• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

Whiterday

Νεοφερμένος

Η Whiterday αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
niksof με ανακούφισε κάπως η απάντησή σου.. Ελπίζω να πέσει όντως γιατί δεν μου αρέσει καθόλου.
Το μουδιασμα στο ανω χείλος είναι απαίσιο! Το παθαίνουν όλοι όσοι κάνουν ρινοπλαστική; Γιατι σε εμένα ο γιατρός έκοψε ένα σημείο-μυ μεσα στο στόμα έτσι ωστε να μην τραβάει κάτω την μύτη οταν χαμογελάω. Τώρα είναι μουδιασμένο και αδύναμο. Είναι τόσο άσχημο να χαμογελάς και να μην σηκώνεται το χείλος. Δεν φαίνονται τα πάνω σου δόντια! :Ρ Ευτυχώς επανέρχεται σε κανα μήνα.

chris_K φυσιολογικό να ζαλίζεσαι. Τόση ταλαιπωρία και μάλιστα με μπουκωμένη μύτη... Κι εγώ ζαλίζομαι που και που. Γι'αυτο μην κάνεις και πολλά.

Εμένα παιδιά ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα για πλύσεις. Απλά πατάω ενα σπρει μες τη μύτη και μετά φοράω απο κάτω γάζα για να μαζεύει...τις σταγόνες. Προσπάθησα σήμερα να καθαρίσω τα ρουθούνια απο τα αίματα και τις αηδίες. Έβαλα μέσα μπατονέτες. Πειράζει; Πώς την καθαρίζουμε την μύτη;

Επίσης πώς είναι το δέρμα μετα την αφαίρεση του νάρθηκα και των ταινιών;

blondymary η ιστορία σου είναι όντως απίστευτη.. Δεν ήξερα οτι γίνεται τέτοια επέμβαση χωρίς αναισθησία. Σου εύχομαι να βρείς γρήγορα και εύκολα λύση στο πρόβλημά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blondymary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Kαλημέρα σας :)
ChrisK & Whiterday : Φυσιολογικότατες οι ζαλάδες-πονοκέφαλοι-κούραση-πρήξιμο και το φαινόμενο σηκωμένης (Piggy style) μυτούλας.Μήν στενοχωριέστε...Ολα υποχωρούν σταδιακά.

Νiksof ευχαριστώ- Η εγχείριση έγινε περίπου 3 1/2 χρόνια πριν...Αποτυχημένη ...Θέμα ανάρρωσης δεν τίθεται πλέον ούτε και βελτίωσης.Στην αναζήτηση καλού ΩΡΛ είμαι για revision δυστυχώς και μάλιστα μόνο σε Δημόσιο Νοσοκομείο αφού τα οικονομικά ούτε κατά διάνοια δεν επιτρέπουν ιδιωτικό γιατρό και Νοσοκομείο...

Whiterday πραγματικά ΔΕ γίνεται η επέμβαση- και συγκεκριμένα για τη δική μου περίπτωση - με τοπική αναισθησία...Από επόμενες επισκέψεις σε ΩΡΛ τα έμαθα κι εγώ...Ανεπίτρεπτο είπαν έως τραγικό.Μή σου τύχει που λένε.
Ευχαριστώ για τις ευχές και τη συμπαράσταση παιδιά.
Οποια γνώση και πληροφορία για γιατρό (με ΙΚΑ συν ομαδική ασφάλιση εργασίας αλλά με μικρό καλυπτόμενο ποσό) από εσάς θα ήταν πραγματικά πολύτιμη διότι κανείς γνωστός ή συγγενής δεν έχει κάνει κάτι παρόμοιο (πέρα από τον αδελφό μου που είχε κάνει ιδιωτικά αλλά δυστυχώς δεν πήγε ούτε αυτός πολύ καλά).
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_k

Νεοφερμένος

Η chris_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
sissy82 , με τρομάζεις όταν λες "έχεις κι άλλα πράγματα μαζί με τις σιλικόνες" :eek: Πόσα πράγματα -πιά- χωράνε μέσα σε μια μύτη ...:hmm:
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές !!!! whiterday & blondymary μου δώσατε πολύ κουράγιο γτ είχα ανησυχήσει μήπως δεν πάει κάτι καλά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sissy82

Νεοφερμένος

Η sissy82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Chris_k εγώ έκανα και διάφραγμα, κι εσωτερικά υπήρχαν κάτι ταμπόν σιλικόνης τα οποία έβγαλα μετά από 1 εβδομάδα. Επίσης υπάρχουν ράμματα τα οποία είτε θα σου τα βγάλει αργότερα είτε θα απορροφηθούν.
Εγώ πάντως μούδιασμα στο άνω χείλος είχα τις μόνο τις πρώτες 5-6 ημέρες μετά (δυστυχώς) μπορούσα να φάω τα πάντα όλα.:D
Whiterday αυτό το σπρέι που χρησιμοποιείς είναι για πλύσεις, έτσι λέγεται η διαδικασία. Αποσυμφορητικό είναι και να το κάνεις συχνά για το καλό σου. Εγώ το έκανα 2-3 φορες αλλά ευτυχώς η Νiksof με συμβούλεψε για περισσότερο και σώθηκα:clapup:
Blondymary, κι ένας φίλος μου που έκανε μόνο το διάφραγμα του, το έκανε με τοπική αλλά χωρίς τόση ταλαιπωρία. Ο γιατρός σου μάλλον υπερεκτίμησε την κατάσταση και την πάτησες. Πάντως αξίζει μία δεύτερη ευκαιρία. Να επισκεφθείς αρκετούς γιατρούς του δημοσίου και να κρίνεις πιο αυστηρά τώρα (όποιος καεί στο χυλό, φυσάει και το γιαούρτι που λένε). Πιστεύω ότι υπάρχουν αξιόλογοι ΩΡΛ στα δημόσια νοσοκομεία. Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζω ένα δυνατό όνομα στο Παπανικολάου. Αν είσαι από δω ρώτησέ με με pm γιατί δεν κάνει να αναφέρω όνομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_k

Νεοφερμένος

Η chris_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση sos !!! Εχει ακουστεί από πολλούς μια κρέμα apaisyl για πιο γρήγορα αποτελέσματα στους μωλωπες.... Η ερωτησή μου ομως είναι : Μπαίνει κάτω απ'τα μάτια ??? γιατί μόνο εκεί έχω παλιά μαυρίλα τώρα κιτρινίλα ... η Φαρμακοποιός μου είπε να ρωτήσω τον γιατρό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blondymary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
sissy μου σ ευχαριστώ πολύ αλλά δυστυχώς είμαι Αθήνα :(
Ναί πραγματικά κάποες φορές γίνεται τοπική αναισθησία αλλά όχι στη δική μου περίπτωση - Με τίποτα- Όπως και ο ίδιος είχε τονίσει τα γιατί...Τί να πω...Και μή χειρότερα?...Τέλος πάντων, είμαι σε τέλμα αφού ακόμη δεν έχω καταλήξει και οι πληροφορίες από γνωστούς ελάχιστες...Ολοι ιδιωτικά έκαναν ότι έκαναν... Έλεος πιά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Καλημέρα!
Παιδιά όταν κάνατε την επέμβαση υπογράψατε κάποιο χαρτί;
Σας αυτό πχ https://www.pagni.gr/mycode/upfiles/POIOTHTA/463_DHLWSI SIGKATATHESIS_ASTHENOYS.pdf

Το συγκεκριμένο αναγράφει στην τελευταία γραμμή το (δ) για ενδεχόμενο τραυματισμού των δοντιών, των φωνητικών χορδών ή της τραχείας από την τοποθέτηση του ενδοτραχειακού σωλήνα. Κάτι το οποίο είχε πάθει μια κοπέλα από εδώ μέσα. Δεν θυμάμαι ποια αλλά υπάρχει το ποστ της που έλεγε ότι της τραυμάτησαν τα δόντια.
Μα πραγματικά ΕΛΕΟΣ θα συναινέσουμε να μας τραμαυτίσουν ενώ πολύ απλά μπορούν να προσέξουν.
Πείτε μου αν έχετε υπογράψει κάτι παρόμοιο;

μερικά σημεία των μπροστινών δοντιών έσπασαν ελαφρά.. και αυτό έγινε μετά την επέμβαση..........υποθέτω από τη διασωλήνωση, δεν μπορώ να βρω άλλη αιτία... επίσης μετά το χειρουργείο εκτός απτους συνήθεις πόνους στη μύτη, το κεφάλι και το λαιμό, είχα και πόνο στην οδοντοστοιχία μου................

Γεια σου δεν ξέρω αν μπαίνεις ακομα στο φόρουμ.
Όντως αν δεις το παραπάνω ποστ που έκανα σου έσπασαν προφανώς τα δόντια από την διασωλήνωση. Τελικά το ρώτησες στον γιατρό σου; Τι σου απάντησε; Είχες υπογράψει αντίστοιχο συμφωνητικό πριν την επέμβαση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niksof

Νεοφερμένος

Η niksof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδιά ερώτηση sos !!! Εχει ακουστεί από πολλούς μια κρέμα apaisyl για πιο γρήγορα αποτελέσματα στους μωλωπες.... Η ερωτησή μου ομως είναι : Μπαίνει κάτω απ'τα μάτια ??? γιατί μόνο εκεί έχω παλιά μαυρίλα τώρα κιτρινίλα ... η Φαρμακοποιός μου είπε να ρωτήσω τον γιατρό μου
Ναι μπαινει κάτω από τα μάτια, απλά οχι πολύ κοντα. Είχα κι εγω μώλωπες κάτω από τα μάτια και έκανε παρα πολύ καλή δουλεια. Απλά θέλει λίγη προσοχή να μην πάει πολύ κοντα και μπει μέσα στα μάτια. Μην τα τρίψεις ας πούμε. Αν βάζεις 3 φορές την ημέρα και κυρίως το βράδυ όσο κοιμάσαι, θα βλέπεις κάθε πρωί αισθητη βελτιώση. Τον γιατρο (επειδή πήγαμε στον ίδιο) τον είχα ρωτήσει κι εγώ και μου είπε ότι δε χρειάζεται ν αβάλω τίποτα και θα φύγουν μόνα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Παιδιά τους μώλωπες γιατί τους έχετε;
Εμένα ο ιατρός μου είπε ότι δεν ασκείται κάποια πίεση και ότι κάτω από τα μάτια υπάρχει οίδημα από τα ζουμάκια που κατεβαίνουν από την μύτη προς τα κάτω. Και μάλιστα πριν λίγες μέρες είδα ένα παιδί στο μετρό που σχεδόν μόλις είχε χειρουργηθεί και πήγα και του μίλησα και ήταν απλά πρησμένος και πολυ λιγουλάκι μελανιά είχε σε ένα σημειάκι κάτω από τα μάτια. Ρώτησα σε ποιον γιατρό πήγε αλλά δυστυχώς ξέχασα το όνομα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_k

Νεοφερμένος

Η chris_k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Niksof έβαλα λίγη κάτω απο τα μάτια ... με πολύ υπομονή γιατί μου προκάλεσε τρελή φαγούρα !! το άφησα όσο αντεξα , ( 1-2 ώρες νομίζω) και μετά το έβγαλα με λίγο χαρτί , δεν το άντεχα άλλο ... όμως μου έκανε αλλεργία και μέχρι να περάσει , νύχτωσε !!! τελικά ούτε η δουλειά μου έγινε , έμεινε και η φαγούρα ολη μέρα ...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostandino

Νεοφερμένος

Ο Kostandino αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
χμμμ, όλες οι επεμβάσεις έχουν ρίσκο!!!
Εγώ που έκανα ΔΥΟ επεμβάσεις και χρειάζεται να κάνω και τρίτη, τι να πω..
Και αυτή την φορά (όπως και την πρώτη) θα πάω σε δημόσιο/στρατιωτικό νοσοκομείο, δεν έχω την
οικονομική ευχέρεια για ιδιωτική κλινική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blondymary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Konstandino, εγώ επίσης πάω για 2η σε Δημόσιο...Εσύ 3η σε Στρατιωτικό/ Σε καλύπτει λόγω επαγγέλματος-φαντάρος?..
Εχεις καταλήξει σε κάποιο Γιατρό ? Για Βοήθα γιατί ακόμη στο ψάξιμο είμαι κι εγώ...Ιωάννινα ή Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annastr

Νεοφερμένος

Η annastr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα μένω Θεσσαλονίκη και αποφάσισα να κάνω ρινοπλαστική. Δεν έχω ιδέα από τους γιατρούς και κανένας γνωστός μου δεν έχει κάνει. Θα ήθελα όποιος έχει κάνει στη Θεσσαλονίκη και έμεινε ευχαριστημένος να μου προτείνει κάποιους( εννοείται μέσω ιδιωτικών μηνυμάτων αν επιτρέπεται). Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!!ρε παιδιά,τι τρέχει με τις ασφάλειες;;απ'οτι ξέρω καλύπτουν μόνο το ρινικό διάφραγμα στα ιδιωτικά νοσοκομεία...εχει κάποιος προσωπική εμπειρία σχετικά με το ποσο που επικαλυπτουν;(αναφέρομαι παντα σε ιδιωτικούς φορείς υγείας) οποιαδήποτε πληροφορία ειναι ευπρόσδεκτη :hmm: Ενδιαφέρομαι τόσο για διάφραγμα όσο και για ρινοπλαστικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snoopy_87

Νεοφερμένος

Η snoopy_87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!!ρε παιδιά,τι τρέχει με τις ασφάλειες;;απ'οτι ξέρω καλύπτουν μόνο το ρινικό διάφραγμα στα ιδιωτικά νοσοκομεία...εχει κάποιος προσωπική εμπειρία σχετικά με το ποσο που επικαλυπτουν;(αναφέρομαι παντα σε ιδιωτικούς φορείς υγείας) οποιαδήποτε πληροφορία ειναι ευπρόσδεκτη :hmm: Ενδιαφέρομαι τόσο για διάφραγμα όσο και για ρινοπλαστικη..

Καλησπέρα! Ο ΕΟΠΥ καλύπτει κάποιο ποσό για το διάφραγμα, συγκεκριμένα πόσο δε γνωρίζω. Ανάλογα το γιατρό, ανάλογα την κλινική... πρέπει να τα συνεννοηθείς με το γιατρό σου αυτά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ο ΕΟΠΥ καλύπτει κάποιο ποσό για το διάφραγμα, συγκεκριμένα πόσο δε γνωρίζω. Ανάλογα το γιατρό, ανάλογα την κλινική... πρέπει να τα συνεννοηθείς με το γιατρό σου αυτά. :hmm:

Μμμ,καταλαβα!!σ'ευχαριστω πολυ...και κατι αλλο να σε ρωτησω:υπαρχει περιπτωση να μην ειναι εφικτη η ρινοπλαστικη λογω μειωμενης ελαστικοτητας του δερματος ή υπερβολικης ευαισθησιας;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blondymary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Animus από αυτά που ξέρω πρέπει αρχικά να μιλήσεις με την ασφαλίστρια -ασφαλιστή σου (αλλά μπορείς να δεις και το ασφαλιστήριο σου που λέει τα καλυπτόμενα ποσά κτλ ανάλογα την επέμβαση...πχ η ρινοπλαστική διαφράγματος πιάνεται "μεσαίας κατηγορίας επέμβαση" και άν ο γιατρός σε συνεννόηση με τον ασφαλιστή μπορεί να σου γράψει ότι συντρέχουν και άλλες δυσκολίες όπως κρεατάκια/πολύποδας/κόγχες κτλ τότε λόγω πολλαπλής περίπτωσης σε πάνε και στη βαριά κατηγορία και καλύπτονται περισσότερα)...Υπάρχει περίπτωση να δέχεται ΜΟΝΟ άμα σε δουν δικοί τους γιατροί...ΜΟΝΟ σε συνεργαζόμενα δικά τους νοσοκομεία και ούτω καθ εξής...Οπότε έχει να κάνει καθαρά με την ιδιωτική ασφάλεια-τις παροχές που σου έχει βάσει του ασφαλιστηρίου σου και πόσο ελαστική είναι και το κυριότερο...Πόσο "γάτα" είναι ο ασφαλιστής σου που να σου πει τη συμφερότερη περίπτωση για να μή βρεθείς προ εκπλήξεως όπως έχουν πάθει άλλοι άνθρωποι (γιατί στο τέλος τους βγάζουν ένα κοστούμι άσχετο με τα αρχικά ειπωθέντα...).
Άν εννοείς Εοπυ....Είναι απειροελάχιστο το ποσό που καλύπτει - δυστυχώς :/

Όσον αφορά την περίπτωση υπερ-ευαισθησίας...Για την ελαστικότητα δέρματος ούτε που το έχω ξανακούσει - Γιατί το δέρμα έχει αποδεδειγμένα την ικανότητα αυτή σε όλους τους ανθρώπους - ίσως σε άλλους πιο πολύ και σε άλλους πιο λίγο - αλλά είναι τόσο μικρή η παρέμβαση είτε για να σου κόψουν δερματάκι είτε λόγω πρόσθεσης μοσχεύματος να "τραβηχτεί" που δεν τίθεται τέτοιο θέμα...Εγώ προσωπικά έχω υπερευαισθησία στον πόνο ( υπερευαίσθητα αισθητήρια νεύρα) και φαντάσου ότι άντεξα - με νύχια και με δόντια - με τοπική αναισθησία..Αλλά συνήθως - για παρα πολλούς λόγους - διαλέγουν ολική - οπότε και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτάαα...
Σου εύχομαι καλή επιτυχία από την πλευρά μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Animus από αυτά που ξέρω πρέπει αρχικά να μιλήσεις με την ασφαλίστρια -ασφαλιστή σου (αλλά μπορείς να δεις και το ασφαλιστήριο σου που λέει τα καλυπτόμενα ποσά κτλ ανάλογα την επέμβαση...πχ η ρινοπλαστική διαφράγματος πιάνεται "μεσαίας κατηγορίας επέμβαση" και άν ο γιατρός σε συνεννόηση με τον ασφαλιστή μπορεί να σου γράψει ότι συντρέχουν και άλλες δυσκολίες όπως κρεατάκια/πολύποδας/κόγχες κτλ τότε λόγω πολλαπλής περίπτωσης σε πάνε και στη βαριά κατηγορία και καλύπτονται περισσότερα)...Υπάρχει περίπτωση να δέχεται ΜΟΝΟ άμα σε δουν δικοί τους γιατροί...ΜΟΝΟ σε συνεργαζόμενα δικά τους νοσοκομεία και ούτω καθ εξής...Οπότε έχει να κάνει καθαρά με την ιδιωτική ασφάλεια-τις παροχές που σου έχει βάσει του ασφαλιστηρίου σου και πόσο ελαστική είναι και το κυριότερο...Πόσο "γάτα" είναι ο ασφαλιστής σου που να σου πει τη συμφερότερη περίπτωση για να μή βρεθείς προ εκπλήξεως όπως έχουν πάθει άλλοι άνθρωποι (γιατί στο τέλος τους βγάζουν ένα κοστούμι άσχετο με τα αρχικά ειπωθέντα...).
Άν εννοείς Εοπυ....Είναι απειροελάχιστο το ποσό που καλύπτει - δυστυχώς :/

Όσον αφορά την περίπτωση υπερ-ευαισθησίας...Για την ελαστικότητα δέρματος ούτε που το έχω ξανακούσει - Γιατί το δέρμα έχει αποδεδειγμένα την ικανότητα αυτή σε όλους τους ανθρώπους - ίσως σε άλλους πιο πολύ και σε άλλους πιο λίγο - αλλά είναι τόσο μικρή η παρέμβαση είτε για να σου κόψουν δερματάκι είτε λόγω πρόσθεσης μοσχεύματος να "τραβηχτεί" που δεν τίθεται τέτοιο θέμα...Εγώ προσωπικά έχω υπερευαισθησία στον πόνο ( υπερευαίσθητα αισθητήρια νεύρα) και φαντάσου ότι άντεξα - με νύχια και με δόντια - με τοπική αναισθησία..Αλλά συνήθως - για παρα πολλούς λόγους - διαλέγουν ολική - οπότε και πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτάαα...
Σου εύχομαι καλή επιτυχία από την πλευρά μου :)

Σ' ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες σου:clapup: οχι,δεν εχω ασφαλεια στον εοπυ αλλα στην in....an..εχεις ακουσει κατι σχετικο για την προκειμενη;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snoopy_87

Νεοφερμένος

Η snoopy_87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Animus εμένα η γιατρός το μόνο που μου χε πει είναι ότι οι ιδιωτικές έχουν πάψει να καλύπτουν ρινοπλαστικές... Οπότε ρώτα καλύτερα την ασφάλειά σου.
Για το δέρμα δε παίζει να μην μπορεί να γίνει επέμβαση και βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην υπάρχει ελαστικότητα. Αυτό που κάνουν είναι να ξεκολλάνε το δέρμα από το οστό της μύτης και συνεχίζουν...

Blondymary η ιστορία σου ακούγεται απίστευτη, χωρίς αναισθησία... Ούτε που θα το είχα φανταστεί ότι κάποιος "γιατρός" θα το έκανε..!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sissy82

Νεοφερμένος

Η sissy82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα, κι εγώ που χειρουργήθηκα πρόσφατα σε μεγάλη ιδιωτική κλινική της Θεσσαλονίκης ο εοππυ δεν κάλυψε τίποτα. Απλά η κλινική έχει πλέον ειδικές τιμές και είναι σαν να έχεις εοππυ. Σε εξετάσεις προεγχειρητικού ελέγχου πλήρωσα μόνο 70 ευρώ, ενώ το αρχικό ποσό ήταν 180 (εξετάσεις αίματος, ακτινογραφία θώρακα, ηλεκτροκαρδιογράφημα). Η αμοιβή του ιδιώτη ιατρού ήταν παντοτε ακάλυπτη από τα δημόσια ταμεία. Για την ιδιωτική ασφάλεια πρέπει να καλύψεις 3 έτη προκειμένου να σου καλύψουν τη διόρθωση διαφράγματος κι αυτό όχι όλα τα συμβόλαια. Γι αυτό ρωτήστε τον ασφαλιστή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top