• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τα πάντα για τους φακούς επαφής!

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κι εγώ για να βλέπω στο πίνακα του αμφιθεατρου πήγα να τα αλλάξω. Απο Σεπτέμβρη λέω να βάλω και φακούς.:P
Αααα να βάλεις.Θα τους λατρέψεις απλά.:redface:
Απλώς μία συμβουλή: Σιλικόνης υδρογέλης να΄ναι. Είναι πιο γαμάτοι.:redface:
Εγώ παρουσιάζω πρόβλημα με το υγρό μου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αααα να βάλεις.Θα τους λατρέψεις απλά.:redface:
Απλώς μία συμβουλή: Σιλικόνης υδρογέλης να΄ναι. Είναι πιο γαμάτοι.:redface:
Εγώ παρουσιάζω πρόβλημα με το υγρό μου.:(
Βλέπω τον αδερφό μου που τους φοράει άνετα πια μετά απο τόσα χρόνια και τον ζηλεύω. Ελπίζω να συνηθίσω όταν τους πάρω, διότι όταν περπατάω θέλω να βλέπω κι όχι να περνάω τον άντρα για γυναίκα και το αντίστροφο. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βλέπω τον αδερφό μου που τους φοράει άνετα πια μετά απο τόσα χρόνια και τον ζηλεύω. Ελπίζω να συνηθίσω όταν τους πάρω, διότι όταν περπατάω θέλω να βλέπω κι όχι να περνάω τον άντρα για γυναίκα και το αντίστροφο. :hehe:
Για αρχή ετοιμάσου να παίζεις με τον κάθε φακό για κανά 10λεπτο.:P
Θέλει εξάσκηση βασικά. Εγώ την πρώτη φορά είχα δακρύσει τόσο πολύ θαρρείς πως έκλαιγα.
Εγώ δεν περνάω άντρα για γυναίκα ή αντίθετα.
Χαιρετάν τον μπροστινό και νομίζω ότι χαιρετάνε εμένα,:look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για αρχή ετοιμάσου να παίζεις με τον κάθε φακό για κανά 10λεπτο.:P
Θέλει εξάσκηση βασικά. Εγώ την πρώτη φορά είχα δακρύσει τόσο πολύ θαρρείς πως έκλαιγα.
Εγώ δεν περνάω άντρα για γυναίκα ή αντίθετα.
Χαιρετάν τον μπροστινό και νομίζω ότι χαιρετάνε εμένα,:look:
Ελπίζω.
Άσε κι αυτό. Συνήθως αν είναι να συναντηθώ με κάποιο άτομο του λέω να έρθει εκείνο σε εμένα , γιατί πιθανότατα δεν θα τον δώ απο μακρυά. Τραγική η κατάσταση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ελπίζω.
Άσε κι αυτό. Συνήθως αν είναι να συναντηθώ με κάποιο άτομο του λέω να έρθει εκείνο σε εμένα , γιατί πιθανότατα δεν θα τον δώ απο μακρυά. Τραγική η κατάσταση.:P
Λες και ακούω την περιγραφή μέχρι πριν λίγους μήνες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Συμβουλη για να τους φορας. Ανοιγεις το ματι με τα δαχτυλα (και πανω και κατω), με το ετσι με το αλλιως, κολλαει ο φακος στο ματι, και μετα αφηνεις τα δαχτυλα ΧΩΡΙΣ να κλεισεις το ματι, μετα με το χερι σηκωνεις το κατω μερος του ματιου-δερματος-βλεφαου οπως λεγεται τελωσπαντων και το αφηνεις ακριβως πανω απο τον φακο αποτομα. Οταν το ανοιξεις θα εχει μπει, ετσι απλα και ετσι ομορφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και μετά -σύμφωνα με τα δικά μου χέρια- κυνηγάς το φακό στο νιπτήρα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που πήγα να βάλω φακούς μου πήρε μισή ώρα για το κάθε μάτι.

Αποθεώστε με. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που πήγα να βάλω φακούς μου πήρε μισή ώρα για το κάθε μάτι.

Αποθεώστε με. :D
Χαχαχαχα σε νιώθω και εγώ έτσι ήμουν όταν έβαλα πρώτη φορά φακούς:hehe:
Σχεδόν μία ώρα έκανα να τους βάλω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Την πρώτη φορά που πήγα να βάλω φακούς μου πήρε μισή ώρα για το κάθε μάτι.
Αποθεώστε με. :D
Εγώ ήμουν λες και έκλαιγα.
Αφού με ρωτούσε ο γιατρός: "Καλός ο μακαρίτης;":look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ ήμουν λες και έκλαιγα.
Αφού με ρωτούσε ο γιατρός: "Καλός ο μακαρίτης;":look:
χαχαχαχαχαχαχαχαχα υπέρτατο:hehe:
Εμένα παραδόξως δεν δάκρυζαν τα μάτια μου ούτε κοκκίνισαν όταν έβαλα πρώτη φορά φακούς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
εγω την πρωτη βδομαδα δεν μπορουσα να ανοιξω τα ματια απο τον πονο και κοκκινιζαν τοσο που η μανα μου μου ελεγε οτι "σταζουν αιμα"
πηγα γρηγορα στον οπτικο και μου ειπε οτι το κρεμοσαπουνο που χρησιμοποιω αφηνει σαπουνι στο χερι και αυτο παει στο φακο και στο ματι.

τους φακους θα τους βαλεις στην αρχη οπως θα σου δειξει η οπτικος η ο γιατρος. μετα θα το συνηθησεις και θα τους βαζεις σε 30 δευτερα και τους 2( 10 δευτερα τριψημο ο καθενας και 5 η τοποθετηση για τον καθενα :p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Για ποιον λογο τους τριβεται? Και πως τους τριβεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Για ποιον λογο τους τριβεται? Και πως τους τριβεται?
1. Τρίβετε.
Δεύτερον,το μάτι σου παράγει πρωτεϊνικές συνθέσεις οι οποίες "κάθονται" στην επιφάνεια του φακού.
Θα πρέπει να ξέρεις ότι με τον καιρό οι πρωτεϊνικές συνθέσεις μαζεύονται στο φακό και δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Αυτός είναι και ο λόγος που όταν βγάζεις τους φακούς πρέπει να τους τρίβεις.
Ενδεικτικά σου στέλνω αυτό.
Η επωνυμία του υγρού είναι άκυρη μην την κοιτάς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
1. Τρίβετε.
Δεύτερον,το μάτι σου παράγει πρωτεϊνικές συνθέσεις οι οποίες "κάθονται" στην επιφάνεια του φακού.
Θα πρέπει να ξέρεις ότι με τον καιρό οι πρωτεϊνικές συνθέσεις μαζεύονται στο φακό και δεν είναι ό,τι καλύτερο.
Αυτός είναι και ο λόγος που όταν βγάζεις τους φακούς πρέπει να τους τρίβεις.
Ενδεικτικά σου στέλνω αυτό.
Η επωνυμία του υγρού είναι άκυρη μην την κοιτάς.:P
Τι λέτε βρε παιδιά?:P Εγώ δεν ήξερα καν ότι τους τρίβουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.

Ενδεικτικά σου στέλνω αυτό.
Το έχω ξαναδεί αυτό το βίντεο και θα πω πάλι το ίδιο...:P:P
Σιγά μην κάθομαι να χρονομετράω πόσα δευτερόλεπτα ριχνω υγρο στους φακούς και αμα ακολουθησεις κατα γράμμα τις αρλούμπες που λέει ενα μπουκαλάκι των 300ml σε 5 μέρες θα έχει τελειώσει:P:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τι λέτε βρε παιδιά?:P Εγώ δεν ήξερα καν ότι τους τρίβουμε!
Το γράφει στις οδηγίες στα υγρά.
Εμένα μου το΄χαν πει και προαιρετικά αλλά επειδή έχω ετησίους επιβάλλεται.:P

Το έχω ξαναδεί αυτό το βίντεο και θα πω πάλι το ίδιο...:P:P
Σιγά μην κάθομαι να χρονομετράω πόσα δευτερόλεπτα ριχνω υγρο στους φακούς και αμα ακολουθησεις κατα γράμμα τις αρλούμπες που λέει ενα μπουκαλάκι των 300ml σε 5 μέρες θα έχει τελειώσει:P:P...
Δε σου΄πα μωρέ και΄συ να χρονομετράς.
Λίγο τρίβεις την κάθε πλευρά έχοντας βάλει μερικές σταγόνες στον φακό μετά μέσα στη θήκη αμέσως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
δεν κάθεται κανένας να χρονομετρησει,πρέπει να τους τρίβεις όμως πριν τους φορέσεις και πριν τους βάλεις στη θήκη. Λίγες σταγόνες ρίχνεις, εγώ με ένα μπουκαλι των 10 ευρώ βγάζω άνετα πάνω από 1μιση μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
δεν κάθεται κανένας να χρονομετρησει,πρέπει να τους τρίβεις όμως πριν τους φορέσεις και πριν τους βάλεις στη θήκη. Λίγες σταγόνες ρίχνεις, εγώ με ένα μπουκαλι των 10 ευρώ βγάζω άνετα πάνω από 1μιση μήνα
Πώς στο διάολο σου κρατάει τόσο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nami

Νεοφερμένος

Η Nami αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πώς στο διάολο σου κρατάει τόσο;:P

Εμένα το μπουκάλι το μεγάλο μου κρατάει και 6 μήνες και χρησιμοποιώ φακούς καθημερινά. Πάντως όσον αφορά το πως τους βάζεις, βρίσκω πολύ εύκολη την εξής τεχνική :
Βάζω στο δεξί χέρι τον καθαρό φακό στο μεσαίο δάχτυλο και τραβάω το κάτω μέρος του ματιού με τον παράμεσο. Γέρνω το κεφάλι πίσω, γουρλώνω τα μάτια και τον ακουμπάω πάνω στο μάτι χωρίς να βλεφαρίσω. Μετά κλείνω τα μάτια και έχει μπει.

Όλα δηλαδή με το ένα χέρι. Όταν μπλέκω και τα δύο μπερδεύομαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 18 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top