Κλιματιστικά

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
ενδιαφερομαι να αγορω κλιματιστικο..αλλα επειδη ειμαι ασχετη :redface: θελω την βοηθεια σας..:)
Μπορειτε να μου προτεινετε καποια?? Καποιο καταστημα?? Επισης τι πρεπει να προσέξω??

Να πω οτι θελω κατι οικονομικο..:redface::redface: Και ελεγα μαλλον για 12ρι..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Πρέπει πρώτα να δεις τι χώρο θέλεις να ψύξεις, πόσα τετρ. μέτρα δηλαδή
και ύστερα βα βρεις μοντέλο με χαμηλή ενεργειακή δαπάνη,
τα φθηνά κλιματιστικά τα χρυσοπληρώνεις στη Δ.Ε.Η.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Πρέπει πρώτα να δεις τι χώρο θέλεις να ψύξεις, πόσα τετρ. μέτρα δηλαδή
και ύστερα βα βρεις μοντέλο με χαμηλή ενεργειακή δαπάνη,
τα φθηνά κλιματιστικά τα χρυσοπληρώνεις στη Δ.Ε.Η.!

Κοιτα..το σπιτι μου ειναι 55 τ.μ. το κλιματιστικο θα μπει στο σαλονι..ηλπιζα βεβαια αν μπορουσα απομονονοντας κουζινα και μπανιο οχι να παγωνει το δωματιο..απλα να πεφτει λιγο η θερμοκρασια του.. αλλα αυτο ειναι σχετικο..
Ποια ειναι μια καλη (οχι αριστη) ενεργειακη δαπανη??
Με ποσα λεφτα μπορω να βρω ενα ικανοποιητικο κλιματιστικο??
:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εμενα οι δικοι μου περυσι, μου πηραν fujitsu inverter 9αρακι ομως και το πηραμε 600 κατι νομιζω απο 800κατι που ειχε με την αποσυρση απο ραδιο κορασιδη.
ηταν ακριβο, αλλα μολις ηρθε το σεπτεμβρη ο λογαριασμος της δεη, δε το μετανοιωσαμε. πραγματικα μεγαλη διαφορα στο λογαριασμο. αφου πηραμε και επιστροφη 5 ε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Τα κλιματιστικά αλλά και γενικά οι "μεγάλες" συσκευές ακολουθούν ένα πρότυπο που αφορά την ενέργεια που καταναλώνουν για να αποδώσουν αναλόγως. Προτίμησε κλιματιστικό με όσο το δυνατόν καλύτερη ενεργειακή κλάση (κυμαίνεται από Α...G). Με Α ή Β θα είσαι Ok.
Τα φθηνά κλιματικά συνήθως είναι ενεργειακής κλάσεως C-D ή Ε και συνεπώς καταναλώνουν περισσότερο ρεύμα.




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Καλα τοσα λεφτα δεν δυναμαι να δωσω..ουτε κατα διαννοια...:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
εγω εχω βαλει mitsubishi. στο δωματιο ειδικα δεν το ακους καθολου και στο σαλονι εχω βαλει μεγαλο γιατι ειναι ενιαιος ο χωρος. εμας εδω θεωρουνται απο τα καλυτερα. τωρα απο την αλλη υπαρχουν και πιο φθηνα απλα να δεις περιπου ποσο καταναλωνουν και ποσο θορυβωδη ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Απλα ολα τα ''φιρματα'' ειναι ακριβα..:(:( δεν μπορω να βρω κατι οικονομικο και καλο>??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
λοιπον ακου. η αδερφη μου στο δωματιο της ειχε ενα κλιματιστικο μαρκα μ'εκαψες που λενε:P μια χαρα δουλευε και μια χαρα παγωνε και ζεστεναι τον χωρο μη σου πω καλυτερα απο το μαρκατο που ειχε βαλει στο σαλονι.
οποτε καταληγουμε στο εξης. πας σ'ενα καταστημα, δυο τρια οσα εχεις ορεξη να ψαξεις που να εχουν απ'ολα περνεις τιμες και παιζεις λοττο. γιατι στην τελικη λοττο ειναι αυτα τα πραγματα. και το πιο ακριβο να βαλεις μπορει να σου βγει προβληματικο και το πιο φτηνο το ιδιο.

θα πας να παρεις ενα που να μην κανει τρελλη καταναλωση και που να ειναι λογικη για σενα η τιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Για τα κλιματιστικα απο τα Carrefour εχετε ακουσει?? ειναι καλα??:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Άσχετο - σχετικό: πρόσφατα πήγα σε κάποιον ηλεκτρολόγο να μου φτιάξει το βίντεο (ναι είχα βίντεο μέχρι πρόσφατα!) και μου είπε οτι όλες οι συσκευές μπορεί απέξω να λένε οτι είναι τάδε μάρκα αλλά μπορεί να έχει μέσα μηχάνημα άλλης μάρκας, κι οι τηλεοράσεις, τα dvd, δεν ξέρω για κλιματιστικά ή ψυγεία. Το έχει ακούσει κανείς αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
μου είπε οτι όλες οι συσκευές μπορεί απέξω να λένε οτι είναι τάδε μάρκα αλλά μπορεί να έχει μέσα μηχάνημα άλλης μάρκας, κι οι τηλεοράσεις, τα dvd, δεν ξέρω για κλιματιστικά ή ψυγεία.
Ο παλιός, ο καλός, ο μ@λάκ@ς, ο Έλληνας μάστορας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Άσχετο - σχετικό: πρόσφατα πήγα σε κάποιον ηλεκτρολόγο να μου φτιάξει το βίντεο (ναι είχα βίντεο μέχρι πρόσφατα!) και μου είπε οτι όλες οι συσκευές μπορεί απέξω να λένε οτι είναι τάδε μάρκα αλλά μπορεί να έχει μέσα μηχάνημα άλλης μάρκας, κι οι τηλεοράσεις, τα dvd, δεν ξέρω για κλιματιστικά ή ψυγεία. Το έχει ακούσει κανείς αυτό;

Ισχύει αυτό, αλλά δε σημαίνει και πολλά.
Μια τέτοια πρόταση "πάρε βίντεο general καμμένη*, είναι philips μεσα" μπορεί να σημαίνει 3 πράγματα:

1) Το μηχάνημα της general καμμένη είναι αντιγραφή του καλού μηχανήματος, δηλαδή επειδή δεν μπορούσαν να σχεδιάσουν εξ αρχής μηχάνημα, αγόρασαν ένα philips, το άνοιξαν και το έκαναν reverse engineer. Αυτό σημαίνει πολύ λίγα για την ποιότητα του μηχανήματος αφού ακόμα και αν είναι αντιγραμμένος σωστά ο σχεδιασμός η υλοποίηση είναι φτηνότερη και διαφέρει.

2) Το μηχάνημα το βγάζει philips, κρατάει τα 1ης διαλογής για αυτή και τα πιο σκάρτα τα πουλάει με άλλο brand name. Η έχει 2 εργοστάσια, ένα για τα "επίσημα" και ένα φτηνότερο για να καλύψει το πιο μικρό κομμάτι της αγοράς χωρίς να της βγεί το όνομα οτι έχει σκάρτα. Κάααπως έτσι παιζει η linksys με τη cisco. Αυτή είναι η καλύτερη περίπτωση αλλά και πάλι έχεις διαφορά στην ποιότητα

3) Ο κλασσικός ελληναράς μάστορης προσπαθεί να σου πουλήσει general καμμένη.

*Η general καμμένη είναι η υποθετική τελειωμένη μαιμουδιάρικη εταιρία που δεν την ξέρει ούτε η μάνα της. Το όνομά της το χρωστάει σε ενα συμμαθητή μου που τη χρησιμοποιούσε σαν παράδειγμα και έβγαζε και υποθετικές διαφημήσεις σε στύλ ΑΜΑΝ teleshopping. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Ξερετε μηπως κανεναν οικονομικο ψυκτικο για τοποθετηση 2 κλιματιστικων?:D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ξερετε μηπως κανεναν οικονομικο ψυκτικο για τοποθετηση 2 κλιματιστικων?:D:redface:

Το θέμα δεν είναι να βρεις οικονομικό ψυκτικό τόσο. Το θέμα είναι να βρεις έναν ψυκτικό ο οποίος να έρθει νωρίτερα από ένα μήνα... Εμείς, όταν ήταν να βάλουμε ένα κλιματιστικό, περιμέναμε ένα μήνα και κάτι... Και ήταν κατακαλόκαιρο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Το θέμα δεν είναι να βρεις οικονομικό ψυκτικό τόσο. Το θέμα είναι να βρεις έναν ψυκτικό ο οποίος να έρθει νωρίτερα από ένα μήνα... Εμείς, όταν ήταν να βάλουμε ένα κλιματιστικό, περιμέναμε ένα μήνα και κάτι... Και ήταν κατακαλόκαιρο...:P

βασικα κανα 2 που πηρα τηλεφωνο μπορουσαν αμεσα!:worry: ο ενας μαλιστα ηθελε να ερθει και αυριο!!:P:P ο αλλος την Δευτερα!! :hehe: μαλλον εχουν πεσει πεινες..:whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
βασικα κανα 2 που πηρα τηλεφωνο μπορουσαν αμεσα!:worry: ο ενας μαλιστα ηθελε να ερθει και αυριο!!:P:P ο αλλος την Δευτερα!! :hehe: μαλλον εχουν πεσει πεινες..:whistle::whistle::whistle:

Ίσως να συμβαίνει και αυτό. Έχε όμως υπόψιν σου ότι στο χώρο των μαστόρων, πολλές φορές ο χρόνος λειτουργεί διασταλτικά. Δηλαδή το αύριο δεν είναι το αύριο όπως το ορίζουμε οι περισσότεροι. Όπως επίσης και η Δευτέρα δεν είναι απαραιτήτως η Δευτέρα που μας έρχεται. Και αυτά τα λέω με προσωπική πείρα... :P

Υ.Γ.: Ελπίζω πάντως εσύ να είσαι τυχερή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Ίσως να συμβαίνει και αυτό. Έχε όμως υπόψιν σου ότι στο χώρο των μαστόρων, πολλές φορές ο χρόνος λειτουργεί διασταλτικά. Δηλαδή το αύριο δεν είναι το αύριο όπως το ορίζουμε οι περισσότεροι. Όπως επίσης και η Δευτέρα δεν είναι απαραιτήτως η Δευτέρα που μας έρχεται. Και αυτά τα λέω με προσωπική πείρα... :P

Υ.Γ.: Ελπίζω πάντως εσύ να είσαι τυχερή...

Καλα αυτο γενικα ισχυει..απλα κακα τα ψεμματα..ειναι δυσκολες εποχες και δυσκολα ''αφηνουνε'' δουλειες!:)
Τελικα δεν μου ειπατε?? Ξερετε κανεναν οικονομικο??:D ή τελικα ειναι ταριφα τα 80 ευρω?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Καλα αυτο γενικα ισχυει..απλα κακα τα ψεμματα..ειναι δυσκολες εποχες και δυσκολα ''αφηνουνε'' δουλειες!:)
Τελικα δεν μου ειπατε?? Ξερετε κανεναν οικονομικο??:D ή τελικα ειναι ταριφα τα 80 ευρω?:worry:

Για Αθήνα δεν ξέρω... Εγώ μένω Πάτρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Eβαλα τελικα πριν 10 μερες κλιματιστικα!!:clapup::clapup:
Ενα 12ρι carrefour home στο σαλονι και ενα δεν cool star νομιζω:redface: 9ρι στο δωματιο μου!:D

Το αποτελεσμα καταπληκτικο!:clapup: το σπιτι μου επιτελους ειναι κρυοοοοο!!!!:clapup:

Παντως δεν κανουν τρελλο θορυβο οπως περιμενα!:)

Εβγαλε προσφορα το carrefour στο ενα το δευτερο στη μιση τιμη!:) Νομιζω οτι οποιος ψαχνει κατι οικονομικο ειναι ευκαιρια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top