• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

mallorca1983

Νεοφερμένος

Η mallorca1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εσυ στη θεση μου τι θα εκανες?Απλα εχω τον φοβο μηπως καταστρεψω την μυτουλα μου!!Τωρα τον Σεπτεμβρη θα ξαναπαω να συζητησω αναλυτικα τι ακριβως θα κανει..γιατι ειπαμε να περιμενουμε να περασει ενας χρονος μηπως και εξαφανιστει!ξερω εναν ακομη γιατρο εδω στην Θεσσαλονικη μμ πρεπει τοτε να τον επισκευτω να δω τι θα πει αυτος..κατι τελευταιο με την επεμβαση με τοπικη αναισθησια υπαρχει περιπτωση να καταπινω αιματα και να το νιωθω εκεινη την στιγμη ααααχχχχ φοβαμαιιιιιιιιιιιιιι!!!

δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος εδώ μέσα και γενικά δλδ, που πάει για επανεπέμβαση ή και για πρώτη επέμβαση, και δεν φοβάται την αποτυχία!...είναι απολύτως φυσιολογικό....δεν γνωρίζω το εύρος που προβλήματός σου για να σου πω τι θα έκανα, δεν έχω δει και φωτο....γενικότερα εγώ, επειδή πάω και για τρίτη επέμβαση με καταφαγωμένη την μύτη μου, τα βλέπω και λίγο αλλιώς τα πράγματα....δλδ, η προοπτική του να έχω "τέλεια" μύτη, φαντάζει ουτοπικό για μένα :p ....πριν τέσσερα χρόνια που έκανα την πρώτη και παρέμεινα με τεράστια μύτη, το θεωρούσα αυτονόητο ότι θα την διόρθωνα και δεν σήκωνα και κουβέντα.....αλλά τώρα που έχει καταστραφεί, την αναπολώ αυτήν την τεράστια μύτη, όσο και αν σου φανεί περίεργο....γενικά πιστεύω ότι παίζει ρόλο σε τι φάση βρίσκεται ο καθένας....και γι'αυτό, οι παράγοντες που επηρεάζουν την απόφαση του καθενός, είναι σαφώς διαφορετικοί....

οπότε το τι θα κάνεις είναι κάτι που ξέρεις μόνο εσύ...είναι τόσο ορατό το πρόβλημα? δλδ χαλάει τελείως το ωραίο αποτέλεσμα που ανέφερες?σε σημείο που το βλέπουν οι γύρω σου και δεν το αντέχεις?....μπορείς να αποδεχτείς να συνεχίσεις να ζεις με αυτό ή όχι? νομίζω ότι πρέπει να κάτσεις να ζυγίσεις τα πράγματα....και αν αποφασίσεις να το κάνεις, αποδέχεσαι φυσικά ότι ένα χειρουργείο, όσο μεγάλο ή μικρό και αν είναι έχει τα ρίσκα του.....ο γιατρός σου πολύ ορθά σου είπε να περιμένεις να περάσει χρόνος.....οπότε "ζύγισε" την κατάσταση, και πορεύσου ανάλογα, αλλά όχι παρορμητικά....;)

όσο για το αν θα καταπίνεις αίματα, δεν το ξέρω γτ δεν έχω κάνει κάτι ανάλογο....εγώ σου είπα για την τοπική στο αυτί, αλλά σίγουρα άλλοι οι κίνδυνοι στο αυτί και άλλοι της μύτης....αυτάαααα....good luck εύχομαι!!! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Η riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
brigitte_bardot δεν ξερω αν εχεις διαβασει και τα προηγουμενα που εχω γραψει εσυ πες μου την γνωμη σου επειδη βλεπω οτι γνωριζεις απ αυτα!!!
mallorca1983 Λυπάμαι για αυτο που σου σηνεβη ακριβως αυτο δεν θελω να παθω και εγω να φτασω σε σημειο να αναπολω την παλια μου μυτη για αυτο δισταζω να μπω σε διαδικασια δευτερης επεμβασης!!Σε καταλαβαινω ποσο ασχημο σηναισθημα ειναι!Υπομονη οπως λες κ εσυ για ολα υπαρχει λυση!! :) Δεν χαλαει τελειως το ωραιο αποτελεσμα οχι ειδικα αν με δεις λαιβ δεν θα το καταλαβεις καν!Απλα φοβαμαι μην το παρατησρισει καποιος αλλος εκτος απο μενα αυτος ειναι ο κυριος μου φόβος!!Στις φωτογραφιες ομως κανει μπαμ οταν καθομαι ανφαας!!!Δεν ξερω τι στο καλο γιατι στις φωτογραφιες να φαινεται τοοοσο πια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ενας απο τους κυριους λογος που οι επεμβασεις στη μυτη πρεπει να γινονται με ολικη αναισθησια, ειναι η αιμοραγια. ειναι ακρως αιμοραγικη επεμβαση, γεμιζει αιμα ο λαιμος το οποιο κατεβαινει στο στομαχι μιας κ δε θα μπορεις να σταματας καθε 3 δευτερολεπτα για να φτυσεις κ λογω αυτου υπαρχει μεγαλος κινδυνος να πνιγεις με το αιμα σου εαν ειναι ξυπνιος κ προσπαθεις να αναπνευσεις με το στομα μονος σου. στην ολικη αναισθησια υποστηριζουν την αναπνοη σου με σωληνα κ εισαι ασφαλης. ολο το αιμα πηγαινει στο στομαχι και το αποβαλεις με εμετο λιγες ωρες μετα την επεμβαση. αλλος εξισου σημαντικος λογος ειναι οτι οι πισω κογχες νευρωνονται απο αλλο σημειο του εγκεφαλου, σημειο που δεν μπορει να ναρκωθει με την ενεση της τοπικης αναισθησιας. αυτο σημαινει οτι θα πονας ΠΟΛΥ...κ το οτι αντεχεις τον πονο, δε λεει τιποτα, διοτι ο κινδυνος ειναι αλλου: ο γιατρος τη στιγμη της επεμβασης θα εχει αιχμηρα αντικειμενα μεσα στο κεφαλι σου. η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ μπορει να επιφερει σοβαρο τραυματισμο στα ματια, στην ευσταχιανη σαλπιγγα κ σε διαφορα αλλα οργανα. οταν πονας ειναι σΙγουρο οτι θα κανεις καποιες κινησεις ασυναισθητα, αυτο εννοει ο γιατρος οταν σου ειπε οτι "δε θα νιωθει ανετα" ..δε θα μπορει να δουλεψει, θα φοβαται να προχωρησει γιατι δε θα μπορει να προβλεπει τις αντιδρασεις σου. ειναι επεμβαση που η επιτυχια της εξαρταται απο χιλιοστα κ το να εισαι εντελως ΑΚΙΝΗΤΟΣ ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ο γιατρος δε καθεται να σου αναλυσει τα παντα για να μη τρομαξεις, αλλα συνηθως οταν σου λεει σε κατι "οχι", εχει λογο που το λεει κ καλο ειναι να τον ακουτε.
η ολικη αναισθησια ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να κανεις αυτου του ειδους την επεμβαση και αν δε συντρεχουν αλλοι λοιγοι υγειας (πχ καρδια) δε πρεπει να επιμεινεις για αλλου ειδους ναρκωση.
oh my dear Gosh!!:eek: μου 'ρχεται αναγούλα από τώρα...προτού να έχω κάνει την επέμβαση!!lol το θέμα της αναισθησίας με προβληματίζει κι εμένα!!έχει χρειαστεί να κάνω μια επέμβαση ρουτίνας πριν 3 χρονιά και στα μέσα της εγχείρησης άρχισα να ακούω τα κουτσομπολιά της νοσοκόμας με την αναισθησιολόγο και επιπλέον να αντιλαμβάνομαι και τα τσιμπηματάκια όταν μάλλον με έραβαν!! Για αρκετή ώρα δεν μπορούσα να αντιδράσω σε κανένα βαθμό, αφού ήμουν παραλυμένος(τραγική εμπειρία!!)μετά από ώρα, όταν είχε περάσει σε αρκετό βαθμό η νάρκωση άρχισα να κουνάω με μανία τον αριστερό δεμένο μου καρπό και τότε άκουσα ένα "ωχ"!!!!Ε μετά με ξανακοίμησαν!!τράγους;;!!;;κι όμως στα ελληνικά νοσοκομεία συμβαίνουν κι αυτά...τι να πεις!!δε μπορώ να φανταστώ κάτι τέτοιο να μου συνέβαινε ούτε στο ελάχιστο σε μια επέμβαση ρινοπλαστικής!!!!!!!!!!:knife:θα σκότωνα και γιατρό και αναισθησιολόγο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
brigitte_bardot δεν ξερω αν εχεις διαβασει και τα προηγουμενα που εχω γραψει εσυ πες μου την γνωμη σου επειδη βλεπω οτι γνωριζεις απ αυτα!!!
ριακι, αν προκειται για μια minor επεβαση σε ενα μικρο κομματι οστου, ισως δε χρειαζεται ολικη αναισθησια μιας κ η εκταση των τραυματων θα ειναι μικρη. ο γιατρος σου ξερει καλυτερα. αν αυτος λεει με τοπικη αναισθησια, τοτε μαλλον ειναι αφαλες.
τωρα οσον αφορα το αν θα πρεπει να το κανεις, αυτο ειναι καθαρα προσωπικο σου θεμα...
στις φωτογραφιες μπορει να τονιζεται καποια ατελεια λογω του φωτισμου που στις εραστιτεχνικες ληψεις ειναι ο,τι να ναι.
σε στουντιο, με σωστο φωτισμο, δε θα φαινεται τοσο εντονα. η ουσια ομως ειναι το πως φαινεσαι στην πραγματικοτητα κ οχι στις φωτος, εκτος αν οι φωτος ειναι η δουλεια σου. αν στην πραγματικοτητα φαινεσαι οκ, ισως να μην υπαρχει λογος να υποβληθεις σε revision για μια τοσο μικρη λεπτομερια. υπαρχει κ ενα ρητο που λεει "εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο" ...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riariaki_1990

Νεοφερμένος

Η riariaki_1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ναι προκειται για μικρη επεμβαση που θα ξισει προφανως το κοκαλο!!Μου ειχε πει πως δεν χρειαζεται ολικη αναισθησια..χαχα οχι δεν ειναι η δουλεια μου απλα οταν το βλεπω στις φωτος με αγχωνει ακομη περισσοτερο και νομιζω πως οντως ειμαι ετσι!!Και αυτος μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να κανω γιατι αν δεν το προσεξεις δεν φαινεται!Μηπως απλα δεν θελει να μπει στον κοπο για αυτο μου το λεει ξερω και εγω τι να πω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
.... άρχισα να κουνάω με μανία τον αριστερό δεμένο μου καρπό και τότε άκουσα ένα "ωχ"!!!!Ε μετά με ξανακοίμησαν!! :knife:

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:
sorry ρε συ εχει πλακα η περιγραφη σου!!!

εγω παντως τη βιωσα πολυ καλα την αναισθησια. πρωτη μου επεμβαση κ εμενα, δεν ειχα ξαναυποβληθει σε ναρκωση, ΟΚ μου φανηκε. με ξαπλωσαν, ο γιατρος διπλα, κατι νοσοκομοι λεγαν τα δικα τους κ ετοιμαζαν πραγματα, γενικα υπηρχε κινητικοτητα...κ ξαφνικα σκαει διπλα μου κατι κουκουλωμενο, με μασκα (!! δεν ειδα προσωπο, ουτε απο που ηρθε! μονο ματια φαινονταν, γυναικα πρεπει να 'ταν!) κ μου κανει μια ενεση στο αριστερο χερι.
μου αφηνει το χερι κ σε...5....4...3...2...1 τους εχασα. τοσο γρηγορα! το επομενο που θυμαμαι ειναι οτι εβλεπα ενα ονειρο με κατι βασιλιαδες (!!!...ασχετο??) κ τοτε ενα χερι με χτυπησε ελαφρα στο προσωπο...ανοιξα τα ματια μου κ ρωτησα "τελειωσαμε???"
ω ναι, ειχαμε τελειωσει!
δε καταλαβα τιποτα....α! θυμαμαι επισης οτι στα λιγα δευτερλεπτα που μεσολαβησαν απο την ενεση μεχρι να χασω επαφη, ενιωσα μια ευφορα, μια χαλαρωση κατι σα να τη ζαλη που νιωθεις αμα εχεις κατεβασει μερικα σφηνακια. μετα την αισθηση αυτη, μαλλον κοιμηθηκα.
οταν ξυπνησα ενιωθα το λαιμο μου καπως περιεργα, ρωτησα τι εχει ο λαιμος μου και μου ειπε η νοσοκομα οτι ειχε ερεθιστει απο το σωληνα που ειχαν βαλει μεσα κ οτι θα περασει. αυτο οντως μετα απο κανα τεταρτο περασε. το κακο αρχισε μερικες ωρες μετα, με πολυ ναυτια κ εμετο. δυστυχως η πρωτη μερα τα εχει αυτα. οι νοσκομες μου ειπαν οτι επρεπε να πινω πολυ νερο κ να πηγαινω συχνα τουαλετα ωστε να αποβληθουν συντομοτερα τα φαρμακα της αναισθησιας απο μεσα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
ενας απο τους κυριους λογος που οι επεμβασεις στη μυτη πρεπει να γινονται με ολικη αναισθησια, ειναι η αιμοραγια. ειναι ακρως αιμοραγικη επεμβαση, γεμιζει αιμα ο λαιμος το οποιο κατεβαινει στο στομαχι μιας κ δε θα μπορεις να σταματας καθε 3 δευτερολεπτα για να φτυσεις κ λογω αυτου υπαρχει μεγαλος κινδυνος να πνιγεις με το αιμα σου εαν ειναι ξυπνιος κ προσπαθεις να αναπνευσεις με το στομα μονος σου. στην ολικη αναισθησια υποστηριζουν την αναπνοη σου με σωληνα κ εισαι ασφαλης. ολο το αιμα πηγαινει στο στομαχι και το αποβαλεις με εμετο λιγες ωρες μετα την επεμβαση. αλλος εξισου σημαντικος λογος ειναι οτι οι πισω κογχες νευρωνονται απο αλλο σημειο του εγκεφαλου, σημειο που δεν μπορει να ναρκωθει με την ενεση της τοπικης αναισθησιας. αυτο σημαινει οτι θα πονας ΠΟΛΥ...κ το οτι αντεχεις τον πονο, δε λεει τιποτα, διοτι ο κινδυνος ειναι αλλου: ο γιατρος τη στιγμη της επεμβασης θα εχει αιχμηρα αντικειμενα μεσα στο κεφαλι σου. η ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΟΥ μπορει να επιφερει σοβαρο τραυματισμο στα ματια, στην ευσταχιανη σαλπιγγα κ σε διαφορα αλλα οργανα. οταν πονας ειναι σΙγουρο οτι θα κανεις καποιες κινησεις ασυναισθητα, αυτο εννοει ο γιατρος οταν σου ειπε οτι "δε θα νιωθει ανετα" ..δε θα μπορει να δουλεψει, θα φοβαται να προχωρησει γιατι δε θα μπορει να προβλεπει τις αντιδρασεις σου. ειναι επεμβαση που η επιτυχια της εξαρταται απο χιλιοστα κ το να εισαι εντελως ΑΚΙΝΗΤΟΣ ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ο γιατρος δε καθεται να σου αναλυσει τα παντα για να μη τρομαξεις, αλλα συνηθως οταν σου λεει σε κατι "οχι", εχει λογο που το λεει κ καλο ειναι να τον ακουτε.
η ολικη αναισθησια ειναι ο πιο ασφαλης τροπος για να κανεις αυτου του ειδους την επεμβαση και αν δε συντρεχουν αλλοι λοιγοι υγειας (πχ καρδια) δε πρεπει να επιμεινεις για αλλου ειδους ναρκωση.

Hμουν που ημουν πεισμενος!!με παραεπεισες...!!
Τελικα το αποφασισα θα του πω με τοπικη!!χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αν ξέρει καποιος χειρουργημένος,ας μας πει, το ακρορρινιο ξεπρηζεται ετσι; απο προφιλ μ αρεσει η νεα μου μυτη, en face ομως ειναι παχουλη..βεβαια η γιατρος πριν σηκωθω και τη δω στον καθρεφτη με προειδοποιησε οτι ειναι χοντρη.. και οτι σε 4-6 βδομαδες θα εχει ξεπρηστει και θα φανει το σχημα.. αλλα για πειτε γτ ανησυχω..θα ξεπρηστει απο μπροστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magdalo

Νεοφερμένος

Η Magdalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω την εκανα αρχες Μαιου. Οταν εβγαλα το γυψο, τρελαθηκα! Θεωρησα οτι απετυχε, οτι εγινα ενα τερας, οτι παραμορφωθηκε η μυτη και η μουρη, κλπ κλπ. Πηγαινα βουρ για το ψυχιατρειο. Τοσο χαλια.. Ηταν τρελο το πρηξιμο και η παραμορφωση στη μουρη για εβδομαδες. Ασε το σηκωμα της ακρης...φαινονταν τα ρουθουνια σα γουρουνι. Προφιλ ηταν ωραιο αλλα ανφας... αστα. Φαινονταν εντελως στραβη, θεοχοντρη και δεν ηξερα πως θα καταληξω..Ελεγα τι το 'θελα και το εκανα δεν καθομουνα στα αυγα μου! Το αποτελεσμα.. μετα απο 2 μηνες επεσε η ακρη, λεπτυνε η μυτη, εφυγε το στραβο πρηξιμο και εγινε μια χαρα ευτυχως. Εγινα ανθρωπος παλι. Καλο ειναι να αποφευγετε τους καθρεφτες οι υπερευαισθητοι μεχρι να ξεπρηστειτε. Αν ημουνα καλυτερα προετοιμασμενη, δε θα περνουσα τετοιο ψυχολογικο σοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
αν ξέρει καποιος χειρουργημένος,ας μας πει, το ακρορρινιο ξεπρηζεται ετσι; απο προφιλ μ αρεσει η νεα μου μυτη, en face ομως ειναι παχουλη..βεβαια η γιατρος πριν σηκωθω και τη δω στον καθρεφτη με προειδοποιησε οτι ειναι χοντρη.. και οτι σε 4-6 βδομαδες θα εχει ξεπρηστει και θα φανει το σχημα.. αλλα για πειτε γτ ανησυχω..θα ξεπρηστει απο μπροστα;

Φυσικά και ξεπρήζεται το ακρορίνιο.
Εγώ έκανα την επέμβαση αρχές Ιανουαρίου.
Η μύτη έχει ξεπρηστεί, και είναι καλή, αλλά το ακρορίνιο ακόμα όχι εντελώς.
Δηλαδή άλλες μέρες ξυπνάω και η μύτη μου είναι λεπτούλα και καλή, άλλες μέρες πάλι μου φαίνεται πιο πρησμένη στο ακρορίνιο. Το χα συζητήσει και με τη βοηθό του γιατρού και μου χε πει ότι το ακρορίνιο είναι το τελευταίο που θα ξεπρηστεί, σε πολύ κόσμο παίρνει και χρόνο να ξεπρηστεί. Όμως μέρα με τη μέρα καλυτερεύει και δεν είναι ότι θα ξεπρηστεί μια μέρα με ένα "τσαφ". Τη μια μέρα θα ναι πιο πρησμένο, την άλλη λιγότερο, μέρχρι που στο τέλος δεν θα πρήζεται καν!

Πάντως υπομονή, στην αρχή όταν βγάζουμε το γύψο, συνήθως μας αρέσει η μύτη μας.
Μετά όμως αρχίζει κι άλλο πρήξιμο, επειδή ο νάρθηκας δεν άφηνε τη μύτη να φουσκώσει.
Αυτό είναι μια διαδικασία που στενοχωρεί κόσμο.
Μετά όμως αρχίζει το ξεπρήξιμο.
Απλά υπομονή..

Και μια αλοιφη aloe vera βοηθάει πολύ.. Εγώ ειχα βρει ορό aloe vera καταπραϋντικό και μου χε κάνει καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Φυσικά και ξεπρήζεται το ακρορίνιο.
Εγώ έκανα την επέμβαση αρχές Ιανουαρίου.
Η μύτη έχει ξεπρηστεί, και είναι καλή, αλλά το ακρορίνιο ακόμα όχι εντελώς.
Δηλαδή άλλες μέρες ξυπνάω και η μύτη μου είναι λεπτούλα και καλή, άλλες μέρες πάλι μου φαίνεται πιο πρησμένη στο ακρορίνιο. Το χα συζητήσει και με τη βοηθό του γιατρού και μου χε πει ότι το ακρορίνιο είναι το τελευταίο που θα ξεπρηστεί, σε πολύ κόσμο παίρνει και χρόνο να ξεπρηστεί. Όμως μέρα με τη μέρα καλυτερεύει και δεν είναι ότι θα ξεπρηστεί μια μέρα με ένα "τσαφ". Τη μια μέρα θα ναι πιο πρησμένο, την άλλη λιγότερο, μέρχρι που στο τέλος δεν θα πρήζεται καν!

Πάντως υπομονή, στην αρχή όταν βγάζουμε το γύψο, συνήθως μας αρέσει η μύτη μας.
Μετά όμως αρχίζει κι άλλο πρήξιμο, επειδή ο νάρθηκας δεν άφηνε τη μύτη να φουσκώσει.
Αυτό είναι μια διαδικασία που στενοχωρεί κόσμο.
Μετά όμως αρχίζει το ξεπρήξιμο.
Απλά υπομονή..

Και μια αλοιφη aloe vera βοηθάει πολύ.. Εγώ ειχα βρει ορό aloe vera καταπραϋντικό και μου χε κάνει καλό.

ευχαριστω πολύ!! ο τρόμος στη αρχή οτν το βλέπεις είναι μεγάλος!! εγώ ΄΄ελεγα απο μέσα μου, καλε αυτη ειναι 3 φορες η προηγουμενη σε ογκο :P τωρα απλα θα κανω υπομονη ;) εσυ για να βγεις σε κοσμο ας πουμε και να μη φαινεται χοντρη ποσες μερες περασαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
ευχαριστω πολύ!! ο τρόμος στη αρχή οτν το βλέπεις είναι μεγάλος!! εγώ ΄΄ελεγα απο μέσα μου, καλε αυτη ειναι 3 φορες η προηγουμενη σε ογκο :P τωρα απλα θα κανω υπομονη ;) εσυ για να βγεις σε κοσμο ας πουμε και να μη φαινεται χοντρη ποσες μερες περασαν;

Εγώ να καταλάβεις γύρισα στο γραφείο με τον νάρθηκα και με μελανιές.
Και τη μέρα που έβγαλα το νάρθηκα, πήγα πρωί πρωί, και μετά γραφείο πάλι.
Οπότε έζησα και τα περίεργα βλέμματα όλων των σουσουράδων που ήθελαν να δουν τη μύτη μου.
Ή μύτη σου οχι μόνο θα ξεπρηστεί, αλλά στο τέλος θα μείνει τοσοδούλα.
Καμία σχέση δεν έχει αυτό που βλέπεις με αυτό που μένει.
Ούτε το ακρορίνιο στέκεται ψηλά, γιατί κι εγώ σαν γουρουνίτσα ήμουν. Πέφτει κι αυτό (εκτός αν έχει βάλει χονδρο).
Και να θυμάσαι ότι δεν είναι μόνο η μύτη σου πρησμένη, αλλά γενικα΄το πρόσωπό σου, απλα εσύ νομίζεις ότι είναι η μύτη σου, και σου φαίνεται έντονο. Η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην το σκέφτεσαι καθόλου, όσο το σκέφτεσαι, τόσο θα την κοιτάς συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εγώ να καταλάβεις γύρισα στο γραφείο με τον νάρθηκα και με μελανιές.
Και τη μέρα που έβγαλα το νάρθηκα, πήγα πρωί πρωί, και μετά γραφείο πάλι.
Οπότε έζησα και τα περίεργα βλέμματα όλων των σουσουράδων που ήθελαν να δουν τη μύτη μου.
Ή μύτη σου οχι μόνο θα ξεπρηστεί, αλλά στο τέλος θα μείνει τοσοδούλα.
Καμία σχέση δεν έχει αυτό που βλέπεις με αυτό που μένει.
Ούτε το ακρορίνιο στέκεται ψηλά, γιατί κι εγώ σαν γουρουνίτσα ήμουν. Πέφτει κι αυτό (εκτός αν έχει βάλει χονδρο).
Και να θυμάσαι ότι δεν είναι μόνο η μύτη σου πρησμένη, αλλά γενικα΄το πρόσωπό σου, απλα εσύ νομίζεις ότι είναι η μύτη σου, και σου φαίνεται έντονο. Η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην το σκέφτεσαι καθόλου, όσο το σκέφτεσαι, τόσο θα την κοιτάς συνέχεια.

Εμένα μου ανασήκωσε λίγο την άκρη γιατι έπεφτε.. το είχα ζητησει δηλαδή. χόνδρο αφαίρεσε γιατι ήταν χοντρό το ακρορρίνιο.. :) εχεις δικιο, πρπεει να μην πλησιαζω καθρεφτη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εμένα μου ανασήκωσε λίγο την άκρη γιατι έπεφτε.. το είχα ζητησει δηλαδή. χόνδρο αφαίρεσε γιατι ήταν χοντρό το ακρορρίνιο.. :) εχεις δικιο, πρπεει να μην πλησιαζω καθρεφτη ;)

Σε λιγες μέρες θα τα σκέφτεσαι και θα γελάς.
Άντε βρε, με γεια η μυτούλα!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Σε λιγες μέρες θα τα σκέφτεσαι και θα γελάς.
Άντε βρε, με γεια η μυτούλα!!! :)

Ευχαριστωωω:D είπες οτι έκανες μασαζ εσύ ε; με τι κρέμα; και πώς; κυκλικά στη μύτη; στο είχε π[ει ο γιατρός σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ευχαριστωωω:D είπες οτι έκανες μασαζ εσύ ε; με τι κρέμα; και πώς; κυκλικά στη μύτη; στο είχε π[ει ο γιατρός σου;

Εμένα ο γιατρός μου, μου έδειξε στον καθρέπτη πως να κάνω μασάζ στη μύτη μου.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, γιατί πρήζεται διαφορετικά, οπότε δεν έχει νόημα να σου πω πως έκανα εγώ.
Θυμάμαι μια κοπέλα που ο γιατρός δεν την άφηνε να κάνει μασάζ.
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι έβαζα ορό με aloe vera, που βοήθησε πάααρα πολύ.
Ξεπρηζόταν με μια σχετική ταχύτητα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pigasus

Νεοφερμένος

Η pigasus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμένα ο γιατρός μου, μου έδειξε στον καθρέπτη πως να κάνω μασάζ στη μύτη μου.
Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, γιατί πρήζεται διαφορετικά, οπότε δεν έχει νόημα να σου πω πως έκανα εγώ.
Θυμάμαι μια κοπέλα που ο γιατρός δεν την άφηνε να κάνει μασάζ.
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι έβαζα ορό με aloe vera, που βοήθησε πάααρα πολύ.
Ξεπρηζόταν με μια σχετική ταχύτητα..
Γεια σου Gilda!ο γιατρός σου σύστησε τον ορό aloe vera;ενημερωτικά σε ποιον γιατρό έκανες την επέμβαση;εγώ την έκανα πριν ένα τρίμηνο και για να σου πω την αλήθεια αρχίζω και πιστεύω ότι το ακρορίνιο λίγο στρουμπουλο θα μείνει...ξεπρίζεται μεν αλλά πάλι στρουμπουλό παραμένει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Εγω εχω πολυ καλο το ακρορινιο αλλα θελω να ξεφορτωθω την ..καμπουριτσα. Επειδη το σκεφτομαι σοβαρα, μηπως γινεται να μου προτεινετε ιατρεια στην Αττικη? Γιατι δεν εχω ιδεα και φοβαμαι τρελα για πιθανον ατυχημα στην επεμβαση ή στο αποτελεσμα μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

john29

Νεοφερμένος

Ο john29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Καλησπερα μπορει καποιος να μου πει?Χτες επεσα απ'τις σκαλες και εσκασα με τη μυτη κατω.Αποτελεσμα ενα ωραιοτατο πρηξιμο,και ηταν που ηταν η καμπουρα τωρα παρεγινε το κακο....Θελω να ρωτησω ποσο καιρο μπορει να παρει αυτο το πρηξιματακι(αυτη τη στγμη γραφω με το ενα χερι,κ το αλλο χερι με τον παγο στη μυτη,ελπιζω να βοηθαει αυτο).
Αλλα επισης το πιο σημαντικο,μπορει να μπει κανεις χειρουργειο ενω η μυτη του ειναι πρησμενη?Γιατι σκεφτομουν μεσα στον Αυγουστο να μπω για ρινοπλαστικη/διαφραγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis288

Νεοφερμένος

Ο pantelis288 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σε όλους!!

λοιπόν εγώ έχω κάνει ρινοπλαστική πριν 3 χρονια στον [...]
η εγχειρηση δεν ήταν απόλυτα επιτυχημενη αλλά ούτε και αποτυχημένη
η μύτη είναι διαφορετική στο δεξιο και αριστερό μέρος όταν την βλέπεις αμφας δηλαδή το αριστερο μερος είναι λίγο πιο κάτω από το δεξί και η διαφορά φαίνεται κυριως κάτω στο ακρορινιο όπως μαλλον λέγεται αυτό

σκέφτομαι να το διορθώσω αλλά δεν το έχω παρει απόφαση εντελώς
αν γίνεται προτείνετε μου καλούς γιατρούς ώστε να μην τραβήξω ότι τράβηξα στον ψυχολογικο τομέα μέχρι να αποδεχτώ τον εαυτό μου έστω μερικώς
περιμένω και πμ αν δεν επιτρέπεται να λέτε γιατρούς δημόσια

να διευκρινήσω ότι πριν κάνω την εγχείρηση είχα πάει και από τον [...]
αλλά η συμπεριφορά του ήταν απαράδεκτη κυρίως στις βοηθούς του οπότε και τον απέριψα γιατι μου φάνηκε ότι κάπου δεν πατούσε καλά..

ίσως και να έκανα λάθος κρίνωντας από την συμπεριφορά

λοιπόν περιμένω απαντήσεις!!
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top