οπτικών, μ@λάκες είναι να μην σου πουλήσουν το υγρο των 15€ , όχι ότι είναι το ίδιο αλλα γιατί να σου έχει εναλλακτική!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:37, 28-03-07:

1-2 ευρώ οι 10-12 αμπούλες αν δεν κάνω λάθος κάπου εκεί.
Ααα ντάξει! Φτηνά είναι!
Δεν έχω πάρει ποτέ απο κατάστημα οπτικών, μ@λάκες είναι να μην σου πουλήσουν το υγρο των 15? , όχι ότι είναι το ίδιο αλλα γιατί να σου έχει εναλλακτική!
Δεν κατάλαβα χριστό
Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H Nana έγραψε: στις 19:43, 28-03-07:

Προς γυναίκες με φακούς: Τι κάνετε αν είστε βαμμένες, αλλά πρέπει να βάλετε φυσιολογικό δάκρυ; Τι κάνετε για να μη φύγει όλη η μάσκαρα;;;
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε: στις 19:45, 28-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nana
Προς γυναίκες με φακούς: Τι κάνετε αν είστε βαμμένες, αλλά πρέπει να βάλετε φυσιολογικό δάκρυ; Τι κάνετε για να μη φύγει όλη η μάσκαρα;;;
Δεν βάφομαι, οπότε δεν έχω αυτό το πρόβλημα.
Πάντως μια καλή αδιάβροχη μάσκαρα πιστευω θα ήταν οκ.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 20:46, 28-03-07:

Δεν κατάλαβα χριστό
Νομίζω ότι αυτό που εννοεί ο Γιάννης (χωρίς να είμαι σίγουρη) είναι ότι αν πας σε μαγαζί οπτικών και ζητήσεις φυσιολογικό ορό θα σου δώσουν ένα που είναι σε κυριλέ συσκευασία και πολύ ακριβός και που και καλά είναι για φακούς, ενώ από φαρμακείο παίρνεις το ίδιο πολύ πιο φτηνά!

Εγώ φοράω αδιάβροχη μάσκαρα και προσπαθώ να το κάνω λίγο προσεκτικά.

Μερικά υγρά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τα βάζεις κατευθείαν στο μάτι, χρειάζονται 6 ώρες για να φύγει η οξύτητά τους που μπορεί να σου κάψει το μάτι! Προφανώς δεν έχεις χρησιμοποιήσει αυτού του είδους υγρό! Πάντως το ιδανικό είναι υγρό για απολύμανση και μετά ορός ξέπλυμα πριν το βάλεις στο μάτι (εντάξει, κι εγώ δεν το τηρώ! ).
Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε: στις 10:36, 29-03-07:

Τα καταστήματα οπτικών δεν θέλουν να πουλάνε φυσιολογικούς ορούς (των 2 -3 ευρώ) γιατί τους συμφέρει να πουλάνε καθαριστικά για φακούς που στοιχίζουν 10-15 ευρώ.
Δεν είναι το ίδιο αλλα δεν υπάρχει και περίπτωση να σου προσφέρουν καμία εναλλακτική πέρα τις δικής τους λύσης
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 10:43, 29-03-07:

Βασικά χρησιμοποιώ αδιάβροχη μάσκαρα και το κάνω με πολύ προσοχή, και από εκεί και πέρα αν είναι να είμαι βαμμένη έχω μαζί μου μια συσκευασία που έχει μια μπατονέτα και λίγο make-up remover (εμένα μου το έχει στείλει η sis από Αγγλία, αλλά φαντάζομαι ότι κάποια πατέντα θα κυκλοφορεί και εδώ) ώστε να διορθώσω τις μικρές "φθορές".
Παράθεση

Nana

Πολύ δραστήριο μέλος

H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H Nana έγραψε: στις 12:59, 29-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
Βασικά χρησιμοποιώ αδιάβροχη μάσκαρα και το κάνω με πολύ προσοχή, και από εκεί και πέρα αν είναι να είμαι βαμμένη έχω μαζί μου μια συσκευασία που έχει μια μπατονέτα και λίγο make-up remover (εμένα μου το έχει στείλει η sis από Αγγλία, αλλά φαντάζομαι ότι κάποια πατέντα θα κυκλοφορεί και εδώ) ώστε να διορθώσω τις μικρές "φθορές".
(Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αδιάβροχη μάσκαρα... Μετά βγαίνει εύκολα;;; Με μαντηλάκια καθαρισμού εννοώ)
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 13:06, 29-03-07:

(Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ αδιάβροχη μάσκαρα... Μετά βγαίνει εύκολα;;; Με μαντηλάκια καθαρισμού εννοώ)
Ναι καλέ!!! Τουλ με όσες μάρκες έχω χρησιμοποιήσει εγώ[μάρκες από μαντηλάκια εννοώ ] [δλδ τις περισσότερες που πουλάνε στα super market ) βγαίνει κανονικά και χωρίς πρόβλημα (και εγώ ποτέ δεν είχα μαύρα μάτια το πρωί).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 29-03-07 στις 13:21.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος