Οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης στη ζωή μου

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Θα έλεγα ότι είμαι από τους τυχερούς φοιτητές που αναγκάστηκαν να κόψουν μόνο τις περιττές πολυτέλειες. Η διαφορά μεγάλη βέβαια. Από εκεί που στο πρώτο και στο δεύτερο έτος κάθε μήνα έπαιρνα 3-4 cd, πήγαινα σε 5-6 συναυλίες και μικρά φεστιβάλ τον χρόνο, έκανα μικρές εκδρομές με φίλους και επισκεπτόμουν τους γονείς στο εξωτερικό, άπειρες έξοδοι για καφέ και μπύρες, τώρα κόπηκαν! Τα delivery πλέον είναι τεράστια πολυτέλεια (ας είναι καλά η λέσχη του ΑΠΘ), ο λογαριασμός του ΟΤΕ μου προκαλεί απανωτά εγκεφαλικά ενώ παλιά δεν μου έλειπαν τα χρήματα που έδινα για αυτό. Συνοπτικά οι περιττές πολυτέλειες και μερικές διαφορές :

  1. Κομμένες συναυλίες, δίσκοι και ρούχα. Μία φορά το τρίμηνο και αν. Να 'ναι καλά οι ελεημοσύνες των γιαγιάδων
  2. Θα κόψω τον ΟΤΕ, δεν μπορώ άλλα όσπρια!
  3. 150 ευρώ μείον από το χαρτζιλίκι άλλων ετών
  4. Μάλλον θα συγκατοικήσω από του χρόνου προκειμένου να έχω χρήματα να ασχολούμαι με τα χόμπυ μου και με εκδρομές. Έχω γίνει σκατόγρια σαπίζω μες στο σπίτι!
  5. Η ΔΕΗ μου προκαλεί καρδιακά προβλήματα.
  6. Ταξί? Τί είναι αυτό?
  7. Τέρμα οι κοτσάνες στο σούπερ μάρκετ και τα άχρηστα gadgets. Τέρμα οι καφέδες όξω όποτε λάχει.
  8. Παύση αγοράς βιβλίων. Γεια σου δανειστική βιβλιοθήκη της Τούμπας!

Τελικά δεν πιέστηκα πολύ, απλά κόπηκαν ορισμένες πολυτέλειες. Αυτό που με ζορίζει κάθε μήνα είναι οι λογαριασμοί και δει τα κοινόχρηστα μιας και στην πολυκατοικία έχουμε αέριο αλλά κεντρική θέρμανση. Καράφλιασα αυτόν τον μήνα! Τέλος με πιέζει λίγο ότι πρέπει να υπολογίζω 2-3 μήνες πριν ένα ένα τα κέρματα για να δω μια συναυλία, να κεράσω για τα γενέθλιά μου ή να πάρω ένα ρούχο. Από τους γονείς θα μπορούσα να ζητήσω κάτι παραπάνω αλλά ντρέπομαι μιας και έχουν δικά τους αυξημένα έξοδα, τον αδερφό με φροντιστήρια που τους κοστίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και μείωση στα έσοδά τους. Καλά προς το παρόν.

Υ.Γ. Π.χ. τώρα έχω μείνει με 5 ευρώ για 5 μέρες. Άλλος θα έπεφτε από το μπαλκόνι, με άλλους φίλους μου χαζογελάμε κι έχουμε μείνει και με λιγότερα. Τις προάλλες μια συνομήλικη κοπέλα τσίριζε μπροστά από ένα ΑΤΜ στην μάνα της στο τηλέφωνο γιατί της άργησε να της βάλει λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πεινάμε που πεινάμε, ω ρε Συνελλαδίτες, δεν το γυρίζουμε και σε απεργία; Οι 300...κάτι πέτυχαν τελικά;)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top