Utility για remote audit σε Η/Υ τοπικού δικτύου

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλημέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνετε, όσοι γνωρίζετε, κάποιο utility / πρόγραμμα με το οποίο να μπορώ, ως διαχειριστής τοπικού δικτύου, να "σκανάρω" remotely τους Υπολογιστές του δικτύου μου και να παίρνω πληροφορίες για το τι προγράμματα έχουν εγκατεστημένα (το βασικότερο) αλλά και τι υποδομή υλικού έχουν.

Κοινώς hardware/software audit σε υπολογιστές τοπικού δικτύου, αλλά να μπορώ να το τρέξω remotely. Υποθέτουμε ότι όλοι οι Η/Υ του τοπικού δικτύου δουλεύουν Microsoft Windows XP και ως local admins έχουν τοποθετηθεί οι Domain Admins.

Δεν με ενδιαφέρει αν είναι propriety ή free software. Αν είναι επί πληρωμή και δουλεύει μια χαρά, προτείνετε και αυτό, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

Υ.γ: Θα ήταν επιθυμητό η κατασκευάστρια εταιρία να ήταν η Microsoft ή η Symantec ή έστω να έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, αλλά αυτές είναι μικρές λεπτομέρειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Δεν ξέρω κάτι, αλλά αν βρείς πόσταρε τι βρήκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top