Οι φράσεις που σιχαίνεστε...

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
τα γλυκαναλατα "φως μου καρδια μου ψυχη μου " και ολα αυτα
οταν μιλας σε καποιον και αντι να πει οτι δεν τον νοιαζει λεει και καλα "καταλαβαινω" (ενω παιζει να μην εχει ακουσει λεξη)
μου την σπαει που την εχουν δει καπως με το "σ αγαπαω" το λενε καθε 5' χωρις να το εννοουν λες και προσπαθουν να δειξουν κατι
και το "δεν συνεννοουμαστε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
τα γλυκαναλατα "φως μου καρδια μου ψυχη μου " και ολα αυτα
οταν μιλας σε καποιον και αντι να πει οτι δεν τον νοιαζει λεει και καλα "καταλαβαινω" (ενω παιζει να μην εχει ακουσει λεξη)
μου την σπαει που την εχουν δει καπως με το "σ αγαπαω" το λενε καθε 5' χωρις να το εννοουν λες και προσπαθουν να δειξουν κατι
και το "δεν συνεννοουμαστε"

Εμένα μ' αρέσουν τα αυτοσχέδια γλυκανάλατα αλλά μόνο όταν δεν ακούει κανείς άλλος. Είναι χαριτωμένα έτσι...αμα όμως κάποιος ακούει, μου φαίνονται γελοία.
Για το δευτερο υπάρχει λύση, σταμάτα να μιλάς σε αυτό το άτομο ή αλλαξε θέμα.
Το σ' αγαπάω θεωρώ ότι πρέπει να λέγεται πολύ σπάνια, αλλά να εκφράζεται συχνά με πράξεις.
Το "δεν συνεννοούμαστε" είναι αναγκαίο κακό γιατί πολύ συχνά συμβαίνει.
:P

Λύστε μου και μια απορία αμα ξέρετε...γιατί λένε όλοι στα Φιλαδέλφεια και όχι στην (περιοχή) Φιλαδέλφεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό το θέμα έχει απίστευτη πλάκα.. :-)
Να σας γράψω κι εγώ τι με εκνευρίζει..

1) Όταν ας πούμε κάποιος πιάσει το σύντροφό του επ' αυτοφόρω, την ώρα που τον απατά, και εκείνος του πει "Δεν είναι αυτό που νομίζεις!".
Και που ξέρει ο άλλος τι νομίζει ο απατημένος?
2) Όταν στο τέλος κάθε φράσης, κύριας ή δευτερεύουσας κολλάνε το "ok". Για παράδειγμα "Εγώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο, ok? Εγώ είπα ότι είσαι καλή κοπέλα ok? Αν δε με πιστεύεις να ρωτήσεις του άλλους ok?".
3) Οι φράσεις του στυλ "Μη τρελλαίνεσαι" ή "Χαλάρωσε". Όταν τις ακούω, νιώθω ότι ο άλλος υποννοεί ότι είμαι υστερική και πρέπει να ηρεμήσω. Και το χειρότερο είναι όταν το λένε σε πολύ ήρεμες φάσεις. Του στυλ -"Θα προλάβεις να έρθεις κομμωτήριο αύριο?" -"Μη τρελλαίνεσαι, θα προλάβω!". Μα δεν τρελλάθηκα μια απλή ερώτηση έκανα.
4) Η φράση "το χω". Ε αφού το χεις, κράτα το μη σου φύγει.
5) Η απάντηση που δίνουν οι περισσότεροι τηλεαστέρες όταν τους ρωτούν "Ποιό είναι το μεγαλύτερο ελάττωμά σας?", και εκείνοι απαντούν "Η ειλικρίνειά μου".
6) Όταν οι άνθρωποι μιλούν για τον εαυτό τους σε τρίτο πρόσωπο, λες και πιστεύουν ότι είναι αυτοκράτορες. Μήτσος: "Ο Μήτσος δεν τα μασάει αυτά! Ο Μήτσος δέρνει!".

Και γενικά συμφωνώ πάρα πολύ με μερικά από τα προηγούμενα σχόλια, για το "μωρή", το θεωρώ απαράδεκτο και τις βρισιές χωρίς λόγο.
Όταν είναι κάποιος εκνευρισμένος, μπορεί να θέλει να εκτονωθεί, παρ όλο που υπάρχει και πολιτισμένος τρόπος. Οκ, δεκτό τότε. Αλλά χωρίς κανένα λόγο, μόνο και μόνο για λόγους εντυπωσιασμού, να ακούω ύβρεις, και συχνά κατά του Χριστού και της Παναγίας, ε όχι, είναι απαράδεκτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παρόλο που δεν είμαι θρησκευόμενη, με ενοχλούν και μένα βρισιές με θρησκευτικά πρόσωπα γιατί προσβάλλουν κάτι ιερό κάποιων ανθρώπων. Οπως επίσης και με άτομα της οικογένειας του άλλου, κι ας μην τον ξέρω. Εχεις πρόβλημα με κάποιον? Μπορείς να προσβάλλεις τον ίδιο και άσε τη μάνα του και το σπίτι του απ' έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
όλες όσες σχετίζονται με τα ανδρικά γενετικά όργανα του στιλ στα @ρχι@@@ μου κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
όλες όσες σχετίζονται με τα ανδρικά γενετικά όργανα του στιλ στα @ρχι@@@ μου κτλ
Για αυτο αυτην την εκφραση την χρησιμοποιειται ακομα και εσεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Για αυτο αυτην την εκφραση την χρησιμοποιειται ακομα και εσεις? :P

μας επηρεάζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
Μας ζηλευετε :whistle:

προσπαθούμε να σας κάνουμε να νιώσετε άνετα μιλώντας σας με λέξεις που καταλαβαίνετε :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
"Ναι γεια σας, για τα κοινόχρηστα είμαι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
"Ναι γεια σας, για τα κοινόχρηστα είμαι."

Ακόμα χειρότερο είναι να ζητάς τα κοινόχρηστα και να σου λένε "δεν έχω, πιό μετά" και να καταλήγεις να τα πληρώνεις από την τσέπη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isabella

Νεοφερμένος

Η isabella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
"κλάιν μάιν!" πωω ρε φιλε,δεν παει αλλο!!! δεν μπορω να το ακουω πια! το λενε οχι μονο οι θεσσαλονικεις-εχει αρχισει να εξαπλωνεται!ελεος!
"ψόφα!" τι εννοεις ρε φιλε δηλαδη?αλλο ελεος!:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
-Ρε τον αγαπάω!
-Πόσο καιρό είστε μαζί?
-3 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
-Ρε τον αγαπάω!
-Πόσο καιρό είστε μαζί?
-3 μέρες.

Το καλύτερο είναι: "τον αγαπάω εδώ και μερικές μέρες, πως να τον πλησιάσω?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Το καλύτερο είναι: "τον αγαπάω εδώ και μερικές μέρες, πως να τον πλησιάσω?"
Όντως.. Much better:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
"εραστές"

Μα γιατί να το κάνουν τόσο τσόντα το ερωτικό στοιχείο; Παράνομη ερωτική σχέση θυμίζει, κι εγώ προτιμώ να έχω τον έρωτα (σαν αίσθημα) στο μυαλό μου ως κάτι αγνό.

"σύντροφος": Σαν το συνέδριο του ΠΑΣΟΚ ακούγεται, λες και το ζευγάρι είναι δυο παιδάκια που πάσχουν από ασιτία και τρώνε από το ίδιο πιάτο πλιγούρι (συν-τροφός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
"κλάιν μάιν!" πωω ρε φιλε,δεν παει αλλο!!! δεν μπορω να το ακουω πια! το λενε οχι μονο οι θεσσαλονικεις-εχει αρχισει να εξαπλωνεται!ελεος!
και το "μου" και "σου"(δηλαδη το "με" και "σε" που λεμε εμεις στη θεσσαλονικη) και εμενα με σπαει τα νευρα εξαπλωνεται αλλα τεσπα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
και το "μου" και "σου"(δηλαδη το "με" και "σε" που λεμε εμεις στη θεσσαλονικη) και εμενα με σπαει τα νευρα εξαπλωνεται αλλα τεσπα:whistle:


το "με" κ το "σε"της θεσσαλονικης ειναι τοπικα ιδιωματα...κ οχι απλως φρασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
- Τι μουσική ακούς;
- Απ' όλα! :wall:
- Α, μάλιστα...τα τρως όλα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackgirl

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Take care of the one you love αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 897 μηνύματα.
"κλάιν μάιν!" πωω ρε φιλε,δεν παει αλλο!!! δεν μπορω να το ακουω πια! το λενε οχι μονο οι θεσσαλονικεις-εχει αρχισει να εξαπλωνεται!ελεος!
"ψόφα!" τι εννοεις ρε φιλε δηλαδη?αλλο ελεος!:verymad:

αυτό το κλαιν μαιν το έχω δει χίλιες πεντακόσιες φορές και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι...:confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top