• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τότε γεμίζεις ήδη τη θήκη των φακών, από το σπίτι σου, με υγρό και τους βάζεις μέσα κατευθείαν, όποτε κι αν το θελήσεις.
Indeed.Πρίνσες ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται.
Βέβαια επειδή πάω εξωτερικό δεν ξέρω μήπως πιθανά αλλάζει κάτι στους κανόνες ασφαλείας την τελευταία φορά μου είχαν ανοίξει την τσάντα και όχι τίποτε άλλο ό,τι είχα το έβγαζαν έξω.
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται και στις πτήσεις εξωτερικού. Αν όμως δεν έχεις μικρό μπουκαλάκι υγρού, κάνεις το κόλπο με τη θήκη και όλα καλά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μέχρι 100 ml επιτρέπεται και στις πτήσεις εξωτερικού. Αν όμως δεν έχεις μικρό μπουκαλάκι υγρού, κάνεις το κόλπο με τη θήκη και όλα καλά :)
Αυτό θα κάνω!
Ευχαριστώ πάαααααρα πολύ.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Φοβαμαι με τη χρηση που κανω στους φακους επαφης.
Θελω, μακροπροθεσμα, να κανω laser.
Ενημερωτικα, ξερετε ποσο περιπου κανει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
3 χιλιαρικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyDays

Νεοφερμένος

Η HappyDays αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Φοβαμαι με τη χρηση που κανω στους φακους επαφης.
Θελω, μακροπροθεσμα, να κανω laser.
Ενημερωτικα, ξερετε ποσο περιπου κανει ;
Το "3 χιλιάρικα" που είδα ότι γράφτηκε ίσως είναι πολύ παλιά τιμή ή σε κάποιον που το παίζει φίρμα. Οι τιμές στην αγορά είναι από 1.500 ως 2.300, ανάλογα τη μέθοδο, αν θες απόδειξη ή όχι, το γιατρό, κ.α. και φυσικά πάντα μιλάμε και για τα δυο μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?
Νομίζω αυτό με το διάβασμα τυχαίνει το πάθαινα και γω. Δηλαδή τύχαινε να φορά φακούς από το πρωί μέχρι το βράδυ μια μέρα χωρίς να έχω πρόβλημα αλλά αν διάβαζα καμιά φορά με φακούς είχα θέμα. Καλύτερα είναι να το αποφεύγεις και να διαβάζεις με γυαλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Επειδή συγκεντρώνεσαι αρκετή ώρα στο βιβλίο διαβάζοντας το μάτι σου «ξεραίνεται» με αποτέλεσμα να βλέπεις θολά. Στο διάβασμα να φοράς γυαλιά και γενικά μέσα στο σπίτι. Όταν βγαίνεις έξω να βάζεις τους φακούς. Μην τους φοράς όμως παραπάνω από 8 ώρες την μέρα και όταν βλέπεις θολά βάζε τεχνητά δάκρυα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?
Οι φακοί σου είναι τορικοί (καλύπτουν και τον αστιγματισμό) ή μόνο μυωπίας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν εχει κατω απο 1 βαθμο, δν χρειαζεται toric
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αν εχει κατω απο 1 βαθμο, δν χρειαζεται toric

Έχω 1 βαθμό νομίζω στο ένα και 0.5 στο άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν έχεις αστιγματισμό και δεν φοράς τορικούς φακούς, ίσως η θολούρα στο διάβασμα προκαλείται ακριβώς από αυτό. Συζήτησέ το με το γιατρό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Πωωωω και εγω το εχω αυτο με την θολουρα. Στα κοντινα κυριως. Εχω λιγοτερο απο 1 βαθμο αστιγματισμο αλλα η διαφορα με τα γυαλια που φορουσα αυτα τα χρονια την καταλαβαινω και με ξενιζει-ξενερωνει οσον αφορα τους φακους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,403 μηνύματα.
Πωωωω και εγω το εχω αυτο με την θολουρα. Στα κοντινα κυριως. Εχω λιγοτερο απο 1 βαθμο αστιγματισμο αλλα η διαφορα με τα γυαλια που φορουσα αυτα τα χρονια την καταλαβαινω και με ξενιζει-ξενερωνει οσον αφορα τους φακους.

εχεις λιγότερο απο 1 βαθμό και φοράς γυαλιά-φακούς; Νομίζω δε σου χρειάζονται καν !

Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?

Εχω κι εγώ μυωπία και αστιγματισμό. Οταν έχεις αυτά τα 2 μαζί, τότε πρέπει να πάρεις ειδικούς φακούς. Οι φακοί αυτοί έχουν μια μικρή γραμμή (δε φαίνεται σχεδόν καθόλου) και πρέπει να τους τοποθετείς σωστά. Εγώ έχω στον οριζόντιο άξονα μυωπικό αστιγματισμό και έπρεπε να προσέχω όταν βάζω τους φακούς, αυτή η γραμμή να είναι οριζόντια. Είναι δύσκολο να το κάνεις αυτό. Οταν δε τα κατάφερνα (τις περισσότερες φορές δηλαδή) είχα απίστευτη θολούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stalker70

Νεοφερμένος

Ο Stalker70 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εδώ και πέντε περίπου μέρες φοράω φακούς επαφής.Κάθε φορά που πάω να διαβάσω βλέπω λίγο θολά και για κάποιο λόγο δεν βολεύομαι.Έχω αστιγματισμό και μυωπία.Ξέρει κανείς τι γίνεται?

Αυτό το παθαίνω και εγώ! Δεν το παθαινα όμως ανέκαθεν. Φοράω φακούς 20 χρόνια και μόλις τα τελευταία 2 χρόνια το παθαίνω. Ενώ με γυαλιά μυωπίας ή χωρίς γυαλιά διαβάζω τέλεια από κοντά, με τους φακούς δυσκολεύομαι και αναγκάζομαι να φοράω γυαλιά πρεσβυωπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εχω κι εγώ μυωπία και αστιγματισμό. Οταν έχεις αυτά τα 2 μαζί, τότε πρέπει να πάρεις ειδικούς φακούς. Οι φακοί αυτοί έχουν μια μικρή γραμμή (δε φαίνεται σχεδόν καθόλου) και πρέπει να τους τοποθετείς σωστά. Εγώ έχω στον οριζόντιο άξονα μυωπικό αστιγματισμό και έπρεπε να προσέχω όταν βάζω τους φακούς, αυτή η γραμμή να είναι οριζόντια. Είναι δύσκολο να το κάνεις αυτό. Οταν δε τα κατάφερνα (τις περισσότερες φορές δηλαδή) είχα απίστευτη θολούρα.
Τι εννοείς ειδικούς φακούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τι εννοείς ειδικούς φακούς;
Τους τορικούς εννοεί, αυτούς που καλύπτουν μυωπία και αστιγματισμό μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top