• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ρινοπλαστική

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
εγώ περιμένω για να βγω έξω να ξεπρηστεί όμως........:P
και γω έτσι λέω να μην την πειράζω, αλλά η μαμά μου λέει να μη φοβάμαι τόσο....!
καμιά κρέμα έβαζες στη μυτούλα ή όχι? αααααααα και κάτι ακόμα scrub και τέτοια δεν βάζω ακόμα, έτσι?
το πολυ πρηξιμο θα φυγει σε μια-δυο βδομαδες οπως κ οι μελανιες, εαν εχεις ακομα. θα μπορεις να βγαινεις εξω ανετα.
το υπολοιπο θα κανει μηνες να φυγει....δε νομιζω να θες να κλειστεις στο σπιτι κανα 6 μηνο επειδη το ακρορινιο θα ειναι λιγο φουσκωμενο?! :confused:

κρεμα εβαζα ναι, bepanthol με μια μπατονετα απαλα κ φυσικο ορο σπρει, 3 φορες τη μερα (αυτα ειναι για να μαλακωσουν οτι πηγματα κ ξεραμενα εχουν μεινει μεσα και να φυγουν πιο ευκολα)
scrub στη μυτη με τιποτα!!!!! πρεπει το δερμα να συρρικνωθει κ να "κολλησει" στο σκελετο πριν αρχισεις να το τριβεις κ να το ερεθιζεις τοσο πολυ! εμενα το τελετουργικο μου για τη μυτη ειναι το εξης...πρωι-βραδυ: πλυσιμο με ενα απαλο face wash -> καθαρισμος με λοσιον -> καθαρισμος με οινοπνευμα στα σπυρακια εαν κ οπου υπαρχουν -> ενυδατικη κρεμα ημερας/νυχτας. τελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eirini K

Νεοφερμένος

Η Eirini K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αχ Πανο δε μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ θελω κι εγω να κανω μια ρινοπλαστικη..
Δεν ειναι δα και καμια μελιτζανα η μυτουλα μου αλλα με χαλαει αρκετα..
Εχω σκεφτει απειρα σεναρια ακομα και την συνεργασια ωριλα κ πλαστικου.
Επισης εχω δει σε μια φιλη μου δουλεια του ΒΠ του Μυτιληνιού η οποία
είναι ψιλοάθλια(της έχει κουτσουρεψει αρκετά τη ράχη..)
Γεια σας παιδιά, εγώ έκανα το χειρουργείο πριν από 2 εβδομάδες. την προηγουμενη εβδομάδα έβγαλα το γύψο και είμαι "ΚΑΤΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΗ". πέρα από το γεγονός ότι δεν ανέπνεα καλά, και με το που υποχώρησαν τα tampon ανέπνεα κατευθείαν από την 3 ημερα, είμαι πολύ χαρούμενη με τη νέα μου μύτη. παρ ότι είναι λίγο πρησμένη, το βλέπω ήδη ότι μου πάει πολύ.
είχα ψάξει πολύ το θέμα με τους γιατρούς και είχα πάει σε 6: τον μυτιληνιό ΒΠ που λέτε παραπάνω τον είδα στην αρχή αλλα με έπιασε ανατριχίλα με το που τον είδα. σαν πρώτη εντύπωση είναι υπερβολικά παχύς και δυσκίνητος για χειρουργος k το ιατρείο του μύριζε φριχτά. Επίσης, δεν μου έδινε σαφείς απαντήσεις στα ερωτήματα μου και οι photo που μου έδειξε δεν μου άρεσαν καθόλου. οποτε, αν αυτά ήταν τα καλύτερα του αποτελέσματα, φαντάζομαι τι θα έκανε με εμενα. πήγα και στους A.Φ., Γ.Λ., Ευ.Κ. και Αρ.Κ. κανένας τους δεν μου φάνηκε ειδικός. κάποιοι μάλιστα μου πρότειναν στο ίδιο χειρουργείο να φτιάξω και το στήθος μου k αυτό με εκνεύρισε πολύ, σαν να μην έδειχναν τη σοβαρότητα που έπρεπε στο συγκεκριμένο χειρουργείο. τελικά έκανα το χειρουργείο στον Α.Σκ. που έχει το ιατρείο του στο κολωνάκι. υπέροχος άνθρωπος, αφοσιωμένος επιστήμονας (στο δικό μου χειρουργείο δούλευε 3μιση ώρες) και ο,τι μου είπε το πέτυχε με ακρίβεια. την άλλη εβδομάδα χειρουργείται και η αδερφή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eirini K

Νεοφερμένος

Η Eirini K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας, ενδιαφέρομαι να κάνω ρινοπλαστική και διάφραγμα έχω επισκευθεί 2 γιατρούς μέχρι ώρας Α.Σ. και Β.Π. ε ! δεν εβγαλά άκρη δεν ήταν καθόλου αναλυτικοί ούτε για το αισθητικό αλλά ούτε και για το λειτουργικό κομμάτι είχα την αίσθηση ότι τους κούραζα κιόλας.
Έχω δει δουλειές του Σ. μιάς και έχουν χειρουργηθεί αρκετές κοπέλες (μερικές με καλό αποτέλεσμα άλλες μέτριο) στον χώρο που εργάζομαι παρόλα δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα. Οσο για Π . είναι λίγο πιο προσιτός σαν ανθρωπός αλλά είδα έξω να περιμένουν δυο κοπέλες ηδη χειρουργιμένες και ψιλο φρίκαρα δεν μπορω να πω ότι μου φάνηκαν φυσικές μάλλον τυποποιημένες θα έλεγε κανείς .
Άν κάποιος γνωρίζει κάτι και κυρίως για Β.Π. ή κάποιον άλλον πολυ ευχαριστώς .
καλησπέρα, εγώ χειρουργήθηκα πριν από 10 μέρες στον AΣ που νομίζω ότι εννοείς παραπάνω. έχω βγάλει το γύψο και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα και ανέπνεα από την 3 μέρα μετά το χειρουργείο. θυμάμαι ότι όταν είχα πρωτοπάει ήταν αρκετά κουρασμένος λόγω των χειρουργείων που είχε και δεν είχαμε πει πολλά αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε ήταν τέλεια k έτσι το αποφάσισα. τον προτείνω ανεπιφύλακτα, ήταν πολύ συνεπής σε ο,τι μου είπε, μετά την επέμβαση ήταν πολύ ανθρώπινος και "παρών" οποτε τον χρειάστηκα k το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο. σε μια εβδομάδα χειρουργείται η αδερφούλα μου..
πριν καταλήξω σε γιατρό είχα γυρίσει αρκετούς k εγώ, συμπεριλαμβανομενου και του ΒΠ. αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε δεν μου άρεσαν καθόλου (k δε μου άρεσε k η εικόνα του, πολύ παχύς, μύριζε το ιατρείο, κλπ) τέλος πάντων, τέλος καλο όλα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ωρες-ωρες με ποιανουν οι υποψιες μου σ' αυτο το φορουμ!!Καποια πραγματα, οσο φυσικα και να θελουν να εμφανιζονται...δεν το καταφερνουν!!Ειναι, πως να το πωωω... σαν καποιες μυτες, που βλεποντας τις, το καταλαβαινεις οτι εχουν υποστει χειρουργικη επεξεργασια...!!!!!!!!!:)))Βεβαια, παραταυτα, παντα κρατας μια πισινη, δε λεω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
xaxaxaxaxaaaa....θελουν κ λιγο ρεγουλο τα σποτακια, μη καρφωνεστε ετσι :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mine

Νεοφερμένος

Η mine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γεια σας.επειδη ειμαι νεο μελος θα ηταν ευκολο να μου πειτε πως θα στειλω προσωπικο μην?επισης ενδιαφερομαι για επανεπεμβαση ρινοπλαστικης διοτι η πρωτη ηταν χαλια κ αισθητικα κ δεν αναπνεω.εχω διαβασει ολα οσα γραφεται κ τελικα απελπιστηκα.υπαρχει λυση τελικα?σκεφτομουνα να πας στον β.π.αλλα μετα ειδα διαφορες αποψεις εδω μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
mine επειδη εδω μεσα οπως ολοι βλεπουμε, ερχεται "καθε καρυδιας καρυδι" για να εξυπηρετησει σκοπους που ..εεγγκκκχχμμμ...δε θελω να χαρακτηρισω, καλο ειναι να κανεις shut down τον υπολογιστη κ να ξεκινησεις συνεδριες με οποιους γιατρους εσυ θεωρεις ικανους να σε αναλαβουν. μιλα με διαφορους γιατρους. συμβουλεψου τον ωρλ σου η τον οικογενειακο σας γιατρο. λύση υπαρχει, αλλα η δευτερη επεμβαση ειναι παντα δυσκολοτερη κ περιπλοκοτερη απο την πρωτη. χρειαζεσαι εναν εμπειρο ρινοχειρουργο και εφοσον εχεις κ αναπνευστικο προβλημα, χρειαζεσαι καποιον που να ξερει καλα τη λειτουργια της μυτης κ να εχει πειρα σε revision. good luck!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
mine επειδη εδω μεσα οπως ολοι βλεπουμε, ερχεται "καθε καρυδιας καρυδι" για να εξυπηρετησει σκοπους που ..εεγγκκκχχμμμ...δε θελω να χαρακτηρισω, καλο ειναι να κανεις shut down τον υπολογιστη κ να ξεκινησεις συνεδριες με οποιους γιατρους εσυ θεωρεις ικανους να σε αναλαβουν. μιλα με διαφορους γιατρους. συμβουλεψου τον ωρλ σου η τον οικογενειακο σας γιατρο. λύση υπαρχει, αλλα η δευτερη επεμβαση ειναι παντα δυσκολοτερη κ περιπλοκοτερη απο την πρωτη. χρειαζεσαι εναν εμπειρο ρινοχειρουργο και εφοσον εχεις κ αναπνευστικο προβλημα, χρειαζεσαι καποιον που να ξερει καλα τη λειτουργια της μυτης κ να εχει πειρα σε revision. good luck!!
Και καλα ολα τα αλλα... αλλα αυτο με τη φριχτη μυρωδια πως το αντιλαμβανεται κανεις??!!αφου υποτιθεται παει για να του φτιαξει το διαφραγμα:(!!!!!!!!!!!!αχαχαχαχχαχαχχαχαχχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mine

Νεοφερμένος

Η mine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ξανα εγω!:)να σας ζητησω μια χαρη?οσοι εχετε κανει την επεμβαση κ ειστε ευχαριστημενοι η κ οχι οπως εγω.:/:θα μπορουσατε να μου στειλετε τα ονοματα των γιατρων σας?ψαχνω να δω πως θα διορθωσω το προβλημα οποτε θα πρεπει να το ψαξω αρκετα κ θα ηθελα να εχω μια εικονα μιας κ εχω πελαγωσει.οσο για το β.π.εχω ακουσει καλα σχολια γενικα.αλλα κ παλι επειδη φοβαμαι πολυ θα ηθελα να το ψαξω αρκετα κ να καταληξω στο τι θα κανω.υπαρχει κανεις εδω που να εχει κανει επανεπεμβαση κ να ξερει να μου πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πανος28

Νεοφερμένος

Ο πανος28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ρε γαμωτο . . δυσκολη η ανευρεση γιατρου . Εγω εκανα επισκεψη χτες στην Α.Κ . στον πειραια ..αν καποιος εχει κανει εκει . ασ δωσει μια βοηθεια . θα ηταν πολυτιμη . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

malakouardo

Νεοφερμένος

Ο malakouardo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
καλησπέρα, εγώ χειρουργήθηκα πριν από 10 μέρες στον AΣ που νομίζω ότι εννοείς παραπάνω. έχω βγάλει το γύψο και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα και ανέπνεα από την 3 μέρα μετά το χειρουργείο. θυμάμαι ότι όταν είχα πρωτοπάει ήταν αρκετά κουρασμένος λόγω των χειρουργείων που είχε και δεν είχαμε πει πολλά αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε ήταν τέλεια k έτσι το αποφάσισα. τον προτείνω ανεπιφύλακτα, ήταν πολύ συνεπής σε ο,τι μου είπε, μετά την επέμβαση ήταν πολύ ανθρώπινος και "παρών" οποτε τον χρειάστηκα k το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο. σε μια εβδομάδα χειρουργείται η αδερφούλα μου..
πριν καταλήξω σε γιατρό είχα γυρίσει αρκετούς k εγώ, συμπεριλαμβανομενου και του ΒΠ. αλλα τα αποτελέσματα που μου έδειξε δεν μου άρεσαν καθόλου (k δε μου άρεσε k η εικόνα του, πολύ παχύς, μύριζε το ιατρείο, κλπ) τέλος πάντων, τέλος καλο όλα καλά!

ενω το ιατρειο του Α.Σ ειναι πολυ καθαρο,δε μυριζει καθολου και ειναι πολυ ανετο.Να σου πω,ποσες τουαλετες εχει το ιατρειο του?Για πες μου....φαινεται υπερβολικα η προωθηση που κανεις και δεν βοηθας τα ατομα που ψαχνονται να εγχειρηστουν.Ασε και που το ονομα σου εμενα κατι μου λεει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

just_smile

Νεοφερμένος

Ο just_smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά έχω πραγματικά πελαγώσει.... :confused:
Δεν μπορώ να καταλήξω σε ποιον Γιατρό να κάνω τη ρινοπλαστική που θέλω.... Please help!!!!!!!!!!!!!!
Μπορεί κανεις να αναφέρει τους top 10 ή top 5 ρινοπλαστικούς γιατρους στην Ελλάδα?
Εχω επισκευθεί 2 φέτος και 1 πριν ένα χρόνο.... αναφέρω αρχικα των γιατρών.. Β.Παυλ, Γ.Μοιρ, Α.Γα'ι'
και οι 3 ειναι γνωστοί. Ο κάθε ένας μου είπε διαφορετικά πραγματα για το τι μπορεί ή πρέπει να γίνει....
Αυτη τη στιγμή με αυτά που έχω ακουσει απο τους ίδιους τους Γιατρούς δεν μπορω ειλικρινά να καταλήξω.....
Είναι κανεις στην ίδια φάση??? please help!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
just smile, αν επισκευτεις αλλους 5 γιατρους, θα ακουσεις και αλλες 5 διαφορετικες αποψεις. αυτο δεν ειναι κατ'αναγκη κακο διοτι ο καθε γιατρος εχει τη δικη του πειρα κ τη δικη του τεχνικη. δεν υπαρχει ενας κ μοναδικος τροπος για να γινει μια ρινοπλαστικη. υπαρχουν δεκαδες τεχνικες και ο καθε γιατρος εφαρμοζει ειτε αυτη που κατεχει ο ιδιος καλυτερα, ειτε αυτη που ειναι η πιο συγχρονη στις ιατρικες εξελιξεις κτλ. και καθε προσεγγιση εχει τα δικα της αρνητικα κ θετικα.
επισης ειναι δυσκολο να αναφερει κανεις τους top 5 στην ελλαδα. με τι κριτηριο θελεις να φτιαχτει αυτο το top? top 5 με το κριτηριο της διασημοτητας? εαν αυτο ειναι το κριτηριο τοτε σιγουρα καποιοι θα εχουν θεση εκει, οι οποιοι ταυτοχρονως μπορει να εχουν κυνηγηθει ακομα κ νομικα απο καποιους, για τις ζημιες που εκαναν. top 5 με κριτηριο το ποσοστο αποτυχιας? δυσκολο να το εντοπισεις αυτο, μιας κ για να εχουμε σιγουρο στατιστικο δειγμα, θα πρεπει να μιλησουμε με ολους τους χειρουργημενους του καθε γιατρου.
παρολα αυτα, δεν υπαρχει λογος ομως εσυ να πελαγωνεις. να εμπιστευτεις το ενστικτο σου. απο ολους τους γιατρους που ειδες η θα δεις, καποιος θα σου "κανει το κλικ"...εαν περναει ο καιρος κ βλεπεις οτι αυτο δε συμβαινει, οτι δε καταφερνεις δλδ να εμπιστευτεις κανεναν, τοτε κ παλι θα πρεπει να ακουσεις το ενστικτο σου μιας αυτο θα ειναι ενα σημαδι, οτι ισως δε θελεις αρκετα να χειρουργηθεις, δε το θελεις τοσο δλδ, ωστε να παρεις το ρισκο.
η ρινοπλατικη ειναι μια πολυ ψυχοφθορα διαδικασια. για να καταφερει καποιος να το φτασει μεχρι τελους, θα πρεπει να το θελει πραγματικα πολυ να το κανει.
good luck ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_smile

Νεοφερμένος

Ο just_smile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πολύ εύστοχη η απάντηση σου. Μπράβο ειληκρινά!
Είσαι Γιατρός? εχεις χειρουργηθεί? ή εχεις κάποια σχέση με Γιατρό? - νιώθω πως είσαι αρκετά ενημερωμένη στο θέμα..
και η αλήθεια είναι επειδή είμαι θετικής κατευθυνσης θα ήθελα οι Γιατροί να μίλαγαν για τις τεχνικές τους και τι ακριβώς θα κάνουν στη μύτη μου
..πόσο ευκολο ή δυσκολο είναι να πετύχουν αυτό που θέλω ή αυτό που προτείνουν.. τι ρίσκο έχει κτλ.

Σαν μηχανικός όταν αναλάβω το σπίτι σου πριν ρίξω σκυρόδεμα (μπετόν) θα ήθελες νομίζω να δεις τα σχέδια πρώτα
και ειναι πολυ σπάνιο να με άφηνες να το κάνω όπως θέλω εγώ άσχετα αν με λένε bobo ή όχι. :)
Για την ώρα δεν με έχει πείσει κάποιος για το αποτέλεσμα.. ασχετα αν πραγματικά μπορει να κανει παπαδες..
Δεν έχω τιποτα με τους έλληνες Γιατρους (κάθε άλο) αλλά αυτη τη στιγμή νιωθω πολύ ανενημέρωτος και σιγουρα πριν μπω σε χειρουργείο
θα ηθελα να γνωριζω πολλά περισσότερα για την διαδικασία και τι ακριβώς θα γίνει για να μπορώ κιόλας να κρίνω το αποτέλεσμα
και να συζητήσω σε άλλη βαση με τον Γιατρό.. και πριν αλλα και μετα το χειρουργείο.. και εννοειται πως δεν πρεπει να σπουδασεις
ρινοπλαστική για να την κάνεις αλλά σίγουρα κάτι που δεν ξέρεις καθόλου είναι φυσικό να σε τρομάζει.. ειναι στη ψυχολογία μας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
εγω γιατρος??? καμμια σχεση! χειρουργημενη τριων μηνων ειμαι (σχετικα φρεσκια) κ εχω περασει κ εγω απο ολο αυτο το λουκι κ το προεγχειρητικο αγχος!:D
η αληθεια ειναι οτι οι γιατροι δε καθονται να ξηγησουν στον καθε ενδιαφερομενο το χειρουργικο πλανο..πιστευω οτι θα υπαρχουν λογοι ομως για αυτο. ενας λογος ειναι φανταζομαι ο χρονος που απαιτειται ωστε να αναλυουν λεπτομεριες στον καθενα...ενας αλλος και ο πιο σοβαρος, υποθετω ειναι οτι μη γνωριζοντας ποιον εχουν απεναντι τους, φοβουνται να μπουν σε λεπτομεριες...δεν ειναι βεβαιο οτι ολοι θα καταλαβουν σωστα ο,τι ακουσουν μιας κ οι περισσοτεροι δεν εχουν το υποβαθρο να κατανοησουν τους ορους (οι πιο πολλοι που πανε για ραντεβου δε ξερουν καν τι ειναι χονδρος) και τυχον παρερμηνιες που μπορει εν τελει να αποτρεψουν τον ενδιαφερομενο, ειναι πιθανες. επισης οι γιατροι δε ξερουν πως θα αντιδρασει καποιος ακουγοντας ενα γιατρο να λεει "κυριε γεωργιου τα πραγματα ειναι πολυ απλα...θα παρουμε ενα σφυρι, θα σας δωσουμε μια (η και δυο!) κ θα σας σπασουμε τα ρινικα οστα. μετα θα σας τα ξανακολλησουμε"..:crazy:
νομιζω οτι ενα μεγαλο μερος της σωστης ενημερωσης ειναι κ στο χερι του ιδιου του ενδιαφερομενου. υπαρχουν πολλα sites, βιβλια κτλ που οι ιδιοι οι γιατροι, ελλαδας και εξωτερικου, μιλανε για αυτη την επεμβαση κ δινουν πολλες χρησιμες πληροφοριες. ασχετως ομως των γενικων πληροφοριων εσενα σε ενδιαφερει "η δικη σου επεμβαση", με βαση τις ιδιαιτερες αναγκες της δικης σου μυτης κ αυτο νομιζω εννοεις στο μυνημα σου..
φανταζομαι οτι σε ενα πρωτο ραντεβου οι γιατροι που επισκεφθηκες εκαναν μια γενικη διαγνωση της μυτης σου. πχ εξετασαν το διαφραγμα σου...ειδαν αν εχει σκολιωση, αν εχεις υπετροφικες κογχες κ μιλησατε κ για το αισθητικο..εσυ πχ τους ειπες "θελω κοντυμα, μαζεμα κτλ" κ αυτοι θα σου ειπαν "οκ, γινεται". καπως ετσι παει.
ως αυτο το βαθμο, ο γιατρος δε ξερει καν εαν εσυ θα αποφασισεις να χειρουργηθεις τελικα, μιας κ επισκεψη μπορει να κανει ο οποιοσδηποτε.
ειναι αναμενομενο λοιπον(χωρις εγω προσωπικα να το θεωρω κ σωστο), οι "μεγαλογιατροι" που εχουν απ'εξω αλλους 20 να περιμενουν, να μην επενδυσουν περισσοτερο χρονο σε εσενα. ενας γιατρος που εχει εσενα κ αλλους τρεις για ραντεβου ολη μερα, ισως να ασχοληθει παραπανω ωστε να "κερδισει" κ τον πελατη....γιατι εδω που τα λεμε τον εχει κ λιγο περισσοτερο αναγκη τον πελατη, απο τον αλλο που εχει αλλους 20 ενδιαφερομενους.
μπορεις λοιπον να πας κ δευτερη κ τριτη φορα (οι περισσοτεροι δε χρεωνουν τις επανεπισκεψεις) κ να συζητησεις εκτενεστερα το ζητημα. να κανεις συγκεκριμενες ερωτησεις.. "θα χρειαστω ενθεματα?"..."με βαση αυτα που ζηταω αισθητικα, ειναι οι οστεοτομες απαραιτητες για εμενα?"...οσο καλυτερα εισαι εσυ ενημερωμενος, τοσο καλυτερη επικοινωνια θα υπαρχει με το γιατρο. ασε που βελποντας σε ενημερωμενο ο γιατρος θα σε παρει πιο πολυ στα σοβαρα κ σιγουρα θα απαντησει στις ερωτησεις σου.
παρολα αυτα, ενδεχεται κ παλι να μη μεινεις ευχαριστημενος απο τις επισκεψεις. μπορει να μη σου αρεσει ο τροπος καποιου, η να διεκρινες απροθυμια για επικοινωνια, οτιδηποτε. πρεπει να υπαρχει κ λιγο χημεια αναμεσα σε γιατρο-ασθενη. να υπαρχει ενα θετικο vibe εμπιστοσυνης. σε αυτη την περιπτωση συνεχιζεις να ψαχνεις ...η επανεξεταζεις τις προσδοκιες σου απο αυτες τις επισκεψεις. δλδ ειτε λες "εγω θα συνεχισω να ψαχνω τον ιδανικο γιατρο για εμενα" ειτε λες "οκ, δε ξερω αν ειναι λογικο να θελω να κατσει ο γιατρος να μου αναλυσει το χειρουργικο πλανο, μιας κ ειναι κατι που δεν αφορα εμενα, εφοσον εγω θα κοιμαμαι εκεινη τη στιγμη..οποτε εμπιστευομαι τη μυτη μου σε αυτον, ξεροντας τα βασικα..οτι θα γινουν πχ οστεοτομες για να χαμηλωσει η να στενεψει η ραχη* κ λιγο δουλεια στο ακρορινιο για κοντυμα η ισως κ ενα ενθεμα για επαρκη στηριξη κ ωραιοτερο σχημα. οκ. αυτα μου αρκουν δε νομιζω οτι χρειαζεται να γνωριζω κατι περισσοτερο"...
το πως θα προσεγγισεις το ολο θεμα, ειναι καθαρα δικη σου αποφαση :)

* πολλοι υποψηφιοι αγχωνονται-και ισως να εισαι κ εσυ ενας απο αυτους- επειδη δεν εχουν απο τον γιατρο μια λεπτομερη, σαφη εικονα για το πως θα ειναι η μυτη τους μετα. εγω νομιζω οτι οι πιο πολλοι δε δινουν πληρως λεπτομερη εικονα, διοτι δε ξερουν με βεβαιοτητα απο πριν για το τι θα συναντησουν επανω στο χειρουργειο. υπαρχουν περιορισμοι σε μια ρινοπλαστικη. υπαρχουν limits, δε μπορει πχ η ραχη να κατεβει οσο θελουμε εμεις. θα κατεβει οσο κρινει ο γιατρος οτι ειναι ασφαλες ωστε να διασφαλιστει η αναπνοη μας. δε μπορει η μυτη να κοντυνει οσο θελουμε εμεις. θα κοντυνει οσο κρινει ο γιατρος οτι πρεπει να κοντυνει ωστε να διασφαλιστει η επαρκης στηριξη της. υπο αυτη την οπτικη, εχει δικιο ο γιατρος που σου λεει "ασε με να κανω εγω αυτο που πρεπει". εμεις ξερουμε μονο τι θελουμε. αυτοι ομως ξερουν τι πρεπει.
κατ'εμε, επειδη εχουν γινει πολλα τραγικα σε αυτου του τυπου τις επεμβασεις, το κυριο ειναι να βρεις ενα γιατρο που να ξερει καλα τη λειτουργια της μυτης και ταυτοχρονα να σεβεται το οργανο. τυχον μετεγχειρητικες ατελειες αισθητικης φυσης, διορθωνονται. λειτουργικες βλαβες ομως, δεν αποκαθιστανται ποτε. εγω ποτε δεν εβλεπα με καλο ματι τους πλαστικους, που με περισσια ευκολια σχεδιαζουν μαζι σου 3D μυτες στον υπολογιστη κ σου λενε "α τι θελετε..αυτο θελετε? ποσο το θελετε? τοσο το θελετε? παρ'τε το!"......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

new life

Νεοφερμένος

Ο new life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ποτε δεν εβλεπα με καλο ματι τους πλαστικους, που με περισσια ευκολια σχεδιαζουν μαζι σου 3D μυτες στον υπολογιστη κ σου λενε "α τι θελετε..αυτο θελετε? ποσο το θελετε? τοσο το θελετε? παρ'τε το!"......[/QUOTE]κ μετα με τη δεξια παλαμη σου στην αναταση και στραμμενη προς το προσωπακι σου, σού λες..."παρ'τα κι αυτα"...!!!!!!!!:clapup:χαχα σωστη, για ακομα μια φορα!!!!!!!!!!!!αγαπω μπριτζιτ!!:hump:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

donakri

Νεοφερμένος

Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καλησπερα.προσφατως εκανα επεμβαση στη μυτη για διαφραγμα και μια καμπουρα μικρη που ειχα..εχουν περασει 3 μερες που εβγαλα το ναρθηκα..το προβλημα μου ειναι οτι μεσα σε αυτες τις ημερες που εβγαλα το ναρθηκα προσπαθωντας να καταλαβω το ποσο ειναι το πρηξιμο της μυτης τη πιεζω μεσα στη μερα αρκετες φορες.αυτο επειδη μολις εβγαλα το γυψο φαινομαι σα να εχω βγει απο το avatar(η ραχη της μυτης ειναι πλατια οπως και η αποσταση αναμεσα απο τα ματια μεγαλωσε).διαβαζωντας τωρα πολλες σελιδες καταλαβα οτι προφανως εχει γινει ετσι λογω εξωτερικου-εσωτερικου πρηξιματος οπως και οτι τα κοκκαλα δεν εχουν δεσει ακομα και εχουν μια σχετικη αποσταση και προφανως ολα αυτα θα φτιαξουν και θα ερθει στο πλατος που ηταν.υπαρχει ομως περιπτωση με τις πιεσεις που εκανα να προκαλεσα καποια αλοιωση?οπως να στραβωσαν τα κοκκαλα η να ανοιξαν(επειδη πιεζα ελαφρα και πανω απο τη ραχη) και να κατεβηκε σε υψος η μυτη?να αναφερω οτι καποιο πονο απο αυτες τις κινησεις δεν εχω νιωσει αλλα επειδη εχω αγχος ειπα να ρωτησω..επισης καπνιζω 14-15 τσιγαρα την ημερα αλλα απο τη στιγμη που εβγαλα τις εωστερικες γαζες κανω 3-4 την ημερα.πρεπει να το ελλατωσω κι αλλο?ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
:hump:

new life u r so sweet!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

brigitte_bardot

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η brigitte_bardot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 154 μηνύματα.
donakri, τη στιγμη που τοποθετει το ναρθηκα ο γιατρος, τα κοκκαλα ειναι στην ακριβη τους θεση κ ενωμενα. δεν εχουν καμμια αποσταση η οποια θα μικρυνει, τα κοκκαλα δεν θα κουνηθουν μονα τους απο εκει που τα αφησε ο γιατρος. το να μην ακουμπανε τα ρινικα οστα, δεν ειναι κατι απλο, ειναι το "open roof deformity" και αν μετα απο αφαιρεση υβου, σε αφησει ετσι ο γιατρος, ειναι τεραστια αποτυχια της επεμεβασης κ χρειαζεται επανεγχειρηση ωστε να κλεισουν τα οστα αλλιως θα εχεις προβληματα...βεβαια το open roof ειναι κατι σπανιο να συμβει, τουλαχιστον απο εμπειρο χειρουργο. το πιθανοτερο ειναι οτι το πλατος-avatar που βλεπεις δεν εχει καμμια σχεση με αυτο. ειναι πρηξιμο και θα εισαι ετσι για κανα 2μηνο..υπομονη, στο σταδιο που εισαι το πρηξιμο ειναι στο αποκορυφωμα του..βγαζοντας γυψο, αλλος λιγο αλλος πολυ, ολοι κατι απο avatar το ειχαμε, οποτε μη σε ανησχυει κ πολυ :P
σχετικα με τις πιεσεις που εκανες στη μυτη...αυτο δεν ηταν κ πολυ καλη ιδεα. δεν ειναι ευκολο βεβαια εσυ μονος σου με το δαχτυλο να κουνησεις το κοκαλο, ομως επειδη ποτε δε ξερεις, καλο ειναι να το δεις ο γιατρος στο follow up ωστε να επιβεβαιωσει οτι ολα ειναι σωστα στη θεση τους.

το καπνισμα να το κοψεις, καθυστερει πολυ την αναρρωση κ θα εισαι avatar για περισσοτερο καιρο...αν θες να ξαναγινεις ανθρωπος συντομα, αλκοολ, τσιγαρο κ αλατι κοψ'τα μαχαιρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

donakri

Νεοφερμένος

Ο donakri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ευχαριστω για την απαντηση.οπως ειπα καποιο πονο δεν ενιωσα οποτε ειναι ψιλοπαραλογο να μετακινησα κατι και να μην ενιωσα καποιο πονο η να δω καποιο σημαδι.οσο αναφορα το avatar που ειπα εννοω σε σχημα της μυτης και του γενικου συνολο οχι σε χρωμα..εχει μειωθει βεβαια αλλα ακομα δειχνω καπως ετσι..μελανιες δεν εχω,κατι πολυ λιγα.γενικα σε ανφας αλλαζει καθολου το προσωπο μετα απο μια τετοια επεμβαση?η καμπουρα που ειχα ηταν σχετικα μικρη οχι κατι μεγαλο.επισης αν βλεπω τη μυτη απο προφιλ κανει ενα ανεβασμα και φαινεται πιο μακρια μπροστα..θα μειωθουν και αυτα?θα γινει δλδ ευθεια απο κατι σαν "γαλλικη" που ειναι τωρα και θα επανερθει σε μηκος οπως ηταν?(εκτος απο τη καμπουρα και το διαφραγμα δεν πειραξα τιποτα αλλο).

γενικα το ολο πρηξιμο που ξεκιναει αναμεσα απο τα ματια στη κορυφη της μυτης μεχρι κατω σε ποσο καιρο θα εχει φυγει τουλαχιστον το μεγαλυτερο μερος του?και οπως ειπα και πιο πανω σε ανφας θα ειμαι ακριβως ιδιος η μπορει να ειναι πιο πλατια απο πριν η ραχη της μυτης ή η κορυφη αναμεσα απο τα ματια?και επειδη ανεφερες για 2 μηνες τοτε για κατι 6μηνα-1 χρονο τι αλλαγες γινονται?

y.g μιλαμε παντα για αλλαγες που θα γινουν εξωτερικα..εκτος κι αν και τα εσωτερικα πρηξιματα(μεσα στη μυτη) επηρεαζουν την εξωτερικη εικονα κατι που δεν ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top