Αν μπαίνατε όπου θέλατε...

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Γυρίστε μερικά χρόνια πίσω...ή πηγαίντε μερικά χρόνια μπροστά και φανταστείτε ότι δώσατε Πανελλήνιες, βγήκαν τα αποτελέσματα σας και ως δια μαγείας συνειδητοποιούσατε ότι τα μόρια σας ήταν τόσο ώστε να έχετε τη δυνατότητα να διαλέξετε όποια σχολή θέλατε. Τι θα κάνατε;

Μερικές διευκρινίσεις. Ρωτάω τον καθένα τι θα επέλεγε με βάση τις προσωπικές του προτιμήσεις. Π.χ. αν κάποιος έχει κόλλημα με τα μαθηματικά γιατί τα γουστάρει θα έμπαινε μαθηματικό και με ένα σωρό μόρια. Θα ήθελα όμως και να μου πείτε και αντικειμενικά ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη σχολή με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση, τα μεταπτυχιακά, την δυσκολία των μαθημάτων κπλ. Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν εξηγούσατε και αναλύατε την επιλογή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αν πήγαινα το χρόνο πίσω...ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Αν πήγαινα το χρόνο πίσω...ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
Από ότι βλέπω είσαι σπουδαστής Πολιτικός Μηχανικός και επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο δίλημμα, είσαι σίγουρος; Θέλω να πω ότι ο Πολιτικός Μηχανικός έχει α) περισσότερα μόρια και β) καλές πιθανότητες για δικό του γραφείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
οποιος διαβαζει και δεν εχει ελειψεις θα γραψει καλα..
προσωπικα εγω θα πηγαινα εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Είμαι φοιτητής του μαθηματικού Κρήτης...Θα μπω δεύτερο έτος...
Λοιπόν, εγώ αν μπορουσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, δύο χρόνια πισω θα το έκανα....
Να πήγαινα σε ενα σχολείο στο Ηράκλειο και να μην είχα υποστεί την ταλαιπωρία την περσυνη...
Εφευγα απο το σχολείο και αμέσως Ηρακλειο στον φροντ...απόσταση 40 χιλιόμετρα....!!!
Ναι, και μετά θα ήθελα να περάσω Ιατρική....Τώρα με την όλη φάση, θελω πτυχίο και μετά καλο διάβασμα να περάσω τις κατακτήριες για την ιατρικη....Ειναι κόλυμα όπως και να το κανεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ακόμα κι αν περνούσα στην πρώτη μου επιλογή δε θα κότευα αυτή τη φορά και θα έφευγα για σπουδές στη Γερμανία. Αλλά κάτι έμαθα αυτά τα χρόνια: κάθε δυσκολία για καλό και ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει στη ζωή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Στην ίδια σχολή που θα δηλώσω και τώρα.Διοίκηση επιχειρήσεων στο ΠΑΜΑΚ.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ακόμα κι αν περνούσα στην πρώτη μου επιλογή δε θα κότευα αυτή τη φορά και θα έφευγα για σπουδές στη Γερμανία. Αλλά κάτι έμαθα αυτά τα χρόνια: κάθε δυσκολία για καλό και ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου τύχει στη ζωή :)
Σπουδές στην Γερμανία ακούω, εεεεεε???
χαχαχα μια χαρά.....Πάντως ό,τι παθαίνουμε στην ζωή μας γίνεται για να μάθουμε....Κάθε εμποδιο για καλό...
Το βλεπω και απο εμένα...Δεν περασα Ιατρική Ηρακλείου, περασα Μαθηματικό....Ίσως είναι καλύτερα που έγινε ετσι, γιατι γνώρισα πολύ κοσμο, εκανα πολύ καλα φιλαράκια....Και στο τέλος, μπορώ να κάνω αυτό που πραγματικά θέλω, εχοντας και το πτυχίο...Οπότε όλα γίνονται για κάποιο λόγο....Ακομη κι αν αυτός δεν είναι εμφανής στην αρχή, κάποια στιγμή τον καταλαβαίνουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αυτο ακριβως μου συνεβη..Υπολογιζα να βγαλω στην καλυτερη περιπτωση 18,400 και να παω Βιολογια ή με λιγη τυχη να το παλεψω για Κτηνιατρικη.Ελα ομως που εβγαλα 19 χιλιαδες και κατι ψιλα και περναω μεχρι και ιατρικη.
Δεν ειχα σκεφτει ποτε μου τι να κανω σε αυτην την περιπτωση και ακομη δεν αποφασισα.Καθε μερα εχω και αλλη γνωμη.
Σε 10 μερες θα σας πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Είμαι φοιτητής του μαθηματικού Κρήτης...Θα μπω δεύτερο έτος...
Λοιπόν, εγώ αν μπορουσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω, δύο χρόνια πισω θα το έκανα....
Να πήγαινα σε ενα σχολείο στο Ηράκλειο και να μην είχα υποστεί την ταλαιπωρία την περσυνη...
Εφευγα απο το σχολείο και αμέσως Ηρακλειο στον φροντ...απόσταση 40 χιλιόμετρα....!!!
Ναι, και μετά θα ήθελα να περάσω Ιατρική....Τώρα με την όλη φάση, θελω πτυχίο και μετά καλο διάβασμα να περάσω τις κατακτήριες για την ιατρικη....Ειναι κόλυμα όπως και να το κανεις.....

Όλα καλά κι όλα ώραια αλλά πολλά χρόνια ρε φίλε. Πες ότι στα 4 χρόνια νταν τελειώνεις το μαθηματικό (που από ότι ξέρω ελάχιστοι τελιώνουν στα 4 χρόνια), οπότε στα 22 είσαι πτυχιούχος μαθηματικός. Σου βάζω ακόμη τον Δεκέμβρη του έτους που αποφοιτάς δίνεις κατατακτήριες Ιατρική και περνάς (πάλι δύσκολο καθώς θα έχεις μόλις 2 μήνες για να διαβάσεις). 6 χρόνια ιατρική+5 ειδικότητα (ας πούμε 5ετής ειδικότητα)+1 χρόνο στρατός=12 χρόνια. Ας κάνουμε την παραδοχή ότι τελειώνεις την ιατρική ακριβώς στα 6 χρόνια και δεν έχεις καθόλου αναμονή για ειδικότητα και αμέσως μετά πας στρατό. 22+12=34. Επίσης δεν υπολογίζω τον χρόνο για αγροτικό.

Στην ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων να έχεις τελειώσει στα 34, που η ιδανικότερη περίπτωση δεν συμβαίνει ποτέ στην πράξη γι αυτό βάλε άλλα 4 χρόνια στην πορεία (π.χ. αναμονή της ειδικότητας, τελειώνεις την ιατρική στα 7 έτη, τελειώνεις το μαθηματικό στα 5 χρόνια, δεν περνάς με την πρώτη κατατακτήριες κλπ.). Άρα πάμε στα 38 χρόνια που είναι μια καλή περίπτωση, αλλά ρεαλιστική. Θα πας 38 ετών ρε φίλε. Εγώ σου εύχομαι ό,τι καλύτερο αλλά η ιατρική είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Στην ιδια σχολη που επελεξα και τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σπουδές μαθηματικών ή στην Ελβετία (Πολυτεχνείο ΕΤΗ) ή στην Ολλανδία (Πανεπιστήμιο Ουτρέχτης ή Άμστερνταμ).

Γενικά όμως με κάλυψε η Αλεξάνδρα...κάθε εμπόδιο προς καλό ;) Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί πως θα είμαστε όλοι εμείς του ischool, επαγγελματικά στα 40 μας...:P Το φαντάζεστε; :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όλα καλά κι όλα ώραια αλλά πολλά χρόνια ρε φίλε. Πες ότι στα 4 χρόνια νταν τελειώνεις το μαθηματικό (που από ότι ξέρω ελάχιστοι τελιώνουν στα 4 χρόνια), οπότε στα 22 είσαι πτυχιούχος μαθηματικός. Σου βάζω ακόμη τον Δεκέμβρη του έτους που αποφοιτάς δίνεις κατατακτήριες Ιατρική και περνάς (πάλι δύσκολο καθώς θα έχεις μόλις 2 μήνες για να διαβάσεις). 6 χρόνια ιατρική+5 ειδικότητα (ας πούμε 5ετής ειδικότητα)+1 χρόνο στρατός=12 χρόνια. Ας κάνουμε την παραδοχή ότι τελειώνεις την ιατρική ακριβώς στα 6 χρόνια και δεν έχεις καθόλου αναμονή για ειδικότητα και αμέσως μετά πας στρατό. 22+12=34. Επίσης δεν υπολογίζω τον χρόνο για αγροτικό.

Στην ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΗ των περιπτώσεων να έχεις τελειώσει στα 34, που η ιδανικότερη περίπτωση δεν συμβαίνει ποτέ στην πράξη γι αυτό βάλε άλλα 4 χρόνια στην πορεία (π.χ. αναμονή της ειδικότητας, τελειώνεις την ιατρική στα 7 έτη, τελειώνεις το μαθηματικό στα 5 χρόνια, δεν περνάς με την πρώτη κατατακτήριες κλπ.). Άρα πάμε στα 38 χρόνια που είναι μια καλή περίπτωση, αλλά ρεαλιστική. Θα πας 38 ετών ρε φίλε. Εγώ σου εύχομαι ό,τι καλύτερο αλλά η ιατρική είναι ιδιαίτερη περίπτωση.
Ναι, τα έχω σκεφτεί όλα αυτά φίλε Γιώργο...
Μάλλον, δεν μου βγαίνουν τα χρόνια με αυτά που θέλω να κάνω....
Θέλω δύο ζωές όπως λέει και ένας φίλος μου...
Λέω να αναθεωρήσω τις απόψεις μου, να επικεντρωθώ στην σχολή μου και να κάνω κάποιο καλό μεταπτυχιακό που συνδιάζει μαθηματικά,δυναμικά συστήματά-μερικές διαφορικές εξισώσεις κ.α. με την Ιατρική-Βιοιατρική...
Βασικά, αν με ρωτήσεις καλά καλά, δεν είναι ο απότερος στόχος μου να "γίνω γιατρός", αλλά να ασχοληθώ με την έρευνα πάνω στην μελέτη της βιοχημικής και μοριακής βάσης του καρκίνου....
Το να γίνω γιατρός, ουσιαστικά δεν βοηθάει σε αυτό που πραγματικά θέλω να κάνω, δηλαδή έρευνα....
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου....
Φιλικά Κωνσταντίνος

Σπουδές μαθηματικών ή στην Ελβετία (Πολυτεχνείο ΕΤΗ) ή στην Ολλανδία (Πανεπιστήμιο Ουτρέχτης ή Άμστερνταμ).

Γενικά όμως με κάλυψε η Αλεξάνδρα...κάθε εμπόδιο προς καλό ;) Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί πως θα είμαστε όλοι εμείς του ischool, επαγγελματικά στα 40 μας...:P Το φαντάζεστε; :D :D

Μπορείς φίλε Νίκο να πας Ολλανδία μεταπτυχιακό....;)
Εγώ μάλλον, πρώτα ο Θεός θα δηλώσω να παω Ολλανδία erasmus να δω τι παίζει, αν και έχω πάει 2 φορές Ολλανδία....
Πάντως, ναι το πιστέυω, κάθε εμπόδιο για το καλό μας γίνεται....
Ακόμη κι αν δεν το "βλέπουμε" άμεσα, μέσα από τις "αποτυχίες" μας, που πραγματικά δεν είναι, μαθαίνουμε και κάτι και βγαίνουμε σοφότεροι....Βασικό είναι να έχεις και καλά άτομα να σε συμβουλεύουν και να σου λενε γενικότερα την γνώμη τους....
Όπως μου την είπες και εσύ προχθες στο msn;):):):)
Πραγματικά, αναθεώρησα πολλά πράγματα και σε ευχαριστώ γι αυτό....
Πάντως είμαστε σε μια σχολή που είναι το μέλλον των πάντων, διχως τα μαθηματικά δεν πας πουθενα.....;)
Ισως το διαπίστωσα λίγο αργά, αλλά φτάνει που το διαπίστωσα.....:D:D
Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Κώστα ο Γιώργος έχει δίκιο διότι μιλάει η λογική της ζωής. Το Μαθηματικό είτε έτσι, είτε αλλιώτικα είτε πασαλιμανιώτικα, στα 4 χρόνια δεν βγαίνει ούτε με τούμπες, μόνο αν είσαι κάποιος ν-έγγονος του Gauss. :D :laugh:

Όμως σκέψου ότι άλλοι θα ήθελαν να είναι στο Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον εκεί που είσαι, αλλά δεν μπόρεσαν λόγω πολλών παραγόντων και σε ιδανικές περιπτώσεις φιλούσαν και κατουρημένες ποδιές. Τα χρόνια δεν χάθηκαν. Η επιστήμη που θα μάθεις δεν μια επιστήμη με χρονικό ορίζοντα το πτυχίο. Το πτυχίο απλά θα είναι μια πιστοποίηση των κόπων σου. Οι γνώσεις σου, θα είναι τόσες, ώστε με κάποιο καλό μεταπτυχιακό, ακόμη και στην ιατρική, στην βιολογία ή και σε άλλες επιστήμες αιχμής και εφόσον το ψάξεις και έχεις θέληση-όραμα-στόχο, θα έχεις καλές εργασιακές προοπτικές. Ο αιώνας που διανύουμε έχει θέσει ένα ερώτημα στην έρευνα. Πώς με τα μαθηματικά θα μπορέσουμε να δώσουμε απαντήσεις σε διάφορες ασθένειες που μαστίζουν την ανθρωπότητα. Σήμερα αλλά και στο μέλλον κανένας δεν θα πρέπει να είναι κλεισμένος στο επιστημονικό καβούκι του (στον τίτλο σπουδών του) αγνοώντας άλλη-ες επιστήμες συναφούς πεδίου. Για την ερευνητική μελέτη της φύσης (υγεία, φυσική, χημεία, πολιτική, κοινωνιολογία,...κτλ) και για την απόδοση "απαντήσεων" θα πρέπει να υπάρχει διεπιστημονική προσέγγιση. Αυτό σημαίνει ότι ένας μαθηματικός θα πρέπει να ξέρει προγραμματισμό και φυσική (σε ευνοϊκές περιπτώσεις και λίγη βιολογία ή χημεία) όπως και ένας βιολόγος να ξέρει λίγα μαθηματικά ή και προγραμματισμό ή γεωλογία..κ.ο.κ. Η επιστημονική μονομέρεια οδηγεί σε επιστημονικά κενά. Για να μην θεωρηθεί ότι όσα λέω τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά μας τα έλεγε ένας καθηγητής μια μέρα στο μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasrousmath

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Ναι, τα έχω σκεφτεί όλα αυτά φίλε Γιώργο...
Μάλλον, δεν μου βγαίνουν τα χρόνια με αυτά που θέλω να κάνω....
Θέλω δύο ζωές όπως λέει και ένας φίλος μου...
Λέω να αναθεωρήσω τις απόψεις μου, να επικεντρωθώ στην σχολή μου και να κάνω κάποιο καλό μεταπτυχιακό που συνδιάζει μαθηματικά,δυναμικά συστήματά-μερικές διαφορικές εξισώσεις κ.α. με την Ιατρική-Βιοιατρική...
Βασικά, αν με ρωτήσεις καλά καλά, δεν είναι ο απότερος στόχος μου να "γίνω γιατρός", αλλά να ασχοληθώ με την έρευνα πάνω στην μελέτη της βιοχημικής και μοριακής βάσης του καρκίνου....
Το να γίνω γιατρός, ουσιαστικά δεν βοηθάει σε αυτό που πραγματικά θέλω να κάνω, δηλαδή έρευνα....
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου....
Φιλικά Κωνσταντίνος

Κώστα ο Γιώργος έχει δίκιο διότι μιλάει η λογική της ζωής. Το Μαθηματικό είτε έτσι, είτε αλλιώτικα είτε πασαλιμανιώτικα, στα 4 χρόνια δεν βγαίνει ούτε με τούμπες, μόνο αν είσαι κάποιος ν-έγγονος του Gauss. :D :laugh:

Όμως σκέψου ότι άλλοι θα ήθελαν να είναι στο Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον εκεί που είσαι, αλλά δεν μπόρεσαν λόγω πολλών παραγόντων και σε ιδανικές περιπτώσεις φιλούσαν και κατουρημένες ποδιές. Τα χρόνια δεν χάθηκαν. Η επιστήμη που θα μάθεις δεν μια επιστήμη με χρονικό ορίζοντα το πτυχίο. Το πτυχίο απλά θα είναι μια πιστοποίηση των κόπων σου. Οι γνώσεις σου, θα είναι τόσες, ώστε με κάποιο καλό μεταπτυχιακό, ακόμη και στην ιατρική, στην βιολογία ή και σε άλλες επιστήμες αιχμής και εφόσον το ψάξεις και έχεις θέληση-όραμα-στόχο, θα έχεις καλές εργασιακές προοπτικές. Ο αιώνας που διανύουμε έχει θέσει ένα ερώτημα στην έρευνα. Πώς με τα μαθηματικά θα μπορέσουμε να δώσουμε απαντήσεις σε διάφορες ασθένειες που μαστίζουν την ανθρωπότητα. Σήμερα αλλά και στο μέλλον κανένας δεν θα πρέπει να είναι κλεισμένος στο επιστημονικό καβούκι του (στον τίτλο σπουδών του) αγνοώντας άλλη-ες επιστήμες συναφούς πεδίου. Για την ερευνητική μελέτη της φύσης (υγεία, φυσική, χημεία, πολιτική, κοινωνιολογία,...κτλ) και για την απόδοση "απαντήσεων" θα πρέπει να υπάρχει διεπιστημονική προσέγγιση. Αυτό σημαίνει ότι ένας μαθηματικός θα πρέπει να ξέρει προγραμματισμό και φυσική (σε ευνοϊκές περιπτώσεις και λίγη βιολογία ή χημεία) όπως και ένας βιολόγος να ξέρει λίγα μαθηματικά ή και προγραμματισμό ή γεωλογία..κ.ο.κ. Η επιστημονική μονομέρεια οδηγεί σε επιστημονικά κενά. Για να μην θεωρηθεί ότι όσα λέω τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά μας τα έλεγε ένας καθηγητής μια μέρα στο μάθημα..

χαχαχα επίκληση στην αυθεντία....:P
Όχι ρε, προς Θεού....Σε πιστέυω...
Και εμάς μας το έχει πει μια καθηγήτρια, η κ.κ.Παπαδοπούλου (που βραβευτηκε με το βραβείο Ξανθόπουλος-Πνευματικός πρόσφατα)...
Πιστέυω σιγά σιγά θα αρχίσουν να "ξεδιπλώνονται" μπροστά μου, οι καταπληκτικές εφαρμογές των μαθηματικών....
Περιμένω για τα καλύτερα....
Όσο κι αν φάινεται αστειο έτσι όπως το διατυπώνω, πραγματικά το λέω, μ' αρέσουν τρελά τα μαθηματικά.....
Κατέβασα σημειώσεις Μερικών Διαφορικών (να φανταστεις είναι ο Απειροστικος 3 που κανουμε εμεις, γενικα πράγματα περι Μ.Δ.Ε) και ενθουσιαστικα......
Όσο γι αυτό που μου αναφέρεις για το ματαπτυχιακό στην Ιατρική ή κάτι παρόμοιο, μου διαβεβαίωσε η καθηγήτρια αυτή ότι μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο, ακολουθώντας τομέα Ανάλυσης (ο τομέας της) μου εξήγησε καλά τον τομέα αυτόν και τα "παρακλάδια" του....
Αφορμή όμως και πάλι γι αυτό ήταν αυτά που μου είπες για τον τομέα σου...;)
Αλλιώς εγώ ουτε ήξερα ότι υπήρχε.....χαχααχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Eυτυχως για μενα, στη σχολη που σπουδαζω απο περυσι θα διαλεγα να παω:)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Eυτυχως για μενα, στη σχολη που σπουδαζω απο περυσι θα διαλεγα να παω:)...
έλα τώρα που δεν ήθελες άλλη πόλη :P

ΥΓ: σε αυτή που δήλωσα και φέτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
έλα τώρα που δεν ήθελες άλλη πόλη :P

ΥΓ: σε αυτή που δήλωσα και φέτος
Δεν εχω ιδεα σε ποια πολη πολη δηλωσες, αλλα στη φαση που ειμαι τωρα, την Αλεξανδρουπολη θα την αλλαζα μονο για την Αθηνα:)... Πραγματικα ειναι μια παενμορφη πολη και περναμε φαναστικα!! Για να καταλαβεις, τελειωσα την εξεταστικη στις 7 του μηνα και γυρισα σπιτι μου (στη Λαρισα) πριν μιση ωρα:P...

Υ.Γ: Αληθεια εσυ φετος εδινες?? Που δηλωσες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα σε ποια πολη πολη δηλωσες, αλλα στη φαση που ειμαι τωρα, την Αλεξανδρουπολη θα την αλλαζα μονο για την Αθηνα:)... Πραγματικα ειναι μια παενμορφη πολη και περναμε φαναστικα!! Για να καταλαβεις, τελειωσα την εξεταστικη στις 7 του μηνα και γυρισα σπιτι μου (στη Λαρισα) πριν μιση ωρα:P...

Υ.Γ: Αληθεια εσυ φετος εδινες?? Που δηλωσες??
Ναι, φέτος έδινα..Πρώτα δήλωσα ιατρική θεσσ. (είμαι 68 μόρια πάνω από την περσινή της βάση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αορ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the less you know,the better it is.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Σιγουρα αν γυρνουσε ο χρονος πισω θα πηγαινα Αξιματικων Ελληνικης αστυνομίας για το μονο λογο του οτι αγαπω αυτο το επαγγελμα και αισθάνομαι οτι εχω να προσφέρω πολλα απο το ποστο της δικαιοσύνης..και μη σκεπτομενος καθολου το οικονομικο...περασε ενας φίλος μου που μισει την αστυνομια,αλλα πηγε για το εισόδημα και εμεινα εγω εκτος για κατι λιιγα μορια...με ποναει..ομως δεν το βαζω κατω΄΄αφου τελειώσω το πανεπηστήμιο που ειμαι τωρα οι κατατακτήριες θα ειναι το επομενο βήμα μου για να ενταχθω εκει που εχω ονειρευτεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top