• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
mallorca??????prospathw na soy steilw pm alla den dexesai kati leei oti exeis polla mhn.????:confused:

sorry, steile ksana, esbhsa kapoia....logika tha dexetai twra to inbox :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Πήγα το απόγευμα για ενημέρωση στον Παυ. Στο κομμάτι που αφορά την συμπεριφορά του, θα συμφωνήσω ότι σου αφήνει λίγα περιθώρια, είναι ''χειμαρρος''. Εμένα όμως αυτό δεν με χαλασε γιατι οσα ειπε ταυτιζονταν με την δικη μου γνωμη. Εγω θελω ενα συνηθες αποτελεσμα, χωρις υπερβολες και μου αρεσει η αισθηση του μετρου,οχι κραυγαλεα πραγματα.Σε αυτα τα πλαισια κινηθηκε και με καθυσηχασε αυτο.Περισσοτερο ακροατης υπηρξα παρα ομιλητης. Κατι η πληθωρικη προσωπικοτητα του, κατι το οτι χειρουργει μυτες 30+ χρονια, με πηρε μονοτερμα...
Θα διαφωνησω καθετα με οσα διαβασα απο αλλους για βρωμικο ιατρειο που μυριζει, ο χωρος αστραφτε απο καθαριοτητα. Προσεγμενη αιθουσα αναμονης, χλιδατη θα την ελεγα( βεβαια μονο σε εναν ακομη εχω παει για να συγκρινω ) και ιδιαιτερα ευγενης και φιλοξενος ο κυριος στην υποδοχη.
Ειδα στην εισοδο και μια κοπελα γυρω στα 20, μολις ειχε βγαλει το ναρθηκα κι ειχε ελαφρες (προς το κιτρινο χρωμα) μελανιες στα μαγουλα, κουκλιτσα την εκανε.
Αυτο που με προβληματισε ειναι πως μου ειπε οτι θα μου κανει και διαφραγμα. Εγω νομιζα πως δεν ειχα τετοιο θεμα και πως ανεπνεα σωστα αλλα μου ειπε πως μετα την επεμβαση θα καταλαβω τι σημαινει να εχεις καλη αναπνοη...Μπορει να συμβαινει αυτο και να μην το ξερω;
Anyway, το θεμα ειναι πως σταματαει για καλοκαιρι, απο Σεπτεμβρη μου ειπε. Η επισκεψη,οπως μου ειπε η mallorca, 50 ευρω, και μου εβγαλε και φωτογραφια,(δεν το ζητησα),την περασε στο pc και μου εδειξε πως θα ειναι μετα. Α, και το βιβλιο του δωρο με το που μπαινεις.
Καλη εντυπωση αποκομισα,το θεμα ειναι οτι δεν χειρουργει τωρα,σταματαει για καλοκαιρι...Θελει σκεψη το θεμα.

κι εγώ είχα μηδαμινό πρόβλημα στο διάφραγμα πριν την πρώτη επέμβαση, και το καταλάβαινα μόνο όταν πήγαινα για τρέξιμο, γτ έπρεπε να ρυθμίζω την αναπνοή μου και στις εισπνοές καταλάβαινα ότι το απ το ένα ρουθούνι δεν έμπαινε ο ίδιος αέρας όπως στο άλλο....μόνο έτσι το κατάλαβα, και όταν πήγα στον ωρλ μου, μου είπε ότι όντως είχα θεματάκι, αλλά όχι κάτι σοβαρό που να χρειαζόταν επέμβαση.....αλλά αφού θα πας για τα υπόλοιπα, το λογικό είναι να το φτιάξεις και αυτό....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
παιδια εκανα χτες ρινοπλαστική! έχω ταμπόν και ενα μεγάλο νάρθηκα απο το μέτωπο μέχρι τη ράχη της μύτης.. τα ταμπόν ειναι τρελά εκνευριστικά, ο γύψος σήμερα αρχισε να πιέζει... ήθελα να ρωτήσω, σας έχει τύχει να νομιζετε οτι καταπινοντας νερο θα καταπιειτε και τα ταμπον; ευτυχώς επειδή δεν έκανα οστεοτομίες, τη δευτερα θα τα βγαλω ολα αυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Παιδιά σε εγχείρηση διαφράγματος σου πειράζουν και λίγο την μυτούλα?Γιατί έχω ακούσει πως συνήθως σου κάνουν και ρινοπλαστική για το καλύτερο αποτέλεσμα.

Όχι δεν συμβαίνει αυτό. Απλά επειδή σου ανοίγουν την μύτη και μετά την ράβουν, για ένα χρονικό διάστημα ίσως έχει αλλάξει το σχήμα της λόγω των ραμμάτων (ανασηκώνεται ελάχιστα). Μετά, επανέρχεται στο φυσιολογικό της ύψος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melinaki26

Νεοφερμένος

Η melinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
γεια σου!καλωριζικη η μυτη!εγω δεν ειχα ταμπον μεσα στην μυτη αλλα γαζες...τις κρατησα 3 μερες!την δευτερη μερα οταν καταπινα ενιωθα οτι κατι ειχα στο λαιμο μου που με ενοχλουσε αρκετα. οταν πηγα την τριτη μερα να μου τις αφαιρεσει ο γιατρος οταν τραβηξε την γαζα απο το αριστερο ρουθουνι ενιωσα αυτο που ειχα στον λαιμο να ανεβαινει προς τα πανω.τελικα ηταν η γαζα αυτο που με ενοχλουσε και μου ειχε κατεβει στο λαιμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αα μάλιστα... σ ευχαριστώ πολύ.. εγω δυσκολευομαι πολυ να κοιμηθω κ να φαω...αλλα ενταξει 2 μερες εμειναν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω οσους ειχαν την εμπειρια της επεμβασης αυτης.
Ενα θεμα που με αγχωνει αρκετα ειναι η διαδικασια της ναρκωσης.Στη ζωη μου δεν ετυχε ποτε να εχω υποβληθει σε εγχειρηση με ολικη ναρκωση,δεν ξερω πως ειναι να "κλεινει ο διακοπτης",και με τρομαζει καπως αυτο.
Πως ειναι αραγε?Σαν να κοιμασε?ειναι ανωδυνα κ ωραια?πως ειναι η εμπειρια?

Στο γιατρο ειπα αν ειναι δυνατον ,αν γινετε να την κανω χωρις ολικη μονο με τοπικη,κ λογο οτι ειμαι ιδιαιτερα "ανθεκτικος "στο πονο θα ελεγα-αντεχω(φανταστητε σε οδοντιατρο σφαγισματα-τροχος τα παντα,ποτε αναισθητικο-ψιλοψυχακιας!).
Ομως μου ειπε δεν στο συνιστω,γινετε εχω κανει 2-3 ετσι,αλλα θα ταλαιπωρηθεις πολυ αλλα κυριως δεν αισθανομε εγω ανετα.
Επισης μου ειπε δεν υπαρχει λογος ,ειναι τοσο ανωδυνα,γιατι να μη καταλαβεις τιποτα και να υποφερεις-ομως εγω ψιλοφοβαμε για το αγνωστο...
Για πειτε λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Η riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
γεια σας παιδια εχω ξαναγραψει εδω.Λοιπον ειχα κανει ρινοπλαστικη τον Σεπτεβρη και εχω παρατηρισει πως στο ανφας φαινεται πως απο την δεξια πλευρα της μυτης μου εχω ενα καρουμπαλακι με αποτελεσμα στο ανφας(μονο) να φαινεται στραβη! Υποψιαζομαι οσο περναει ο καιρος οτι ο γιατρος προφανως δεν πηρε αρκετο κοκαλο απο αυτην την πλευρα.Ειχα παει κ μου ειπε πως μπορει να μου το διορθωσει με τοπικη αναισθησια αν θυμαμαι καλα,προφανως θα το ξυσει με την ρασπα.Απλα θα ηθελα να μου πει καποιος αν μπορει!!Υπαρχει περιπτωση να γινει χειροτερα ?η καποια ζημια τελος παντων ανεπανορθωτη?επισης ειναι επιπονη και ενοχλιτικη αυτη η διαδικασια θα νιωθω δηλαδη αφου θα ειμαι ξυπνια αυτη την ασχημη αισθηση του ξυσιματος?Παιδια δεν ξερω τι να κανω εχω ψηλοπανικοβληθει!!!Οποιος γνωριζει παρακαλω ας μου απαντησει ....επειγειι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Η riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
john29 πιστεψε με δεν θα ηθελες να βλεπεις αυτη την διαδικασια λαιβ!δεν ειναι τιποτα η ολικη αναισθησια ισα ισα ειναι το πιο ευχαριστο αν οχι μοναδικο ευχαριστο σε ολη την διαδικασια της εγχειρησης δεν νιωθεις χαχα ειναι απλα υπεροχο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω οσους ειχαν την εμπειρια της επεμβασης αυτης.
Ενα θεμα που με αγχωνει αρκετα ειναι η διαδικασια της ναρκωσης.Στη ζωη μου δεν ετυχε ποτε να εχω υποβληθει σε εγχειρηση με ολικη ναρκωση,δεν ξερω πως ειναι να "κλεινει ο διακοπτης",και με τρομαζει καπως αυτο.
Πως ειναι αραγε?Σαν να κοιμασε?ειναι ανωδυνα κ ωραια?πως ειναι η εμπειρια?

Στο γιατρο ειπα αν ειναι δυνατον ,αν γινετε να την κανω χωρις ολικη μονο με τοπικη,κ λογο οτι ειμαι ιδιαιτερα "ανθεκτικος "στο πονο θα ελεγα-αντεχω(φανταστητε σε οδοντιατρο σφαγισματα-τροχος τα παντα,ποτε αναισθητικο-ψιλοψυχακιας!).
Ομως μου ειπε δεν στο συνιστω,γινετε εχω κανει 2-3 ετσι,αλλα θα ταλαιπωρηθεις πολυ αλλα κυριως δεν αισθανομε εγω ανετα.
Επισης μου ειπε δεν υπαρχει λογος ,ειναι τοσο ανωδυνα,γιατι να μη καταλαβεις τιποτα και να υποφερεις-ομως εγω ψιλοφοβαμε για το αγνωστο...
Για πειτε λοιπον.

η διαδικασία της νάρκωσης δεν είναι τπτ ....τουλάχιστον για μένα δεν ήταν...το μόνο που με ενόχλησε στην δεύτερη επέμβαση ήταν όταν ξύπνησα στο δωμάτιο της ανάνηψης είχα έναν ηλίθιο ξερόβηχα για κανά μισάωρο, αλλά αυτό ήταν φυσιολογικό....και επειδή δεν γίνεται να σου δώσουν νερό για να μην κάνεις εμετό (γίνομαι λίγο γραφική τώρα, σορρυ), ήταν λίγο κουραστικό....στην πρώτη επέμβαση δεν είχα όμως τπτ....εσύ το μόνο που πρέπει να φροντίσεις είναι να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις πριν και να αναφέρεις ότι τυχόν αλλεργίες έχεις σε φάρμακα....γτ αυτό είναι πολύ σημαντικό για τον αναισθησιολόγο.....δεν θα το έκανα με τοπική για κανέναν λόγο...έχω κάνει δλδ για την κύστη στο αυτί που έχω προαναφέρει σε άλλα ποστ, αλλά δεν υπάρχει λόγος να υποβάλλεις τον εαυτό σου σε τέτοιο άγχος..... γτ όσο hard core και αν είσαι, θα έχεις, πίστεψέ με....άσε που θα ακούς ότι βλακεία θα λένε μεταξύ τους οι γιατροί....no reason to go through that!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
όντως παιδιά η ολικη ναρκωση είναι το καλύτερο. Ξυπνάς στο δωμάτιο. Ε θα ρίξεις τον υπνάκο σου και όταν πας σπιτι άντε να ζαλίζεσαι. Εγώ 2 φορές που έχω κάνει αυτά ένιωσα.. Δεν κάνει να φας όμως όπως είπε και η mallorca γιατι μπορεί να ανακατευτείς . (όταν είχα κανει ολική στο ΚΑΤ είχε φέρει η μαμα μου κατι ferrero rocher και έτρωγα στα κλεφτα χαχαα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
γεια σας παιδια εχω ξαναγραψει εδω.Λοιπον ειχα κανει ρινοπλαστικη τον Σεπτεβρη και εχω παρατηρισει πως στο ανφας φαινεται πως απο την δεξια πλευρα της μυτης μου εχω ενα καρουμπαλακι με αποτελεσμα στο ανφας(μονο) να φαινεται στραβη! Υποψιαζομαι οσο περναει ο καιρος οτι ο γιατρος προφανως δεν πηρε αρκετο κοκαλο απο αυτην την πλευρα.Ειχα παει κ μου ειπε πως μπορει να μου το διορθωσει με τοπικη αναισθησια αν θυμαμαι καλα,προφανως θα το ξυσει με την ρασπα.Απλα θα ηθελα να μου πει καποιος αν μπορει!!Υπαρχει περιπτωση να γινει χειροτερα ?η καποια ζημια τελος παντων ανεπανορθωτη?επισης ειναι επιπονη και ενοχλιτικη αυτη η διαδικασια θα νιωθω δηλαδη αφου θα ειμαι ξυπνια αυτη την ασχημη αισθηση του ξυσιματος?Παιδια δεν ξερω τι να κανω εχω ψηλοπανικοβληθει!!!Οποιος γνωριζει παρακαλω ας μου απαντησει ....επειγειι!!!

riariaki, δεν ξέρω να σου απαντήσω για το αν θα μπορούσε να γίνει χειρότερα ή όχι, αλλά εγώ στην θέση σου θα πήγαινα και σε κανα δύο άλλους γιατρούς για να έχω μία δεύτερη ή τρίτη γνώμη......btw, σε ποιόν γιατρό την έκανες? ....εγώ μία κύστη στο αυτί που είχα πάει να βγάλω και έκανα τοπική, δεν καταλάβαινα κάτι, δλδ δεν πονούσα ή τπτ τέτοιο, απλά ένιωθα ότι κάτι σκαλιζανε και ήταν λίγο σπαστικό, αυτό μόνο....βέβαια, δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο με την μύτη.....γτ η δικιά μου θέλει όλη reconstruction!!:P:P ...good luck εύχομαι, και προσπάθησε να μην πανικοβάλλεσαι! για όλα υπάρχει λύση! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worried

Νεοφερμένος

Η worried αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
mallorca1983,συγγνωμη, τωρα ειδα οτι μου εστειλες πρ.μηνυμα. Δεν ξερω ακομη πως λειτουργει το forum, κατα τυχη το ειδα. Θελησα να σου στειλω αλλα μου λεει οτι πρεπει να διαγραψεις καποια για να δεχτεις νεο μηνυμα. Θα προσπαθησω ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
done!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

worried

Νεοφερμένος

Η worried αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σου εστειλα και το βλεπω στα ''απεσταλμενα'' μου αλλα εχω ανεπιβεβαιωτη αναφορα παραδοσης. Ελπιζω να το ελαβες αλλιως να το στειλω ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melinaki26

Νεοφερμένος

Η melinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
γεια σου!και εγω φοβομουνα την ναρκωση γιατι καπου ειχα διαβασει ενα περιστατικο οτι καποιον δεν τον ειχε πιασει η ναρκωση και καταλαβαινε κατα την διαρκεια του χειρουργειου και πονουσε πολυ αλλα δεν μπορουσε ουτε να ανοιξει τα ματια ουτε να μιλησει...(δεν ξερω αν ειναι δυνατον να συμβει κατι τετοιο) εμενα με πηρανε στο χειρουργειο μου εβαλε ο αναισθησιολογος την πεταλουδα και παει και φερνει σε ενα μπολ γυρω στις 10 ενεσεις για να μου τις βαλει στην πεταλουδα.εγω μολις τισ ειδα επαθα σοκ...λεω ολες αυτεσ ειναι για μενα???ναι μου λεει μην ανησυχεις μετα την τριτη θα νιωσεις σαν να εχεις πιει 3 ποτα και μετα θα κοιμηθεις.ο πλαστικος μου, ειχε βαλει τραγουδια στο ραδιοφωνο τραγουδουσε και γενικως υπηρχε ενα χαρουμενο κλιμα... θυμαμαι που ειπα οτι νιωθω να ζαλιζομαι και αυτο ηταν...οταν ξυπνησα ολα ειχαν τελειωσει και δεν ενιωθα τιποτα.ανοιξα τα ματια μου ειδα μια νοσοκομα απο πανω μου η οποια φωναξε τον χειρουργο μου και μου ειπε πως ολα πηγαν σουπερ και οτι πλεον θα εχω μια τελεια μυτη.με πηγαν στο δωματιο δεν ειχα ουτε ζαλαδεσ ουτε εμετους ουτε τιποτα.1 ωρα αφου με βγαλαν απο το χειρουργειο εκανα βολτεσ στο νοσοκομειο.εκανε πολυ καλη δουλεια και ο αναισθησιολογος...ειχα ξανακανει ολικη αναισθησια οταν ημουν γυρω στα 12 αλλα ηταν αλλιως τοτε.μου εβαλαν ορο μου ειπαν μετρα μεχρι το 10 και θα κοιμηθεις και παιζει να μην ειχα προλαβει να μετρησω ουτε μεχρι το 3:P τοτε ομως οταν ξυπνησα εκανα συνεχεια εμετο και φωναζα σε ολους (μου κανανε ηρεμιστικη ενεση γιατι ειπε ο γιατρος οτι με πειραξε η αναισθησια) οποτε ειναι θεμα αναισθησιολογου πιστευω...(το μετα).αυτα απο μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Η riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
mallorca1983 Ειναι σπαστικο ε? Ειναι η χειροτερη αισθηση να νιωθεις οτι κατι σου σκαλιζει πω πω!! Δεν γινεται να μου κανει ολικη αναιθησια?? :/ Το θεμα ειναι οτι αν με δεις λαιβ δεν θα το καταλαβεις αλλα στις φωτογραφιες κανει μπαμ!!δεν ξερω γιατι γι'αυτο θεμα?? Και αναγκαζομαι να μην βγαινω φωτογραφιες καθαρα ανφας!Ασε που επειδη το παρατηρω εγω με ενοχλει!!Δεν μου ειναι ευκολο να το ψαξω και να παω και σε αλλους γιατρους κ απο τον δικο γιατρο παραπονο δεν εχω μου εκανε καλη δουλεια εσωτερικα, αναπνεω τελεια κ στο προφιλ μου ειμαι ωραια δεν λεω..αλλα προφανως αυτο του ξεφυγε δεν ξερω! Και ειναι καλυτερο πιστευω να παω στον ιδιο γιατρο γιατι αυτος ξερει ακριβως τι δουλεια εχει κανει και τα παντα οσον αφορα την μυτη!!Επισης εμενα μου λεει οτι ειναι πριξημο κ δεν θα φυγει ευκολα δεν καταλαβαινω πριξημο απ την μια μονο πλευρα?Τι στο καλο!!Και αν ειναι πριξημο οπως λεει γιατι να μου κανει μικροεπεμβασουλα?Αν εχει καποιος απο δω μεσα παροποιο θεμα η γνωριζει καλα περι του θεματος ας επικοινωνισει η ας μου απαντησειιιι παρακαλωωω.....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
mallorca1983 Ειναι σπαστικο ε? Ειναι η χειροτερη αισθηση να νιωθεις οτι κατι σου σκαλιζει πω πω!! Δεν γινεται να μου κανει ολικη αναιθησια?? :/ Το θεμα ειναι οτι αν με δεις λαιβ δεν θα το καταλαβεις αλλα στις φωτογραφιες κανει μπαμ!!δεν ξερω γιατι γι'αυτο θεμα?? Και αναγκαζομαι να μην βγαινω φωτογραφιες καθαρα ανφας!Ασε που επειδη το παρατηρω εγω με ενοχλει!!Δεν μου ειναι ευκολο να το ψαξω και να παω και σε αλλους γιατρους κ απο τον δικο γιατρο παραπονο δεν εχω μου εκανε καλη δουλεια εσωτερικα, αναπνεω τελεια κ στο προφιλ μου ειμαι ωραια δεν λεω..αλλα προφανως αυτο του ξεφυγε δεν ξερω! Και ειναι καλυτερο πιστευω να παω στον ιδιο γιατρο γιατι αυτος ξερει ακριβως τι δουλεια εχει κανει και τα παντα οσον αφορα την μυτη!!Επισης εμενα μου λεει οτι ειναι πριξημο κ δεν θα φυγει ευκολα δεν καταλαβαινω πριξημο απ την μια μονο πλευρα?Τι στο καλο!!Και αν ειναι πριξημο οπως λεει γιατι να μου κανει μικροεπεμβασουλα?Αν εχει καποιος απο δω μεσα παροποιο θεμα η γνωριζει καλα περι του θεματος ας επικοινωνισει η ας μου απαντησειιιι παρακαλωωω.....!!!!

δεν γνωρίζω τι ενδείκνυται σε αυτήν την περίπτωση....αν όντως έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου, τότε ναι, σίγουρα θα ήταν καλύτερο να πας σε αυτόν....εγώ ανέφερα να πας σε άλλους, για να έχεις και άλλες γνώμες, και μια γενικότερη ιδέα.....και όντως, αν είναι πρήξιμο, γτ χρειάζεται η επέμβαση??:hmm::hmm:....τι να πω, εύχομαι να βρεις λύση σύντομα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Η riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες?Απλα εχω τον φοβο μηπως καταστρεψω την μυτουλα μου!!Τωρα τον Σεπτεμβρη θα ξαναπαω να συζητησω αναλυτικα τι ακριβως θα κανει..γιατι ειπαμε να περιμενουμε να περασει ενας χρονος μηπως και εξαφανιστει!ξερω εναν ακομη γιατρο εδω στην Θεσσαλονικη μμ πρεπει τοτε να τον επισκευτω να δω τι θα πει αυτος..κατι τελευταιο με την επεμβαση με τοπικη αναισθησια υπαρχει περιπτωση να καταπινω αιματα και να το νιωθω εκεινη την στιγμη ααααχχχχ φοβαμαιιιιιιιιιιιιιι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω οσους ειχαν την εμπειρια της επεμβασης αυτης.
Ενα θεμα που με αγχωνει αρκετα ειναι η διαδικασια της ναρκωσης.Στη ζωη μου δεν ετυχε ποτε να εχω υποβληθει σε εγχειρηση με ολικη ναρκωση,δεν ξερω πως ειναι να "κλεινει ο διακοπτης",και με τρομαζει καπως αυτο.
Πως ειναι αραγε?Σαν να κοιμασε?ειναι ανωδυνα κ ωραια?πως ειναι η εμπειρια?

Στο γιατρο ειπα αν ειναι δυνατον ,αν γινετε να την κανω χωρις ολικη μονο με τοπικη,κ λογο οτι ειμαι ιδιαιτερα "ανθεκτικος "στο πονο θα ελεγα-αντεχω(φανταστητε σε οδοντιατρο σφαγισματα-τροχος τα παντα,ποτε αναισθητικο-ψιλοψυχακιας!).
Ομως μου ειπε δεν στο συνιστω,γινετε εχω κανει 2-3 ετσι,αλλα θα ταλαιπωρηθεις πολυ αλλα κυριως δεν αισθανομε εγω ανετα.
Επισης μου ειπε δεν υπαρχει λογος ,ειναι τοσο ανωδυνα,γιατι να μη καταλαβεις τιποτα και να υποφερεις-ομως εγω ψιλοφοβαμε για το αγνωστο...
Για πειτε λοιπον.

ενας απο τους κυριους λογος που οι επεμβασεις στη μυτη πρεπει να γινονται με ολικη αναισθησια, ειναι η αιμοραγια. ειναι ακρως αιμοραγικη επεμβαση, γεμιζει αιμα ο λαιμος το οποιο κατεβαινει στο στομαχι μιας κ δε θα μπορεις να σταματας καθε 3 δευτερολεπτα για να φτυσεις κ λογω αυτου υπαρχει μεγαλος κινδυνος να πνιγεις με το αιμα σου εαν ειναι ξυπνιος κ προσπαθεις να αναπνευσεις με το στομα μονος σου. στην ολικη αναισθησια υποστηριζουν την αναπνοη σου με σωληνα κ εισαι ασφαλης. ολο το αιμα πηγαινει στο στομαχι και το αποβαλεις με εμετο λιγες ωρες μετα την επεμβαση. αλλος εξισου σημαντικος λογος ειναι οτι οι πισω κογχες νευρωνονται απο αλλο σημειο του εγκεφαλου, σημειο που δεν μπορει να ναρκωθει με την ενεση της τοπικης αναισθησιας. αυτο σημαινει οτι θα πονας ΠΟΛΥ...κ το οτι αντεχεις τον πονο, δε λεει τιποτα, διοτι ο κινδυνος ειναι αλλου: ο γιατρος τη στιγμη της επεμβασης θα εχει αιχμηρα αντικειμενα μεσα στο κεφαλι σου. η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ μπορει να επιφερει σοβαρο τραυματισμο στα ματια, στην ευσταχιανη σαλπιγγα κ σε διαφορα αλλα οργανα. οταν πονας ειναι σΙγουρο οτι θα κανεις καποιες κινησεις ασυναισθητα, αυτο εννοει ο γιατρος οταν σου ειπε οτι "δε θα νιωθει ανετα" ..δε θα μπορει να δουλεψει, θα φοβαται να προχωρησει γιατι δε θα μπορει να προβλεπει τις αντιδρασεις σου. ειναι επεμβαση που η επιτυχια της εξαρταται απο χιλιοστα κ το να εισαι εντελως ΑΚΙΝΗΤΟΣ ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ο γιατρος δε καθεται να σου αναλυσει τα παντα για να μη τρομαξεις, αλλα συνηθως οταν σου λεει σε κατι "οχι", εχει λογο που το λεει κ καλο ειναι να τον ακουτε.
η ολικη αναισθησια ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να κανεις αυτου του ειδους την επεμβαση και αν δε συντρεχουν αλλοι λοιγοι υγειας (πχ καρδια) δε πρεπει να επιμεινεις για αλλου ειδους ναρκωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top