Χοντρά - Ψιλά: Η απόλυτη κόντρα

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για λεφτά μιλάω, πονηρά μυαλά. :P


Η απόλυτη ιστορία καθημερινης τρέλας (μέχρι την επόμενη): Ποια η σχέση σας με τα χαρτονομίσματα; Ποια η σχέση σας με τα ψιλά;

Κυκλοφορείτε με το ματσούκι από χαρτονομίσματα έτοιμο; Μήπως παράλληλα είστε τίγκα στα ψιλά κι έχετε χαθεί; Ή μήπως κάθε φορά που ξεμένετε από λεφτά έχετε ουσιαστικά καμιά πενηνταριά ευρώ καβάντζα, αθροίζοντας τα ψιλά;

Έξω τι κάνετε; Πληρώνετε αμέσως με χοντρά και δίνετε φιλοδώρημα μπόλικα ψιλά; Ή μήπως το πρώτο πράμα που κάνετε είναι να ξεφορτωθείτε τα ψιλά;


Ψιλά: τα λατρεύετε, τα μισείτε ή σας είναι αδιάφορα; :P


------


Για μένα: Όταν πληρώνω, προσπαθώ πρώτα να δω αν μπορώ να διώξω τα ψιλά μου. Και βέβαια, στρογγλοποιώ τα ρέστα προς τα κάτω, έτσι ώστε να πάρω λίγα κέρματα.

Αυτό είναι κυρίως που ενδιαφέρει εμένα, ο αριθμός των κερμάτων. Πολλές φορές μπορεί να τα μαζέψω και να τα αλλάξω με λιγότερα κέρματα μεγαλύτερης αξίας. Γενικά δεν τα θέλω τα ψιλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Δείξε μου ποιος τα θέλει και θα σου δείξω έναν καρμοίρη :teasing:

Ειδικά όταν παραφορτώνομαι με ψιλά (πολύ με τσαντίζουν):rant:
μαζεύω τα κόκκινα(έτσι λέω τα 1,2,5cents)
και τα πετάω στα σκουπίδια ή στο δρόμο, και νιώθω και πολύ rich (and famous) :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Δείχνω ιδιαίτερη λατρεία στα χαρτονομίσματα. Ποτέ δεν κουβαλάω πολλά όμως. Απλά αρκετά! Τα υπόλοιπα στην τράπεζα!:clapup: Σε καφετέριες κινούμαι από 20ρικο μέχρι μονό ευρώ για τα πολύ ψιλά που δεν διευθετούνται αλλιώς.

Για παράδειγμα, αν κεράσω μια κοπέλα, θεωρείται δεδομένο πως έχω βγάλει 20ρικο ή συνδιασμό χαρτονομισμάτων. Είναι ψυχολογικό, για να μη σκεφτεί "ωχ ψάχνει τα δίευρα... κι αν δεν έχει; Μήπως να κάνω την κίνηση να τον κεράσω εγώ;" πράγμα που δε θέλω να σκεφτεί. Όχι για να αποφύγω πιθανές σκέψεις της ότι είμαι φτωχός ή πλούσιος, αλλά απλά γιατί δε θέλω να νιώσει ανασφάλεια για λογαριασμό μου. Όταν είναι δίπλα μου μια γυναίκα θέλω να νιώθει ασφάλεια σε κάθε τομέα, πόσο μάλλον στο ότι μπορώ να εξασφαλίσω ένα κέρασμα.:)

Αν έχει συμφωνηθεί με την παρέα από τη σχολή να πληρώσει ο καθένας τα δικά του, παίζει να βγάλω τάλιρο ή δίευρα άντε το πολύ να βγάλω 4 μονόευρα (ο φρέντο κάνει 3.30-4 ευρώ). Μικρότερα δεν βγάζω για λόγους νευρικότητας, θέλω να πληρώσω αυτό που οφείλω για να "φύγει από το κεφάλι μου" κι ας βρούμε μετά τα ρέστα, τα οποία πολύ συχνά αφήνω ως φιλοδώρημα, όχι γιατί δε θα πάρει μισθό ο/η σερβιτόρος/α αλλά γιατί εκείνη την ώρα που ο άλλος δουλεύει και ιδρώνει για να είμαι εγώ αραχτός με την παρέα μου και να πίνω καφεδάκι μπροστά του, θέλω να ξέρει πως στο τέλος σκέφτηκα και εκτίμησα αυτό που κάνει, αφήνοντας συμβολικά κάτι.

Στα delivery είμαι των άκρων. Έχει τύχει να τους σκάσω μύτη με 50ρικο 12 το βράδυ και έχει τύχει να ξεφορτωθώ μέχρι και κέρματα του ενός λεπτού. Όπως τους εμπιστεύομαι εγώ για το φαϊ τους, έτσι κι εκείνοι με εμπιστεύονται απόλυτα για το ότι τα δεκάδες κερματάκια αντιστοιχούν στην αξία του φαγητού που αγόρασα. Συχνά δίνω και εκεί φιλοδώρημα εκτός από τους πολύ γνωστούς μου γιατί αυτοί δε το δέχονται πια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Δεν εχω καθολου καλη σχεση με τα ψιλα..
Ουτε στο ποστοφολι μου δεν τα θελω, γιατι με εκνευριζουν.
Οταν παιρνω ρεστα ψιλα, τα ριχνω χυμα μεσα στην τσαντα κι οταν την αδειαζω και τα βρισκω ολα αυτα που κατα καιρους εχω μαζεψει τα ριχνω μεσα στον κουμπαρα μου (παντα εχω εναν :redface:). Οταν τελικα φτανω σε σημειο να ανοιξω τον κουμπαρα, το λιγοτερο που εχω βγαλει εινα 73 ευρω (σε ψιλα). :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γενικά δε μου αρέσει να τα έχω στο πορτοφόλι μου γιατί γίνεται πολύ "χοντρό" και μου τη σπάει :P
Τα ρίχνω χύμα σε μια θήκη στο αυτοκίνητο και έτσι έχω πάντα ψιλά για τα φανάρια, για το καρότσι του σούπερ μάρκετ, για τα διόδια ..... καθώς και για το μανάβη ή ψιλολόγια που θέλω απ το σούπερ μάρκετ και δεν έχω πάνω μου χρήματα ;)


Κοινώς είναι μια εύκολη καβάτζα για λίγα χρήματα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν τα μεγάλα χαρτονομίσματα γιατί μερικές φορές δεν είχαν να μου δώσουν ρέστα. Προτιμώ το 20 και το 50. τα ψιλά δεν με ενοχλούν γιατί τα χρησιμοποιώ όλη την ώρα.(περίπτερο, σουπερμάρκετ, ανίψια – παιδιά).

Παρένθεση…πάντα προσπαθούσα να καταλάβω την χρησιμότητα των πολύ μικρών κερμάτων…1 λεπτό και 2 λεπτά. Δεν υπάρχουν τιμές 3, 73 ας πούμε. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ πορτοφόλι και τα έχω πάντα χύμα εδώ κι εκεί, προσπαθώ να έχω όσο το δυνατόν λιγότερα ψιλά. Με την πρώτη ευκαιρία πάντως τα ξεφορτώνομαι εύκολα (ψωμί, εφημερίδα, τσίχλες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Παρένθεση…πάντα προσπαθούσα να καταλάβω την χρησιμότητα των πολύ μικρών κερμάτων…1 λεπτό και 2 λεπτά. Δεν υπάρχουν τιμές 3, 73 ας πούμε. . .

Πολλές φορές τυχαίνει να σε super-market να βγει λογαριασμός πχ 34,58. Εκεί χρειάζονται. Και γενικά σε s-m υπάρχουν πολλά προϊόντα που οι τιμές μπορεί να είναι 3,73 όπως αναφέρεις.

Σε άλλα καταστήματα, οι τιμές είναι στρόγγυλες καθώς οι Έλληνες δεν είναι εξοικειωμένοι με τέτοιου είδους τιμές, λόγω δραχμής πιστεύω. Δλδ σε δραχμές δεν υπήρχε τιμή 350,35 δρχ. Δεν ξέραμε να χρησιμοποιούμε σεντ και έτσι τα μικρά ψιλά είναι άχρηστα.

Στο θέμα επειδή ξεχάστηκα:P

Χρησιμοποιώ ψιλά, δεν έχω πρόβλημα. Κ αυτά λεφτά είναι. Και κρατάω κ τα μικρά (5, 10, 20 σεντ) για να βγάζω στρόγγυλα ρέστα όποτε χρειάζεται.

Και επίσης πιστεύω πως πρέπει να βγει και το χαρτονόμισμα του ενός ευρώ που λένε πως 8α βγάλουν τώρα, γιατί το 1 ευρώ ΜΟΝΟ σε κέρμα φαίνεται ευτελές, ενώ δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δείξε μου ποιος τα θέλει και θα σου δείξω έναν καρμοίρη :teasing:

Ειδικά όταν παραφορτώνομαι με ψιλά (πολύ με τσαντίζουν):rant:
μαζεύω τα κόκκινα(έτσι λέω τα 1,2,5cents)
και τα πετάω στα σκουπίδια ή στο δρόμο, και νιώθω και πολύ rich (and famous) :tongue:

Ντροπή σου!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Μαζί μου συνήθως έχω από 50ευρω και κάτω από χαρτονομίσματα. Τα 100ευρα δεν είναι βολικά για τους πωλητές...(και για μένα), άσε που τα ΑΤΜ δίνουν 50ευρα.

Μ'αρέσουν όμως και τα ψιλά για να βοηθώ τις ταμίες στα SuperMarket, σε περίπτερα κλπ και για να κάνω πιο εύκολη τη συναλλαγή ("τι δίνω, τι δίνεις") όταν κάνουμε παραγγελία με συναδέλφους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δείξε μου ποιος τα θέλει και θα σου δείξω έναν καρμοίρη :teasing:

Ειδικά όταν παραφορτώνομαι με ψιλά (πολύ με τσαντίζουν):rant:
μαζεύω τα κόκκινα(έτσι λέω τα 1,2,5cents)
και τα πετάω στα σκουπίδια ή στο δρόμο, και νιώθω και πολύ rich (and famous) :tongue:


Παρούσα εγώ ειμαι ο καρμίρης :teasing:

Λοιπόν έχω ένα μπουκάλι πλαστικό απο αυτά που ειναι στα ψιγιάκια που βγάζουν 3 θερμοκρασ΄΄ιες νερό, πήρα την μπουκάλα την 10 λιτρή και ότι ψηλά έχω τα πετάω εκεί, με παρόμιο τρόπο πήγα σουιδία, αφού σας εκνευρίζουν πετάχτε τα σε ένα βάζο και μετά απο 6 μήνες θα έχετε μαζέψει το λιγότερο 500 ευρώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ή μήπως κάθε φορά που ξεμένετε από λεφτά έχετε ουσιαστικά καμιά πενηνταριά ευρώ καβάντζα, αθροίζοντας τα ψιλά;

that's me αλλά δεν το κάνω επίτηδες! :redface::D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τα ψιλά, αν και μου την δίνουν αυτά του 1,2,5 λεπτών επειδή δυσκολεύομαι πολύ να τα ξεφορτωθώ. Επίσης απεχθάνομαι τα χαρτονομίσματα άνω των 50? (100 ή ακόμα χειρότερα 200?), επειδή πάλι δυσκολεύομαι πολύ να το χαλάσω (και πλέον δεν πάω και σούπερ μάρκετ συστηματικά).

Πάντως το να έχω το ποσό των 5 ή 6? σε ψιλά έχω παρατηρήσει πως μάλλον βοηθά, παρά δυσκολεύει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
μαζεύω ειδικά τα χάλκινα για όταν φτάνω στα διόδια ελευσίνας (στα αντίστοιχα της τριπόλεως είναι πιο καλοί άνθρωποι).
Ε όχι φίλε, επειδή δε θέλεις να μετράς κέρματα στο τέλος της βάρδιάς σου, θα μου δώσεις όλα τα δεκάλεπτα για ρέστα 8 ευρώ, π.χ.
Με τι ευχαρίστηση τους βλέπω να στραβομουτσουνιάζουν...... :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Το λιγότερο που μπορεί να έχω σε κέρμα είναι των 50 λεπτών ενώ το πολύ σε χαρτονόμισμα 20? :P

Αν τύχει και μου δώσει κάποιος ρέστα σε πολυ ψιλά (1-2-5 λεπτά) όταν πάω σπίτι, τα βάζω στον κουμπαρά και τα ξεφορτώνομαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
μαζεύω ειδικά τα χάλκινα για όταν φτάνω στα διόδια ελευσίνας (στα αντίστοιχα της τριπόλεως είναι πιο καλοί άνθρωποι).
Ε όχι φίλε, επειδή δε θέλεις να μετράς κέρματα στο τέλος της βάρδιάς σου, θα μου δώσεις όλα τα δεκάλεπτα για ρέστα 8 ευρώ, π.χ.
Με τι ευχαρίστηση τους βλέπω να στραβομουτσουνιάζουν...... :D:D

Είσαι κακός άνθρωπος! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
γιατί καλέ? μόνο στις μεγάλες εξόδους το κάνω:P :P

Ε, τότε αλλάζει το θέμα! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Επειδή δεν χρησιμοποιώ πορτοφόλι δεν μαρέσει να κάνω σαν να μου έχουν κρεμάσει κουδουνάκι γιαυτό αποφεύφω τα κέρματα.

Σχετικά με τα χαρτονομίσματα ζήτω τα 5 και 20 που είναι προς μπλε. Παραπάνω πολλά φράγκα αν και όπως έχει κανταντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
τα 1+2 ευρώ δεν τα θεωρω ψιλά αλλά τα υόλοιπα μου την σπάνε. αν κ πολλές φορές για να μην χαλάσω τα χαρτονομίσματα ξεφορτώνομαι τα ψιλά. αυτό με το μπουκαλι που λεει η μανια είναι πολύ βολικό αλλά ποτέ δεν τα εχω καταφερει να μαζεύω πάνω από 2 βδομαδες. από χοντρα, καλύτερα τα 10, 20 50. μετα στοπ. 100ρικα δεν θέλω, ευχαριστώ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top