Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,218 μέλη και 2,417,625 μηνύματα σε 75,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 132 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το επίθετο των παιδιών

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 16:55, 04-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Και με ποια επιχειρήματα -αν- θα ανακοινώσεις στην τότε γυναίκα σου ότι θα δώσεις το επίθετό σου, αν επιτρέπεται;
Θα πω ότι εμείς στην Κρήτη-στον πρωτότοκο-δίνουμε το όνομα και το επίθετο του παππού (από τη μεριά του πατέρα) και το θέμα έληξε. Αν πάλι δε δεχτεί θα της βάζω βραστά αβγά κάτω από τις μασχάλες, μέχρι να δεχτεί (muahahahaha)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,956 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 12:27, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από qwertyuiop
Θα πω ότι εμείς στην Κρήτη-στον πρωτότοκο-δίνουμε το όνομα και το επίθετο του παππού (από τη μεριά του πατέρα) και το θέμα έληξε.
μην το πάρεις προσωπικά αλλά κάτι τέτοια κατάλοιπα του παρελθόντος είναι που κάνουν οικογένειες να σκοτώνονται πάνω από ένα - υγιέστατο - παιδί.

Και όταν βλέπω τέτοια πράγματα [έχω και στην έμμεση οικογένεια μου παράδειγμα που ο παππούς που θα έβγαινε το παιδί με ίδιο ονοματεπωνυμο με αυτόν, κόντεψε να διαλύσει το μυστήριο όταν συνειδητοποίησε ότι εκτός από το δικό του όνομα οι γονείς είχαν διαλέξει να δώσουν και 2ο όνομα στο παιδί τους και έτσι δεν θα ήταν identical παππούς και εγγονός] αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 05-12-07 στις 12:47.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,879 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 12:43, 05-12-07:

Ειναι πολυ απλο το θεμα...
Μεγαλωνουμε με αυτες τις παραδοσεις ολοι μας.
Οσοι εχουν κολλημενα μυαλα, επιμενουν με μανια στη συνεχεια αυτων.
Μεταμοσχευση εγκεφαλου χρειαζονται, πραγμα δυσκολο βεβαια, αλλα απο την αλλη ο καθενας κανει τις επιλογες του!
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,510 μηνύματα.

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 12:48, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από XRZ
μην το πάρεις προσωπικά αλλά κάτι τέτοια κατάλοιπα του παρελθόντος είναι που κάνουν οικογένειες να σκοτώνονται πάνω από ένα - υγιέστατο - παιδί.

Και όταν βλέπω τέτοια πράγματα [έχω και στην έμμεση οικογένεια μου παράδειγμα που ο παππούς που θα έβγαινε το παιδί με ίδιο ονοματεπωνυμο με αυτόν κόντεψε να διαλύσει το μυστήριο] αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
Δεν είπα εγώ να σκοτωθούμε βρε!

(Γι' αυτό που θα πω τώρα θα φάω κράξιμο)

Απλά θέλω τα παιδιά μου να συνεχίσουν να κρατάνε το όνομα της οικογένειας. Α, και κάτι ξέχασα να σημειώσω... αν βγει και κανά κορίτσι, (πράγμα σχεδόν απίθανο καθώς η αρρενογένεια είναι κληρονομική), τότε μετά χαράς να πάρει το επίθετο της συζύγου!

(καλά ε, είμαι και γ*μώ τους μέντιουμ... πώς τα σκέφτομαι από τώρα αυτά)
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,956 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 12:51, 05-12-07:

Δεν είπα εγώ να σκοτωθούμε βρε!

(Γι' αυτό που θα πω τώρα θα φάω κράξιμο)
αν όμως η γυναίκα έχει άλλη γνώμη θα την "πείσεις" να αλλάξει γνώμη...

whateva...

εδώ σκοτώνονται οικογένειες για το μικρό όνομα του παιδιού, περιμένω εγώ να βρω λογική για το επίθετο [μην το πάρεις προσωπικά αντιπροσωπεύεις τόσο μεγάλο δειγμα πληθυσμού με αυτά που λες που τελικά γενικοποιείται...]...

α... και κάτι ακόμα... η έλλειψη αρρενογένειας δεν είναι ασθένεια...
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 12:54, 05-12-07:

αν όμως η γυναίκα έχει άλλη γνώμη θα την "πείσεις" να αλλάξει γνώμη...

whateva...

εδώ σκοτώνονται οικογένειες για το μικρό όνομα του παιδιού, περιμένω εγώ να βρω λογική για το επίθετο [μην το πάρεις προσωπικά αντιπροσωπεύεις τόσο μεγάλο δειγμα πληθυσμού με αυτά που λες που τελικά γενικοποιείται...]...

α... και κάτι ακόμα... η έλλειψη αρρενογένειας δεν είναι ασθένεια...
Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες.

Πώς θα την πείσω? Σου έχω πει ότι οι σχέσεις μου με την Γκεστάπο είναι πολύ καλές?
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 13:01, 05-12-07:

Αυτό που θέλω να πω είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λες.

Πώς θα την πείσω? Σου έχω πει ότι οι σχέσεις μου με την Γκεστάπο είναι πολύ καλές?
ετυμολογικά (ομολογώ δεν την γνωρίζω την λέξη) αυτό που έγραψες [και από τα συμφραζόμενα] με έκανε να καταλάβω ότι αρρενογένεια= αρρεν + γενος, ΑΡΑ αυτός που γεννά αγόρια... Και εσύ λες "αν κάνω κορίτσι, που αποκλείεται γιατί γενικά γενάμε αγόρια στο σόι" μπλα μπλα μπλα..

και εγώ είπα ότι η ΕΛΛΕΙΨΗ αρρενογένειας [δλδ, όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ΜΗ γέννηση αγοριών] δεν είναι καμιά ασθένεια, γιατί έτσι όπως το είπες ("ααααμα τύχει και κάνω κορίτσι, που ΔΕΝ θα κάνω μπλα μπλα") φάνηκε λες και απαξιώνεις την...γέννηση κοριτσιών ("δεν θα τύχει σε μένα αυτό, εμείς γεννάμε αγόρια!!!")

--Αν η λέξη σημαίνει κάτι άλλο και έχασα το νόημα ζητώ συγγνώμη και θα χαρώ να μου εξηγήσεις και να μάθω μια καινούρια λέξη! ("γηράσκω αει διδασκόμενος" ένα πράμα! )

το πως θα την πείσεις δεν ξέρω! (χαριτολογόντας επάνω είπες ότι θα την ....βασανίσεις) Πάντως πολλά γίνονται...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Resident Evil : 05-12-07 στις 13:57.
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:08, 05-12-07:

Θεωρώ πολύ καλή δοκιμασία, για τους γονείς, το παιδί να πάρει και τα δύο επίθετα. Όταν μεγαλώσει απλώς δεν κρατάει το επίθετο που δεν τον εκφράζει.
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,254 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε: στις 13:20, 05-12-07:

Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να απαιτήσω ΚΑΙ το δικό μου επίθετο ως επίθετο των παιδιών μου. Ίσως να το έκανα αν ο άντρας μου είχε κάποιο φρικτό επίθετο, κάτι που δεν συμβαίνει στην παρούσα. Σε μία τέτοια περίπτωση πάντως (αν τον λέγανε π.χ. Κουραδάκη <-- το έχω δει σε επωνυμία ζαχαροπλαστείου ) θα τον υποχρέωνα να το άλλαζε, γιατί δεν θα δεχόμουν ΕΓΩ να με λένε κα Ελένη Κουραδάκη!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:23, 05-12-07:

Δεν σε νοιάζει να διεκδικήσεις κάτι ως υστεροφημία από την ζωή του παιδιού σου;
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,229 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 13:25, 05-12-07:

Γιατί το επίθετο θα κάνει ένα γονιό περισσότερο γονιό του;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 13:28, 05-12-07:

Δεν με κατάλαβες ... είμαι υπερ το παιδί να πάρει και τα δύο επίθετα. Έπειτα (π.χ. όταν γίνει ενήλικας) αν κάποιο επίθετο δεν τον εκφράζει τότε μπορεί να "αφαιρέσει". Αυτό θα είναι ένα καλό τεστάκι για τους Γονείς.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,229 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 13:36, 05-12-07:

Εγώ σε κατάλαβα. Αλλά προσωπικά δεν θεωρώ το επίθετο δηλωτικό οποιασδήποτε κατάστασης και άρα για μένα δεν έχει σημασία.

Και δεν νομίζω πως πολλά παιδιά θα αφαιρούσαν εύκολα επίθετο - ίσως μόνο αν δεν ήταν καθόλου εύηχο.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,279 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 13:43, 05-12-07:

Μα μεχρι να ωριμασει ωστε να διαλεξει, δε θα χει νοημα γιαυτο, να εχει 2 επιθετα ετσι κι αλλιως. Ισως να ναι και χειροτερα. Καλυτερα οι γονεις να μην κανουν ασκησεις πανω στο παιδι τους.

αναρωτιέμαι... "δλδ το όνομα κάνει το παιδι/εγγόνι? Δεν τους αρκεί γ*μω την τρέλα μου αυτό το χαρούμενο μουτράκι ζωγραφισμένο πάνω σε ένα ΥΓΙΕΣ παιδί?"
+1
Παράθεση

qwertyuiop (Γιώργος)

Επιφανές Μέλος

O qwertyuiop http://brizolaki.blogspot.com/ έγραψε: στις 13:53, 05-12-07:

ετοιμολογικά (ομολογώ δεν την γνωρίζω την λέξη) αυτό που έγραψες [και από τα συμφραζόμενα] με έκανε να καταλάβω ότι αρρενογένεια= αρρεν + γενος, ΑΡΑ αυτός που γεννά αγόρια... Και εσύ λες "αν κάνω κορίτσι, που αποκλείεται γιατί γενικά γενάμε αγόρια στο σόι" μπλα μπλα μπλα..

και εγώ είπα ότι η ΕΛΛΕΙΨΗ αρρενογένειας [δλδ, όπως το καταλαβαίνω εγώ, η ΜΗ γέννηση αγοριών] δεν είναι καμιά ασθένεια, γιατί έτσι όπως το είπες ("ααααμα τύχει και κάνω κορίτσι, που ΔΕΝ θα κάνω μπλα μπλα") φάνηκε λες και απαξιώνεις την...γέννηση κοριτσιών ("δεν θα τύχει σε μένα αυτό, εμείς γεννάμε αγόρια!!!")

--Αν η λέξη σημαίνει κάτι άλλο και έχασα το νόημα ζητώ συγγνώμη και θα χαρώ να μου εξηγήσεις και να μάθω μια καινούρια λέξη! ("γηράσκω αει διδασκόμενος" ένα πράμα! )

το πως θα την πείσεις δεν ξέρω! (χαριτολογόντας επάνω είπες ότι θα την ....βασανίσεις) Πάντως πολλά γίνονται...
Mάλλον μπερδέψαμε τα μπούτια μας... τέσπα... μάλλον εγώ δεν κατάλαβα. Αυτό εννοούσα και το κατάλαβα όταν το εξήγησες.
Δεν θεωρώ ότι είναι μειονέκτημα να γεννάς κορίτσια. Απλά το επίθετο θα εκλείψει διότι οι γυναίκες θα πάρουν το επίθετο του συζύγου τους και τα παιδιά του πατέρα τους. Αυτό είναι το μόνο μειονέκτημα.
Να σου δώσω να καταλάβεις, το σόι μου (από την πλευρά του πατέρα μου, από τον οποίο παίρνω το χρωμόσωμα Υ) αποτελείται από 12 άντρες και μόλις 1 γυναίκα. Αν βάλεις και τα παιδιά μέσα, γίνονται 17 αρσενικά και 1 θυληκό!
Παράθεση

Molka

Δραστήριο Μέλος

H Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H Molka έγραψε: στις 13:57, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Δεν βρίσκω σοβαρό λόγο να απαιτήσω ΚΑΙ το δικό μου επίθετο ως επίθετο των παιδιών μου. Ίσως να το έκανα αν ο άντρας μου είχε κάποιο φρικτό επίθετο, κάτι που δεν συμβαίνει στην παρούσα. Σε μία τέτοια περίπτωση πάντως (αν τον λέγανε π.χ. Κουραδάκη <-- το έχω δει σε επωνυμία ζαχαροπλαστείου ) θα τον υποχρέωνα να το άλλαζε, γιατί δεν θα δεχόμουν ΕΓΩ να με λένε κα Ελένη Κουραδάκη!
[off-topic mode on]Ενημερωτικά και μόνο να πω ότι στην κρητική διάλεκτο κουράδια λέγονται τα πρόβατα, οπότε, σε συνδυασμό με την κατάληξη -άκη, εικάζω ότι εκεί πρέπει να ψάξουμε την ετυμολογία του επιθέτου και όχι στα συγκεκριμένα οργανικά απόβλητα [off-topic mode off]
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 13:59, 05-12-07:

qwerty η γυναίκα μετά τον γάμο δεν παίρνει πλέον αυτόματα το επίθετο του άντρα της, εκτός αν η ίδια το αλλάξει. Μπορεί να το χρησιμοποιεί φυσικά για κοινωνικούς σκοπούς αν το επιθυμεί
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 14:01, 05-12-07:

Να σου δώσω να καταλάβεις, το σόι μου (από την πλευρά του πατέρα μου, από τον οποίο παίρνω το χρωμόσωμα Υ) αποτελείται από 12 άντρες και μόλις 1 γυναίκα. Αν βάλεις και τα παιδιά μέσα, γίνονται 17 αρσενικά και 1 θυληκό!
κι ο παππούς μου [από το μπάμπα μου] είχε 8 αδέρφια, που όλοι κάναν ΜΟΝΟ αγόρια, ο παππούς μου έδωσε 5 φορές χρωμόσωμα Υ και μόλις μία χρωμόσωμα Χ [ανεξάρτητα αν επέζησαν μόνο 2 αγόρια και η θεία μου] αλλά ο μπάμπας μου έκανε 2 κοράκλες μονάχα ( ε... να αυτοτιμηθώ λίγο )..

Your point is????

τέσπα τα...γονίδια της δικής μου και της δικής σου οικογένειας δεν έχουν και τόση σημασία στην παρούσα κουβέντα οπότε Let it (both of us) go...
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 516 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε: στις 14:34, 05-12-07:

Εμενα το επίθετο μου είναι φρικτό, και όταν ήμουν πολύ μικρή ονειρευόμουν τη μέρα που θα παντρευόμουν κάποιον με ανθρώπινο επίθετο και θα απαλλασσόμουν επιτέλους από το δικό μου. Δυστυχώς η μοντέρνα κοινωνία μου τα χάλασε λίγο. Όπως και νάχει σε καμια περίπτωση δε θέλω τα παιδιά μου να πάρουν το επίθετο μου, ούτε στα παιδιά των χειρότερων εχθρών μου δε θα άξιζε να ακούνε τις χοντράδες που άκουγα για χρονια και χρονια εγώ στο σχολειό και μάλιστα για κάτι το ποιο δε μπορούσα να αλλάξω. (να γιατί μονίμως έδερνα κόσμο τότε!)
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,413 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 22:46, 05-12-07:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Εμενα το επίθετο μου είναι φρικτό, και όταν ήμουν πολύ μικρή ονειρευόμουν τη μέρα που θα παντρευόμουν κάποιον με ανθρώπινο επίθετο και θα απαλλασσόμουν επιτέλους από το δικό μου. Δυστυχώς η μοντέρνα κοινωνία μου τα χάλασε λίγο. Όπως και νάχει σε καμια περίπτωση δε θέλω τα παιδιά μου να πάρουν το επίθετο μου, ούτε στα παιδιά των χειρότερων εχθρών μου δε θα άξιζε να ακούνε τις χοντράδες που άκουγα για χρονια και χρονια εγώ στο σχολειό και μάλιστα για κάτι το ποιο δε μπορούσα να αλλάξω. (να γιατί μονίμως έδερνα κόσμο τότε!)
Η "μοντέρνα κοινωνία" θα μπορούσε να είχε αποβεί ιδιαίτερα χρήσιμη στην περίπτωση σου, μιας και θα μπορούσες να είχες πάρει ΚΑΙ της μητέρας σου, και στην πράξη να χρησιμοποιείς περισσότερο αυτό. Απεναντίας, η "παλιά κοινωνία" είναι που σε έκανε να έχεις τόσο απαίσιο επίθετο (παίρνω ως δεδομένο αυτό που λες).
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια